Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια σας παρακαλω μια βοηθεια απο τους γνωστες και για μενα?

Ενδιαφερομαι για φιλτρο νερου για θεσσαλονικη. Αρχικα κοιταζα για επανω στην βρυση,ομως ο πωλητης σε καποιο καταστημα μου προτεινε διπλη φιλτροθηκη ανω παγκου,βαζοντας στην πρωτη φιλτρο που μαλακωνει το νερο,μια και εδω εχουμε νερο σε σκληροτητα γυρω στο 15 και στην δευτερη να μπει ενα pentek CBR2-10  http://waterwaves.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=30193&gclid=EAIaIQobChMI_IvOgJDk3gIVGpSyCh1cDwyMEAAYAiAAEgJdivD_BwE    

Οι αρχικες μου επιλογες εμενα ηταν ενα Geyser euro (το γνωστο φιλτρο με αραγωνιτη) και το γιαπωνεζικο Torayvino mk2,το οποιο μαλιστα ειναι και 0,1m.

Αξιζει να παρω το συστημα με την διπλη φιλτροθηκη?το pentek cbr2-10 θα με καλυψει απο βαρεα μεταλλα χλωριο κτλπ?η ενα geyser euro θα κανει την ιδια δουλεια και απλα θα θελει συχνοτερα αλλαγη και θα εχει μικροτερη ροη?

Δωστε σας παρακαλω τα φωτα σας γιατι πρεπει να γινει συντομα η αγορα. Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εχω φιλτρο με αντιστροφη οσμωση σε περιοχη χωρις ποσιμκ και τις τελευταιες μερες ειχε περιεργη γευση. Το μετρησα και δινει τιμες οσο το κανονικα της βρυσης. 600+. Δε ξερω σε τι μοναδες μετρα το tds meter αλλα στα κανονικα του θα πρεπε να ναι κατω απο 100. Τι τρεχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικα οπου και να ρωτησα μου ειπανε οτι το απολυτο ειναι το συστημα αντιστροφης οσμοσης! Εχει απο 100++ κατι ευρω τα πιο απλα.Αλλα οπως ειπα αυτο ειναι το απολυτο και δεν χρειαζεται παντα. Οσο για το ερωτημα που εθεσα πιο πανω... τα δυο μικρα Geyser pro και torayvivo mk κανουν πολυ καλη δουλεια αλλα θελουν συχνοτερα αλλαγη, σε σχεση με ενα 10'αρι φιλτρο πχ. Pentek cbr2-10. Οσα πιο πολλα σταδια τοσο καλυτερη φιλτρανση γινεται . Αρκει και ενα 0,5 ενεργου συμπαγους ανθρακα για αστικες περιοχες. Αυτα μου ειπαν λιγο πολυ ολοι που ρωτησα σε καταστηματα. Αν εχετε αλλη αποψη η εμπειρια καλοδεχουμενη  να την ακουσουμε.

Επεξ/σία από georgekap1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα.

Είμαι έτοιμος να παραγγείλω το παρακάτω σύστημα:

https://www.allwater.gr/product/filtra-posimou-nerou/filtra-kato-pagkou/suskeui-filtrou-nerou-atlas-filtri-dp-mono-set

Ή το παρακάτω:

https://www.thermocity.gr/index.php?route=product/product&product_id=801

Ενώ για φίλτρο, επειδή το σπίτι είναι παλιό και έχει παλιές σωληνώσεις μολύβδου, λέω να πάρω το παρακάτω:

Pentek CBR2-10

https://www.thermocity.gr/index.php?route=product/product&product_id=701

Ξέρει κάποιος να μου ξεκαθαρίσει τι αφορούν οι κωδικές ονομασίες στα φίλτρα άνθρακα, CTO, CBR2, CBC κλπ.; Είναι γενικοί κωδικοί όλων των εταιρίων παραγωγής φίλτρων; Πρέπει να κοιτάξω κάτι άλλο σχετικά με τον μόλυβδο;

Ευχαριστώ!

Επεξ/σία από johnykim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. εγώ έχω βάλει απο αυτή την εταιρία χρόνια τώρα. Συνεπέστατοι, και δίνουν βοήθεια τηλεφωνικώς.https://www.facebook.com/Kentronerou/ Δεν χάνεις τίποτα να ρωτήσεις.

 

Επεξ/σία από cactusjacks
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, cactusjacks είπε

Καλησπέρα. εγώ έχω βάλει απο αυτή την εταιρία χρόνια τώρα. Συνεπέστατοι, και δίνουν βοήθεια τηλεφωνικώς.https://www.facebook.com/Kentronerou/ Δεν χάνεις τιποτανα ρωτήσεις.

http://memeshappen.com/media/created/2018/05/-Seriously.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, georgekap1 είπε

Τελικα οπου και να ρωτησα μου ειπανε οτι το απολυτο ειναι το συστημα αντιστροφης οσμοσης! Εχει απο 100++ κατι ευρω τα πιο απλα.Αλλα οπως ειπα αυτο ειναι το απολυτο και δεν χρειαζεται παντα. Οσο για το ερωτημα που εθεσα πιο πανω... τα δυο μικρα Geyser pro και torayvivo mk κανουν πολυ καλη δουλεια αλλα θελουν συχνοτερα αλλαγη, σε σχεση με ενα 10'αρι φιλτρο πχ. Pentek cbr2-10. Οσα πιο πολλα σταδια τοσο καλυτερη φιλτρανση γινεται . Αρκει και ενα 0,5 ενεργου συμπαγους ανθρακα για αστικες περιοχες. Αυτα μου ειπαν λιγο πολυ ολοι που ρωτησα σε καταστηματα. Αν εχετε αλλη αποψη η εμπειρια καλοδεχουμενη  να την ακουσουμε.

0,1 micron  διπλό ναχεις το κεφάλι ήσυχο .

1 λεπτό πριν, Questioner είπε

Τι ήταν αυτό τώρα;  Αν ρωτάς για βοήθεια σου απαντάμεσύμφωνα με την εμπειρία που έχουμεμε από φίλτρο  που ήδη χρησιμοποιούμε . δεν σου στέλνουμε μικιμάους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, cactusjacks είπε

0,1 micron  διπλό ναχεις το κεφάλι ήσυχο .

Τι ήταν αυτό τώρα;  Αν ρωτάς για βοήθεια σου απαντάμεσύμφωνα με την εμπειρία που έχουμεμε από φίλτρο  που ήδη χρησιμοποιούμε . δεν σου στέλνουμε μικιμάους.

Τίποτα. Σκέφτηκα μήπως κάνεις έμμεση διαφήμιση (επειδή συχνά πυκνά μοιράζεις το συγκεκριμένο λινκ). Αλλά μάλλον είμαι κακοπροαίρετος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, Questioner είπε

Τίποτα. Σκέφτηκα μήπως κάνεις έμμεση διαφήμιση (επειδή συχνά πυκνά μοιράζεις το συγκεκριμένο λινκ). Αλλά μάλλον είμαι κακοπροαίρετος.

 

21 λεπτά πριν, Questioner είπε

Τίποτα. Σκέφτηκα μήπως κάνεις έμμεση διαφήμιση (επειδή συχνά πυκνά μοιράζεις το συγκεκριμένο λινκ). Αλλά μάλλον είμαι κακοπροαίρετος.

Σιγά τη διαφήμιση που τους κάνω. όλλοι ποστάρουν διάφορα μαγαζιά. Απλά τόχω ψάξει πολύ, Μιάς και δεν ήθελα να μπλέξω με αλλαγές φίλτρων.είναι σημαντικό να ξέρουμε όλλοι μας τι κρατάνε τα φίλτρα μας, και πότε θέλουν άλλαγμα.Τό πότε θέλουν άλλαγμα πόσοι από εμάς το γνωρίζουν ;Βάζουμε ένα φίλτρο και κοιμώμαστε ήσυχοι ;. Τί έχει τό νερό της βρύσης, και τί θέλουμε να απομακρύνουμε; όταν αλλάζουμε φίλτρο τα φιλτροδοχεία δεν θέλουν απολύμανση; τα σωληνάκια ; Καί πλήθος άλλες ερωτήσεις πού έχουμε όλλοι . Γι αυτό όπου κιαν πάρουμε φίλτρα η μηχανήματα, κατα την γνώμη μου πρέπει να έχουμε καλό σέρβις. Κάτι πού λίγοι τόχουν.πίστεψέ με  την έχω πατήσει και γώ. Φιλτράδες η αγορά γεμάτη -φτηνά - ακριβά ..Διαλέγεις και παίρνεις.εγγύηση στα φίλτρα όμως δεν δίνει κανένας εκτός απο αυτήντην εταιρία. και καλα κάνω κατά την γνώμη μου και την προτείνω.όπως προτείνουν άλλοι άλλες εταιρίες.Αυτά... καλοπροαίρετα πάντα .

Επεξ/σία από cactusjacks
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κ

Στις 21/11/2018 στις 10:25 ΜΜ, therock είπε

Εχω φιλτρο με αντιστροφη οσμωση σε περιοχη χωρις ποσιμκ και τις τελευταιες μερες ειχε περιεργη γευση. Το μετρησα και δινει τιμες οσο το κανονικα της βρυσης. 600+. Δε ξερω σε τι μοναδες μετρα το tds meter αλλα στα κανονικα του θα πρεπε να ναι κατω απο 100. Τι τρεχει

Καλημέρα .κοίταξε την μεμβράνη σου, δεςκαι αν η αποχέτευση δουλεύει . 

Στις 15/11/2018 στις 9:31 ΠΜ, lanc3lot είπε

Καλημέρα εγώ σκεφτόμουν να πάρω αυτό https://www.clubhouse.gr/oikiakos-exoplismos/mixanes-kafe-xymoy/filtra-nerou/singer-σύστημα-φιλτραρίσματος-νερού-για-βρύση-wp-03/ αλλά με όσα γράφετε αρχίζω να ανησυχώ πως είναι πολύ φθηνό και άρα ίσως μούφα. 2 ατομα είμαστε, προσωπικά μου φαίνεται κάπως το νερό τελευταία περιοχή Άνω Γλυφάδα Αθήνα. Κάποιος που το έχει αγοράσει; 

Αυτό φίλε μου είναι της πλάκας. Πόσο χλώριο πιστεύεις ότι μπορει να αποροφήση όταν ανοίξεις την βρύση να πιείς ;Πάρε ένα σοβαρό 2πλό φίλτρο άνω η κάτω πάγκου, Το ένα οποσδήποτε ναναι 0,5 μην σου πώ 0,1 .Για Αθήνα μιλάμε πάντα.Υπολόγισε γύρω στο κατοστάρικο .Απευθύνσου σε καταστήματα που πουλάνε ΜΟΝΟ φίλτρα οχι σε μαγαζιά που πουλάνε και τηλεοράσεις μαζί.

Επεξ/σία από cactusjacks
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολύ σωστά. Όταν θέλουμε την απόλυτη φίλτρανση , πάμε στην όσμωση.Ειδάλως τα φίλτρα πάντα διπλά, και το ένα τουλάχιστον στα 0,1 . 

Επεξ/σία από cactusjacks
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω για την απαντηση σου οπως και τον φιλο πιο πανω. Δηλαδη το pentek cbr2-10 που ειναι 0,5 δεν κανει δουλεια? Αν θελεις προτεινε μου και εσυ καποιο 10αρι. Τα μικρα της βρυσης απο οτι καταλαβα ταβαποριποτπυμε τελειως... (αν και το torayvino mk ειναι 0,1 m η ετσι λεει τουλαχιστον και απο οτι ειδα δεν εχει nsf)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, ενδιαφερομαι για ενα συστημα αντιστροφης οσμωσης. Κατοικουμε στη Χιο που το νερο ειναι σε πολυ ασχημη κατασταση και σιγουρα δεν ειναι ποσιμο. Εχετε καποιο να μου προτεινετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, kostas_2508 είπε

Καλησπερα, ενδιαφερομαι για ενα συστημα αντιστροφης οσμωσης. Κατοικουμε στη Χιο που το νερο ειναι σε πολυ ασχημη κατασταση και σιγουρα δεν ειναι ποσιμο. Εχετε καποιο να μου προτεινετε;

https://www.facebook.com/Kentronerou/?ref=bookmarks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα παίδες. Διάβασα αρκετές σελίδες από το θέμα αλλά περισσότερο έχασα τη μπάλα πάρα έβγαλα άκρη. 

Καταρχάς να πω ότι δεν έχω κάνει ανάλυση του νερού αλλά θα ζητήσω από τον Δήμο να μου δώσει από Δευτέρα. Βρίσκομαι νότια της Σπάρτης σε κάμπο όπου το νερό έχει άλατα αλλά αυτό που φοβάμαι είναι τα χημικά από λιπάσματα και φυτοφαρμακα που πηγαίνουν όλα στον υδροφορο ορίζοντα και σίγουρα κάποια επιβαρυνουν το νερό μας.. 

Η γυναίκα μου λοιπόν λυσαξε να βάλουμε ένα φίλτρο της espring που εδώ μέσα κατάλαβα ότι πρέπει να είναι της πλάκας.. Για Camelot και Olympus φαντάζομαι δεν συζητάμε καν. 

Χοντρικά λοιπόν για συγκρατηση χημικών πιο πολύ αν πούμε ότι υπάρχει επιβάρυνση, τι θα προτείνατε ? Το κόστος είναι σημαντικό για μένα αλλά θα ήθελα να ξέρω τι επιλογές έχω γενικά. Πχ αγορά και συντήρηση. Και φυσικά θα ήθελα να μου προτείνετε κατευθείαν μάρκες αφού το φόρουμ είναι για αυτό το σκοπό, δεν τίθεται θέμα διαφήμισης που διάβαζα στις πρώτες σελίδες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...