Προς το περιεχόμενο

Ας μιλήσουμε... ελληνικά!


paredwse

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 302
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Για να δούμε: Δειγματοληψία των τελευταίων 20 posts στις 15:06

7 σε greeklish

13 στα Ελληνικά

 

Επόμενη δειγματοληψία (πιο δύσκολη): Των τελευταίων 20 posts που απαντούν σε ερωτήσεις (helpful posts)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε KYRIAKOS_GKLEZAKOS θα μου επιτρέψεις, να διαφωνήσω σε καποια θεματα μαζί σου και να συμφωνήσω σε καποια αλλα. Όντως ο admin και οι mod είναι υπευθυνοι για την λειτουργια αυτου του σιτε- φορουμ και αυτοι που επιβαλουν την ταξη.Τοσα χρονια κανουν θαυμασια δουλεια για αυτό και εχει αυτην την ανωδικη πορεία όλα αυτά τα χρονια. Και αυτό προσπαθουν να κανουν και τωρα.

Από την άλλη εαν δεν ημουν εγω, εσυ ο poulinos, εάν δεν υπαρχουν οι χρηστες που θα εξέφραζαν τις απορίες τους και τις ιδέες τους και πολλα αλλα μελη με εξειδικευμένες γνώσεις η χωρις να απαντουν, τοτε δεν θα υπηρχε λογος υπαρξης του σιτε η θα ηταν ένα φορουμ χαμηλου επιπεδου σαν πολλα αλλα.

Αρα η πολύ καλη πορεια είναι ενας συνδιασμος της σωστης διαχείρισης από την μεριά admins και mods (πολύ προσωπική δουλεια, πολλα προσωπικα εξοδα, +…)και την συμμετοχή των χρηστων που βοηθουν με τον τροπο τους αυτό το σιτε (αξιολογοι χρηστες -> αξιολογα κειμενα-απαντησεις-> καλο επιπεδο φορου-> πολλα μέλη, που και αυτά έμμεσα βοηθουν ελαχιστα οικονομικά τους διαχειριστες (υπαρχουν οι διαφημίσεις που όντως δεν προσφέρουν πολλά, αλλα είναι κατι αν το δουμε από την οικονομικη τους πλευρα).

Πιστευω θα προσαρμοστούμε όλοι στην αλλαγή, και όπως σε κάθε αλλαγη κρίνεται μετα από ένα χρονικο διάστημα για τα καλα η μη που εχει προσφερει.

Το θεμα ισως πρεπει να σταματησει (να κλειδωθει θα ελεγα εγω) όπως έχει ζητηθει από τον admin, να υπαρχει συνεχη ενημερωση για την επερχομένη αλλαγη(εχουν ειπωθεί τροποι) και ισως να γινει μια δημοσια ψηφοφορια στην κεντρικη σελιδα, μεχρι αυτην την αλλαγη για να υπαρχει και το δημοκρατικο στοιχειο.

 

Όλα αυτά παντα φιλικά!

 

Επειδη οπως μπορεις να δεις και απο την υπογραφη μου εχω δικο μου σαιτ ολα αυτα που λες τα ξερω πολυ καλα και εννοειται οτι συμφωνω απολυτα στον συνδυασμο που λες.

 

Παρολαυτα υπαρχει το φαινομενο καποιοι χρηστες να την εχουν δει οτι πρεπει να γινεται οτι τους συμφερει και οχι αυτο που επιθυμουν οι διαχειριστες και υπευθυνοι του σαιτ.

 

Φιλοξενουμενοι ειμαστε ολοι εδω μεσα φιλε μου και αμα καποιοι κοπτονται για το καλο του φορουμ οπως ισχυριζονται θα επρεπε να το βαζουν πανω απο την δικια τους ανεση.

 

Θεωρω ειλικρινα τραγελαφικο το να συζηταμε καν το γιατι πρεπει να γραφουμε με Ελληνικους χαρακτηρες σε ενα Ελληνικο φορουμ και να ζηταμε να γινουν δημοσκοπησεις οταν το επιβαλουν λειτουργικες αναγκες(αναζητηση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mporei na ine sosto auto pou les dioti ola tha einai kalogramena alla poso kalitero mporei na ine ena forum an px den grafoun ta misa atoma.gia paradigma efera ta misa atoma.px ego aperipsa to adslgr kai enas logos itan ta ellinika.isos na min ime o monos.elpizo i allagi auti na anevasei to forum opos les alla na min rixei ton arithmo ton post kai genika to poso kinisi exei ena site.sosti ine i apopsi tou filou pio pano pou leei oti tha prepe na ginei mia dimoskopisi gia to ti protimoun oi perisoteroi gia na ine dimokratiko as to poume i esto as ginotan ena count posi kinisi exei to site meta apo tin 1 ianouariou.

 

Αν και δεν έγραψα για να εμπλακώ σε συζήτηση για το θέμα, απλά για να εκδηλωθώ υπέρ της απόφασης, αυτό που λες είναι λίγο αντιφατικό.

 

Λες ότι είναι σωστό ότι όλα θα είναι πλέον καλογραμμένα και άρα το φόρουμ θα είναι καλύτερο, αλλά μετά λες ότι μπορεί να ρίξει τον αριθμό των ποστ. Ακόμα και αν γίνει αυτό (που εγώ πολύ αμφιβάλλω, έχω λόγους να πιστεύω ότι θα τον αυξήσει κιόλας), και πάλι δεν είναι καλύτερο το φόρουμ; στην τελική μας απασχολεί αν θάχει 900,000 μηνύματα καθαρά και γραμμένα στα ελληνικά, ή αν θάχει 1,000,000 με τα μισά greeklish?

 

Καταλήγω λοιπόν στο ότι η ποιότητα ενός φόρουμ δεν είναι ο απόλυτος αριθμός των τόπικ του ή των ποστ του, αλλά ο αριθμός των "ωφέλιμων" ποστ. Και αυτά με την απόφαση αυτή σίγουρα θα αυξηθούν. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

signwmi to oudeis anantikatastatos pou kollaei? eipe kaneis oti feugei?

 

(τώρα το είδα)

 

κολλάει στο θα μειώσουμε "τα ωφέλιμα posts" μας εδώ μέσα...μην κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις.:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτάξτε, τα πράματα (πλέον) είναι αρκετά απλά.

Πριν πολλά χρόνια η χρήση των ακατανόμαστων μπορεί να έστεκε λόγω ανωτέρας βίας.

Τώρα όμως δεν υπάρχει κανένας σοβαρός λόγος.Εντάξει εξαιρούνται τα online games!Και πάλι, στο Age of empires μπορείς να γράφεις με ελληνικά :-D

 

Ολα τα υπόλοιπα επιχειρήματα δείχνουν ένα πράγμα:Γράφουμε έτσι, επειδή <<γράφουμε>> στα τέτοια μας όλους τους υπόλοιπους.Σκασίλα μας για την εμφάνιση του κειμένου.Σκασίλα μας αν βιάζουμε την γλώσσα μας.Σκασίλα μας αν είναι ενοχλητικό να διαβάζεις την μητρική σου γλώσσα με άλλο αλθάβητο.Τρανό και ζωντανό παράδειγμα το.. Ufo gia PC.

 

Δυστυχώς πολλοί δεν τα έχουν συνειδητοποιήσει τα παραπάνω ίσως και λόγω του νεαρού της ηλικίας τους.

Ευτυχώς το έκαναν έστω και με καθυστέρηση τα αφεντικά του Insomnia.

 

Κάλλιο αργά παρά ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια μισα ατομα ρε poulinos;

 

Εδω και μερες οι μονοι που μονοτονα λενε συνεχεια την ιδια καραμελα εισαι εσυ και 3-4 αλλοι!!!

 

Που ειναι οι αντιδρασεις απο τους υπολοιπους μισους που θα σταματησουν και καλα να γραφουν;

 

Ημαρτον και ελεος πια σαν μικρο παιδακι κανεις που εχει μουλαρωσει και οτι και να του λενε αυτο λεει τα δικα του!!!

 

Σου το ειπανε ολοι και admins και mods και απλα μελη οτι η αποφαση ειναι οριστικη και αποβλεπει στο να γινει πιο ευαναγνωστο το φορουμ και πιο ευκολο στην αναζητηση!!!

 

Ποτε επιτελους θα το βαλεις στο κεφαλι σου οτι η καλυτερη λειτουργια ενος φορουμ προηγειται απο την δικια σου ανεση;

 

Και δημοκρατια δεν υπαρχει σε κανενα φορουμ...τις αποφασεις τις παιρνουν αυτοι που ειναι υπευθυνοι για τη λειτουργια του και αυτοι που τα σκανε για να μπορεις να γραφεις εσυ και εγω τα δικα μας.

 

Στο μονο που υπαρχει δημοκρατια ειναι στον αν θελεις να παραμεινεις ή θελεις να αποχωρησεις!

Αμα λοιπον σου ειναι τοσο μεγαλο προβλημα να γραφεις στη ΜΗΤΡΙΚΗ σου γλωσσα σηκω και φυγε ρε φιλαρακι!

 

an figoun oi misoi tote oute ta misa esoda den tha erxontai apo diafimiseis.o alos den tha kanei diafimisi se ena forum me 2000 meli px.b.den ipame na ginei auto pou leo ego ipame oti tha itan esto kai ena test na doun ti apotelesma tha ferei auto pou tha kanoun.giati ama ine na ferei arnitika apotelesmata den to sinexizeis.esi ama exeis mia eteria diladi kai kaneis mia kinisi kai sou ferei miosi stis poliseis to sinexizeis epidi etsi prepei???malon oxi apla kaneis auto pou theloun oi alloi.kai gia na deis oti den stekoun kai auta pou les an to provlima sou ine i anazitisi tote as ginoun ola ta topic me ipoxreotiko to thema sta ellinika gia eukoli anazitisi.ektos an esi kaneis anazitisi me tin lexi γουιντος.

και δεν εinai dikia mou anesi i oxi ego oti ipa to ipa gia to forum oti kalo tha itan na ginei ena test kata poso ine kalo i oxi.ego kai na min xanampo den tha agxotho.oute ipa oti den einai oristiki.sizitisi kanoume.bebea edomesa o kathenas koitaei tin parti tou giati os gnoston oi misoi apla mpenoun gia na diabasoun ta topic kai oi alloi misoi gia na rotisoun kai ligoi mpenoun gia na apantisoun giati kai blepoume oti apiroi xristes me oute 10 posts pou opos lene oi idioi apla diabazoume.

 

 

Επειδη οπως μπορεις να δεις και απο την υπογραφη μου εχω δικο μου σαιτ ολα αυτα που λες τα ξερω πολυ καλα και εννοειται οτι συμφωνω απολυτα στον συνδυασμο που λες.

 

Παρολαυτα υπαρχει το φαινομενο καποιοι χρηστες να την εχουν δει οτι πρεπει να γινεται οτι τους συμφερει και οχι αυτο που επιθυμουν οι διαχειριστες και υπευθυνοι του σαιτ.

 

Φιλοξενουμενοι ειμαστε ολοι εδω μεσα φιλε μου και αμα καποιοι κοπτονται για το καλο του φορουμ οπως ισχυριζονται θα επρεπε να το βαζουν πανω απο την δικια τους ανεση.

 

Θεωρω ειλικρινα τραγελαφικο το να συζηταμε καν το γιατι πρεπει να γραφουμε με Ελληνικους χαρακτηρες σε ενα Ελληνικο φορουμ και να ζηταμε να γινουν δημοσκοπησεις οταν το επιβαλουν λειτουργικες αναγκες(αναζητηση).

 

Αν και δεν έγραψα για να εμπλακώ σε συζήτηση για το θέμα, απλά για να εκδηλωθώ υπέρ της απόφασης, αυτό που λες είναι λίγο αντιφατικό.

 

Λες ότι είναι σωστό ότι όλα θα είναι πλέον καλογραμμένα και άρα το φόρουμ θα είναι καλύτερο, αλλά μετά λες ότι μπορεί να ρίξει τον αριθμό των ποστ. Ακόμα και αν γίνει αυτό (που εγώ πολύ αμφιβάλλω, έχω λόγους να πιστεύω ότι θα τον αυξήσει κιόλας), και πάλι δεν είναι καλύτερο το φόρουμ; στην τελική μας απασχολεί αν θάχει 900,000 μηνύματα καθαρά και γραμμένα στα ελληνικά, ή αν θάχει 1,000,000 με τα μισά greeklish?

 

Καταλήγω λοιπόν στο ότι η ποιότητα ενός φόρουμ δεν είναι ο απόλυτος αριθμός των τόπικ του ή των ποστ του, αλλά ο αριθμός των "ωφέλιμων" ποστ. Και αυτά με την απόφαση αυτή σίγουρα θα αυξηθούν. :-)

eego prosopika an imoun admin se ena forum tha me niazei na apantiountai ta themata akoma kai sta kinezika kai oxi na apantiountai to 1/3 sta ellinika.ena forum ine gia na boithaei pisteuo oxi gia na dixnei oti ine mamao tao.

Κοιτάξτε, τα πράματα (πλέον) είναι αρκετά απλά.

Πριν πολλά χρόνια η χρήση των ακατανόμαστων μπορεί να έστεκε λόγω ανωτέρας βίας.

Τώρα όμως δεν υπάρχει κανένας σοβαρός λόγος.Εντάξει εξαιρούνται τα online games!Και πάλι, στο Age of empires μπορείς να γράφεις με ελληνικά :-D

 

Ολα τα υπόλοιπα επιχειρήματα δείχνουν ένα πράγμα:Γράφουμε έτσι, επειδή <<γράφουμε>> στα τέτοια μας όλους τους υπόλοιπους.Σκασίλα μας για την εμφάνιση του κειμένου.Σκασίλα μας αν βιάζουμε την γλώσσα μας.Σκασίλα μας αν είναι ενοχλητικό να διαβάζεις την μητρική σου γλώσσα με άλλο αλθάβητο.Τρανό και ζωντανό παράδειγμα το.. Ufo gia PC.

 

Δυστυχώς πολλοί δεν τα έχουν συνειδητοποιήσει τα παραπάνω ίσως και λόγω του νεαρού της ηλικίας τους.

Ευτυχώς το έκαναν έστω και με καθυστέρηση τα αφεντικά του Insomnia.

 

Κάλλιο αργά παρά ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' εμέ η συζήτηση δεν έχει και μεγάλο νόημα.

 

Λίγη εξάσκηση θέλει το ρημάδι το πληκτρολόγιο και σε ελάχιστο χρονικό διάστημα θα γράφεις Ελληνικά πιο γρήγορα από greeklish. Πλέον αρνούμαι να δεχτώ δικαιολογία για τη μη χρήση Ελληνικών, και πιστεύω ότι πηγάζει από το προφανές γράψιμο των άλλων χρηστών στ' @@.

 

Όπως είπα και παραπάνω, χαιρετίζω την απόφαση των ιθυνόντων.

 

Μπορεί να μην είμαι ιδιαίτερα ενεργός στα "τεχνολογικά" κομμάτια του insomnia, αλλά είμαι βέβαιος ότι η κατάργηση των απαίσιων greeklish θα οφελήσει την "κοινότητα", όπως έχει γίνει και σε άλλα φόρουμ που παρακολουθώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' εμέ η συζήτηση δεν έχει και μεγάλο νόημα.

 

Λίγη εξάσκηση θέλει το ρημάδι το πληκτρολόγιο και σε ελάχιστο χρονικό διάστημα θα γράφεις Ελληνικά πιο γρήγορα από greeklish. Πλέον αρνούμαι να δεχτώ δικαιολογία για τη μη χρήση Ελληνικών, και πιστεύω ότι πηγάζει από το προφανές γράψιμο των άλλων χρηστών στ' @@.

 

Όπως είπα και παραπάνω, χαιρετίζω την απόφαση των ιθυνόντων.

 

Μπορεί να μην είμαι ιδιαίτερα ενεργός στα "τεχνολογικά" κομμάτια του insomnia, αλλά είμαι βέβαιος ότι η κατάργηση των απαίσιων greeklish θα οφελήσει την "κοινότητα", όπως έχει γίνει και σε άλλα φόρουμ που παρακολουθώ.

 

 

 

stin praxi oti kai na kaneis denmporeis na grapseis ellinika pio grigora apo greeklish.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...