Προς το περιεχόμενο

Σκεπτικισμός


Cntrl+X

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πιο πολλά $ θα κέρδιζαν (χ10) αν οι περισσότεροι χρήστες είχαν linux. Θες τους λόγους? Βάλε μια οποιαδήποτε διανομη και προσπάθησε να κάνεις ότι και στα Windows(Ακόμα και gaming).

 

Χμ... Για να δούμε:

 

1) surf-άρω out-of-the-box χωρίς να χρειάζομαι antivirus και firewall 1-0

2) Έχω office out-of-the-box 2-0

3) Εκτός και αν έχω hardware που κυκλοφόρησε μετά το τελευταίο kernel δε χρειάζομαι drivers 3-0

4) Games δεν μπορώ να παίξω 3-1

5) Έχω επεξεργασία εικόνας out-of-the-box 4-1

6) Έχω instant messaging με όλους τους clients 5-1

7) Βλέπω ταινίες οποιουδήποτε format χωρίς να χρειάζομαι να ψάξω στο net για να βρω codecs 6-1

8) Δε συνεργάζεται το κινητό μου και το pda μου 6-2

9) Κάποιες εφαρμογές που χρησιμοποιώ στα win δεν υπάρχουν στο Linux (ούτε παρόμοιες) 6-3

 

Αυτά κάνω με το pc μου χονδρικά και όπως βλέπεις το Linux υπερτερεί... Δεν είναι το απολύτως τέλειο, αλλά υπερτερεί.

 

Όσο για το service support από διάφορες εταιρείες, νομίζω ότι έχεις άδικο. Οι πιο πολλοί πληρώνουν για να καθαρίσουν ιούς, ή να επαναφέρουν λειτουργικό σύστημα που έχει γίνει μπάχαλο από malware. Για ρώτα κάποιο παιδί που δουλεύει σε service κάποιου καταστήματος να σου πει για ποιους λόγους παραλαμβάνει συστήματα (με software πρόβλημα πάντα).

 

 

 

 

 

1) Device Drivers :

Ακόμα γελάω με την απόδοση των ati 8.42.3 και το beryl!!!

Modems,Printers,Sound Cards ...

 

ΟΚ οι εταιρίες φταίνε που δεν βγάζουν drivers αλλά who cares? Στα windows όλα δουλευουν καλά.

 

Το beryl δεν υπάρχει. Για τους drivers δε φταίει το Linux. H κατάσταση βελτιώνεται μέρα με τη μέρα και το hardware που δε λειτουργεί είναι πλέον η συντριπτική μειοψηφία. Πάντως όταν το Linux αποκτήσει το 10% της αγοράς, κάτι μου λέει ότι θα έχει καλύτερη υποστήριξη απ´ότι τα MEII σήμερα. Όσο για τους ΑΤΙ (ΑΜD πλέον), δοκίμασες τους τελευταίους; Η βελτίωση είναι δραματική.

 

2) Οργάνωση καταλόγων συστήματος

 

Πεταμένα αρχεία ρυθμίσεων εδω και εκεί.

Ναι οκ στο /etc είναι αλλά κάθε διανομή κανει τα δικά της.

Και στο home directory τι ειναι πάλι ολα αυτα τα κρυφά αρχεια ρυθμίσεων.

Πεταμένα app εδώ και εκεί

 

Έλεος!!! Το Linux δεν είναι Win. Στα Win δηλαδή είναι πιο τακτοποιημένα; Εσύ ξέρεις κάθε αρχείο στο C:/ τι είναι ή μήπως ή κάθε εφαρμογή δεν πετάει αρχεία όπου θέλει; Στο Linux τουλάχιστον όλα είναι σε ένα φάκελο. Για να μην μιλήσουμε για το καρκίνωμα της registry... Άμα γουστάρεις registry, μείνει με τα ΜΕΙΙ.

 

3) Depencies

Πραγματικός λαβύρινθος.

Ωρέο το yum,apt αλλα τι γίνεται αμα δεν βρεις στο repo το πακέτο που θες?

Καλά άς αφησουμε τα apps απο πηγαίο κωδικα. Η τάδε βιβλιοθήκη λειπει η αλλη θέλει upgrade άμα βάλω την πρωτη ξυνίζει η τρίτη.

 

Εγώ προσωπικά στο Ubuntu 7.10 όλα από add/remove τα έχω βάλει και από synaptic... Όλα μπαίνουν και ΒΓΑΙΝΟΥΝ αυτόματα... Αν απεγκαταστήσεις εφαρμογή στα Win, πόσα σκουπίδια μένουν?

 

4) UI

Τί flicker,σκουπίδια,θολούρα(fonts) subpixel hinting και @@.

 

Όπα ρε μεγάλε... Εντάξει θα μπορούσε να ήταν και καλύτερα, αλλά τα περί θολούρας κτλ, που λες είναι υπερβολές... Έχεις εγκαταστήσει καμιά μοντέρνα διανομή; Όσο για το UI, τι να πω... Μακράν καλύτερο, πιο εύχρηστο και πιο αποδοτικό από ό,τι υπάρχει στο εμπόριο. Τελεία και παύλα.

 

5) libs

Η χαρά του προγραμματιστή lol. Της πουτ@ν@ς γίνεται οεο.

Βιβλιοθήκες εγκατεστημένες οπου να ναι.

Βιβλιοθήκες πηγαίου κώδικα που για να τις κανεις compile πρέπει να είσαι φακίρης.

Και άλλα προβλήματα που προκύπτουν κατα καιρους ...

 

Σε αυτό δε γνωρίζω να σου απαντήσω, ίσως κάποιος πιο ειδήμων από μένα...

 

8) Εφαρμογές:

Γεμάτες bugs,crashαρισματα (ναι ξέρω φταίει ο προγραμματιστης) αλλα who cares?

 

Ναι, σε ένα open source community, θα βρεις και εφαρμογές με bugs. Θα βρεις όμως και χιλιάδες εφαρμογές σταθερότατες. Έχεις καμιά ιδέα το Office, που το πληρώνεις 500+ euro πόσα bugs έχει; Πάνω από 1000. Για να μη μιλήσουμε για shareware...

 

8) Documentation

Τι είναι αυτο? Πεταμένες συμβουλές απο εδώ και απο εκεί στο internet, documentation που μπορεί να ίσχυε πριν απο χρόνια. Documentation που ο καθένας γράφει ότι του έρθει στο κεφάλι

 

Μου κάνεις πλάκα.... Στα Win αν google-άρεις κάτι δε θα πέσεις σε 1002 άσχετα posts, όπου ο καθένας γράφει ό,τι θέλει; Τι να πούμε για το documentation του Ubuntu... Πλήρες και συγκεκριμένο για κάθε έκδοση. Καλύπτει από τον noob μέχρι τον ψαγμένο... Το community είναι κ@υλωμένο και προσφέρει βοήθεια για τα πάντα. Αν ρωτήσεις κάτι στο ubuntuforums η απάντηση είναι άμεση και σαφής... Ισχύει το ίδιοι για τα Win?

 

 

Όσο για τη γνώμη μου:

 

ΜΕΙΙ SUCKS...

 

Στο blog μου, εξηγώ γιατί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 121
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

1) Device Drivers :

Ακόμα γελάω με την απόδοση των ati 8.42.3 και το beryl!!!

Modems,Printers,Sound Cards ...

Φυσικά. Το beryl και οι ATi έχουν γίνει το νέο στάνταρ με βάση το οποίο κρίνουμε τα λειτουργικά. Προτιμώ κάρτες με opensource drivers (π.χ. intel) και περιβάλλοντα τα οποία δε μου σπάνε τα νεύρα (command line). Αν τώρα εσείς το περιβάλλον εργασίας σας θέλετε να το κάνετε κορνίζα στον τοίχο, μάλλον έχετε παρεξηγήσει τη χρησιμότητα του υπολογιστή και το νόημα ενός interface.

 

ΟΚ οι εταιρίες φταίνε που δεν βγάζουν drivers αλλά who cares?

Some people do.

 

2) Οργάνωση καταλόγων συστήματος

 

Πεταμένα αρχεία ρυθμίσεων εδω και εκεί.

Ναι οκ στο /etc είναι αλλά κάθε διανομή κανει τα δικά της.

Και στο home directory τι ειναι πάλι ολα αυτα τα κρυφά αρχεια ρυθμίσεων.

Πεταμένα app εδώ και εκεί

Απλά δεν έχεις κατανοήσει πλήρως τον τρόπο με τον οποίο είναι οργανωμένο το σύστημα αρχείων. Ελάχιστες φορές χρειάστηκε να ψάξω πάνω από 2-3 τοποθεσίες για ένα αρχείο ρυθμίσεων, ανεξαρτήτως διανομής. Φυσικά, δε λέω, το να έχεις μια registry με κλειδιά της μορφής {AC12314EF-HB21319098XYF-ASD9387219312-CHX98231HJKDSA3} είναι σαφώς καλύτερο.

 

3) Depencies

Πραγματικός λαβύρινθος.

Ωρέο το yum,apt αλλα τι γίνεται αμα δεν βρεις στο repo το πακέτο που θες?

Καλά άς αφησουμε τα apps απο πηγαίο κωδικα. Η τάδε βιβλιοθήκη λειπει η αλλη θέλει upgrade άμα βάλω την πρωτη ξυνίζει η τρίτη.

Dependencies

Υπάρχει τρόπος να φτιάξεις δικά σου πακέτα, χωρίς να βιάσεις το packaging system που έχεις από κάτω. Απλά προφανώς δεν ξέρεις να το κάνεις.

 

4) UI

Τί flicker,σκουπίδια,θολούρα(fonts) subpixel hinting και @@.

ΟΚ, περί ορέξεως...

 

5) libs

Η χαρά του προγραμματιστή lol. Της πουτ@ν@ς γίνεται οεο.

 

>
irb(main):001:0> 3.times { puts "Take your troll elsewhere!" }
Take your troll elsewhere!
Take your troll elsewhere!
Take your troll elsewhere!
=> 3

 

Βιβλιοθήκες εγκατεστημένες οπου να ναι.

Βιβλιοθήκες πηγαίου κώδικα που για να τις κανεις compile πρέπει να είσαι φακίρης.

Και άλλα προβλήματα που προκύπτουν κατα καιρους ...

Φυσικά, αν πετάς 800 πράγματα στο /usr/local και επιμένεις να επιλέγεις διανομές που δε σέβονται κάποια πράγματα, δε σου φταίει κανείς. Και πάλι, το RTFM συνήθως λύνει αρκετά προβλήματα.

 

6) Wizards

Ωραία τα αρχεία ρυθμίσεων lol. Sendmail, dovecot, ftp, apache, samba κτλ. τρως αρκετό χρόνο να τα ριθμίσεις (σε μερικες περιπτωσεις στο περίπου πχ Sendmail) και μετα απο μια ώρα ξεχνάς τι έχεις κάνει.

Το system administration είναι τέχνη και δεν μπορεί να υποκατασταθεί από 1 ή 2 ή 10 εκτομμύρια wizards, όσο καλοί και αν είναι αυτοί. Αν ξεχνάς τι έχεις κάνει, γραφ'το κάπου :-P. Επισης δε σου φταίει κανείς αν είσαι μαζόχας και επιλέγεις sendmail.

 

7) Fonts

Τι θολούρα ειναι αυτή στις TFT οθόνες. Καλα εκεί στο Xorg δεν έχουν μάθει ότι υπάρχουν αυτού του τύπου οι οθόνες?

Προηγουμένως έβριζες το subpixel hinting...

 

8) Εφαρμογές:

Γεμάτες bugs,crashαρισματα (ναι ξέρω φταίει ο προγραμματιστης) αλλα who cares?

Again, some people do.

 

8) Documentation

Τι είναι αυτο? Πεταμένες συμβουλές απο εδώ και απο εκεί στο internet, documentation που μπορεί να ίσχυε πριν απο χρόνια. Documentation που ο καθένας γράφει ότι του έρθει στο κεφάλι

>
man man

 

>
man troll

 

Μετά απο τόσα χρόνια ανάπτυξης παραμένει ένα δύσχρηστο, άσχημο (UI), χαόδες (oργάνωση αρχείων) και γενικά ΑΤΕΛΕΣ os. (Always BETA)

ΟΚ, ας ξεκαθαρίσουμε ένα πράγμα: κανείς δεν είπε ποτέ (και αν το είπε κάνει λάθος) ότι το Linux είναι είναι σύστημα που μπορείς να το δουλέψεις χωρίς να ξέρεις τι σου γίνεται και πως δουλεύει το λειτουργικό. Με δεδομένο λοιπόν ότι κατά τα φαινόμενα ούτε ξέρεις τι σου γίνεται, ούτε πως δουλεύει το λειτουργικό, προσωπικά ποσώς με απασχολεί αν το θεωρείς ΑΤΕΛΕΣ και Always BETA. Εγώ ξέρω ότι τρέχω 15 μηχανήματα με Linux, με uptime που κατά καιρούς ξεπερνάει το έτος, και κάνω πράγματα που με τα windows ούτε θα σκεφτόμουν ότι υπήρχαν. Επίσης ξέρω ότι εκεί έξω ένα κάρο mission critical εφαρμογές τρέχουν σε Linux μια χαρά. Ως εκ τούτου, take your troll elsewhere.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ, ας ξεκαθαρίσουμε ένα πράγμα: κανείς δεν είπε ποτέ (και αν το είπε κάνει λάθος) ότι το Linux είναι είναι σύστημα που μπορείς να το δουλέψεις χωρίς να ξέρεις τι σου γίνεται και πως δουλεύει το λειτουργικό. Με δεδομένο λοιπόν ότι κατά τα φαινόμενα ούτε ξέρεις τι σου γίνεται, ούτε πως δουλεύει το λειτουργικό, προσωπικά ποσώς με απασχολεί αν το θεωρείς ΑΤΕΛΕΣ και Always BETA. Εγώ ξέρω ότι τρέχω 15 μηχανήματα με Linux, με uptime που κατά καιρούς ξεπερνάει το έτος, και κάνω πράγματα που με τα windows ούτε θα σκεφτόμουν ότι υπήρχαν. Επίσης ξέρω ότι εκεί έξω ένα κάρο mission critical εφαρμογές τρέχουν σε Linux μια χαρά. Ως εκ τούτου, take your troll elsewhere.

 

Κοίτα να δεις επειδή περνάς το θέμα σε προσωπικό επίπεδο:

1) Ήμουν κάποτε και εγώ fan boy αλλα είχα τροπους

 

2)Έχω εναν P100 με slackware και ρυθμισμένο sendmail,dovecot,http,ftp,samba (Slackware 11) με handmade ρυθμίσεις που δουλεύει δεν ξέρω και εγω πόσο καιρο χωρις να ασχοληθώ. (Βασικά αν έστεινα τα ίδια στα WINDOWs θα μου έπερνε λιγότερο χρόνο αλλα θα πετούσα στα σκουπίδια τον P100)

 

3)Έχω Κ@ΥΛ@ με τον προγραμματισμο. System Programming, Java, QT<----, C,C++. Θέλω τα Libs να compile εύκολα και να μην χάνω χρόνο κάνοντας ηλήθιες ρυθμίσεις στο σύστημα (Πχ στο compile της QT 4.0.0 έπρεπε να κάνεις αλλαγες στον κωδικα της βιβλιοθήκης με το χέρι) pkg-config, gstreamer .... (Αλήθεια ποιά η σχέση σου με το development?)

 

4) Μου αρέσει η απλότητα (εσένα?) Στα καταραμένα windows,vs200x (κατα εσένα και τα άλλα fan boys) μια lib κατά 99.9999% δουλεύει (το γιατι άστο το ξερεις πιστεύω.)

 

5) Πότε επιτέλους θα υπάρξει ένα σταθερό ui?

a)Προβλήματα στο rendering των fonts

B)Απαράδεκτο scrolling (πχ Firefox , Konsole )

c)Μα καλά το flicker μόνο εγώ το βλέπω?

d) Θολούρα στα fonts(TFT)

^

|

Αυτά δεν είναι προβλήματα?

 

 

6) Καλά ρε το να μην υπάρχουν drivers για μια συσκευή δεν είναι πρόβλημα?

Τι θα την κάνω κρεμάστρα?

 

7) Νταξ δεν θα ξαναποστάρω. Να μη σας χαλάω και την διάθεση. Μήπως πείσετε και κανένα να βάλει ubuntu σαν second boot και να παίζει ναρκαλιευτη.

 

ΥΓ. Την ορθογραφία την ξέχασα.Είχε προβλημα το ispell.

α Simplicity Matters = Βάλε XP SP2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5) Πότε επιτέλους θα υπάρξει ένα σταθερό ui?

a)Προβλήματα στο rendering των fonts

B)Απαράδεκτο scrolling (πχ Firefox , Konsole )

c)Μα καλά το flicker μόνο εγώ το βλέπω?

d) Θολούρα στα fonts(TFT)

^

|

Αυτά δεν είναι προβλήματα?

 

Σε προκαλώ να έρθεις σπίτι μου να μου δείξεις όλα αυτά τα προβλήματα στα οποία αναφέρεσαι και μετά να ποστάρουμε από κοινού...

 

6) Καλά ρε το να μην υπάρχουν drivers για μια συσκευή δεν είναι πρόβλημα?

Τι θα την κάνω κρεμάστρα?

 

Το ξαναλέμε : Δεν είναι πρόβλημα του linux αυτό. Πόσες συσκευές δε δουλεύουν στα MEII?

 

Μάλλον πρόβλημα δικό σου είναι που θες (λέμε τώρα) να δουλέψεις linux και αγοράζεις συσκευές (win only) από κάφρους κατασκευαστές

 

7) Νταξ δεν θα ξαναποστάρω. Να μη σας χαλάω και την διάθεση. Μήπως πείσετε και κανένα να βάλει ubuntu σαν second boot και να παίζει ναρκαλιευτη.

 

1) Θιασώτης του Ubuntu δεν είναι ο apoikos (πολέμιος θα έλεγα) στον οποίο μάλλον απευθύνεσαι.

2) Εγώ που είμαι θιασώτης του Ubuntu, απλά θα συμφωνήσω με τον apoiko στο ότι troll-άρεις. Ρε μεγάλε όλα όσα σου έγραψα ότι κάνω στον υπολογιστή μου τα υποβιβάζεις σε "ναρκαλιευτή";

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4) Μου αρέσει η απλότητα (εσένα?) Στα καταραμένα windows,vs200x (κατα εσένα και τα άλλα fan boys) μια lib κατά 99.9999% δουλεύει (το γιατι άστο το ξερεις πιστεύω.)

Δεν έχω δει ακόμα lib χωρίς bugs, είτε Windows είτε *nix... Το καλό με το *nix είναι ότι όταν πετύχεις bug, έχεις τον κώδικα και μπορείς να δεις τι φταίει, να τους ενημερώσεις να το διορθώσουν κτλ. Στα Windows τι επιλογές έχεις;

 

c)Μα καλά το flicker μόνο εγώ το βλέπω?

d) Θολούρα στα fonts(TFT)

Ρύθμισε σωστά την ανάλυση.

Αν έχεις TFT με default ανάλυση π.χ. 1024x768 και την δουλεύεις στα 800x600 φυσικά θα βλέπεις θολούρα. Αν έχεις χαμηλό refresh rate φυσικά θα βλέπεις flickering.

 

6) Καλά ρε το να μην υπάρχουν drivers για μια συσκευή δεν είναι πρόβλημα?

Όντως, γι' αυτό και δεν προτιμώ τα Vista στα οποία δεν μου παίζουν οι κάρτες γραφικών/δικτύου/ήχου και ο εκτυπωτής μου.

Έβαλα edubuntu σε εργαστήριο με 9 (παλιά) PC, τα περισσότερα διαφορετικού υλικού. Έπαιξαν αμέσως εκτός από κάτι αρχαίες οθόνες που δεν τις έκανε autodetect και ήθελε χειρωνακτική ρύθμιση του ρυθμού ανανέωσης. Σε 10 λεπτά είχα τελειώσε τις ρυθμίσεις.

Όταν είχα βάλει Windows 2000, είχα φάει 3 μέρες μέχρι να βρω όλους τους drivers, και μάλιστα για 2 κάρτες ήχου δεν υπήρχαν...

 

ΥΓ. Την ορθογραφία την ξέχασα.Είχε προβλημα το ispell.

Το iespell είναι καλύτερο; (AFAIK, δεν υποστηρίζει καν ελληνικά) Ή φτηνότερο;

 

 

Σε αρκετά από αυτά που έγραψες έχεις δίκιο. Όμως μην τα ισοπεδώνουμε όλα. Ένα default installation Windows μπορεί να είναι πιο εύχρηστο για τον αρχάριο, αλλά όταν ο αρχάριος θέλει να γράψει κείμενο θα λέει "γιατί το PC που αγόρασα δεν έχει Word? που θα το βρω;" και θα αναγκάζεται να μαθαίνει για πειρατεία, torrents, cracks κτλ. Ψάχνοντας για cracks θα γεμίσει ιούς από τα σχετικά sites (δεν είναι θεωρητικά αυτά, μου τα λένε κάθε μέρα).

Με openoffice στο default installation θα του είναι σαφώς πιο απλά τα πράγματα. Το ίδιο ισχύει για ένα σωρό προγράμματα, όχι μόνο για office suites.

 

Και μη μου πεις ότι αγόρασες το Qt με 3000?; Αν δεν υπήρχε η διαμάχη με τους Linux developers, δεν θα είχε αλλάξει η άδεια χρήσης του Qt σε ελεύθερη για open source προγράμματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα να δεις επειδή περνάς το θέμα σε προσωπικό επίπεδο:

1) Ήμουν κάποτε και εγώ fan boy αλλα είχα τροπους

Δεν είμαι fanboy. Μποεί να μην έχω τρόπους, αλλά έχω επιχειρήματα.

 

2)Έχω εναν P100 με slackware και ρυθμισμένο sendmail,dovecot,http,ftp,samba (Slackware 11) με handmade ρυθμίσεις που δουλεύει δεν ξέρω και εγω πόσο καιρο χωρις να ασχοληθώ. (Βασικά αν έστεινα τα ίδια στα WINDOWs θα μου έπερνε λιγότερο χρόνο αλλα θα πετούσα στα σκουπίδια τον P100)

Όλες οι ρυθμίσεις είναι πάντα «handmade» απλά και μόνο γιατί οι ανάγκες του καθενός διαφέρουν από των άλλων.

 

3)Έχω Κ@ΥΛ@ με τον προγραμματισμο. System Programming, Java, QT<----, C,C++. Θέλω τα Libs να compile εύκολα και να μην χάνω χρόνο κάνοντας ηλήθιες ρυθμίσεις στο σύστημα (Πχ στο compile της QT 4.0.0 έπρεπε να κάνεις αλλαγες στον κωδικα της βιβλιοθήκης με το χέρι) pkg-config, gstreamer .... (Αλήθεια ποιά η σχέση σου με το development?)

  • Για να δούμε: εκτός από τη C, C++, C#, Java, whaeva υπάρχουν και: perl, python, ruby, lua, ocaml και καμιά 200αριά πιο «αφανείς» γλώσσες, με τις οποίες μπορείς να κάνεις κάτι πραγματικά χρήσιμο στο Linux, ακριβώς επειδή οι γλώσσες αυτές υπάρχουν σε όλες σχεδόν τις διανομές, και επειδή το ανοιχτό του συστήματος επιτρέπει την πολύ καλή συνεργασία τους με το ΛΣ. Υπάρχουν αρκετά σοβαρά προγράμματα γραμμένα σε perl, python ή ruby. Πόσα προγράμματα έχεις δει να διανέμονται για windows στις γλώσσες αυτές;
  • Μπορείς πάντα να επιλέξεις μια διανομή που να έχει έτοιμα πακέτα για ο,τι χρειάζεσαι, ή τουλάχιστον να απλοποιεί τη διαδικασία του compile (π.χ. gentoo), αν αυτό σε στρεσάρει.

 

4) Μου αρέσει η απλότητα (εσένα?) Στα καταραμένα windows,vs200x (κατα εσένα και τα άλλα fan boys) μια lib κατά 99.9999% δουλεύει (το γιατι άστο το ξερεις πιστεύω.)

Δεν έχω τις ίδιες εμπειρίες. Τα windows ποτέ δε μου έχουν δουλέψει απροβλημάτιστα και θεωρώ το interface τους πολύπλοκο. Αντίθετα χρησιμοποιώ εδώ και καιρό διάφορες «ασταθείς» διανομές, οι οποίες είναι εντυπωσιακό το πόσο καλά και σταθερά λειτουργούν.

 

5) Πότε επιτέλους θα υπάρξει ένα σταθερό ui?

a)Προβλήματα στο rendering των fonts

B)Απαράδεκτο scrolling (πχ Firefox , Konsole )

c)Μα καλά το flicker μόνο εγώ το βλέπω?

d) Θολούρα στα fonts(TFT)

^

|

Αυτά δεν είναι προβλήματα?

a) Πάντα έβρισκα το rendering στο linux (με kernel hinting enabled) πολύ καλύτερο και ξεκούραστο από τα windows. Τώρα αν είχες πέσει σε αμερικάνικες διανομές με απενεργοποιημένο τον bytecode interpreter της freetype, ας πρόσεχες :-P

B) Firefox sucks για δύο λόγους. Ο ένας είναι το XUL. Ο άλλος είναι ότι ο κώδικάς του δε διαβάζεται με τίποτα. Και ναι, κάνει απαράδεκτο scrolling γιατί XUL sucks.

c) Ναι. Προσωπικά όταν είχα CRT μπορούσα να κάνω πολύ καλύτερο finetuning στην οθόνη σε Linux και να την οδηγήσω στην ανώτατη συχνότητα ανανέωσης που έπιανε. Με windows πάντα έχανα καμιά 10αριά Hz.

d) Subpixel hinting

 

 

6) Καλά ρε το να μην υπάρχουν drivers για μια συσκευή δεν είναι πρόβλημα?

Τι θα την κάνω κρεμάστρα?

Μπορείς να αγοράσεις συσκευές για τις οποίες υπάρχουν drivers. Ή εν πάσει περιπτώσει να ρίχνεις το φταίξιμο εκεί που ανήκει (στις εταιρίες) για τους σωστούς λόγους (όχι επειδή δε δίνουν drivers, αλλά επειδή δε δίνουν προδιαγραφές).

 

7) Νταξ δεν θα ξαναποστάρω. Να μη σας χαλάω και την διάθεση. Μήπως πείσετε και κανένα να βάλει ubuntu σαν second boot και να παίζει ναρκαλιευτη.

Δε μας χαλάς τη διάθεση.

 

ΥΓ. Την ορθογραφία την ξέχασα.Είχε προβλημα το ispell.

α Simplicity Matters = Βάλε XP SP2

ispell is dead. Εδώ και 5-6 χρόνια. To aspell δουλεύει μια χαρά. Και υπάρχει ορθογραφικός έλεγχος σε όλες τις εφαρμογές του KDE (browser, IM, κλπ κλπ κπλ) εδώ και 3 χρόνια. Αλλά ξέχασα, δεν είναι usable γιατί δεν είναι windows.

 

Ξαναλέω: Take your troll elsewhere. Όταν θα έχεις συγκεκριμένα επιχειρήματα (πέρα από το να αραδιάζεις απλά ονόματα εφαρμογών) για αυτά που λες, έλα να τα ξαναπούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Red_Phantom δυστηχώς για σένα που δεν μπόρεσες να δουλέψεις κάποια διανομή.Νομίζω ότι άνθρωποι σαν τον red_phantom είναι ένα κλασικό παράδειγμά χρηστών windows που δεν μπορούν με τίποτα να προσαρμοστούν στο λειτουργικό.Το έχω δει άπειρες φορές παιδία που χρησιμοποιούν για χρόνια win να μην μπορούν να κάνουν το παραμικρό σε linux και τελικά να το εγκαταλείπουν βάζοντας και διάφορα επιχειρήματα όπως τα παραπάνω.Αντίθετα παιδία που ξεκινάνε τώρα στον χώρο της πληροφορικής να κολάνε με το linux και να μην μπορούν με τίποτα να ξαναγυρίσουν στα windows.

Tέλος είναι αστείο να μιλάμε για την αξία του linux εκτός βέβαια αν ο red_phantom έχει καλύτερη αντίληψη από τις χιλιάδες εταιρείες που το χρησιμοποιούν αλλά και τους εκατομμύρια χρήστες του.Να θυμίσω μόνο ότι το πρόγραμμα των διαστημοπλοίων-δορυφόρων της nasa που πάνε στον Aρη τρέχουν linux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παρόν θέμα είχε την πρόθεση να ανακινήσει μια συζήτηση που στην πραγματικότητα έχει ξεκινήσει αρκετά πριν ο γράφων ανακαλύψει το linux και θα συνεχίζεται για ποιός ξέρει πόσο καιρό ακόμα σε βάση που θα διαμορφώνεται δυναμικά από τις ίδιες τις εξελίξεις. Είμαι σίγουρος πως ακόμα και άνθρωποι όπως ο Red_Phantom, όπως όλοι εσείς/εμείς που ενδιαφερθήκατε για το θέμα, δεν έχει εγκαταλείψει το όραμα μιας ημέρας που το ελεύθερο και ποιοτικό λειτουργικό σύστημα θα τρέχει σε όσο το δυνατό περισσότερους υπολογιστές και προσωπικά παίρνω και τις δικές του απόψεις πολύ σοβαρά και λυπάμαι αν αποθαρρύνθηκε για όποιους λόγους να ξανα-ποστάρει. Ακόμα κι αν δεχτούμε ότι κάποιες διανομές είναι τραγικά ασταθείς ενώ κάποιες άλλες αξιοσημείωτα σταθερές, όπως μας λέει π.χ. ο apoikos, ακόμα κι αν θα πρέπει να χρεώσουμε προβλήματα σε επιμέρους εφαρμογές το γραφικό περιβάλλον τους κλπ απενοχοποιώντας τον πυρήνα, καλό είναι να θυμόμαστε ότι το linux είναι ανοιχτό λογισμικό. Δεν είναι μόνο ο πυρήνας του, δεν είναι μόνο το Debian, το SUSE κλπ. Εϊναι ότι θέλησε η κοινότητά του να είναι και ότι μπόρεσε μέχρι τώρα να το κάνει. Στις καλύτερες και στις χειρότερες εκφράσεις του. Στις προϋποθέσεις της GPL δεν προβλέπεται η ποιότητα του τελικού προϊόντος. Linux δικαιούται να ονομάζεται και η τάδε state-of-the-art διανομή αλλά και η τάδε μάπα. Κι αυτό είναι μέρος του προβλήματος του να το κρίνουμε συνολικά. Η κάθε διανομή είναι μέρος μιας Χεγκελιανού είδους έκφρασης του γενικού στο ειδικό που με τη σειρά του προσδίδει και μαρτυρά της ιδιότητες του γενικού. Που από μόνο του δε σημαίνει και πολλά πράγματα ή για να το πούμε αλλιώς για τον τελικό χρήστη θα πρέπει αναγκαστικά να έχει μια μορφή, καλή ή κακή. Η δεύτερη περίπτωση είναι αυτή που με απασχόλησε περισσότερο στο παρόν ίσα ίσα ακριβώς επειδή θα ήθελα να δω την πρώτη να θριαμβεύει, όχι μόνο για τον apoiko ή τον nske που καθώς φαίνεται έχουν βρει το δρόμο τους αλλά για όσο το δυνατόν περισσότερους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Red_Phantom θέλεις ένα λειτουργικό το οποίο να σκέφτεται μόνο του, ώστε να χρειάζεται να ασχοληθείς όσο το δυνατόν λιγότερο με πράγματα που προφανώς δεν σε ενδιαφέρουν. Με αυτό το κριτήριο, τα windows είναι καταλληλότερο λειτουργικό γιατί αυτή είναι η Νο.1 προτεραιότητά στη σχεδίασή τους.

 

Όμως όλα αυτά που ανέφερες σαν προβλήματα λύνονται αν κάτσεις και τα ψάξεις. Άρα δεν είναι αντικειμενικά προβλήματα, είναι προβλήματα μόνο για όποιον δε θέλει να κάτσει και να τα ψάξει (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν είναι αντιμετωπίσημα σε ένα βαθμό και για αυτή τη μερίδα). Η άποψή σου είναι σεβαστή γιατί αντιπροσωπεύει μια μερίδα χρηστών που έχει τα ίδια κριτήρια, όμως θα έπρεπε να το διευκρινήσεις αυτό, γιατί αλλιώς πέφτεις στην παγίδα να θεωρείς τις δικές σου προτιμήσεις και προτεραιότητες το απόλυτο μέτρο για όλους τους χρήστες! Με αυτά που ανέφερες ως επιχειρήματα δε μπορείς να αποδείξεις ότι το Linux υστερεί σα λειτουργικό, απλά δίνεις μια εικόνα για πράγματα που χρήστες windows βλέπουν ως προβλήματα στο Linux στα οποία δεν τους αρέσει η υπάρχουσα λύση, γιατί συνεπάγεται (αρχικά) κόπο και χρόνο.

 

Επαναλαμβάνω:

αν θεωρήσετε ότι δεν σας καλύπτει η επιλογή X, καθότι οι ανάγκες, οι προτεραιότητες και οι προτιμήσεις ποικίλουν από χρήστη σε χρήστη, πριν βγείτε να την κρίνετε αρνητικά βεβαιωθείτε ότι θα τοποθετήσετε την κρίση σας στο σωστό πλαίσιο, για να μην επηρεαστούν λάθος άλλοι χρήστες που δεν έχουν προλάβει να σχηματίσουν τη δική τους εντύπωση και οι οποίοι πιθανόν να έχουν διαφορετικές ανάγκες, προτεραιότητες και προτιμήσεις.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

gdb77--->

Man δεν υποβιβάζω τίποτα σε ναρκαλιευτή ... Απλά σου λέω και πάλι ότι θέλει πολύ δουλεια να στείσεις ένα linux σύστημα( το ξέρεις), απο κάποιον που γνωρίζει το αντικείμενο. Ο απλός χρήστης απλα θα τα παίξει, ο μέσος χρήστης κάποτε θα βαρεθεί και ο advanced θα εκνευριστεί-βαρεθεί.

Προγράμματα που δεν υπάρχουν απο την μια πλατφόρμα στην άλλη είναι πολλά. Έχεις ασχοληθεί με DVB-S για παράδειγμα? Πες μου ένα πρόγραμμα στο linux που να είναι rock solid σαν το DVBDREAM.

 

alkisg-->

Επειδή πέρασα και εγω από εκει που κάνεις το phd σου ίσως να καταλαβαίνεις ότι δουλεύοντας Solaris και IRIX χρόνια είμαι αρκετά οικείος με τα Unices. (Τα project στο σπίτι... SUSE... )

 

α)Το compilation στο linux διάφορων project(libs -apps... ) είναι πολλές φορές εφιάλτης, isnt it?

β)Το ότι δουλεύει το ubuntu που λες με τους παλιούς υπολογιστές (drivers,resources,...) δεν είναι επιχείρημα. Εντάξει δεν θα είχαν ήχο μηχανήματα 5ετιας και βγάλε. so? Άμα όμως δεν έπαιζε o καινούριος sata controler (etc δεν ήταν παλια?) η Sound Blaster , το SCANNER, η ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ GPU δεν ειναι εκνευριστικο?

γ)Καταλαβαίνω αυτό που λες με τα cracks και openoffice. Αλλα το openoffice υπάρχει και στα win και επίσης κατα 99.9% το πρόβλημα με τα crack-virus προέρχεται απο τα δικαιώματα σου στο σύστημα. Ποιος θα ασχοληθεί να εκμεταλλευτει ένα exploit (οταν το κάνει κατα 99.99% για την πλάκα του) σε ένα OS με λίγους χρήστες? (ΟΚ υπάρχουν πολλοι servers (apache κτλ) αλλα δεν νομίζω ο admin να κατέβαζε το τελευταιο crack για το Photoshop απο τον server)

 

Δεν μιλάω για τα VISTA αλλά για τα XP SP2. Ήμουν της άποψης ότι αν προλάβαινε το ΚDE 4 (QT 4 - Arthur - SVG) και AIGLX,Beryl, COmposite extension ή όπως θες πες το θα κατατρόπονε τα VISTA με κατεβασμένα τα χέρια. Αλλά ακόμα 8.42.3 πολλη δουλειά να γίνει και KDE 4 ακόμα να δούμε.

 

Apoikos --->

a)Δεν είμαι συλλέκτης πακέτων -διανομών, oύτε αρχαιολόγος (objective c, fortran .... οι άλλες 200 γλωσσες αυτές δεν είναι?). Δεν ξέρω python,ruby,ocaml.

 

B)Η C++ είναι η πιο δυνατή,επεκτάσημη,εύχρηστη(αν ξέρεις τί κανεις) γλώσσα που υπάρχει (Εδω και πολλα χρόνια etc?) Αλήθεια system programmimg που κάνεις? Σε ruby? Μάλλον σε C ε?

Ακόμα και η Java τα templates (γενικευμένος προγραμματισμος) απο ότι είχα δει στην έκδοση 1.6 τα εισήγαγε(πριν κανα χρονο)

 

c) ΟΙ ΠΟΛΛΕΣ ΔΙΑΝΟΜΕΣ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΚΟ ΣΤΟ linux

 

d) man troll? Τι ειναι αυτό ? Εγω ξέρω μόνο το man 2 fork κτλ. (Ελεος)

 

nkse-->

Θέτεις το πράγμα στην σωστη του βάση. Και ήταν λαθος μου να μην το διαχωρίσω απο την αρχή.

(Ωραίο avatar! μου δίνεις ιδέες BSD - QT - KDE 4 - PostGreSQL - BSD licence :-P)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Red_Phantom καποια εργασια εκανες και σου την εδωσε με το linux ? δεν γινεται διαφορετικά

 

Προσωπικά δεν εχω παει σε καμια σχολή υπολογιστων, απλως ειμαι περιεργος και ψαχνω συνεχεια.

 

To linux ειναι το ιδανικό λειτουργικό για μένα , κανω οτι θελω και οτι δυσκολια ειχα βρηκα αμεσως απαντησεις.

Δεν ασχολουμαι με προγραμματισμο αλλα με διαφορα αλλα πραγματα. Μου πηρε 2 μερες να εγκαταστησω εναν http ftp server και ιστοσελιδα με php mysql. Εβαλα και κεινο το προγραμματακι για να εχω standard domain name .

Αληθεια σου λεω δεν εχω σχετικες γνωσεις , κλεψιμεικα πραγματα ψαχνοντας στο νετ.

 

οταν πιανω στα χερια μου windows εκνευριζομαι και ολα τα μηχανηματα που βλεπω με windows εχω την εντυπωση οτι σερνονται, σαν αρρωστιαρικα ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Apoikos --->

a)Δεν είμαι συλλέκτης πακέτων -διανομών, oύτε αρχαιολόγος (objective c, fortran .... οι άλλες 200 γλωσσες αυτές δεν είναι?). Δεν ξέρω python,ruby,ocaml.

Κακώς, θα σου συνιστούσα να ρίξεις μια ματιά, απ' τη στιγμή που ασχολείσαι με προγραμματισμό. Και όχι, δεν είναι μόνο Objective C και Fortran... Και επειδή διακρίνω μια μικρή ειρωνία, ούτε η Objective C είναι νεκρή γλώσσα (βλ. Mac OS X), ούτε η Fortran (βλ. αρκετές επιστημονικές εφαρμογές). Απλά για άλλη μια φορά κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια.

 

B)Η C++ είναι η πιο δυνατή,επεκτάσημη,εύχρηστη(αν ξέρεις τί κανεις) γλώσσα που υπάρχει (Εδω και πολλα χρόνια etc?) Αλήθεια system programmimg που κάνεις? Σε ruby? Μάλλον σε C ε?

Ακόμα και η Java τα templates (γενικευμένος προγραμματισμος) απο ότι είχα δει στην έκδοση 1.6 τα εισήγαγε(πριν κανα χρονο)

Αυτά που λες για τη C++ ισχύουν, αλλά ξεχνάς κάτι στην πρότασή σου: «ανάλογα με το τι θες να κάνεις και πόσο χρόνο θες να διαθέσεις». Το init system στις περισσότερες διανομές υλοποιείται με scripts και όχι με binaries για παράδειγμα. Προφανώς και σε κάποιες δουλείες η C και η C++ είναι αναντικατάστατες, αλλά για πάρα πολλές άλλες απλά είναι υπερβολή και χάσιμο χρόνου. Δεν έχω κανένα λόγο να κάτσω να γράψω σε C κάτι που κάνει system administrative tasks, όπως και δε θα γράψω σε Ruby high-performance-computing εφαρμογές. Το θέμα όμως είναι ότι το Linux μου παρέχει τη δυνατότητα να γράψω ό,τι θέλω, όπως το θέλω και σε όποια γλώσσα μου κατέβει, χωρίς να πρέπει να κάνω αλχημείες.

 

c) ΟΙ ΠΟΛΛΕΣ ΔΙΑΝΟΜΕΣ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΚΟ ΣΤΟ linux

Άποψή σου. Από την άλλη, ο χώρος του ελεύθερου λογισμικού είναι (για δες) ελεύθερος και ο καθέ ένας είναι ελεύθερος να φτιάξει όποια διανομή θέλει. Ομοίως και το κοινό είναι ελεύθερο να διαλέξει όποιες διανομές του αρέσουν. Στην τελική, απόδειξέ μου ότι μια και μόνη διανομή θα ήταν καλύτερη από τις πολλές. Από αυτά που βλέπω με το Ubuntu, αμφιβάλλω...

 

Εν τέλει το θέμα, όπως το θέτει ο nske, είναι να διευκρινίσεις πρώτα εσύ τη χρήση που θες να κάνεις και για την οποία "LINUX SUCKS" και όχι να αναγάγεις τις δικές σου ανάγκες, προτεραιότητες και συνήθειες σε παγκόσμιες σταθερές. Και έτσι, για να υπενθυμίζουμε κάποια πράγματα, εκτός από το desktop σου, υπάρχουν laptops, workstations, thin clients, servers, routers και embedded platforms και το Linux είναι το μόνο λειτουργικό που καταφέρνει να στέκεται αξιοπρεπώς σε όλες αυτές τις κατηγορίες ταυτόχρονα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

formula1 vs trabant > 2

 

ps:molis egkateleipsa thn prospatheia na peraso aythentika xp ths compaq se ena presario.

 

 

grafo apo mia arxaiologikh syllogh linux live cd (ubuntu 6.10, pclinux, knoppix,knoppel, mandriva, puppy, dsl , austrumi, slackel, slack, mepis, iloog,) den prosexa poio cd ebala.

 

ola douleboun se liga lepta

 

me enoxlei omos o thorybos ton fyllon otan peftoun pano sto tzami ths ferrari mou.

einai ekneyristiko !

 

 

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...