Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γνωστός έχει τοποθετήσει στην κεντρική παροχή νερού , φίλτρο νερού της εταιρείας : https://www.atlasfiltri.com/ 

Που το είχα ρωτήσει είναι ευχαριστημένος , βρίσκει και ανταλλακτικά . Περισσότερα δέν γνωρίζω εάν είναι να τον ρωτήσω το κοστολόγιο του.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ρε παιδιά επειδή τώρα τελευταία άρχισα να μαθαίνω για τα φίλτρα θέλω να ρωτήσω και εγώ κάτι.

Για Αθήνα (Νέα Σμύρνη) και Ύδρα (Νερό αφαλάτωσης στην Ύδρα) σκέφτομαι να πάρω το Aquafilter Excito-ST (http://aquafilter.com/en/product/25/80/excito-st).

Να το πάρω; Είναι καλό; Αξίζει; Η Aquafilter είναι NSF και WRAS  certified.

Μιας και είστε πιο γνώστες για πείτε μου την γνώμη σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΡΏΤΗΣΗ: Τι φίλτρο ή φίλτρα να βάλω στην κεντρική παροχή κατοικίας σε επαρχία , το νερό έχει αρκετά άλατα, είναι πόσιμο  από  έλεγχο του δήμου, αλλά όταν διακοπεί επανέρχεται για αρκετή ώρα καφέ-κόκκινο,  εμείς δεν το πίνουμε ,μόνο για πλύσιμο χρησιμοποιείται, θέλω να προστατεύσω,ηλιακό-ηλεκτρικό θερμοσίφωνα, πλυντήριο, βρύσες.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

καλησπερα σε ολους

ενδιαφερομαι για φιλτρο κατω παγκου με βρυσακι ωστε να εχω ξεχωριστο βρυσακι για ποσιμο νερο και την βρυση για τις υπολοιπες δουλειες ..

Δυστυχως οσο διαβαζω τοσο μπερδευομαι

πλεον υπαρχουν απειρες εταιρειες και δεν ξερω ποιες αξιζει να κοιταξει κανεις και ποιες να απορριψει..

η περιοχη εχει κυριως αλατα στο νερο (νησι) ,ειναι μεν ποσιμο ,αλλα οσο να ναι θα υπαρχουν  και φαρμακα κυριως λογω αγροτικων καλλιεργειων στο νησι..

Επισης εχω μπερδευτει με τα αντιστροφης ωσμωσης και τα δεκαδες φιλτρα που υπαρχουν οπως και για τα micro που λενε (ουτε καν εχω ιδεα τι ειναι αυτα)

οποιος μπορεσει ας εξηγησει 1-2 πραγματα στο τι να προσεξω ,τι να επιλεξω και τα σχετικα

ενδιαφερομαι για κατω παγκου με βρυσακι

 

επισης απο εταιρειες διαβαζω κυριως για doulton και atlas

αξιζουν ;

εχετε να προτεινετε κατι καλυτερο  ;

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά σε όλους και χρόνια πολλά.

 

ενδιαφερομαι για φίλτρο κάτω πάγκου για περιοχή Κατερίνης. Το νερό εδώ μυρίζει χλώριο πολύ και δεν πίνεται. Από αυτά που διάβασα κατέληξα σε 2 Doulton HIP και AtlasDP βρύση ξεχωριστή δεν θέλω γιατί πρέπει να τρύπησε τον παγκο και η γυναίκα θα με σκοτώσει. Όποτε πως θα διαχωρίζω το νερό που θέλω να πιω με αυτό που θέλω για να πλύνω πιάτο (κλέφτης νερού η κάτι άλλο ;).

 

Αν έχετε γνώμη για κάτι άλλο ευχαριστως

εργαστηριο εδώ για δειγματοληψία δεν έχει όποτε αποκλείεται.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλη χρονια και χρονια πολλα,

 

Απο αυτα που διαβασα δεν εγκρινετε τα κεραμικα φιλτρα (Doulton) υπαρχει καποιος λογος ιδιαιτερος ?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα παρακατω φιλτρα τα ξερετε λεει οτι εχουν CE certified αλλα οχι NSF ?

 

http://hidro-water.com/productos/residential/qc-filter-simple-duo/?lang=en

 

 

Εχω καταληξει σε

 

https://www.aquasanacyprus.com/index.php?route=product/product&path=101&product_id=192

και

Doulton ecofast απλα δεν θελω να εχω εξτρα βρυση οποτε πως θα το συνδεσω στην βρυση του κρυου νερου και να εχω και νερο φιλτραρισμενο για να πινω αλλα και απλο κρυο για τις αλλες δουλειες ?

 

Μπορειτε να με βοηθησετε εχω διαβασει ολο το thread και ειδα και NSF και αυτα νομιζω με καλυπτουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δει και σε πολυκαταστήματα leroy-praktiker να πουλάνε διάφορα φίλτρα σε πολύ καλές τιμές σχετικά με αυτές που βλέπω έξω.

Έχει πάρει κανείς να μας πει τη γνώμη του γιατί σκέφτομαι τελευταία να πάρω ένα τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μόνη δυνατότητα που έχω για φίλτρο είναι κάτω πάγκου πριν τη μοναδική βρύση της κουζίνας. Φίλτρο 2 σταδίων όπως αυτό είναι αρκετό; Είναι καλός ο συνδυασμός; Ή καλύτερα 3 σταδίων;

Μένω στο κέντρο της Καβάλας, αυτό που με ενοχλεί είναι η γεύση χλωρίου που έχει πολλές φορές, όμως σίγουρα θα υπάρχουν και άλλα που καλό θα ήταν να αφαιρεθούν.

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/11/2018 στις 3:58 ΜΜ, tarantules είπε

Παρόμοιο σύστημα έχω κι εγώ αλλά χωρίς τη λάμπα UV.

H διαφήμιση πάντως είναι μέσα στην υπερβολή.9 στάδια λέει αλλά το στάδιο που κάνει το mineralization του νερού το έχει σπάσει σε 4 υποστάδια.

Ουσιαστικά το σύστημα είναι το κλασικό των 6 σταδίων+ UV.Αυτό έχω κι εγώ (εκτός UV που κατ εμέ δεν χρειάζεται).

Καλησπέρα.

Έχω καιρό να μπω στο νήμα αλλά έιχα διαβάσει το σύνολο των αναρτήσεων του σχετικά πρόσφατα.

Οι περισσότεροι κατέληγαν στο συμπέρασμα πως η ΑΟ κάνει το νερό πολύ "αποστειρωμένο", στερώντας του στοιχεία που είναι απαράιτητα για τον ανθρώπινο οργανισμό, τα οποία πρέπει να τα προσλάβει ακολούθως με κάποιο τρόπο. Έχει αλλάξει αυτή η άποψη;

(Δε ξέρω μηπως όσοι έχετε ΑΟ την έχετε λόγω επιπλέον ιδιαίτερη φόρτισης του νερού της περιοχής σας με μέταλλα και χημικά...;;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Joe22 είπε

Οι περισσότεροι κατέληγαν στο συμπέρασμα πως η ΑΟ κάνει το νερό πολύ "αποστειρωμένο", στερώντας του στοιχεία που είναι απαράιτητα για τον ανθρώπινο οργανισμό, τα οποία πρέπει να τα προσλάβει ακολούθως με κάποιο τρόπο. Έχει αλλάξει αυτή η άποψη;

 

Δεν ξέρω για ποιους λες ακριβώς αλλά αν κατέληξαν σε αυτό το συμπέρασμα το μόνο σίγουρο είναι οτι είναι άσχετοι κα δεν θα έπρεπε να ασχολούνται με ΑΟ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tarantules είπε

Δεν ξέρω για ποιους λες ακριβώς αλλά αν κατέληξαν σε αυτό το συμπέρασμα το μόνο σίγουρο είναι οτι είναι άσχετοι κα δεν θα έπρεπε να ασχολούνται με ΑΟ

Θα ψάξω τις προγενέστερες σελίδες και θα τους βρω.

Από τα γραφόμενα τους τουλάχιστον, φαινόντουσαν καταρτισμένοι.

Θα επανέλθω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Joe22 είπε

Θα ψάξω τις προγενέστερες σελίδες και θα τους βρω.

Από τα γραφόμενα τους τουλάχιστον, φαινόντουσαν καταρτισμένοι.

Θα επανέλθω.

Εξακολουθώ να μην μπορώ να καταλάβω για ποιο λόγο quotαρεις δικό μου μήνυμα.Έχω κάτι να αποδείξω και δεν το κατάλαβα; Τι νομίζεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...