Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έβλεπα το ιαπωνικό ψηφιακο φίλτρο βρύσης mk204 της toray .Όμως είπα να πάω σε ενα μαγαζι να δω τι εχει.Πηγα σε ενα μαγαζι στη πολη που ζω στη Μακεδονία. Αυτός φέρνει της aqua pure. Μου έδειξε απο απλο στη βρύση με 25€( θέλει καθε 2-4 μηνες αλλαγή το φίλτρο 12€)ενα επιτραπέζιο με βρυσακι περίπου 40-45€ με 0.6mc και μερικά κάτω πάγκου με δυο δοχεία με φίλτρα 65-80€. Απο 0.6~0.3 mc Τα apduc 14

Για καλύτερο μου πρότεινε το excito-b που βγαινει με βρυσακι με 7 στάδια φιλτραρίσματος(ειχε ομως 5 φίλτρα) καπου στα 130€ .Μου είπε ομως οτι θελω 80€ ετήσιος για φίλτρα. Δε κολλάω στο ποσό μιας που μιλαμε για την υγεία μας. 

Το ερώτημα μου ειναι να πάω σε καλο φιλτρο βρύσης πχ το mk204 με.1500l φίλτρο ή ένα excito-b; 

 

Επεξ/σία από takisdemi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μιας και το φίλτρο κάτω πάγκου, μόνο προβλήματα μου δημιουργεί πλέον (συνέχεια διαρροές, μια τα σωληνάκια, μια τα κουμπώματα των φίλτρων κλπ), σκέφτομαι να πάρω νέο φίλτρο.

Με ψήνουν για το camelot αλλά μάλλον δεν θα με καταφέρουν.

Σκέφτομαι να πάρω αυτό εδώ. Δεν είναι φθηνό, αλλά σκέφτηκα πως αν πάρω κάποιο άλλο άνω πάγκου κοντά στα 60 θα χρειαστώ άλλο ένα 30-35αρι να πάρω φίλτρο doulton (που μου είπε και ένας γνωστός ότι είναι εξαιρετικό). Εναλλακτικά κοιτάω κάτι τέτοιο με ένδειξη αλλά δεν ξέρω αν θα μπαίνει το φιλτράκι που θέλω. Γνώμες;

Μένω Αθήνα.

Επεξ/σία από Questioner
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/6/2018 στις 11:58 ΠΜ, Sadako είπε

Παιδιά έχουμε στο φόρουμ μήπως κάποιον από κέντρο Βόλου; το νερό από την βρύση δεν πίνεται κι έχω βαρεθεί να κουβαλάω 6άδες τα νερά. Αν κάποιος έχει βάλει ας προτείνει κάποιο δοκιμασμένο μπας και γλιτώσω χημικές αναλύσεις κλπ

Στο Βόλο το νερό είναι όντως άθλιο. Πήρα πριν λίγες μέρες τον waters tester της xiaomi και μου έβγαλε τρελά νούμερα...

550-600 ενώ σε άλλες πόλεις έχουν 150 και κάτω.

Είμαι και εγώ στην αναζήτηση φίλτρου.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 30/7/2018 στις 1:42 ΜΜ, villasg είπε

Επειδη η αθηνα ειναι τεραστια , παρε καποιους στο κεντρο :

http://www.aclabs.gr/
http://www.agentlabs.gr/
http://www.chimikaergastiria-skarakis.gr/
Ικτίνου 4, Ομόνοια , 210 522 7817
Αρμοδίου 18 & Σωκράτους, Ομόνοια , 210 321 6978
 

Καθε τοπικη ΕΥΔΑΠ κανει αναλυση του νερου που στελνει στα σπιτια, παιρνοντας δειγμα απο το την δεξαμενη της, μια φορα τον χρονο. Αυτη η αναλυση δεν μας καλυπτει;

απο το γενικο χημειο ειναι.

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Zerg13 είπε

Αυτη η αναλυση δεν μας καλυπτει

Οχι συνηθως γιατι παιζει ρολο και η περιοχη δειγματοληψίας , πχ εκει που παιρνουν για τσεκαρισμα ( ξερουν αυτοι ) ειναι οκ , αλλα σπιτι σου που ερχονται ακομα σωληνες αμιαντου/μολυβδου κλπ εχει αλλα νουμερα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/8/2018 στις 2:39 ΜΜ, villasg είπε

Οχι συνηθως γιατι παιζει ρολο και η περιοχη δειγματοληψίας , πχ εκει που παιρνουν για τσεκαρισμα ( ξερουν αυτοι ) ειναι οκ , αλλα σπιτι σου που ερχονται ακομα σωληνες αμιαντου/μολυβδου κλπ εχει αλλα νουμερα 

Μεσα απο Την δεξαμενη παιρνουν. Αν ρωτησεις στο λενε κιολας. Ποσο μπορουν να επηρεασουν αυτα που λες, ξερουμε με αποδειξεις;

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

Μεσα απο Την δεξαμενη παιρνουν. Αν ρωτησεις στο λενε κιολας. Ποσο μπορουν να επηρεασουν αυτα που λες, ξερουμε με αποδειξεις;

αν βαλεις φιλτρο και το βγαλεις μετα απο 6 μηνες και δεις τι λασπη εχει (εκτος τον αλλων που δεν βλεπεις) + την διαφορα στο χρωμα με το νεο φιλτρο θα καταλαβεις αν τελικα χρειαζεται το φιλτρο. για εμενα παιδια μην δινεται πολλα λεφτα.

ενα φιλτρο ειτε στην κεντρικη ειτε κατω απο τον παγκο της κουζινας με μια καλη φυσσιγα και ειστε οκ. 

γυρω στους 8 μηνες αλλαζω φιλτρο.

https://www.skroutz.gr/c/2451/Antallaktika-Filtra-Neroy.html?keyphrase=matrikx+pb1

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω φίλτρο κάτω από τον πάγκο και μια χαρά κάνω την δουλειά μου. Έχω βάλει και ένα φίλτρο κάτω στο ρολόι για τα χοντρά. Το πρόβλημα είναι ότι το κάτω φίλτρο του ρολογιού το άφησα πολύ καιρό χωρίς να το αλλάξω και έχει πιάσει άλατα εσωτερικά και δεν μπορώ να ξεβιδώσω το στεφάνι από κάτω για να βγάλω το φίλτρο. Με δύναμη δεν μπόρεσα, χτυπητά το ίδιο και φοβάμαι να χτυπήσω με κάνα σφυρί. Καμιά ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, esertas είπε

Έχω φίλτρο κάτω από τον πάγκο και μια χαρά κάνω την δουλειά μου. Έχω βάλει και ένα φίλτρο κάτω στο ρολόι για τα χοντρά. Το πρόβλημα είναι ότι το κάτω φίλτρο του ρολογιού το άφησα πολύ καιρό χωρίς να το αλλάξω και έχει πιάσει άλατα εσωτερικά και δεν μπορώ να ξεβιδώσω το στεφάνι από κάτω για να βγάλω το φίλτρο. Με δύναμη δεν μπόρεσα, χτυπητά το ίδιο και φοβάμαι να χτυπήσω με κάνα σφυρί. Καμιά ιδέα;

Μηπως φιλε εχεις ξεχασει να ξεβιδωσεις ενα ασφαλιστικο που κανει εκτονωση της πιεσης του νερου και που βρισκεται πανω στο φιλτρο?? Αν δε το κανεις αυτο δε ξεβιδωνει με τιποτα. Τι πρωτη φορα παντως εγω ετσι την ειχα πατησει για λιγη ωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξεβιδωμα θελει όχι πατημα. Δες το παλι. Αν εχει βουλωσει αν και δεν ειμαι υδραυλικος νομιζω οτι αν κλεισεις τον γενικο του νερου και ανοιξεις μια βρυση στο κρύο, να πεσει η πιεση για 2-3  λεπτα, και ξαναδοκίμασε φιλε. Πιστευω να κανεις και χρήση αυτου του πλαστικού εργαλειου που ειχε το φιλτρο μαζι οταν το αγορασες. Ενημέρωσε μας παλι. gl

 

https://www.mpaxevanis.gr/filtra-neroy/ustm-wf12-set-filtro-neroy

Επεξ/σία από Curtis76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που έχει εκεί πάνω εμένα είναι πατητό με ελατήριο.Το έχω δουλέψει παλιά και δούλευε κανονικά. Μόλις το πατήσεις βγάζει αέρα και μετά νερό. Πατιέται κανονικά αλλά δεν κάνει τίποτα ενώ έχει πίεση μέσα. 

Φυσικά προσπαθώ να το ξεβιδώσω με το ειδικό εργαλείο που είναι σαν στεφάνι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε 3πλο 10" εχω προφιλτρο propylene 5μm,OMNIPURE OMB 934(coconut carbon)5μm και τελος matrikx cr1 0.5μm....

Λεω για update σε propylene,pentek ep10 ή matrikx cto10? και τελος matrikx pb1

Ποιο ειναι το σωστο μεσαιο φιλτρο?kdf+gac;

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αγόρασα τις προάλλες αυτόν τον τέστερ νερού:

Ξέρω ότι δεν είναι μετρητής της απόλυτης ποιότητας του νερού και απλά μετράει τα διαλυμένα στερεά ας το πούμε χοντρικά.

Μου συνέβη κάτι που δεν μπορώ να το εξηγήσω. Ελπίζω κάποιος να έχει μια εξήγηση:
- Μέτρηση με το συγκεκριμένο μαραφέτι από νερό βρύσης, ένδειξη γύρω στα 150.
- Μέτρηση από φίλτρο νερού μάρκας Doulton, ένδειξη περί τα 220.

"Οκ" λέω εκείνη την ώρα, το φίλτρο ήταν και κοντά στο όριο ζωής του, "να το, έκανε δουλειά" σκέφτομαι. "Έπιασε ότι το παλιό φίλτρο βγάζει χειρότερα αποτελέσματα από το νερό βρύσης". Μια χαρά!

Βγάζω το παλιό φίλτρο λοιπόν, βάζω νέο του κουτιού και μετράω...:
270!!!

Πώς γίνεται αυτό;;; :blink:

Ενδεικτικός πίνακας μέτρησης από τη σελίδα του προϊόντος:

22.jpg

Επεξ/σία από DownUNDERground
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...