Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, tarantules είπε

Εξακολουθώ να μην μπορώ να καταλάβω για ποιο λόγο quotαρεις δικό μου μήνυμα.Έχω κάτι να αποδείξω και δεν το κατάλαβα; Τι νομίζεις;

Εξέφρασες την άποψη (απαντώντας, χθες) πως οι κατά της ΑΟ είναι άσχετοι (κι ενδεχομένως έχεις δίκιο ) και σου είπα απλά πως θα ψάξω να βρω τις αναρτήσεις που θυμόμουν.

Νομίζω πως κανείς δεν έχει να αποδείξει τίποτε. Απλά να βοηθήσει με την εμπειρία του τους υπόλοιπους.

Το αρχικό quote, έγινε τυχαία σε σένα μιας και τώρα τελευταία δύο μέλη μόνο δείχνατε να έχετε πρακτική εμπειρία με την ΑΟ. Δε φαντάστηκα πως θα σε ενοχλούσε.

Αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, Joe22 είπε

Εξέφρασες την άποψη (απαντώντας, χθες) πως οι κατά της ΑΟ είναι άσχετοι (κι ενδεχομένως έχεις δίκιο ) και σου είπα απλά πως θα ψάξω να βρω τις αναρτήσεις που θυμόμουν.

Νομίζω πως κανείς δεν έχει να αποδείξει τίποτε. Απλά να βοηθήσει με την εμπειρία του τους υπόλοιπους.

Το αρχικό quote, έγινε τυχαία σε σένα μιας και τώρα τελευταία δύο μέλη μόνο δείχνατε να έχετε πρακτική εμπειρία με την ΑΟ. Δε φαντάστηκα πως θα σε ενοχλούσε.

Αυτά.

Καταρχήν θα σε παρακαλούσα να διαβάζεις πιο προσεκτικά αυτά που γράφω (εφόσον ασχολείσαι με τα λεγόμενά μου).Δεν εξέφρασα καμία άποψη οτι "όσοι είναι κατά της ΑΟ είναι άσχετοι" όπως κατά γράμμα έγραψες.Αυτό που είπα και δυστυχώς διαστρεβλώνεις (δεν ξέρω εαν το κάνεις σκόπιμα ή από απλή αφέλεια) είναι οτι "όσοι κατέληξαν σε αυτό το συμπέρασμα (δηλαδή οτι η ΑΟ κάνει το νερό πολύ αποστειρωμένο) είναι άσχετοι."

Μπορείς να καταλάβεις τη διαφορά της μιας πρότασης σε σχέση με την άλλη;

Η ενόχλησή μου αφορά το ύφος που χρησιμοποιείτε μερικοί μέσα στο forum για να προκαλέσετε αντιπαράθεση.Και τρανή απόδειξη είναι αν κάποιος παρακολουθήσει την πλειονότητα των θεμάτων που έχουν ανοιχτεί μέσα στο forum όπου θα παρατηρήσει το εξής που είναι και ελληνικό φαινόμενο : Από τις πρώτες 2-3 σελίδες σχεδόν οποουδήποτε topic η συζήτηση μετατρέπετε αυτομάτως σε οξεία αντιπαράθεση με χαρακτηρισμούς και καυγάδες.Οπότε , εαν πιστεύεις οτι έχω σκοπό να έρθω σε αντιπαράθεση με το οποιοδήποτε μέλος , μάλον έχεις κάνει κάποιο λάθος.Ούτε είμαστε εδώ για να την μετράμε ποιος την έχει μεγαλύτερη (την άποψη).Εαν θέλεις να κάνεις έρευνα αγοράς για να δεις αν η ΑΟ καλύπτει τις ανάγκες σου , μπορείς να το κάνεις γενικότερα στο internet.Δόξα το θεό οι πηγές είναι αμέτρητες και δεν περιορίζονται μόνο σε αυτόν εδώ το χώρο.Για όσους βρήκες εδώ μέσα (ή έξω) που λένε οτι η ΑΟ κάνει το νερό αποστειρωμένο , μπορώ να σου βρω τους 10 πλάσιους που λένε το αντίθετο.Εαν σου αρέσει να παίζεις την κολοκυθιά , εμένα δυστυχώς δεν μου αρέσει , ούτε θα καθήσω να αναλύσω εδώ τι κάνει το mineral σε μια ΑΟ.Ελπίζω να κατάλαβες τι θέλω να πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, tarantules είπε

Καταρχήν θα σε παρακαλούσα να διαβάζεις πιο προσεκτικά αυτά που γράφω (εφόσον ασχολείσαι με τα λεγόμενά μου).Δεν εξέφρασα καμία άποψη οτι "όσοι είναι κατά της ΑΟ είναι άσχετοι" όπως κατά γράμμα έγραψες.Αυτό που είπα και δυστυχώς διαστρεβλώνεις (δεν ξέρω εαν το κάνεις σκόπιμα ή από απλή αφέλεια) είναι οτι "όσοι κατέληξαν σε αυτό το συμπέρασμα (δηλαδή οτι η ΑΟ κάνει το νερό πολύ αποστειρωμένο) είναι άσχετοι."

Μπορείς να καταλάβεις τη διαφορά της μιας πρότασης σε σχέση με την άλλη;

Η ενόχλησή μου αφορά το ύφος που χρησιμοποιείτε μερικοί μέσα στο forum για να προκαλέσετε αντιπαράθεση.Και τρανή απόδειξη είναι αν κάποιος παρακολουθήσει την πλειονότητα των θεμάτων που έχουν ανοιχτεί μέσα στο forum όπου θα παρατηρήσει το εξής που είναι και ελληνικό φαινόμενο : Από τις πρώτες 2-3 σελίδες σχεδόν οποουδήποτε topic η συζήτηση μετατρέπετε αυτομάτως σε οξεία αντιπαράθεση με χαρακτηρισμούς και καυγάδες.Οπότε , εαν πιστεύεις οτι έχω σκοπό να έρθω σε αντιπαράθεση με το οποιοδήποτε μέλος , μάλον έχεις κάνει κάποιο λάθος.Ούτε είμαστε εδώ για να την μετράμε ποιος την έχει μεγαλύτερη (την άποψη).Εαν θέλεις να κάνεις έρευνα αγοράς για να δεις αν η ΑΟ καλύπτει τις ανάγκες σου , μπορείς να το κάνεις γενικότερα στο internet.Δόξα το θεό οι πηγές είναι αμέτρητες και δεν περιορίζονται μόνο σε αυτόν εδώ το χώρο.Για όσους βρήκες εδώ μέσα (ή έξω) που λένε οτι η ΑΟ κάνει το νερό αποστειρωμένο , μπορώ να σου βρω τους 10 πλάσιους που λένε το αντίθετο.Εαν σου αρέσει να παίζεις την κολοκυθιά , εμένα δυστυχώς δεν μου αρέσει , ούτε θα καθήσω να αναλύσω εδώ τι κάνει το mineral σε μια ΑΟ.Ελπίζω να κατάλαβες τι θέλω να πω.

Νομίζω πως ένας μέσος αναγνώστης διαβάζοντας τα γραφόμενα του καθένα καταλαβαίνει αρκετά.

Ας μη το συνεχίσουμε. Ευχαριστώ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμεις έχουμε veluda αντίστροφης όσμωσης κ τα φίλτρα που μπαίνουν είναι αυτά 

http://www.sinergroup.net/EN/Housings+Drop+In+filters/Green+Filter+Pack+4+box+set+of+4+filters+9-3%2F4''+(10)/04002008-p.htm

Έχει κανείς γνώμη γιατί σε ελληνικό σάιτ δεν τα βρισκω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/1/2019 στις 6:38 ΜΜ, Joe22 είπε

Νομίζω πως ένας μέσος αναγνώστης διαβάζοντας τα γραφόμενα του καθένα καταλαβαίνει αρκετά.

Ας μη το συνεχίσουμε. Ευχαριστώ.

 

Στις 7/1/2019 στις 6:54 ΜΜ, tarantules είπε

Συμφωνώ απόλυτα.

Εμάς μας ρωτήσατε;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;:P

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μήπως γνωρίζετε γιατί το ίδιο φίλτρο, το Pentek CBR2-10 σε ένα online κατάστημα http://www.waterstore.gr/el/replacement-filter-cartridges/activated-carbon-filters/replacement-filter-cartridge-pentek-cbr2-10.html  κοστίζει 55€ και σε άλλο http://waterwaves.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=30193 κοστίζει 22€; Είναι λογικό το ίδιο προϊόν να μην κοστίζει το ίδιο στα διάφορα καταστήματα, αλλά τόσο μεγάλη διαφορά; Υπάρχουν γνήσια και απομιμήσεις; Γνωρίζει κανείς κάτι για τα 2 αυτά καταστήματα;

Ευχαριστώ!

Επεξ/σία από hariskar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν,

Αρκετές εβδομάδες έριξα ΤΡΕΛΟ διάβασμα για να καταλήξω σε φίλτρο οπότε θα δώσω τα φώτα μου για ανθρώπους που είναι της ίδιας ανάγκης με εμένα.

Θα ήθελα να τονίσω πως δεν είμαι ούτε ειδικός στα φίλτρα, ούτε αντιπρόσωπος εταιρίας, ούτε τίποτα. Απλά ένας τυχαίος που έκανε τεράστια έρευνα πριν καταλήξει σε φίλτρα.

ΟΙ ΑΝΑΓΚΕΣ!

Χρειαζόμουν δύο φίλτρα. Ένα για Ύδρα όπου το νερό περνάει από σωλήνες αμιάντου και αρκετά παλιούς και είναι από αφαλάτωση. Το νερό έχει βγεί πως πίνετε. Το δεύτερο φίλτρο για την Αθήνα. Περιοχής Νέας Σμύρνης.

ΥΔΡΑ

Στην Ύδρα μέχρι και μερικά χρόνια πριν το νερό δεν ήταν για κατανάλωση. Το έφερνε υδροφώρα και το χρησιμοποιούσαμε για γενική χρήση εφόσον και οι σωλήνες δεν είναι και οι καλύτεροι. Οι μισοί ή παραπάνω είναι αμίαντος.

Πριν μερικά χρόνια η παράδοση του νερού άρχισε να γίνεται με διαδικασία αφαλάτωσης. Το νερό, έπειτα από χημικούς ελέγχους, βρέθηκε ικανό προς κατανάλωση. Παρόλα αυτά προκύπτει το πρόβλημα των αμιαντοσωλήνων.

Ύστερα από σοβαρή έρευνα έμαθα πως δεν υπάρχουν στοιχεία πως η κατανάλωση ινών αμιάντου στο νερό προκαλεί καρκίνο σε αντίθεση με την εισπνοή τους, εφόσον με την κατανάλωση δεν γίνεται κατακράτηση των ινών από τον οργανισμό.

Παρόλα αυτά, better safe than sorry. Και το γεγονός πως οι σωληνώσεις είναι παλιές με ενδεχόμενες διαρροές από χώμα και σκουριά εώς λύματα με έκαναν να θέλω ένα αρκετά καλό φίλτρο για το νησί. Ξανατονίζω πως σε χημική ανάλυση από αρκετά νοικοκυριά δεν βρέθηκε κάποιος κίνδυνος στο νερό.

 

ΑΘΗΝΑ

Εδώ τα πράγματα ήταν πιο απλά. Το νερό είναι ασφαλές σχεδόν από όλα εκτός χλωρίου. Δεν ήθελα να βάλω ένα πολύ απλό φίλτρο όμως αφού σε πολλές περιπτώσεις θα μπορούσε να μολυνθεί από χώμα, σκουριά και άλλα. Που ξέρεις...

Οπότε εδώ ήθελα μεν ένα καλό φίλτρο αλλά όχι κάτι υπερβολικό.

 

Η ΕΠΙΛΟΓΗ

Η αλήθεια είναι ότι έχουμε άπειρες επιλογές για φίλτρα. Οικονομικές και ακριβές. Καταρχήν να πω ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ όχι στα φίλτρα που διαφημίζουν στην τηλεόραση και στα τελεμαρκετιν. Alarxo, Olympus και λοιπά είναι ότι χειρότερο για την τσέπη κυρίως. Δίνουν, και καλά, φίλτρα των χιλίως ευρώ δωρεάν και πληρώνεις 200 ευρώ το χρόνο για αλλαγή φίλτρου. Τα περισσότερα από αυτά δεν έχουν καμία πιστοποίηση. Μην σας ξεγελούν οι πιστοποιήσεις από πανεπιστήμια και οργανισμούς υγείας που δεν τους ξέρει κανείς.

Το μυστικό στα πιστοποιητικά είναι ΜΟΝΟ το NSF και WRas. Κανένα άλλο.

Μετά από αρκετό ψάξιμο κατέληξα πως η Aquafilter έχει τις πιστοποιήσεις, έχει οικονομικά φίλτρα και καλά, αλλά και οικονομικά πιστοποιημένα ανταλλακτικά.

Για την Ύδρα, λοιπόν, επέλεξα το FP3-HJ-K1, ένα φίλτρο πιστοποιημένο και από τους 2 οργανισμούς τόσο στην κατασκευή όσο και στα ανταλλακτικά του. Με την 0.02micron που μπορεί να κατέβει στα 0.01 με άλλο ανταλλακτικό.

Για την Αθήνα κατέληξα στο Excito-ST. Ένα φίλτρο που ΔΕΝ είναι πιστοποιημένο σαν κατασκευή αλλά με πιστοποιημένα φίλτρα.

Το καλό με τα συγκεκριμένα φίλτρα είναι πως ανα πάσα στιγμή μπορείς να τους βάλεις διαφορετικά ανταλλακτικά πάνω και να τα κάνεις καλύτερα ή να αλλάξεις τον τρόπο χρήσης τους.

Τα φίλτρα τους, ανάλογα την χρήση, αλλάζουν στον μισό ή ένα χρόνο με κόστος 39 ευρώ στο excito και περίπου 50 στο FP3-HJ-K1.

ΤΟ συνολικό κόστος αγοράς και των δύο μου ήρθε στα 200 ευρώ περίπου.

Έτσι ξέρω πως τουλάχιστον έχω φίλτρα από μια σωστή εταιρία με πιστοποίηση και λογικές τιμές παρά την κάθε ορλούμπα που μας αραδιάζουν οι ελληνικές εταιρίες.

 

Σας προτρέπω να κάνετε και εσείς μια έρευνα για το φίλτρο που σας ταιριάζει. Μιλάμε για την υγεία μας, οπότε αξίζει να δώσετε μερικά ευρώ παραπάνω για να πάτε σε κάτι που είναι σίγουρα πιστοποιημένο.

 

 

Επεξ/σία από CreationP
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Αναφορά σε κείμενο

 

Εκεί που έχω καταλήξει (μιλώντας για αστικά (μη νησιωτικά) δίκτυα που χλωριώνονται και δεν υπάρχει επιβάρυνση με επικίνδυνα μέταλλα) είναι πως καλό είναι να μπει ένα αρχικό φίλτρο πχ 5-20 μικρών (ανάλογα) στην κεντρική είσοδο του νερού στο σπίτι (για σωματίδια μεγάλης διαμέτρου, χώματα κλπ αν υπάρχουν κι ο,τιδήποτε άλλο επιβαρύνει το προσεχές 2ο της βρύσης φίλτρο) κι ένα άλλο 0,1-0,5 μικρών πριν τη βρύση από την οποία πίνουμε και πλένουμε τα τρόφιμα μας.

Οι περισσότερες γνώμες συγκλίνουν για φίλτρα στερεοποιημένου άνθρακα που κατακρατεί χημικές ενώσεις αλλά ίσως δεν κατακρατεί ασβέστιο, κάλιο, νάτριο μαγνήσιο…

Επεξ/σία από Joe22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ήρθε και η σειρά μου να ρωτήσω.

Έχω κάτω από τον πάγκο , τριπλό φίλτρο ( Atlas Filtri DP 10 TRIO, Τριπλό Φίλτρο Νερού Xωρίς Βρυσάκι ).

Έφτασε η ώρα να αλλάξω φίλτρα. Τώρα έχει μέσα 1 φίλτρο σαν σκοινί, 1 άλλο μάλλον με ρητίνη και 1 μάλλον με άνθρακα. 

Μένω στο Ωρωπό και ρωτώντας την ύδρευση του Δήμου , μου είπαν ότι το νερό εδώ είναι σκληρό.

Θα ήθελα να μου προτείνετε 3 φίλτρα . Thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/1/2019 στις 4:00 ΜΜ, Joe22 είπε

Εξέφρασες την άποψη (απαντώντας, χθες) πως οι κατά της ΑΟ είναι άσχετοι (κι ενδεχομένως έχεις δίκιο ) και σου είπα απλά πως θα ψάξω να βρω τις αναρτήσεις που θυμόμουν.

Νομίζω πως κανείς δεν έχει να αποδείξει τίποτε. Απλά να βοηθήσει με την εμπειρία του τους υπόλοιπους.

Το αρχικό quote, έγινε τυχαία σε σένα μιας και τώρα τελευταία δύο μέλη μόνο δείχνατε να έχετε πρακτική εμπειρία με την ΑΟ. Δε φαντάστηκα πως θα σε ενοχλούσε.

Αυτά.

 

 

Επεξ/σία από cactusjacks
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...