Προς το περιεχόμενο

Σκεπτικισμός


Cntrl+X

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ναι , όντας νεαρός σε ηλικία αλλά και χρήστης ανοιχτου λογισμικού τα τελευταία 2 σχεδόν χρόνια(μυήθηκα αργα με το fedora 4) , μπορώ να παραθέσω και εγώ με την σειρά μου την , έστω και μικρή εμπειρία μου.

 

 

διαβάζοντας την συζήτηση από την αρχή, συμφωνώ στο ότι ναι, με το λινουξ βρήκε τροφή το ανήσυχο πνεύμα μου. εξακολουθώ λόγω ανάγκης(σχολής), αλλά και προσωπικού χόμπυ(gaming) να έχω εγκατεστημένο win XP .όχι δεν θα κατηγορήσω την ΜΣ μιας και σαν καταναλωτής έμεινα ευχαριστημένος από το προιόν που έχω. Γνωρίζοντας ό μως το ανοιχτό λογισμικό , έστω και από τις διανομές που όπως προαναφέρθηκε προορίζονται για την μάζα, άρχισα να ξεφεύγω από την λογική του καταναλωτή , σε αυτή του ενεργού χρήστη, κάτι το οποίο με ευχαριστεί ιδιαίτερα.

 

Θα συμφωνήσω με τον φίλο ο οποίος ανέφερε οτι υπό προυποθέσεις μπορεί ένας μέσος χρήστης (όχι κατ' ανάγκη στην χώρα μας μέσος...) να χρησιμοποιήσει κατ' αποκλειστηκότητα λογισμικού ανοιχτού κώδικα.

 

ναι η αλήθεια κατά την άποψη μου, ότι η αρχή στον κόσμο του ανοιχτού λογισμικού είναι δύσκολη, καθώς χρειάζεται αφθονη υπομονή και μεράκι , ακόμα και για τις "προσιτές " διανομές.

Έτσι λοιπόν κλείνοντας, μπορεί οι εταιρείες να προσπαθούν αποσκοπούν στο κέρδος, αλλά παράλληλα καταφέρνουννα προσελκύσουν περισσότερο κόσμο στην κοινότητα του ανοιχτού λογισμικού, κάτι που κατά την άποψη μου το καταφέρνουν. Ή τουλάχιστον κρατάνε αυτούς με το γονίδιο.

 

-headbanger

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 121
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Παιδιά ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις, μερικές από τις οποίες ήταν διαφωτιστικές για μένα και έδωσαν πνοή στη συζήτηση. Mε ενδιαφέρον διάβασα και τις απόψεις κάποιων (π.χ. firewalker) σε παλαιότερα post για το τι είναι και τι δεν είναι το linux. Και το κυριότερο τι πρέπει και τί ΔΕΝ πρέπει να περιμένουμε από αυτό δεδομένης της μη εμπορικής φύσης του. Συμφωνώ πως το linux δεν είναι windows και κάθε σύγκριση θα πρέπει να λαμβάνει υπόψη τις ιδιαιτερότητές του, αν συμφωνήσουμε πως μια τέτοια σύγκριση έχει νόημα. Ωστόσο, η ιστορική συγκυρία που διανύουμε δεν είναι τυχαία. Είμαστε μάρτυρες μιας χωρίς προηγούμενο εξάρτησης του μεγαλύτερου μέρους του hardware του πλανήτη από ένα μονοπώλιο. Η εταιρεία που έχει συνεισφέρει με τον τρόπο της στην εξέλιξη και διάδοση της χρήσης των υπολογιστών, στο εξής απειλεί να αναδειχτεί στη Νο1 τροχοπέδη. Θα αξιώνει να αποφασίζει πόσο θα μας νοικιάζει το λειτουργικό της, πως θα το χρησιμοποιούμε, από ποιούς κατασκευαστές hardware και software θα ψωνίζουμε, ενώ παράλληλα οι πρακτικές της σε σχέση με την κατοχύρωση πατεντών που πολλές φορές λαμβάνουν τη μορφή εκφοβισμών προς τρίτους/ανεξάρτητους developers, ρίχνουν τη σκιά της σε κάθε δημιουργική προσπάθεια στο χώρο της ανάπτυξης λογισμικού. Αντίπαλο εμπορικό δέος δεν υπάρχει. Το linux δεν είναι εμπορικό ούτε είναι windows. Έχει όμως μια δυναμικά αναπτυσσόμενη κοινότητα, μια φύσει δημιουργική / αποκεντρωτική φιλοσοφία και κατά τη γνώμη μου τη δυνατότητα να προσφέρει σε τομείς στον τελικό χρήστη που μέχρι τώρα κυριαρχούν τα windows. Δυστυχώς ή ευτυχώς δεν υπάρχει άλλο λειτουργικό σύστημα που να υπόσχεται ένα τέτοιο μέλλον. Αισιόδοξα μηνύματα υπάρχουν: Στην Αμερική άνω του 50% των προγραμματιστών δηλώνουν ότι του χρόνου σκοπεύουν ή θα ήθελαν να αναπτύξουν software για linux. Εγγύηση άψογης λειτουργίας υποτίθεται δε μπορεί να σου δώσει κανείς αλλά κι αυτό μοιάζει να αλλάζει σιγά σιγά π.χ. από εταιρείες που π.χ. είτε διανέμουν hardware με linux είτε πουλούν υπηρεσίες μαζί με linux. Παραδόξως λοιπόν, όσο κι αν από τη μια δε μπορούμε να έχουμε απαιτήσεις, άλλο τόσο αποτελεί αίτημα των καιρών μας να γίνει το ανοιχτό λειτουργικό καλύτερο, σταθερότερο και χρηστικότερο, όπως κι αν αντιλαμβάνεται κανείς τον όρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντίπαλο εμπορικό δέος δεν υπάρχει.

 

Κατσε να δουμε τι θα γινει με την google. Αυτη ειναι η No1 Απειλη για τη MS σημερα (συμφωνα με το Steve Ballmer τουλαχιστον και απόσο εχω ακουσει) και οχι το Linux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατσε να δουμε τι θα γινει με την google. Αυτη ειναι η No1 Απειλη για τη MS σημερα (συμφωνα με το Steve Ballmer τουλαχιστον και απόσο εχω ακουσει) και οχι το Linux.

 

Εγώ νομίζω ότι No1 απειλή για την MS είναι ο ίδιος ο CEO της! Δεν ξέρω, αλλά αυτός ο Ballmer δεν μου φαίνεται να είναι και πολύ καλά! Πολλά τρελλά λέει και κάνει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα με κέρδισε το λίνουξ. Η ευκολία του σε σχέση με τα windows δε περιγράφεται. Αν κάποτε είχε τα σκύπτρα της λειτουργικότητας τα ΧΡ τώρα πια τα έχασε. Με το ubuntu για παράδειγμα, βάζεις το σιντάκι κ έχεις ένα λειτουργικό με ένα κάρο εφαρμογές μέσα. Παλιά όταν εγκαθιστούσα ΧΡ ήθελα 1 βδομάδα να τα φέρω στα μέτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα με κέρδισε το λίνουξ. Η ευκολία του σε σχέση με τα windows δε περιγράφεται. Αν κάποτε είχε τα σκύπτρα της λειτουργικότητας τα ΧΡ τώρα πια τα έχασε. Με το ubuntu για παράδειγμα, βάζεις το σιντάκι κ έχεις ένα λειτουργικό με ένα κάρο εφαρμογές μέσα. Παλιά όταν εγκαθιστούσα ΧΡ ήθελα 1 βδομάδα να τα φέρω στα μέτρα.

 

 

Ασπιρίνιε πολύ καιρό έχω να σε δω στα newsgroup!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πράγματα είναι ποιο απλά και υπάρχουν σε κάθε τομέα της κοινωνίας. Υπάρχουν άτομα που είναι ποιο δραστήρια, αντιφατικά, που δεν δέχονται τα πράγματα όπως είναι επειδή έτσι φαίνονται να είναι.

 

Firewalker, η ένσταση μου σε αυτά που λες είναι ότι από το σύνολο των δραστήριων ατόμων που αναφέρεις, ένα κομμάτι θα διαλέξει να ασχοληθεί με την πληροφορική, ενώ το μεγαλύτερο θα συνεχίσει το ψάξιμο σε άλλους τομείς. Αυτό δεν τους κάνει λιγότερο δραστήριους..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατσε να δουμε τι θα γινει με την google. Αυτη ειναι η No1 Απειλη για τη MS σημερα (συμφωνα με το Steve Ballmer τουλαχιστον και απόσο εχω ακουσει) και οχι το Linux.

 

Πότε έκανε τέτοια δήλωση ο Balmer? Έχεις link? Απορώ πώς είναι No1 αντίπαλος η Google με την φημολογία (και μόνο) κάποιας linux διανομής. Εκτός αν εννοείς το web desktop.

 

Το Linux αυτή τη στιγμή είναι "clear and present danger" για την M$ και γι'αυτό έχει ξεκινήσει κυνήγι μαγισσών. Το ποτάμι όμως δε γυρίζει πίσω και αλίμονο όταν θα γίνει χείμαρρος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πότε έκανε τέτοια δήλωση ο Balmer? Έχεις link? Απορώ πώς είναι No1 αντίπαλος η Google με την φημολογία (και μόνο) κάποιας linux διανομής. Εκτός αν εννοείς το web desktop.

 

Το Linux αυτή τη στιγμή είναι "clear and present danger" για την M$ και γι'αυτό έχει ξεκινήσει κυνήγι μαγισσών. Το ποτάμι όμως δε γυρίζει πίσω και αλίμονο όταν θα γίνει χείμαρρος...

 

 

Δεν ειπα οτι η google ετοιμαζει Linux διανομη. Απλως οτι τη θεωρει πιο σημαντικο αντιπαλο απο την κοινοτητα του Open source.

Ισως απλα και μονο για το ενδεχομενο ενος web based google desktop ή office suite.

 

Microsoft chief executive officer Steve Ballmer rates customer inertia ahead of open-source software and search titan Google as Redmond's greatest competition.

 

http://www.builderau.com.au/news/soa/Ballmer-reveals-Microsoft-s-biggest-threat/0,339028227,339195722,00.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια η νεα distribution θα ειναι της google

και θα σπασει ταμεία !!!!

 

180pxgoobuntupc5.png

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Goobuntu

 

Με τέτοια κίνηση δεν χωραει αμφιβολία για το ποιος θα ειναι ο αυριανός κυρίαρχος

 

Εγω προσωπικά αν θα βγει τελικα τετοια distribution θα την εγκαταστησω με το που θα κυκλοφορησει αμεσως.

Οτι θέλουμε λέμε τωρα, google distro φανταστειται τα εργαλεία που θα εχει μέσα !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Goobuntu η όπως αλλιώς λέγετε υπάρχει εδώ και χρόνια και είναι εσωτερική διανομή της google που την χρησιμοποιεί η ετερεία αλλά φυσικά δεν την έχει βγάλει παραέξω.Στην ουσία είναι ένα πειραγμένο ubuntu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά εγώ θα συμφωνήσω ότι ο μεγάλος ανταγωνιστής της Microsoft είναι η Google και όχι το Linux. Και αυτό γιατί κακά τα ψέματα όσον αφορά την αγορά των Desktop το κομμάτι των Linux Users είναι ακόμα αρκετά μικρό για να την προβλημματίσει έντονα (τα στατιστικά που παρέθεσε ο apoikos νομίζω τα λένε όλα), ενώ όσον αφορά στο κομμάτι των Servers όπου υπερέχει το Linux, εκεί η αγορά είναι μικρή και τα "λεφτά είναι λίγα". Τα πολλά λεφτά είναι στον τομέα του Web Searching όπου το Google σαρώνει, αλλά και στον σχεδιασμό του Desktop του μέλλοντος. Είναι πλέον φανερό ότι πάμε σε μία κατάσταση όπου τα PC που θα έχουμε στο σπίτι μας θα τρέχουν ένα υποτιπώδες λειτουργικό και όλες οι εργασίες θα γίνονται απομακρυσμένα μέσω του internet. Χαρακτηριστικό παράδειγμα το γεγονος ότι και οι δύο "γίγαντες" έχουν αμολήσει τους Develloper τους να ετοιμάσουν ένα ιντερνετικό Office μέσα στα επόμενα χρόνια. Μπροστά σε όλα αυτά δεν ξέρω ποια θα είναι η αντίδραση της κοινότητας του ανοιχτού λογισμικού.

Αυτή είναι η εκτίμησή μου η οποία δεν ξέρω αν απέχει πολύ ή λίγο από την πραγματικότητα. Sorry αν ξέφυγα από το θέμα:o αλλά πιστεύω ότι βρισκόμαστε μπροστά σε κάποιες εξελίξεις που αξίζει να συζητηθούν.:rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά εγώ θα συμφωνήσω ότι ο μεγάλος ανταγωνιστής της Microsoft είναι η Google και όχι το Linux. Και αυτό γιατί κακά τα ψέματα όσον αφορά την αγορά των Desktop το κομμάτι των Linux Users είναι ακόμα αρκετά μικρό για να την προβλημματίσει έντονα (τα στατιστικά που παρέθεσε ο apoikos νομίζω τα λένε όλα)

 

Το Linux διπλασίασε τη διάχυσή του στο desktop τον τελευταίο χρόνο, ενώ η M$, έχει μεν τη μερίδα του λέοντος, αλλά έμενε σταθερή. Αν το Linux συνεχίσει με τους ίδιους ρυθμούς, μέχρι το 2014 θα είναι το κυρίαρχο λειτουργικό σύστημα στο desktop. Αυτά που λες είναι αστήρικτα, αν λάβουμε υπόψη ότι η M$ το Linux community κυνηγάει και απειλεί νομικά αυτή τη στιγμή.

 

νώ όσον αφορά στο κομμάτι των Servers όπου υπερέχει το Linux, εκεί η αγορά είναι μικρή και τα "λεφτά είναι λίγα".

 

Μικρή αγορά? Λίγα τα λεφτά? Μα η Canonical για παράδειγμα μόνο από εκεί βγάζει χρήματα... Η αγορά είναι μικρή μόνο σε ποσοστά. Κάθε εταιρεία που πουλάει στο server segment πουλάει και support το οποίο είναι πανάκριβο.

 

Τα πολλά λεφτά είναι στον τομέα του Web Searching όπου το Google σαρώνει, αλλά και στον σχεδιασμό του Desktop του μέλλοντος. Είναι πλέον φανερό ότι πάμε σε μία κατάσταση όπου τα PC που θα έχουμε στο σπίτι μας θα τρέχουν ένα υποτιπώδες λειτουργικό και όλες οι εργασίες θα γίνονται απομακρυσμένα μέσω του internet. Χαρακτηριστικό παράδειγμα το γεγονος ότι και οι δύο "γίγαντες" έχουν αμολήσει τους Develloper τους να ετοιμάσουν ένα ιντερνετικό Office μέσα στα επόμενα χρόνια. Μπροστά σε όλα αυτά δεν ξέρω ποια θα είναι η αντίδραση της κοινότητας του ανοιχτού λογισμικού.

 

Έχει ψωμί η αγορά που αναφέρεσαι, αλλά δεν πρόκειται να πάμε σε μια κατάσταση όπου "'όλες οι εργασίες θα γίνονται απομακρυσμένα". Κανένας user δε θα δεχτεί να αγοράσει ένα "χαζό τερματικό" και κανένας δε θα δεχτεί να μην έχει "χειροπιαστά" τη δουλειά του στο pc του.

 

Το Linux κάθε μέρα που περνάει γίνεται πιο δυνατό και αποκτά όλο και περισσότερους χρήστες. Αργεί πολύ, όμως, για να φτάσει σε μια μάζα κρίσιμη, ώστε να προσεγγίσει όλους τους developers που γράφουν κώδικά μόνο για M$ (Adobe, Ahead, Cyberlink, Corel, game developers κτλ) , καθώς και τις εταιρείες hardware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...