Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το φιλτραρισμενο νερο αντεχει στο ψυγειο εως και τρεις μερες και μετα θα πρεπει να καταναλωνεται.

Γιατι;

Γιατι εχει αφαιρεθει το χλωριο και δεν περιεχει συντηρητικα

Δηλαδη τα εμφιαλωμενα εχουν;

Προφανως αλλοιως θα εληγαν οπως το νερο φιλτρου

 

Καλά να ταν μόνο αυτό....

Δεν ξέρω αν έχουν ή δεν έχουν συντηρητικά. Ξέρω όμως και έχω δει να μεταφέρουν, να αποθηκεύουν, να διανείμουν νερά εκτεθειμένα στον ήλιο και στην ζέστη, μαγαζάτορες με την σειρά τους να τα αφήνουν στον ήλιο κ.ο.κ. και μετά πάμε αγοράζουμε το εμφιαλωμένο νερό ενώ έχει εκτεθεί και αυτό και το πλαστικο που το περιβάλλει στον ήλιο και θεωρούμε ότι αυτό που πίνουμε είναι καλό...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλά να ταν μόνο αυτό....

Δεν ξέρω αν έχουν ή δεν έχουν συντηρητικά. Ξέρω όμως και έχω δει να μεταφέρουν, να αποθηκεύουν, να διανείμουν νερά εκτεθειμένα στον ήλιο και στην ζέστη, μαγαζάτορες με την σειρά τους να τα αφήνουν στον ήλιο κ.ο.κ. και μετά πάμε αγοράζουμε το εμφιαλωμένο νερό ενώ έχει εκτεθεί και αυτό και το πλαστικο που το περιβάλλει στον ήλιο και θεωρούμε ότι αυτό που πίνουμε είναι καλό...

Πολυ σωστα αγαπητε και ισως οι πληροφοριες αυτες να μας φαινονται παιδικες αλλα ο πολυς κοσμος δεν γνωριζει οτι χρειαζονται μονο 1-2 λεπτα εκθεση στον ηλιο για να χαλασει το πλαστικο μπουκαλακι.

Τα συντηρητικα μπορουμε και να τα ονομασουμε "προσθετα" και νομιζω αναγραφονται σε καθε ετικετα εμφιαλωμενου οπως του αρεσει του καθενος.

Ενα μικρο κολπο μια και δεν ειμαστε ολοι με παγουρακια και θερμους στο δρομο ειναι να παιρνουμε μπουκαλακια εφοσον δεν εχουν φυσαλιδες ισως απο την πισω πλευρα του ψυγειου και εαν σας μυριζει το μπουκαλακι απλα πεταξτε το διοτι δυο τα προβληματα η επεσε απο το εργοστασιο παραπανω συντηριτικο (συμβαινει μερικες φορεςκαι μυριζει σαν αυγο )

Η εκτεθηκε το μπουκαλι στον ηλιο και μυριζει βενζινη(το πλαστικο φτιαχνεται με βενζινη)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε λίγες ημέρες πλησιάζω 6μηνη χρήση στο φίλτρο μου. Θα ξεβιδώσω το μεταλλικό κάλυμμα για να δω τι δουλειά έκανε, αν έχει σκουρίνει το χρώμα της λευκής επιφάνειας του κεραμικού φίλτρου κι αν υπάρχουν γενικά σημάδια οτι κατακρατήθηκαν ρυπαντές, είχα κρατήσει και φωτογραφία του στοιχείου όταν το αγόρασα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Ήθελα να ρωτήσω για το εξοχικό του πατέρα μου στη Χαλκιδική, είναι στις περιοχές που έχουν πρόβλημα με το αρσενικό. Το Μάιο κάναμε ανάλυση του νερού και και έχει αρσενικό 437mg/l με όριο τα 10mg/l. 

εννοείται πως δεν το πίνουν αλλά με τόσο πολύ δεν επιτρέπεται ούτε πιάτα  να πλένουν , ούτε να κάνουν μπάνιο απολύτως τίποτα. Ούτε καν να ποτίζουν το κήπο

από τι διάβασα θα πρέπει να μπει σύστημα αντίστροφης όσμωσης

Υπάρχει κάτι που μπορεί να μπει στη κεντρική παροχή έτσι ώστε να το χρησιμοποιήσουν και για το μπάνιο τους και στη κουζίνα ή θα πρέπει να μπουν ξεχωριστά συστήματα? 

Υπάρχει κάτι να μου προτείνετε? 

ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρώτα κάποια εταιρεία. Αυτό που γνωρίζω είναι οτι τα συστήματα αντίστροφης όσμωσης δεν απευθύνονται για την κεντρική παροχή, πιθανόν να υπάρχουν και τέτοια συστήματα αλλά θα πληρώσεις πολλά, γιατί προφανώς μιλάμε οτι από το σύστημα θα περνάει το νερό για την συνολική κατανάλωση όλης της οικίας και οχι μόνο το πόσιμο, πράγμα που σημαίνει συχνή αντικατάσταση μεμβράνης και ανταλλακτικών όπως π.χ το φίλτρο εμπλουτισμού ιχνοστοιχείων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε γίνονται αυτά τα πράγματα. Θα χρησιμοποιείς το 20% του νερού που θα καταναλώνεις... Μιλάμε για λογαριασμολυς νερού σκέτη φωτιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπότε να πάρω για αρχή κάτι τέτοιο για τη κουζίνα

 http://puredryhellas.com/shop/water-aqua-filter0system-ro-rx62135316nn/

θα είμαι εντάξει με αυτό?

 

Θεωρητικά θα είσαι εντάξει, αλλά με τέτοιες τιμές στο αρσενικό θα πρέπει να ελέγχεις συχνά το σύστημα ότι διατηρεί την αποτελεσματικότητα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παίδες σκέφτομαι να βάλω ένα φίλτρο για τη βρύση του σπιτιού. Δε γνωρίζω καθόλου απο φίλτρα. Αν βάλω κάτι τέτοιο θα κάνει δουλειά; Θέλω όσο γίνεται να έχω καθαρό νερό για τα παιδιά κυρίως.

Το συγκεκριμένο υπάρχει σχεδόν στα μισά χρήματα. Είναι καλο;

http://www.waterstore.gr/el/domestic-water-filters/faucet-water-filters/faucet-water-filter-torayvino-mk204mx.html?ref=bestprice.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες σκέφτομαι να βάλω ένα φίλτρο για τη βρύση του σπιτιού. Δε γνωρίζω καθόλου απο φίλτρα. Αν βάλω κάτι τέτοιο θα κάνει δουλειά; Θέλω όσο γίνεται να έχω καθαρό νερό για τα παιδιά κυρίως.

Το συγκεκριμένο υπάρχει σχεδόν στα μισά χρήματα. Είναι καλο;

http://www.waterstore.gr/el/domestic-water-filters/faucet-water-filters/faucet-water-filter-torayvino-mk204mx.html?ref=bestprice.gr

 

Είναι πολύ καλό φίλτρο με διήθηση στα 0.1μm. Θα το επέλεγα και εγώ αλλά τελικά δεν το επέλεξα και ο λόγος είναι πως είναι μεν φθηνό αλλά τα ανταλλακτικά του είναι για 1500L ή 6 μήνες, ίσως και λιγότερο, κοίταξε οπωσδήποτε τον χρόνο αντικατάστασης γιατί με οικογένεια και παιδιά μάλλον θα χρειαστείται 3 τέτοια ανταλλακτικά μέσα σε 1 έτος. Υπάρχει και επιτραπέζιο φίλτρο της torey με ανταλλακτικό στα 8000L ή 1 έτος αλλά η τιμή του τσουχτερή, 280-300ευρώ. Ενδεικτικά 1500L είναι περίπου ποσότητα για 1 άτομο για κατανάλωση πόσημου νερού, για μαγείρεμα και κανένα πλύσιμο φρούτου ή τίποτε άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

25€ εχει το 1500L είδα. Θεωρείται ακριβό φιλτρο; Εχει ακομη ενα σε φιλτρο βρυσης με 4000L ειδα το mk3. Το επιτραπέζιο πιάνει χώρο στον πάγκο έτσι όπως το βλέπω.

Επεξ/σία από takisdemi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε όλα τα φίλτρα πιάνουν κάποιον χώρο. Δεν είναι ακριβό φίλτρο το συγκεκριμένο αλλά να υπολογίσεις οτι θέλετε 3-4 ανταλλακτικά το έτος αν πίνει όλη η οικογένεια και το χρησιμοποιείτε και για νερό στο μαγείρεμα. Προσδιόρισε στο περίπου την ποσότητα του πόσιμου νερού που καταναλώνετε κάθε ημέρα και δες σε πόσο χρονικό διάστημα θα φτάσετε τα 1500L, εμείς π.χ πίνουμε νερό από κανάτες και ξέρουμε πόσα λίτρα καταναλώνουμε, εγώ θα έλεγα αν είναι δύσκολο να προσδιορίσεις έστω στο περίπου τα λίτρα, να κοιτάξεις κάτι σε 4000L για να είσαι πιο άνετος. Το ανταλλακτικό πρέπει να αντικατασταθεί στο χρονικό όριο ή όριο λίτρων που λέει ο κατασκευαστής, αλλιώς απαξιώνεται το υλικό κατακράτησης των μικροσωματιδίων και αυτά περνάνε στο νερό που πίνεις μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...