Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίδες σκέφτομαι να βάλω ένα φίλτρο για τη βρύση του σπιτιού. Δε γνωρίζω καθόλου απο φίλτρα. Αν βάλω κάτι τέτοιο θα κάνει δουλειά; Θέλω όσο γίνεται να έχω καθαρό νερό για τα παιδιά κυρίως.

Το συγκεκριμένο υπάρχει σχεδόν στα μισά χρήματα. Είναι καλο;

http://www.waterstore.gr/el/domestic-water-filters/faucet-water-filters/faucet-water-filter-torayvino-mk204mx.html?ref=bestprice.gr

Αφού διαθέτεις αυτό το ποσό , εαν και εφόσον καταλήξεις να το αγοράσεις , θα σου πρότεινα να κάνεις και μια χημική εξέταση στο νερό που βγάζει.

Εμένα προσωπικά πάντως δεν μου γεμίζει το μάτι αυτή η γκατζετιά.Περισσότερο εφέ κατά τη γνώμη μου για να δικιολογήσουν τη φουσκωμένη τιμή του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αφού διαθέτεις αυτό το ποσό , εαν και εφόσον καταλήξεις να το αγοράσεις , θα σου πρότεινα να κάνεις και μια χημική εξέταση στο νερό που βγάζει.

Εμένα προσωπικά πάντως δεν μου γεμίζει το μάτι αυτή η γκατζετιά.Περισσότερο εφέ κατά τη γνώμη μου για να δικιολογήσουν τη φουσκωμένη τιμή του.

φουσκωμένη τιμή στην Ελλάδα. Έξω έχει τα μισά
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά,

Έχω διαβάσει σχεδόν όλες τις σελίδες και δεν μπορώ να πω ότι έχω καταλάβει πλήρως τι γίνεται. Μένω Ρόδο και τελευταία έχουμε θεματάκια με το νερό μας , οπότε θέλω να προχωρήσω άμεσα σε αγορά φίλτρου.

Αρχικά είχα σκοπό να βάλω φίλτρο της 3Μ (το έχει ήδη ένας φίλος) αλλά διαβάζοντας εδώ τείνω προς αυτό: Aquasana AQ-5300.56 3-Stage Under Sink Water Filter System το οποίο βλεπω ότι έχει πιστοποιήσεις από τον NSF - certified to NSF Standards 42, 53 + 401, and P473 - και πολύ καλά reviews στο εξωτερικό, και φυσιολογική τιμή.

Το αρνητικό είναι ότι το site της εταιρίας στην Ελλάδα είναι ... δεν ξέρω πως να το χαρακτηρίσω και δεν βλέπω να διαθέτουν το συγκεκριμένο μοντέλο.

Είδα ότι διατίθεται και το μοντέλο Aquasana AQ-5300+.56 3-Stage Max Flow Under Sink Water Filter το οποίο έχει αυξημένη ροή.

 

Θα ήθελα από όσους γνωρίζετε την γνώμη σας, αν σας είναι εύκολο.

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαιρετω το φορουμ. 

Εχω αρκετες αμφιβολιες για τη ποιοτητα του νερου σε προαστιο του Βολου (Κήπια Ανακασιας). 

 

Πριν προβω φυσικα σε οποιαδηποτε ενεργεια αγορας φιλτρου, αφου για την ωρα την βγαζω με μια brita κανατα, θα προβω σε χημικη αναλυση. Οι αποριες μου ειναι περισσοτερο διαδικαστικες.  

 

Εχω βρει αυτους Link.png Site: εδω για αναλυση. Ζηταω κατι συγκεκριμενο στην αναλυση νερου που θα γινει ωστε να με καλυψει 100%?

 

Επισης, καθαρα διαδικαστικο κομματι, το νερο εχει σημασια πως θα το παω? σε πλαστικο μπουκαλι? Παιζει σημασια ο τροπος ληψης απο τη βρυση;

 

Και τελος, ποσο λετε να υπολογιζω για μια χημικη αναλυση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν ρωτάς απευθείας σε κάποιο χημικό εργαστήρι;

Το κόστος αλλάζει ανάλογα με το τι θα ζητήσεις. Αν το νερό που πίνετε έχει χλώριο ας πούμε δεν έχει νόημα φαντάζομαι να ζητήσεις μικροβιολογική ανάλυση. Αν πάντως την ζητήσεις θα πρέπει να φτάσει το νερό όσο γρηγορότερα γίνεται από την στιγμή λήψης του και χωρίς να εκτεθεί σε φως και υψηλές θερμοκρασίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου εκαναν προσφορα για το aquasana aq 4000 115 ευρω και 57 ευρω τα ανταλλακτικα. Ειναι καποιος κατοχος η γνωστης που μπορει να με ενημερωσει οτι αξιζει τον κοπο; Μενω θεσσαλονικη και απο οτι εψαξα το νερο ειναι καλο. Αφαιρεση χλωριου και χωματος απαιτειται. Υπαρχει καποια αλλη συγκεκριμενη προσιτη προταση απο καποιον που εχει κατι συγκεκριμενο; ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια σκεφτομαι για την αγορα μιας κανατας brita.Καθε ποτε χρειαζεται αλλαγη το φιλτρο;Γενικα κανει τιποτα η να αγορασω κατι αλλο;Μενω αθηνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου εκαναν προσφορα για το aquasana aq 4000 115 ευρω και 57 ευρω τα ανταλλακτικα. Ειναι καποιος κατοχος η γνωστης που μπορει να με ενημερωσει οτι αξιζει τον κοπο; Μενω θεσσαλονικη και απο οτι εψαξα το νερο ειναι καλο. Αφαιρεση χλωριου και χωματος απαιτειται. Υπαρχει καποια αλλη συγκεκριμενη προσιτη προταση απο καποιον που εχει κατι συγκεκριμενο; ευχαριστω

 

Το έχω πάρει εγώ και είμαι πολύ ευχαριστημένος μια και στο νερό η διαφορά γεύσης είναι εμφανής. Είναι από τις ελάχιστες εταιρίες που έχουν πραγματική πιστοποίηση και μάλιστα δημοσιεύει το πιστοποιητικό ανάλυσης με τα αποτελέσματα από NSF. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω πάρει εγώ και είμαι πολύ ευχαριστημένος μια και στο νερό η διαφορά γεύσης είναι εμφανής. Είναι από τις ελάχιστες εταιρίες που έχουν πραγματική πιστοποίηση και μάλιστα δημοσιεύει το πιστοποιητικό ανάλυσης με τα αποτελέσματα από NSF.

 

Πληρωσες τις τιμες που μου εδωσαν εμενα; ρωταω μηπως βρηκες καπου καποια προσφορα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πληρωσες τις τιμες που μου εδωσαν εμενα; ρωταω μηπως βρηκες καπου καποια προσφορα..

 

Κάτι παρόμοιο είχα πληρώσει και εγώ, δεν θυμάμαι ακριβώς τιμές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει κανεις εμπερια με τα berkey; www.berkeyfilters.com

Απο γερμανια κοστιζει 300 ευρω με δωρεαν μεταφορικα και θελει αλλαγη φιλτρων σε 10 χρονια!!

Και που ακριβώς λέει οτι αλλάζεις τα φίλτρα κάθε 10 χρόνια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...