Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 9/9/2018 στις 5:41 ΜΜ, DownUNDERground είπε

Αγόρασα τις προάλλες αυτόν τον τέστερ νερού:

Ξέρω ότι δεν είναι μετρητής της απόλυτης ποιότητας του νερού και απλά μετράει τα διαλυμένα στερεά ας το πούμε χοντρικά.

Μου συνέβη κάτι που δεν μπορώ να το εξηγήσω. Ελπίζω κάποιος να έχει μια εξήγηση:
- Μέτρηση με το συγκεκριμένο μαραφέτι από νερό βρύσης, ένδειξη γύρω στα 150.
- Μέτρηση από φίλτρο νερού μάρκας Doulton, ένδειξη περί τα 220.

"Οκ" λέω εκείνη την ώρα, το φίλτρο ήταν και κοντά στο όριο ζωής του, "να το, έκανε δουλειά" σκέφτομαι. "Έπιασε ότι το παλιό φίλτρο βγάζει χειρότερα αποτελέσματα από το νερό βρύσης". Μια χαρά!

Βγάζω το παλιό φίλτρο λοιπόν, βάζω νέο του κουτιού και μετράω...:
270!!!

Πώς γίνεται αυτό;;; :blink:

Ενδεικτικός πίνακας μέτρησης από τη σελίδα του προϊόντος:

Καλησπέρα. Τα φίλτρα θέλουν ξέπλυμα πρίν την χρήση. Ειδάλως βγάζουν τρελλά νο΄υμερα στο TDS meter. Επίσης, μην τα πολυέμπιστεύεστε, διότι είναι φίλτρα κατακράτησης.Εύκολα μπουκώνουν, και περνάνε στοιχεία στή βρύση ανεπιθύμητα. μία αντρίστρωφη όσμωση λύνει το πρόβλημα https://www.facebook.com/Kentronerou/?ref=bookmarks

 

Αναφορά σε κείμενο

22.jpg

 

Στις 14/9/2018 στις 12:43 ΠΜ, ZAKKWYLDE είπε

Παιδιά εγώ Αθήνα μένω, και έβαλα πρόσφατα το 3Μ AP EASY CS-FF στα 5 micron https://www.e-filters.eu/gr/filtra-nerou-kouzinas/ap-easy-cs-ff-bsp-3.html

Εντάξει η γεύση του νερού είναι σαφώς καλύτερη, αλλά παρατήρησα στο δελτίο απόδοσης ότι αφαιρεί το 75% του χλωρίου και όχι 99%.

Επίσης επειδή μένω κέντρο (σε καινούργια πολυκατοικία), υπάρχει θέμα με τον μόλυβδο; Μήπως να το άλλαζα και να πήγαινα σε ένα 0,5 ή δεν αξίζει;

Παιδιά μην λέτε ότι θέλετε περί  γεύσης νερού. ΤΟ ΝΕΡΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΟΥΤΕ ΓΕΥΣΗ ΟΥΤΕ ΟΣΜΗ.Εάν έχει, τότε περιέχει αρκετά διαλυμένα στερεά. . Το νερό παίζει ενυδατικό ρόλο στο σώμα . Για να πάρουμε απο το νερό τα (ημερήσια) στοιχεία που χρειάζεται ο άνθρωπος, πρέπει να πιούμε μια μπανιέρα νερό.

 

Επεξ/σία από cactusjacks
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Φυσικά και είναι εμπλουτισμένο, με μπόλικο χλωριάκι. Οπότε η αφαίρεση του χλωρίου σαφώς και βελτιώνει τη γεύση όπου σε αυτή τη περίπτωση όσο πιο άγευστο τόσο το καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ακριβώς.Το χλώριο έχει ξεκάνει, και θα ξεκάνει πολύ κόσμο.Γιά  Ρίξε μια ματιά εδω....Ίσως είναι μία πολύ καλή λύση. Τό έχουμε βάλει πολλά χρόνια , και έχουμε αποτελέσματα. https://www.facebook.com/Kentronerou/?ref=bookmarks

 

Στις 25/10/2018 στις 10:57 ΠΜ, tarantules είπε

Χωρίς να θέλω να μειώσω τη συγκεκριμένη εταιρία , αφού κι εγώ από αυτούς παίρνω ανταλλακτικά για την ΑΟ που έχω πάρει από τους ίδιους , τη συγκεκριμένη μεμβράνη Hollow fiber την είχα αγοράσει στο παρελθόν όταν έκανα δοκιμές φίλτρων και με μια χημική ανάλυση που έκανα δεν είδα καμία διαφορά.

Την έβαλα δοκιμαστικά μετά τα 3 πρώτα στάδια της ΑΟ , καταργώντας ουσιαστικά τη μεμβράνη και τα post φίλτρα.Οι μετρήσεις πριν και μετά είχαν απειροελάχιστη εως καθόλου διαφορά μεταξύ ΠΡΙΝ : 3 πρώτων σταδίων της ΑΟ + το κεντρικής παροχής , και ΜΕΤΑ : 3 πρώτων σταδίων της ΑΟ + το κεντρικής παροχής + Hollow fiber.

Κανονικά θα έπρεπε να δω αρκετά σημαντική διαφορά αφού το 3ο στάδιο έχει πάνω φίλτρο 0,5 micron ενώ η Hollow λέει οτι έχει 0,02 micron.

 

Στις 25/10/2018 στις 10:57 ΠΜ, tarantules είπε

Χωρίς να θέλω να μειώσω τη συγκεκριμένη εταιρία , αφού κι εγώ από αυτούς παίρνω ανταλλακτικά για την ΑΟ που έχω πάρει από τους ίδιους , τη συγκεκριμένη μεμβράνη Hollow fiber την είχα αγοράσει στο παρελθόν όταν έκανα δοκιμές φίλτρων και με μια χημική ανάλυση που έκανα δεν είδα καμία διαφορά.

Την έβαλα δοκιμαστικά μετά τα 3 πρώτα στάδια της ΑΟ , καταργώντας ουσιαστικά τη μεμβράνη και τα post φίλτρα.Οι μετρήσεις πριν και μετά είχαν απειροελάχιστη εως καθόλου διαφορά μεταξύ ΠΡΙΝ : 3 πρώτων σταδίων της ΑΟ + το κεντρικής παροχής , και ΜΕΤΑ : 3 πρώτων σταδίων της ΑΟ + το κεντρικής παροχής + Hollow fiber.

Κανονικά θα έπρεπε να δω αρκετά σημαντική διαφορά αφού το 3ο στάδιο έχει πάνω φίλτρο 0,5 micron ενώ η Hollow λέει οτι έχει 0,02 micron.

Η μεμβράνη είναι 0,02 που σημαίνει πως δεν κρατάει εξασθενέςχρώμιο ( φτου φτου έξω από μας). Θα πρότεινα να πάς κατ ευθείαν σε 0,001 με μεμβράνη Votron , και εί δυνατόν, μετά την μεμβράνη σε φαρμακευτικό άνθρακα, και μετέπειτα σε εμπλουτισμο.Αν βρείς  με φυσίγγιο ασβεστίου, και παράλληλα με συνδυασμό πετρωμάτων.

26 λεπτά πριν, ZAKKWYLDE είπε

Φυσικά και είναι εμπλουτισμένο, με μπόλικο χλωριάκι. Οπότε η αφαίρεση του χλωρίου σαφώς και βελτιώνει τη γεύση όπου σε αυτή τη περίπτωση όσο πιο άγευστο τόσο το καλύτερο.

Ακριβώς.Το χλώριο έχει ξεκάνει, και θα ξεκάνει πολύ κόσμο.Γιά Ρίξε μια ματιά εδω....Ίσως είναι μία πολύ καλή λύση. Τό έχουμε βάλει πολλά χρόνια , και έχουμε αποτελέσματα. https://www.facebook.com/Kentronerou/?ref=bookmarks ..

Επεξ/σία από cactusjacks
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, cactusjacks είπε

Η μεμβράνη είναι 0,02 που σημαίνει πως δεν κρατάει εξασθενέςχρώμιο ( φτου φτου έξω από μας). Θα πρότεινα να πάς κατ ευθείαν σε 0,001 με μεμβράνη Votron , και εί δυνατόν, μετά την μεμβράνη σε φαρμακευτικό άνθρακα, και μετέπειτα σε εμπλουτισμο.Αν βρείς  με φυσίγγιο ασβεστίου, και παράλληλα με συνδυασμό πετρωμάτων.

 

Πάντα είχα πάνω μεμβράνη 0,0001micron.Την HF απλά την έβαλα όταν πειραματιζόμουν στις αρχές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Σκέφτομαι να αγοράσω το παρακάτω σύστημα:

https://www.primato.gr/proionta/filtra-nerou/kato-pagkou/primato-blue-14-single.html

Απ' ο τι καταλαβαίνω, συμπεριλαμβάνει το κεντρικό φίλτρο πολύπροπυλενιου που έχει και 10 χρόνια εγγύηση, μαζί με ένα ανταλλακτικό φίλτρο, το Primato Ultra CTO.

  1. Το έχει χρησιμοποιήσει κάποιος;
  2. Το κεντρικό φίλτρο πολυπροπυλενίου θα το έχω μια ζωή, χωρίς να χρειάζεται αλλάγή;
  3. Εκτός από το  Primato Ultra CTO που είναι προεπιλεγμένο,  αξίζει καλύτερα κάποια από τα υπόλοιπα που έχει η λίστα;
  4. Θα μπορώ να βάλω κάποιο εκτός λίστας, πχ όπως αυτό που διάβασα από άλλο μέλος εδώ;  https://www.primato.gr/proionta/antallaktika-gia-filtra-nerou/filtra-energou-anthraka/carbon-block-matrikx-06m-usa-simpagis-energos-anthrakas.html
  5. Θα προτιμούσατε αυτό το σύστημα; https://www.primato.gr/proionta/filtra-nerou/kato-pagkou/filtro-nerou-kato-pagkou-me-energo-anthraka-matrikx-made-in-usa.html

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, tarantules είπε

Πάντα είχα πάνω μεμβράνη 0,0001micron.Την HF απλά την έβαλα όταν πειραματιζόμουν στις αρχές.

Κοίτα τι έχω βάλει εγώ.https://www.facebook.com/Kentronerou/

5 ώρες πριν, tarantules είπε

Πάντα είχα πάνω μεμβράνη 0,0001micron.Την HF απλά την έβαλα όταν πειραματιζόμουν στις αρχές.

 

Επεξ/σία από cactusjacks
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, cactusjacks είπε

Κοίτα τι έχω βάλει εγώ.https://www.facebook.com/Kentronerou/

Παρόμοιο σύστημα έχω κι εγώ αλλά χωρίς τη λάμπα UV.

H διαφήμιση πάντως είναι μέσα στην υπερβολή.9 στάδια λέει αλλά το στάδιο που κάνει το mineralization του νερού το έχει σπάσει σε 4 υποστάδια.

Ουσιαστικά το σύστημα είναι το κλασικό των 6 σταδίων+ UV.Αυτό έχω κι εγώ (εκτός UV που κατ εμέ δεν χρειάζεται).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, tarantules είπε

Παρόμοιο σύστημα έχω κι εγώ αλλά χωρίς τη λάμπα UV.

H διαφήμιση πάντως είναι μέσα στην υπερβολή.9 στάδια λέει αλλά το στάδιο που κάνει το mineralization του νερού το έχει σπάσει σε 4 υποστάδια.

Ουσιαστικά το σύστημα είναι το κλασικό των 6 σταδίων+ UV.Αυτό έχω κι εγώ (εκτός UV που κατ εμέ δεν χρειάζεται).

δεν εχει UV. Εχει φαρμακευτικο άνθρακα μετά την μεμβράνη.Φοραει φυσιγγι με δολομυτη, τουρμαλινη , και αλκαλικες πέτρες. Αυτό που με εξηπηρετεί, είναι οτι καθε χρόνο μου φέρνουν καινούργιο, μαζί με το δοχειο διαστολής.Ούτε να καθομαι να μετράω και να αλλάζω φιλτρα, ούτε απολύμανση το δοχειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, cactusjacks είπε

δεν εχει UV. Εχει φαρμακευτικο άνθρακα μετά την μεμβράνη.Φοραει φυσιγγι με δολομυτη, τουρμαλινη , και αλκαλικες πέτρες. Αυτό που με εξηπηρετεί, είναι οτι καθε χρόνο μου φέρνουν καινούργιο, μαζί με το δοχειο διαστολής.Ούτε να καθομαι να μετράω και να αλλάζω φιλτρα, ούτε απολύμανση το δοχειο.

Δηλαδή κάθε χρόνο δίνεις 200 ευρώ; Δεν είναι πολλά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, tarantules είπε

Δηλαδή κάθε χρόνο δίνεις 200 ευρώ; Δεν είναι πολλά;

εδω που μένω έχουμε εξασθενές χρώμιο. Μου κοστιζει μισο ευρώ την ημέρα, και έχω το κεφαλι μου ησυχο. ΑΝ... λέω αν το είχα αγοράσει, θα ήμουν με το αγωγιμόμετρο στο χέρι.και ποιος θα μου το απολυμάνει ;  θα καθομαι να το λύνω, να το απολυμαίνω να αλλάζω φιλτρα μεμβράνες, να βάζω εμπλουτισμούς;....αυτοί μέχρι και τα σωληνάκια αλλάζουν τα εξωτερικά.Μια χαρά μου έρχεται.Ασε που με παιρνουν και τηλ να ερθουν να κανουν δωρεαν μέτρηση στο εξάμηνο. οτι πάθει μου το αλλάζουν κατ ευθείαν.

Επεξ/σία από cactusjacks
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ναι αν το βαριέσαι η δεν ποιάνουν τα χέρια σου καλύτερα έτσι.Εγώ τα αλλάζω μόνος μου.Απολύμανση κάνω μόνο όταν αλλάζω μεμβράνη κάθε 2-3 χρόνια αν και κανονικά πρέπει στον 1 χρόνο.Το TDS meter δεν το χρησιμοποιείς κάθε μέρα.Ουσιαστικά μετράς την απόδοση της μεμβράνης για να την αλλάξεις στον κατάλληλο χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, tarantules είπε

Ε ναι αν το βαριέσαι η δεν ποιάνουν τα χέρια σου καλύτερα έτσι.Εγώ τα αλλάζω μόνος μου.Απολύμανση κάνω μόνο όταν αλλάζω μεμβράνη κάθε 2-3 χρόνια αν και κανονικά πρέπει στον 1 χρόνο.Το TDS meter δεν το χρησιμοποιείς κάθε μέρα.Ουσιαστικά μετράς την απόδοση της μεμβράνης για να την αλλάξεις στον κατάλληλο χρόνο.

τι περιοχή είσαι ; εγω Χαλκουτσι. εδω εχουμε 700-800 αγωγιμότητα. και φουλλ αλατα. χώρια το εξασθενες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tarantules είπε

Αργολίδα είμαι.Δεν έχουμε τόσο πολλά άλατα όπως εσείς εκεί αλλά και πάλι είναι σκληρά τα νερά.Εγώ μετράω 400-450ppm.

αμα είναι σε ppm είναι κοντά στα 1000 .Σκληρό νερό πολύ.εμενα το μετρήσανε σε ms. Tάχω μάθει απο τα παιδιά που έρχονται και αλλάζουν το μηχανημα . πιάνουμε κουβέντα. τι μου λένε για τα νερά αστα να πάνε. Ολα μολυσμένα είναι ρε φίλε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω πόσο είναι η αγωγιμότητα στο νερό του δικτύου επειδή πάνε κάποια χρόνια που είχα κάνει χημική ανάλυση.Πάντα κάνω χημικές αναλύσεις μετά τα φίλτρα μου για να δω αν δουλεύουν σωστά και τα πιο πρόσφατα γράφουν για αγωγιμότητα 141 και σκληρότητα 40.Τώρα με το tds meter μόνο σκληρότητα μπορώ να μετρήσω πριν τα φίλτρα και μου βγαίνει κάπου στα 400-450.

Και σε εμάς τα νερά είναι μολυσμένα.Ρίχνουν κάργα χημικά από ραντίσματα που κάνουν στα δέντρα.Κυρίως πορτοκάλια.Δεν τα γλυτώνουμε όλα να ξέρεις.Τα φρούτα , τα χόρτα κλπ όσο και να τα πλύνεις δεν φεύγουν τα χημικά.Απλά όταν προσέχεις τουλάχιστον το νερό που το πίνεις καθημερινά και σε μεγάλες ποσότητες , απλά μετριάζεις την κατάσταση.

Εγώ ταυτόχρονα παίρνω και σπιρουλίνα και χλωρέλλα.Ειδικά η χλωρέλλα κάνει κατακράτηση βαρέων μετάλλων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...