Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βασικα η διαρκεια ζωης ειναι τα λιτρα και οχι ο χρονος ......

Μην το κανουμε σαν τις αντιπροσωπειες των αυτοκινητων ......

 

Λάθος. Όλοι οι κατασκευαστές σου λένε τα λίτρα και ένα χρονικό διάστημα. Εσύ μπορεί να μην έχεις ξεπεράσει την κατανάλωση σε λίτρα αλλά να έχει περάσει το χρονικό όριο οπότε πρέπει να το αλλάξεις. Η απαξίωση του υλικού φίλτρανσης αυξάνεται τόσο με την παροχή του νερού την κατανάλωση την πίεση και την θερμοκρασία, όσο και με τον χρόνο. Όταν κρατάς κλειστή την βρύση σου, στο εσωτερικό του φίλτρου υπάρχει νερό, η παρουσία νερού φθείρει το υλικό.

Ό όγκος σε λίτρα και ο χρόνος που δίνουν οι κατασκευαστές είναι ποσά ανάλογα. Στα περισσότερα φίλτρα του 12μηνου θα σου πούνε ~4000λίτρα, αν η αντικατάσταση είναι 3μηνη θα σου πουν 700-1000λίτρα κοκ. Εν κατακλείδι, δεν αλλάζει κάτι πρακτικά είτε το πάρεις με τον χρόνο είτε με τον όγκο. Σε όποιο από τα δύο έρθει πρώτο αλλάζεις το φίλτρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πρακτικά νομίζω ότι οι περισσότεροι βάσει χρόνου αλλάζουμε και το φίλτρο αφού δεν είναι δυνατόν να ξέρουμε πόσο νερό έχει περάσει από το φίλτρο. Φαντάζομαι σε φυσιολογικές συνθήκες και καταναλώσεις το χρονικό διάστημα περνάει πριν τα λίτρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει παιδιά, είστε απίθανοι..

Μένω στο Μοσχάτο και ήθελα να βάλω ένα φίλτρο κάτω απο το πάγκο μιας και έχω και 2 μωράκια να πίνουμε καθαρότερο νερό οσο γίνεται.

Μην έχοντας άποψη για ολα αυτά είπα να βάλω κάτι εμπορικό (camelot πχ) αλλά απ'οτι βλέπω ισως να μην αξίζει τόσα χρήματα.

Έχετε να μου προτείνετε κάποιο να παραγγείλω γιατί πραγματικά χάθηκα με όλα αυτά;

 

Ps: Ολο αυτό άρχισα να το σκέφτομαι γιατί άνοιξα τη βρύση πριν λίγες μέρες και το νερό που έβγαινε ήταν μαύρο, χωρίς να έχει προηγηθεί διακοπή νερού.Επινα για μια βδομάδα εμφιαλωμένο,και λεω να βάλω κάποιο φιλτρακι αλλα έχασα τη μπαλα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρακτικά νομίζω ότι οι περισσότεροι βάσει χρόνου αλλάζουμε και το φίλτρο αφού δεν είναι δυνατόν να ξέρουμε πόσο νερό έχει περάσει από το φίλτρο. Φαντάζομαι σε φυσιολογικές συνθήκες και καταναλώσεις το χρονικό διάστημα περνάει πριν τα λίτρα.

 

Εγώ ξέρω πόσο καταναλώνω επειδή πίνω μόνο εγώ από το φίλτρο. Το νερό το βάζω πάντα μέσα σε κανάτα δεν γεμίζω το ποτήρι απευθείας από την βρύση, οπότε ξέρω οτι γεμίζω κάθε μέρα 2-2.5 κανάτες, η κανάτα γεμίζει περίπου με 1.2-1.3 λίτρα νερού άρα βγαίνει τουλάχιστον 2.4-3.25λίτρα/ημέρα ή 870-1150λίτρα/έτος. Βάλε οτι γεμίζω που και που καμιά κατσαρόλα για μαγείρεμα φαγητού μέσα στην βδομάδα οτι μπορεί μια στο τόσο να βάλει νερό η μητέρα μου η οποία βέβαια δεν θέλει να πίνει από το φίλτρο. Χονδρικά μέχρι 1100-1300λίτρα το έτος. Προφανώς τα 4000 λίτρα είναι αν μένουν 3-4 άτομα ή αν χρησιμοποιείς το νερό και για το πλύσιμο των πιάτων.

Εντάξει παιδιά, είστε απίθανοι..

Μένω στο Μοσχάτο και ήθελα να βάλω ένα φίλτρο κάτω απο το πάγκο μιας και έχω και 2 μωράκια να πίνουμε καθαρότερο νερό οσο γίνεται.

Μην έχοντας άποψη για ολα αυτά είπα να βάλω κάτι εμπορικό (camelot πχ) αλλά απ'οτι βλέπω ισως να μην αξίζει τόσα χρήματα.

Έχετε να μου προτείνετε κάποιο να παραγγείλω γιατί πραγματικά χάθηκα με όλα αυτά;

 

Ps: Ολο αυτό άρχισα να το σκέφτομαι γιατί άνοιξα τη βρύση πριν λίγες μέρες και το νερό που έβγαινε ήταν μαύρο, χωρίς να έχει προηγηθεί διακοπή νερού.Επινα για μια βδομάδα εμφιαλωμένο,και λεω να βάλω κάποιο φιλτρακι αλλα έχασα τη μπαλα :)

 

Γιατί ήταν μαύρο το νερό; Είχε καφετί χρώμα ή μαύρο; Αν δεν ενδιαφέρεσαι να κάνεις χημική ανάλυση στο νερό και θες γενικά ένα φίλτρο και για το μωρό, θα σου έλεγα να βάλετε της olympus, στα 0.2 ή 0.3μm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δες σε κατι ολοκληρωμενο πχ  Undercounter M3 plus HF   δλδ να ειναι 4 σταδιων , και εσυ βαζεις φιλτρα αναλογα με το τι θες να κανει ακριβως ( θα στο εξηγησουν - βοηθησουν εκει που θα το παρεις για να βαλεις τα σωστα φιλτρα ) δλδ αγοραζεις την υποδομη και εκει μεσα βαζεις τα φιλτρα , στα φιλτρα μπορεις να παιξεις αλλα η υποδομη δεν αλλαζει μετα .        

Επισης ειναι αρκετα οικονομικο με ετησιο κοστος ανταλλακτικων περιπου στα 65€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εντάξει παιδιά, είστε απίθανοι..

Μένω στο Μοσχάτο και ήθελα να βάλω ένα φίλτρο κάτω απο το πάγκο μιας και έχω και 2 μωράκια να πίνουμε καθαρότερο νερό οσο γίνεται.

Μην έχοντας άποψη για ολα αυτά είπα να βάλω κάτι εμπορικό (camelot πχ) αλλά απ'οτι βλέπω ισως να μην αξίζει τόσα χρήματα.

Έχετε να μου προτείνετε κάποιο να παραγγείλω γιατί πραγματικά χάθηκα με όλα αυτά;

 

Ps: Ολο αυτό άρχισα να το σκέφτομαι γιατί άνοιξα τη βρύση πριν λίγες μέρες και το νερό που έβγαινε ήταν μαύρο, χωρίς να έχει προηγηθεί διακοπή νερού.Επινα για μια βδομάδα εμφιαλωμένο,και λεω να βάλω κάποιο φιλτρακι αλλα έχασα τη μπαλα :)

Φιλε μου επειδη το εψαξα αρκετα και εγω πριν κανα χρονο, οσο αφορα τα φιλτρα και διαβασα για την Camelot, εδω ειχαν  γραψει παιδια οτι τα φιλτρα camelot δεν εχουν πιστοποιηση απο τον NSF, οπως λεν,  Στο ψαχτηρι του NSF αν το ψαξεις για πιστοποιησης της camelot, δεν θα βρεις τιποτα , τοτε το ειχα ψαξει και εγω. Αν δεν εχεις διαβασει απο την αρχη ολα τα ποστ (που στο προτεινω) διαβασε τουλαχιστον απο εδω και περα, http://www.insomnia.gr/topic/207601-%CF%86%CE%AF%CE%BB%CF%84%CF%81%CE%B1-%CE%BD%CE%B5%CF%81%CE%BF%CF%8D/page-30 θα σε βοηθησουν παρα πολυ για να εχεις μια ξεκαθαρη γνωμη για το τι να αποφυγεις και που να προσανατολιστεις οσο αφορα την αγορα ενος καλου φιλτρου.

Επεξ/σία από bsp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου επειδη το εψαξα αρκετα και εγω πριν κανα χρονο, οσο αφορα τα φιλτρα και διαβασα για την Camelot, εδω ειχαν  γραψει παιδια οτι τα φιλτρα camelot δεν εχουν πιστοποιηση απο τον NSF, οπως λεν,  Στο ψαχτηρι του NSF αν το ψαξεις για πιστοποιησης της camelot, δεν θα βρεις τιποτα , τοτε το ειχα ψαξει και εγω. Αν δεν εχεις διαβασει απο την αρχη ολα τα ποστ (που στο προτεινω) διαβασε τουλαχιστον απο εδω και περα, θα σε βοηθησουν παρα πολυ για να εχεις μια ξεκαθαρη γνωμη για το τι να αποφυγεις και που να προσανατολιστεις οσο αφορα την αγορα ενος καλου φιλτρου.http://www.insomnia.gr/topic/207601-%CF%86%CE%AF%CE%BB%CF%84%CF%81%CE%B1-%CE%BD%CE%B5%CF%81%CE%BF%CF%8D/page-30

 

Δεν είμαι σίγουρος κατά πόσο ισχύει αυτό για τα camelot. Το λέω υπό την έννοια οτι αν κοροϊδεύουν ή παρουσιάζουν ψεύτικο πιστοποιητικό τότε μπορούν να φάνε μήνυση και να τους τρέχουνε. Αν μπορεί ας μας βοηθήσει ο φίλος Solaredge που είχε μπει εδώ και απαντούσε σε κάτι ερωτήσεις που κάναμε για τις πιστοποιήσεις του NSF. Μπορεί να ψάξει να δει τι γίνεται από την σελίδα τους?

 

Πάντως για τα camelot, στα 0.3μm που είναι, βρίσκεις και άλλα φθηνότερα φίλτρα με χαμηλότερη τιμή, είναι γενικώς τσιμπιμένη η τιμή τους λόγω marketing.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι σίγουρος κατά πόσο ισχύει αυτό για τα camelot. Το λέω υπό την έννοια οτι αν κοροϊδεύουν ή παρουσιάζουν ψεύτικο πιστοποιητικό τότε μπορούν να φάνε μήνυση και να τους τρέχουνε. Αν μπορεί ας μας βοηθήσει ο φίλος Solaredge που είχε μπει εδώ και απαντούσε σε κάτι ερωτήσεις που κάναμε για τις πιστοποιήσεις του NSF. Μπορεί να ψάξει να δει τι γίνεται από την σελίδα τους?

 

Πάντως για τα camelot, στα 0.3μm που είναι, βρίσκεις και άλλα φθηνότερα φίλτρα με χαμηλότερη τιμή, είναι γενικώς τσιμπιμένη η τιμή τους λόγω marketing.

 

Βασίλη_29

Με αφορμή τη συζήτηση που είχαμε πρόσθεσα στο blog μου μια σελίδα για τις πιστοποιήσεις των φίλτρων κατά NSF

http://blog.solarage.gr/kathgories/certifications/

Συνεχίζω να τα ψάχνω και εγώ.

Να γνωρίζουν οι φίλοι ότι ένα φίλτρο είναι πιστοποιημένο όταν φέρει την αντίστοιχη ταμπέλα του NSF ο οποίος έχει διαφορετικές ταμπέλες για διαφορετικά πιστοποιητικά.. Επισυνάπτω μια. Κατά την γνώμη μου, κάτι ανάλογο θα  πρέπει να υπάρχει στα χαρακτηριστικά του φίλτρου αν θέλει να λέει ότι είναι full certified.

Απόστολος

post-443691-0-66691000-1496302005_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους!

 

έφαγα όλο το πρωί να διαβάζω αυτό το Thread και όχι μόνο, και θα ήθελα τη βοήθειά σας μιας και βλέπω ότι υπάρχουν άτομα εδώ που έχουν ασχοληθεί πάρα πολύ. Δεν είμαι άσχετος με το θέμα αλλά δεν έχω χρόνο να ασχοληθώ περισσότερο και η αλήθεια είναι ότι δεν βγάζεις εύκολα άκρη...

 

Έχω από το 2008 το φίλτρο A-UV της Alarco (http://filtra-nerou.alarco.gr/) με το οποίο σχετικά μπορώ να πω ότι είμαι ικανοποιημένος αν και έχω καταλάβει ότι δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο αλλά από θέμα οσμών-διαύγειας του νερού είναι πολύ καλό, ή τουλάχιστόν ήταν, μιάς και τον τελευταίο χρόνο δεν ξέρω τι έχουν αλλάξει αλλά αισθάνομαι μία ελαφρά γεύση στο στόμα αμέσως μόλις πιω. Από αυτά που διάβασα βέβαια κατάλαβα ότι πρέπει να το αλλάξω.

 

Τα δεδομένα μου λοιπόν είναι:

-μένω Αθήνα και με ενδιαφέρει για πόσιμο νερό στο νεροχύτη (οικογεννειακή χρήση) και όχι μπάνια κλπ.

-έχω θέμα με πέτρες στα νεφρά και από μήνυμα ομοιοπαθή φίλου εδώ, είδα ο γιατρός του είπε να πίνει νερό μόνο από καλό φίλτρο με αποσκλήρυνση  (αφαίρεση από τα άλατα  ασβεστίου - μαγνησίου).

-θέλω μία λύση αξιόπιστη και που θα κρατήσει

-δεν θα τσιγκουνευτώ τα χρήματα σε αυτό το θέμα, αλλά σε λογικά πάντα πλαίσια.

 

 

Το συμπέρασμα που έχω βγάλει μέχρι τώρα είναι ότι χρειάζομαι κάτι χωρίς UV μιάς και το χλώριο κάνει τη δουλειά, και η λύση της αντίστροφης όσμωσης είναι μάλλον υπερβολική άρα καταλήγω σε ένα καλό φίλτρο άνθρακα.

Ο ομοιοπάθής φίλος ήταν ευχαριστημένος γύρω στα 3 χρόνια πίσω με το crystal της aquaphor (https://www.aquaphor.gr/crystal-quadro.html), το οποίο μάλλον ακριβό μου φαίνεται (280€), και ενδεχομένως να κάνω την ίδια δουλειά με κάτι τέτοιο http://www.pure-fresh2o.gr/test/el/filtra-energou-anthraka-kai-systymata-mikrofiltransis/12-digipure-9000s.html της pure & fresh.

Τέλος, τα φίλτρα που είναι δίπλα στη βρύση και όχι απο κάτω, γενικά βολεύουν: είναι ευκολότερα στην εγκατάσταση, γλυτώνεις να τρυπάς το νιπτήρα και έχουν μόνο ένα φίλτρο για αλλαγή, αλλά είναι το ίδιο αποτελεσματικά;

 

 

Ευπρόσδεκτη οποιαδήποτε άποψη, εμπειρία και βοήθεια αλλά και οποιαδήποτε συγκεκριμένη πρόταση, ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους!

 

έφαγα όλο το πρωί να διαβάζω αυτό το Thread και όχι μόνο, και θα ήθελα τη βοήθειά σας μιας και βλέπω ότι υπάρχουν άτομα εδώ που έχουν ασχοληθεί πάρα πολύ. Δεν είμαι άσχετος με το θέμα αλλά δεν έχω χρόνο να ασχοληθώ περισσότερο και η αλήθεια είναι ότι δεν βγάζεις εύκολα άκρη...

 

Έχω από το 2008 το φίλτρο A-UV της Alarco (http://filtra-nerou.alarco.gr/) με το οποίο σχετικά μπορώ να πω ότι είμαι ικανοποιημένος αν και έχω καταλάβει ότι δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο αλλά από θέμα οσμών-διαύγειας του νερού είναι πολύ καλό, ή τουλάχιστόν ήταν, μιάς και τον τελευταίο χρόνο δεν ξέρω τι έχουν αλλάξει αλλά αισθάνομαι μία ελαφρά γεύση στο στόμα αμέσως μόλις πιω. Από αυτά που διάβασα βέβαια κατάλαβα ότι πρέπει να το αλλάξω.

 

Τα δεδομένα μου λοιπόν είναι:

-μένω Αθήνα και με ενδιαφέρει για πόσιμο νερό στο νεροχύτη (οικογεννειακή χρήση) και όχι μπάνια κλπ.

-έχω θέμα με πέτρες στα νεφρά και από μήνυμα ομοιοπαθή φίλου εδώ, είδα ο γιατρός του είπε να πίνει νερό μόνο από καλό φίλτρο με αποσκλήρυνση  (αφαίρεση από τα άλατα  ασβεστίου - μαγνησίου).

-θέλω μία λύση αξιόπιστη και που θα κρατήσει

-δεν θα τσιγκουνευτώ τα χρήματα σε αυτό το θέμα, αλλά σε λογικά πάντα πλαίσια.

 

 

Το συμπέρασμα που έχω βγάλει μέχρι τώρα είναι ότι χρειάζομαι κάτι χωρίς UV μιάς και το χλώριο κάνει τη δουλειά, και η λύση της αντίστροφης όσμωσης είναι μάλλον υπερβολική άρα καταλήγω σε ένα καλό φίλτρο άνθρακα.

Ο ομοιοπάθής φίλος ήταν ευχαριστημένος γύρω στα 3 χρόνια πίσω με το crystal της aquaphor (https://www.aquaphor.gr/crystal-quadro.html), το οποίο μάλλον ακριβό μου φαίνεται (280€), και ενδεχομένως να κάνω την ίδια δουλειά με κάτι τέτοιο http://www.pure-fresh2o.gr/test/el/filtra-energou-anthraka-kai-systymata-mikrofiltransis/12-digipure-9000s.html της pure & fresh.

Τέλος, τα φίλτρα που είναι δίπλα στη βρύση και όχι απο κάτω, γενικά βολεύουν: είναι ευκολότερα στην εγκατάσταση, γλυτώνεις να τρυπάς το νιπτήρα και έχουν μόνο ένα φίλτρο για αλλαγή, αλλά είναι το ίδιο αποτελεσματικά;

 

 

Ευπρόσδεκτη οποιαδήποτε άποψη, εμπειρία και βοήθεια αλλά και οποιαδήποτε συγκεκριμένη πρόταση, ευχαριστώ.

 

Η τεχνολογία UV είναι άχρηστη για το νερό της Αθήνας, η UV χρησιμοποιείται ταυτόχρονα με κάποιο φίλτρο για να απενεργοποιήσει και να αδρανοποιήσει τους παθογόνους μικροοργανισμούς. Στο νερό υπάρχουν σκοτωμένοι μικροοργανισμοί και βακτήρια από την χλωρίωση.

Εαν θέλεις φίλτρο για τα άλατα τότε χρειάζεσαι διπλό φίλτρο, θα φέρει την μια φύσιγγα με τον ενεργό άνθρακα και το κεραμτικό φίλτρο τα οποία θα αφαιρούν το χλώριο και όλα τα στερεά μέχρι την διάμετρο αποκλεισμού του φίλτρου. Η δεύτερη φύσιγγα θα περιέχει μια ρητίνη η οποία κάνει αποσκλήρυνση του νερού και αφαίρεση των αλάτων.

 

Το φίλτρο που παραθέτεις https://www.aquaphor.gr/crystal-quadro.html

Λογικά να κοστίζει τόσο και φαίνεται και οικονομική τιμή, διότι κάνει διήθηση στα 0.1μm, διάμετρος που μόνο στα φίλτρα της toraynivo έχω δει. Αλλά αντέχει και 8000 λίτρα νερού με αλλαγή 18μήνες, διπλάσια από αυτό που έχω δηλαδή. Π.χ αν αγόραζες olympus διπλό φίλτρο στα 0.1μm θα έδινες 165, αυτό για 4000λίτρα, τα διπλάσια θα έβγαιναν 320ευρώ, οπότε καταλαβαίνεις....

 

Το δεύτερο φίλτρο http://www.pure-fresh2o.gr/test/el/filtra-energou-anthraka-kai-systymata-mikrofiltransis/12-digipure-9000s.html

Καλό και οικονομικό φίλτρο, αλλά από οτι βλέπω δεν περιέχει αποσκληρυντή για τα άλατα, επίσης ορισμένα ανταλλακτικα θέλουν αλλαγή κάθε 6 μήνες. Βέβαια, αναφέρει οτι περιέχει φίλτρο μεμβράνης 0.02μm.... με τέτοια διάμετρο παίζει να αφαιρεί και άλατα, αλλά δεν αναφέρει κάτι. Ρώτα τον κατασκευαστή.

 

Το φίλτρο άνω πάγκου μπαίνει ευκολότερα, στα κάτω πάγκου μάλλον θα χρειαστείς υδραυλικό. Στις τεχνικές δυνατότητες δεν διαφέρουν καθόλου, ο μόνος λόγος για τα κάτω πάγκου είναι αισθητικός, να μην φαίνεται δηλαδή επάνω στην βρύση.

Προτιμησε κατω παγκου διοτι με τα ανω παγκου αν κατα λαθος ανοιξεις το καυτο νερο θα περασει μεσα απο το φιλτρο και θα το αχρηστευσει.

 

Δεν νομίζω να ισχύει αυτό που λες. Το φίλτρο έχει προσαρμοσμένο εναν μοχλό, τον περιστρέφεις για να βγαίνει νερό από το φίλτρο και μετά τον επαναφέρεις. Τώρα αν το έχει ξεχασμένο ο άλλος, είτε άνω είτε κάτω πάγκου, θα γίνει η ζημιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

 

Δεν νομίζω να ισχύει αυτό που λες. Το φίλτρο έχει προσαρμοσμένο εναν μοχλό, τον περιστρέφεις για να βγαίνει νερό από το φίλτρο και μετά τον επαναφέρεις. Τώρα αν το έχει ξεχασμένο ο άλλος, είτε άνω είτε κάτω πάγκου, θα γίνει η ζημιά.

 

Βασιλη το κατω παγκου το συνδεεις κατευθειαν στην παροχη του κρυου.

Τα ανω παγκου συνδεονται στην βρυση. Αν ανοιξεις το ζεστο, ανοιξεις τη βανα του φιλτρου και περασει καυτο νερο μεσα απο το φιλτρο...χαιρετα το. Θα μου πεις, αν εισαι προσεκτικος, δεν το παθαινεις. Συμφωνω. Ομως να υπαρχουν παιδια στο σπιτι...ευκολα/

 

Να ξεκαθαρισω οτι δεν ειμαι τεχνικος, ουτε εμπορευομαι φιλτρα ωστε να ειμαι ειδημων. Και εγω διαβαζοντας αυτο το thread εμαθα δυο πραγματα και κατεληξα σε καποιο φιλτρο (προηγουμενως δεν ειχα ιδεα απο αυτα).

Επεξ/σία από Pytzamarama
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eυχαριστώ για τις πληροφορίες, κάπως έτσι τα έχω καταλάβει και εγώ.

 

Ο Pytzamarama έχει δίκιο το κάτω πάγκου συνδέεται στο κρύο μόνο.

Θα τους πάρω τηλέφωνο για να ξεκαθαρίσω το τοπίο.

Κάποιο άλλο φίλτρο από αυτά τα δύο που να κάνει, έχετε υπόψιν σας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει παιδιά, είστε απίθανοι..

Μένω στο Μοσχάτο και ήθελα να βάλω ένα φίλτρο κάτω απο το πάγκο μιας και έχω και 2 μωράκια να πίνουμε καθαρότερο νερό οσο γίνεται.

Μην έχοντας άποψη για ολα αυτά είπα να βάλω κάτι εμπορικό (camelot πχ) αλλά απ'οτι βλέπω ισως να μην αξίζει τόσα χρήματα.

Έχετε να μου προτείνετε κάποιο να παραγγείλω γιατί πραγματικά χάθηκα με όλα αυτά;

 

Ps: Ολο αυτό άρχισα να το σκέφτομαι γιατί άνοιξα τη βρύση πριν λίγες μέρες και το νερό που έβγαινε ήταν μαύρο, χωρίς να έχει προηγηθεί διακοπή νερού.Επινα για μια βδομάδα εμφιαλωμένο,και λεω να βάλω κάποιο φιλτρακι αλλα έχασα τη μπαλα :)

Παιδιά λέω να παω σε αυτό http://www.pure-fresh2o.gr/test/el/filtra-energou-anthraka-kai-systymata-mikrofiltransis/12-digipure-9000s.html

 

Χωρίς το 4ο με τη μεμβράνη και στη θέση του φίλτρου Νο2 να βάλω το φικτρο που κάνει αποσκλήρυνση..

Θα είμαι εντάξει λέτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...