Προς το περιεχόμενο

Zeitgeist


Braker1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 2 μήνες μετά...
  • Απαντ. 293
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Νομίζω πως αξίζει να δείτε και το Project Venus (από τους δημιουργούς του Zeitgeist), όπου φαίνεται το που πάει το πράγμα.

 

 

http://www.conspiracy-channel.gr/media/737/Venus_Project_-_Μέρος_1/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλο, χρυσο το zeigeist, τα γουσταρα και τα 2, αλλα αν κατι με χαλασε και δε μου αρεσε καθολου ηταν το venus project.

Δηλαδη, υπαρχει ΕΝΑΣ ανθρωπος που πιστευει πραγματικα στην υλοποιηση και στην επιτυχια του?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλο, χρυσο το zeigeist, τα γουσταρα και τα 2, αλλα αν κατι με χαλασε και δε μου αρεσε καθολου ηταν το venus project.

Δηλαδη, υπαρχει ΕΝΑΣ ανθρωπος που πιστευει πραγματικα στην υλοποιηση και στην επιτυχια του?

Γιατί όχι, είναι το θέμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά το Venus Project θα ήταν αδύνατο να υπάρξει λόγω συμφερόντων.Ακόμα και στο μέλλον.Σιγά μην αφήσει ο πλούσιος μεγαλοκαρχαρίας την φερράρι του για να μπεί να κινηθεί με ένα ηλεκτροκίνητο κακάσχημο βανάκι.

Ο άνθρωπος ήταν ,είναι κ θα είναι άπληστο Ον γι αυτό το μοντέλο κοινωνίας αυτό είναι μια ουτοπία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον ο άνθρωπος ήταν, είναι, και θα είναι το πιο αταίριαστο πλάσμα σε αυτόν τον πλανήτη. Διότι καταστρέφουμε κάθε ισορροπία του, ώστε να τον φέρουμε στα μέτρα μας (...), λες και η φύση δεν είχε προβλέψει ποτέ για εμάς..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον ο άνθρωπος ήταν, είναι, και θα είναι το πιο αταίριαστο πλάσμα σε αυτόν τον πλανήτη. Διότι καταστρέφουμε κάθε ισορροπία του, ώστε να τον φέρουμε στα μέτρα μας (...), λες και η φύση δεν είχε προβλέψει ποτέ για εμάς..!

 

Ειναι αναγκαιο κακο αυτο, διοτι απο τη στιγμη που ειμαστε κυριαρχα οντα, μπορουμε πιο ευκολα να αυξησουμε τον πληθυσμο μας, με αποτελεσμα την αναγκη περισσοτερων πορων. Μη νομιζουμε οτι ειμαστε μοναδικοι στα "ασχημα", οταν ο λυκος μπορει να σκοτωσει ενα κοπαδι για να φαει μονο ενα προβατο, η οταν ο ελεφαντας μπορει να ριξει 10 δεντρα για να φαει λιγορετο απο ενα σε ποσοστο. Σκεψου λοιπον καποια τετοια ζωα να εφταναν σε πληθυσμο τα 6 δις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά το Venus Project θα ήταν αδύνατο να υπάρξει λόγω συμφερόντων.Ακόμα και στο μέλλον.Σιγά μην αφήσει ο πλούσιος μεγαλοκαρχαρίας την φερράρι του για να μπεί να κινηθεί με ένα ηλεκτροκίνητο κακάσχημο βανάκι.

Ο άνθρωπος ήταν ,είναι κ θα είναι άπληστο Ον γι αυτό το μοντέλο κοινωνίας αυτό είναι μια ουτοπία.

Ο άνθρωπος όμως δεν είναι από το dna του άπληστος (και όλα τα κακά που γνωρίζουμε), είναι το πώς έχει μάθει να συμπεριφέρεται, άρα το venus project δεν είναι ουτοπικό, απλώς είναι δύκσκολο γιατί πρέπει αρχικά ο άνθρωπος να αλλάξει τρόπο σκέψης και μετά θα έρθουν κ τα υπόλοιπα! Εγώ είμαι υπέρ με κάποιες τροποποιήσεις ενδεχομένως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά το Venus Project θα ήταν αδύνατο να υπάρξει λόγω συμφερόντων.Ακόμα και στο μέλλον.Σιγά μην αφήσει ο πλούσιος μεγαλοκαρχαρίας την φερράρι του για να μπεί να κινηθεί με ένα ηλεκτροκίνητο κακάσχημο βανάκι.

Ο άνθρωπος ήταν ,είναι κ θα είναι άπληστο Ον γι αυτό το μοντέλο κοινωνίας αυτό είναι μια ουτοπία.

 

πάνω κάτω αυτό που λέει και ο zoranb...

 

αναπτύσσοντας λίγο το σκεπτικό, οι υποστηρικτές της ιδέας πιστεύουν (με αρκετά σοβαρά επιχειρήματα) ότι δεν γεννιόμαστε σαν είδος με τα "σύγχρονα" ελαττώματα που πάγια φανταζόμαστε ΑΛΛΑ τα αποκτούμε κατά βάση λόγο της εκάστοτε ηθικής και παιδείας που μας διαμορφώνει.

 

Αυτό αν είναι κατά μεγάλο ποσοστό σωστό (όπως μας δείχνει άλλωστε σε μεγάλο βαθμό η εμπειρική και ιστορική παρατήρηση) κάνει την ιδέα όχι μόνο να μην είναι ουτοπία αλλά και σχετικά γρηγορότερα υλοποιήσιμη από ότι υποψιαζόμαστε (ίσως και σε 1-2 γενιές) αν φυσικά η ολοκληρωτική μεταστροφή άρχιζε από τώρα...

 

Υ.Γ ένα πολύ κατατοπιστικό FAQ με σοβαρές ερωταπαντήσεις κυρίως από τον ίδιο τον εμπνευστή της ιδέας θα βρείτε εδώ :

http://www.thezeitgeistmovement.gr/metafraseis/faq.html

νομίζω Θα έχει ενδιαφέρον να συζητήσουμε τις όποιες σκέψεις μας πάνω σε αυτή την αναλυτική βάση ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mη μιλήσω για τα φορουμ που εγιναν γαι το Zeitgeist :-( :-( Πονεμένη ιστορία..

 

Και εγω θεωρώ ουτοπικό το Venus Project και αν γίνει φυσικά δεν θα μπορέσει να εχει εφαρμογή σε όλους τους ανθρώπους παρα μόνο σε ενα πολύ πολύ μικρό κόμματι του συνολικού πληθυσμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι έγινε με αυτά τα fora ?

 

- - - - - -

 

Θεωρώ πως είναι εφικτό να περάσουμε σε οικονομικό μοντέλο χωρίς χρήματα, αλλά για κάτι τέτοιο δεν είναι απαραίτητα μόνο η αυξημένη τεχνογνωσία αλλά και μια αλλαγή στην αντίληψη μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...