Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και που ακριβώς λέει οτι αλλάζεις τα φίλτρα κάθε 10 χρόνια;

Βασικα το ειδα στο ευρωπαικο σαιτ https://www.berkeywaterfilterseurope.com/big-berkey-water-filter

Λεει οτι τα φιλτρα διαρκουν για 22.700 λιτρα και κανει μια αναγωγη καταληγοντας οτι αρκουν για 11.5 χρονια. Ενταξει τα 11.5 χρονια ειναι λιγο υπερβολη αλλα νομιζω τα 5 χρονια τα πιανει ανετα.

 

Το εχει αγορασει φιλος στην αθηνα ο οποιος το εψαξε πολυ και μου το προτεινει ως το καλυτερο αλλα αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι δεν εχει αναφερθει στις 57 σελιδες αυτου του νηματος η σε καποιο αλλο ελληνικο σαιτ. Σε ξενα σαιτ διαβασα πολλα απο την αλλη.

 

Το σκεφτομαι για αγορα αλλα εχει καποια αρνητικα με βασικοτερο ολων οτι πρεπει να το γεμιζεις χειροκινητα καθε μερα. Σαν μια ογκωδης κανατα ειναι δλδ αλλα υποτιθεται με αριστη αποδοση. Ριξανε και την τιμη σημερα κατα 10 ευρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το εχει αγορασει φιλος στην αθηνα ο οποιος το εψαξε πολυ και μου το προτεινει ως το καλυτερο...

Πως στο έχει προτείνει ως καλύτερο; Του έχει κάνει καταρχήν χημική ανάλυση ή απλά έκανε ένα συγκριτικό με τα φίλτρα που κυκλοφορούν στην αγορά και σου είπε οτι αυτό συμφέρει σε βάθος χρόνου;

Λίγο χλωμό το κόβω να υπάρχει φίλτρο που κάνει σωστό καθαρισμό του νερού 23Κ λίτρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά μπορεί να υπάρξει φίλτρο για καθαρισμό 23k λίτρων, θα είχε περίπου εξαπλάσιο όγκο σε σχέση με ένα τυπικό φίλτρο 4k λίτρων καθώς και εξαπλάσιο βάρος (12-18kg)..

 

Το πρόβλημα του συγκεκριμένου φίλτρου είναι οτι δεν συνδέεται στην βρύση και πρέπει το νερό να μένει στάσιμο μέχρι να το ξαναγεμίσεις, αν μένεις μόνος σου στο σπίτι εντάξει, αν υπάρχει οικογένεια αυτό είναι δυσλειτουργικό. Επίσης δεν αναφέρει κάτι για τα micron το οποίο είναι το Α και το Ω σε ένα φίλτρο. Κάτι άλλο που βλέπω είναι οτι υπάρχει ένα βρυσάκι στο κάτω κάτω μέρος του φίλτρου, πως θα χωρέσει το ποτήρι κάποιου για να το γεμίσει? Αν δεν έχουνε πλαστικό σωληνάκι για να κατευθύνει το νερό τότε θα πρέπει να κρέμεται το φίλτρο στον τοίχο για να μπορέσει να βάλει κάποιος το ποτήρι του να το γεμίσει, δεν είναι φίλτρο να το ακουμπίσεις στον πάγκο.

 

Επίσης γελάω με τα σχολία στην σελίδα της εταιρείας, σχόλια από σελίδα εταιρείας είναι εντελώς άκυρα και αναξιόπιστα, μόνο από ανεξάρτητη ιστοσελίδα. Εν ολίγοις νομίζω οτι η ενασχόληση με αυτή την μάρκα είναι άσκοπη σπατάλη χρόνου.

 

Edit: Εδώ λένε για τα microns, http://www.bigberkeywaterfilters.com/helpful-resources/faq/

Αρκετά αποδοτικό, αλλά με τέτοιες ιδιότητες βρίσκεις και άλλα φίλτρα, το θέμα με το βρυσάκι και το στάσιμο νερό είναι αρκετά για να με αποτρέψουν να το επέλεγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε να προτείνετε κάποιο φίλτρο για μονοκατοικία για την κεντρική παροχή ;

Ως πρώτη φάση, θέλω να συγκρατεί το χώμα που φαίνεται στη στραγγιέρα των πιάτων.

 

Θα ήθελα κάτι να είναι αυτοκαθαριζόμενο όπως λένε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Πάντως πρέπει να ψάξεις πολύ για να πάρεις μια ιδέα πως λειτουργούν τα berkey φίλτρα. Κι εδώ φαίνεται να περνάει το νερό από μικροπόρους για να συγκρατηθούν οι ουσίες και οι μικροοργανισμοί. Λογικά την πίεση που χρειάζεται την παρέχει το ίδιο το νερό που τοποθετείται. 

  Γενικά την διάρκεια των φίλτρων που την έχουν ως πλεονέκτημα εγώ την θεωρώ μειονέκτημα πάντως και δεν καταλαβαίνω γιατί είναι τόσο ασαφείς στα τεχνικά χαρακτηριστικά των φίλτρων τους ή γιατί έχουν αποφύγει την πιστοποίηση από τον NSF με την δικαιολογία ότι είναι πολύ ακριβός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά μπορεί να υπάρξει φίλτρο για καθαρισμό 23k λίτρων, θα είχε περίπου εξαπλάσιο όγκο σε σχέση με ένα τυπικό φίλτρο 4k λίτρων καθώς και εξαπλάσιο βάρος (12-18kg)..

 

Το πρόβλημα του συγκεκριμένου φίλτρου είναι οτι δεν συνδέεται στην βρύση και πρέπει το νερό να μένει στάσιμο μέχρι να το ξαναγεμίσεις, αν μένεις μόνος σου στο σπίτι εντάξει, αν υπάρχει οικογένεια αυτό είναι δυσλειτουργικό. Επίσης δεν αναφέρει κάτι για τα micron το οποίο είναι το Α και το Ω σε ένα φίλτρο. Κάτι άλλο που βλέπω είναι οτι υπάρχει ένα βρυσάκι στο κάτω κάτω μέρος του φίλτρου, πως θα χωρέσει το ποτήρι κάποιου για να το γεμίσει? Αν δεν έχουνε πλαστικό σωληνάκι για να κατευθύνει το νερό τότε θα πρέπει να κρέμεται το φίλτρο στον τοίχο για να μπορέσει να βάλει κάποιος το ποτήρι του να το γεμίσει, δεν είναι φίλτρο να το ακουμπίσεις στον πάγκο.

 

Επίσης γελάω με τα σχολία στην σελίδα της εταιρείας, σχόλια από σελίδα εταιρείας είναι εντελώς άκυρα και αναξιόπιστα, μόνο από ανεξάρτητη ιστοσελίδα. Εν ολίγοις νομίζω οτι η ενασχόληση με αυτή την μάρκα είναι άσκοπη σπατάλη χρόνου.

 

Edit: Εδώ λένε για τα microns, http://www.bigberkeywaterfilters.com/helpful-resources/faq/

Αρκετά αποδοτικό, αλλά με τέτοιες ιδιότητες βρίσκεις και άλλα φίλτρα, το θέμα με το βρυσάκι και το στάσιμο νερό είναι αρκετά για να με αποτρέψουν να το επέλεγα.

Για το αν και ποσο καλο ειναι δεν εχω ολοκληρωμενη αποψη. Οσον αφορα το βρυσακι παντως και αν καθεται στον παγκο σου δινουν με εξτρα χρεωση ειδικο σταντ. Παντως αν το ψαξει καποιος σε διαφορα ξενα σαιτ θα βρει πολλα reviews. Εγω απλα ηθελα να το προσθεσω στη συζητηση μηπως και βγει καποιο συμπερασμα γιατι κατα την αποψη μου ειναι πολυ αξιολογο.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά μπορεί να υπάρξει φίλτρο για καθαρισμό 23k λίτρων, θα είχε περίπου εξαπλάσιο όγκο σε σχέση με ένα τυπικό φίλτρο 4k λίτρων καθώς και εξαπλάσιο βάρος (12-18kg)..

 

Πάντως εγώ προσωπικά δεν θα εμπιστευόμουν ποτέ τέτοιο φίλτρο με τόσο μεγάλη διάρκεια ζωής εκτός ίσως της περίπτωσης να έχει μέσα σύστημα με λάμπα UV για τους μικροοργανισμούς.

Για να σου δώσω ένα παράδειγμα τι εννοώ , χρησιμοποιώ φίλτρο της Pentek που αφαιρεί το χλώριο και η εταιρία αναγράφει οτι είναι για 189.000 λίτρα ή 1 έτος.

Όταν λοιπόν εγώ το έβαλα πάνω και είχα ετήσια κατανάλωση κάπου στα 80.000 λίτρα , έστειλα στην εταιρία ένα email και τους ρώτησα εαν μπορώ να παρατείνω τη χρήση του φίλτρου και μου είπαν οτι πέρα του 1 χρόνου δεν ενδείκνυται η χρήση του λόγω μόλυνσης από μικροοργανισμούς.Δεν τους ρώτησα βέβαια εαν είχα βάλει λάμπα UV στο σύστημα της όσμωσης που έχω , αν θα μπορούσα να παρατείνω τη χρήση του.

Ακόμα και η μεμβράνη όσμωσης που έχω , ο κατασκευαστής λέει χρήση έως 3 χρόνια το πολύ και με την προυπόθεση οτι του κάνεις συχνά backflush.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Πάντως πρέπει να ψάξεις πολύ για να πάρεις μια ιδέα πως λειτουργούν τα berkey φίλτρα. Κι εδώ φαίνεται να περνάει το νερό από μικροπόρους για να συγκρατηθούν οι ουσίες και οι μικροοργανισμοί. Λογικά την πίεση που χρειάζεται την παρέχει το ίδιο το νερό που τοποθετείται.

 

Η πίεση του νερού όταν δεν υπάρχει ροή από το δίκτυο ύδρευσης, γίνεται υπό την επίδραση της βαρύτητας. Αφήνεις το νερό λοιπόν στην κανάτα στάσιμο ανοίγεις το βρυσάκι και το νερό ρέει μόνο του. Αν το νερό προερχόταν από το δίκτυο θα έρεε υπό πίεση 3-4bar. Ενώ μέσα στο δοχείο που είναι στάσιμο ρέει υπό την ατμοσφαιρική πίεση. Η μέθοδος φίλτρανσης του φίλτρου είναι ίδια με πολλά άλλα, κεραμικό φίλτρο και φίλτρο ενεργού άνθρακα. Προφανώς για να μην συνδέεται το φίλτρο στο δίκτυο, το στοιχείο δεν αντέχει την πίεση ροής του δικτύου.

Πάντως εγώ προσωπικά δεν θα εμπιστευόμουν ποτέ τέτοιο φίλτρο με τόσο μεγάλη διάρκεια ζωής εκτός ίσως της περίπτωσης να έχει μέσα σύστημα με λάμπα UV για τους μικροοργανισμούς.

Για να σου δώσω ένα παράδειγμα τι εννοώ , χρησιμοποιώ φίλτρο της Pentek που αφαιρεί το χλώριο και η εταιρία αναγράφει οτι είναι για 189.000 λίτρα ή 1 έτος.

Όταν λοιπόν εγώ το έβαλα πάνω και είχα ετήσια κατανάλωση κάπου στα 80.000 λίτρα , έστειλα στην εταιρία ένα email και τους ρώτησα εαν μπορώ να παρατείνω τη χρήση του φίλτρου και μου είπαν οτι πέρα του 1 χρόνου δεν ενδείκνυται η χρήση του λόγω μόλυνσης από μικροοργανισμούς.Δεν τους ρώτησα βέβαια εαν είχα βάλει λάμπα UV στο σύστημα της όσμωσης που έχω , αν θα μπορούσα να παρατείνω τη χρήση του.

Ακόμα και η μεμβράνη όσμωσης που έχω , ο κατασκευαστής λέει χρήση έως 3 χρόνια το πολύ και με την προυπόθεση οτι του κάνεις συχνά backflush.

 

Ναι έχεις δίκιο σε αυτό, τα λίτρα που λένε από τον κατασκευαστή είναι για διάστημα περίπου 1 έτους στην χειρότερη, απλά ήθελα να πω οτι μπορεί να κατασκευαστεί στοιχείο με όσα λίτρα θέλουμε και με διάρκεια 1 έτος, προφανώς για να φτάσεις πολλές χιλιάδες λίτρα πρέπει να μένουν πολλά άτομα στο σπίτι ή να μιλάμε για φίλτρο σε επαγγελματικό χώρο εστιατόριο κτλ. Τα 10 χρόνια που λένε αυτοί είναι υπερβολικά πολλά. Αν δεν υπάρχει κάποιο σύστημα αυτοκαθαρισμού οι δυνατότητες του οποίου να έχουν καταγραφεί με μετρήσεις και αναλύσεις δύσκολα να τους πιστέψω οτι αντέχει τόσα χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φωτογραφία του ανταλλακτικού του φίλτρου μας όταν το αγόρασα πριν το βάλω στην βρύση.

 

 

 

vgod1c.jpg

 

 

 

Το ανταλλακτικό του φίλτρου 6 μήνες μετά.

 

 

 

sKTrvNi.jpg

 

 

 

Τα λόγια είναι περιττά.... περιμένω στο επόμενο εξάμηνο να έχει γίνει εντελώς καφετί λες και το βούτηξα σε μπογιά καφέ χρώματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους.

Θελω να παρω ενα φιλτρο και ειμαι αναμεσα σε φιλτρο βρυσης ή ανω παγκου με βρυσακι.

Δεν εχω ιδεα τι ειναι καλο και τι θα πρεπει να κοιταξω.Θα ηθελα να μου προτεινετε αν ειναι ευκολο κανενα καλο ωστε να το παρω.

Κοιτουσα τωρα αυτο https://www.thermocity.gr/index.php?route=product/product&path=16_36&product_id=1196 το οποιο ειναι βρυσης αλλα δεν ξερω αν ειναι καλο και ειπα να ρωτησω.

Επισης για ανω παγκου ελεγα σαν κι αυτο https://www.thermocity.gr/index.php?route=product/product&path=16_55&product_id=1507 .

Αν μπορειτε να μου προτεινετε κι εσεις κανενα ωστε να παραγγειλω θα ημουν ευγνωμων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μουφα δηλαδη οι κανατες; Εχετε να προτεινετε κατι αλλο που να κανει δουλεια;

Αν δεν έχει φίλτρο μείωσης αλάτων τα αποτελέσματα είναι αναμενόμενα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους.

Θελω να παρω ενα φιλτρο και ειμαι αναμεσα σε φιλτρο βρυσης ή ανω παγκου με βρυσακι.

Δεν εχω ιδεα τι ειναι καλο και τι θα πρεπει να κοιταξω.Θα ηθελα να μου προτεινετε αν ειναι ευκολο κανενα καλο ωστε να το παρω.

Κοιτουσα τωρα αυτο https://www.thermocity.gr/index.php?route=product/product&path=16_36&product_id=1196 το οποιο ειναι βρυσης αλλα δεν ξερω αν ειναι καλο και ειπα να ρωτησω.

Επισης για ανω παγκου ελεγα σαν κι αυτο https://www.thermocity.gr/index.php?route=product/product&path=16_55&product_id=1507 .

Αν μπορειτε να μου προτεινετε κι εσεις κανενα ωστε να παραγγειλω θα ημουν ευγνωμων.

 

To πρώτο είναι 0.1μm και είναι πολύ καλύτερο του δεύτερου το οποίο είναι 5μm, ουσιαστικά μόνο για χώμα και για χοντρά πράγματα είναι. Δες και τους χρόνους αντικατάστασης των ανταλλακτικών για να υπολογίσεις κόστος, το πρώτο έχει 6 μήνες άρα για 1 έτος αγοράζεις και δεύτερο ανταλλακτικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To πρώτο είναι 0.1μm και είναι πολύ καλύτερο του δεύτερου το οποίο είναι 5μm, ουσιαστικά μόνο για χώμα και για χοντρά πράγματα είναι. Δες και τους χρόνους αντικατάστασης των ανταλλακτικών για να υπολογίσεις κόστος, το πρώτο έχει 6 μήνες άρα για 1 έτος αγοράζεις και δεύτερο ανταλλακτικό.

Βασιλη ειναι καλο δηλαδη δηλαδη το πρωτο ή υπαρχουν κι αλλα καλυτερα απο αυτο που θα μπορουσα να δω?

Μ'ενδιαφερει να δω κι ενα καλο ανω παγκου γιατι μπορει να με βολεψει πιο πολυ αλλα αν αυτο δεν ειναι καλο να δω και κανενα αλλο μετα.

Δεν ξερω τι παιζει απο εταιριες και ποιες ειναι αξιοπιστες.Υπαρχει κανενα δοκιμασμενο απο κανενα εδω μεσα που να κανει δουλεια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...