Προς το περιεχόμενο

Ας μιλήσουμε... ελληνικά!


paredwse

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 302
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

ωηατ δο υου τηινκ οφ αγγληνικά; ωουλδν'τ ιτ βε βεττερ ιφ ωε'δ ταλκ λικε τηις; Ι τηινκ ιτ'ς τηε βεστ σολυτιον.

 

Νι3ε μονε βυ τηε ωαυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως από όταν ξεκίνησα να βγάζω υπότιτλους για το Reaper (υπάρχουν στο section των υπότιτλων του insomnia για να μου κάνω και διαφήμηση :P), συνήθησα να βάζω και τόνους. Όποιος δυσκολεύεται να συνηθήσει να του στείλω να κάνει 2-3 επεισόδια να τον βοηθήσω :lol::lol::lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωηατ δο υου τηινκ οφ αγγληνικά; ωουλδν'τ ιτ βε βεττερ ιφ ωε'δ ταλκ λικε τηις; Ι τηινκ ιτ'ς τηε βεστ σολυτιον.

 

Νι3ε μονε βυ τηε ωαυ.

 

Ρε συ Manuel ωραία ιδέα !!Προσωπικά δυσκολεύομαι πιο πολύ να διαβάσω greeklish(πόσο μάλλον χωρίς τελείες κλπ) παρά αυτό.Να το εφαρμόσουμε !! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως από όταν ξεκίνησα να βγάζω υπότιτλους για το Reaper (υπάρχουν στο section των υπότιτλων του insomnia για να μου κάνω και διαφήμηση :P), συνήθησα να βάζω και τόνους. Όποιος δυσκολεύεται να συνηθήσει να του στείλω να κάνει 2-3 επεισόδια να τον βοηθήσω :lol::lol::lol:

 

:-D

 

Υπόψιν ότι το «συνηθίζω» γράφεται πάντα έτσι, όχι με ήτα. Όλα τα ρήματα που τελειώνουν σε –ίζω.

 

Π.χ.:

 

βλαστήμησα <-- το ρήμα είναι «βλαστημώ», όχι «βλαστημίζω»

συνήθισα <-- το ρήμα είναι «συνηθίζω», όχι «συνηθώ»

 

Πρόσεχέ τα αυτά, αφού μεταφράζεις και το Reaper. :-)

 

Αυτό που λες για τη συνήθεια και τους τόνους είναι αλήθεια. Όλα συνήθεια είναι.

 

Είχα συνηθίσει από την αρχή να γράφω με τόνους και το χέρι μου πάει αυτόματα. Τώρα πια, θέλω καμιά φορά να γράψω χωρίς τόνους και αναγκάζομαι να κόβω ταχύτητα και να σκέφτομαι το κάθε χτύπημα (αλλιώς βάζω τους τόνους χωρίς να θέλω, και αναγκάζομαι να γυρίζω πίσω και να κάνω διορθώσεις). :-p

 

~~~~~~~~~~~~

 

Στο θέμα μας:

 

1.

 

Όσοι χρησιμοποιούν το λινκ Νέα μηνύματα / New Posts, είτε από το οριζόντιο είτε από το κατακόρυφο μενού:

 

http://www.insomnia.gr/vb3/search.php?do=getnew&exclude=9,19,35,64,20

 

... μπορεί να μην έχουν πάρει είδηση το τόπικ, αφού η ενότητα Insomnia Site - Forum (20) είναι στις εξαιρέσεις. (Άσχετη απορία: γιατί;)

 

2.

 

Νομίζω ότι τα μέλη πρέπει να ειδοποιηθούν με κάθε δυνατό τρόπο για μια τόσο σημαντική αλλαγή, ώστε να περιοριστούν όσο γίνεται οι σχετικές στενοχώριες από 1η Ιανουαρίου. :-) Μη μείνει δηλ. μόνο εδώ ή στους όρους χρήσης και σε κάποια γενική ανακοίνωση.

 

Μια ιδέα (επειδή φαντάζομαι ότι είναι ασύμφορο να σταλεί ομαδικό email σε τόσο κόσμο) είναι να μπει από τώρα μια ειδοποίηση/σημείωση πάνω από τα κουτιά των απαντήσεων, κάτι σαν αυτό που υπάρχει ήδη στο Μπλα Μπλα:

 

Παρακαλούμε σημειώστε ότι ξεκίνησε η σταδιακή κατάργηση των γρεεκλιση* στο Insomnia.gr

Τα γρεεκλιση* θα καταργηθούν πλήρως από την 1η Ιανουαρίου 2008

 

* Αυτά τα δύο να γραφούν έτσι, όχι με λατινικά, για να πάρουμε μια μικρή εκδίκηση για τα τόσα χρόνια που υποφέρουν τα ματάκια μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προτείνω να βάλουν όλοι οι μοντεράτορες για υπογραφή το παρακάτω :

Παρακαλούμε σημειώστε ότι ξεκίνησε η σταδιακή κατάργηση των γρεεκλιση* στο Insomnia.gr

Τα γρεεκλιση* θα καταργηθούν πλήρως από την 1η Ιανουαρίου 2008

και να postαρουν παντού ώστε να το δουν όλοι.Επίσης να βγαίνει κάνα pop up με τον lucifer ας πούμε να κουνάει το δάχτυλο δεξιά αριστερά και να προειδοποιεί(μιλώντας βέβαια,με τα λόγια του σε ένα bubble,σαν cartoon)ότι σταδιακά θα απαγορευτούν.Πιστεύω θα πιάσει...:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...επειδή φαντάζομαι ότι είναι ασύμφορο να σταλεί ομαδικό email σε τόσο κόσμο...

 

Τα emails που στέλνονται σε κάθε χρήστη για τα reply notifications στα threads που παρακολουθεί πρέπει να είναι πολύ περισσότερα από το να σταλεί ένα μοναδικό σε κάθε εγγεγραμμένο χρήστη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ego pantos na po tin alitheia apofasisa na grafo se mia 2 katigories anti na koitao oles tis katigories.idi to xekinisa apo tora allo toso otan tha prepei na exoume ta ellinika.kai den pisteuo oti mono ego tha to kano auto ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

profanws kai tha ginei auto poulinos. ektos autou opws eipane kai oi proigoumenoi einai ligo anoito ksafnika na allazei alla ti ta thes, autoi einai oi mods autoi apofasizoun kai mallon tha doun ksafnika apo 50 px post th mera, ta post na ginontai 20 kai na paremenoun kai anapantita ( idi den simbenei). den katalabenw giati den epitrepeis ston allon na dialeksei ekeinos pws tha grafei otan milame gia ena xwro, auto twn ipologistwn, apo epikratei kata kwron to latiniko alfabito, gia na mhn pw gia ta agglika

tespa mods einai autoi tous sebomaste kai apla krinei o kathenas gia ton euato tou pws tha praksei

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν πειράζει ... ουδείς αναντικατάστατος.

 

 

pragmati oudeis anantikatastatos alla ego tha po kati.apires fores exo dei 3000 themata na menoun anapantita.kai themata pou einai eukola.fantasou auto na ginei parapano kai na blepeis akoma pio pola.isos ena apo auta na ine kai to diko sou.kai ena forum ftiaxnetai gia na apantiountai osa themata ginetai pio pola kai oxi na imaste 50000 atoma kai oi 39.999 apla na rotane.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί πρέπει να υφίσταται το δίλλημα αυτό;

ή αλαμπουρνέζικα ή δεν απαντάμε;

 

προτιμώ να μην λάβω απάντηση στο θέμα μου από το να χαλάω τα μάτια μου. So simple. Αλλωστε υπάρχουν κ άλλα fora που μπορώ να θέσω το ερώτημά μου εάν δεν λάβω απάντηση εδώ μέσα. Kαι fora που γράφουν ελληνικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί πρέπει να υφίσταται το δίλλημα αυτό;

ή αλαμπουρνέζικα ή δεν απαντάμε;

 

προτιμώ να μην λάβω απάντηση στο θέμα μου από το να χαλάω τα μάτια μου. So simple. Αλλωστε υπάρχουν κ άλλα fora που μπορώ να θέσω το ερώτημά μου εάν δεν λάβω απάντηση εδώ μέσα. Kαι fora που thank god γράφουν ελληνικά.

 

apo tin apantisi sou me kalipses.fenetai kapoioi exoun pio poli anagki na lavoun mia apantisi prokimenoun na min plirosoun kapoio texniko i na glitosoun xrimata px gia to setarisma tou adsl pou tha to diabazan kai sta tourkika.anytway opos eixe pei kapoios.gia mena ta grafo?ego ta xero idi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...