Προς το περιεχόμενο

Ας μιλήσουμε... ελληνικά!


paredwse

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θες να τα πάμε;

Ξέρω τυφλό και πληκτρολογώ όλη μέρα, κάθε μερα.

 

Είναι θέμα συνήθειας.

 

bandito kati katalaves lathos.den ipa oti den grafeis pio grigora ellinika esi apo kapoion allon.alla esi kai logika kai oi ipoloipoi oti den prepei na grafete sta ellinika pio grigora apo oti sta greeklish.milame gia ton euato sas oxi gia sigkrisi me allon.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 302
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
  • Members
bandito kati katalaves lathos.den ipa oti den grafeis pio grigora ellinika esi apo kapoion allon.alla esi kai logika kai oi ipoloipoi oti den prepei na grafete sta ellinika pio grigora apo oti sta greeklish.milame gia ton euato sas oxi gia sigkrisi me allon.

 

Κι αυτό σχετικό είναι - είναι πως θα συνηθίσεις. Εγώ π.χ. όταν αναγκάζομαι να γράψω greeklish, πατάω συνέχεια από συνήθεια τόνους, λάθος γράμματα (μιλώντας πάντα για τους κώδικες των greeklish) και το αποτέλεσμα τελικά είναι κάτι που δεν διαβάζεται αν δεν το περάσω από "δεύτερο χέρι".

Ίσως φταίει και το ότι από την πρώτη στιγμή που πήρα τον υπολογιστή έγραφα πολλά ελληνικά κείμενα, κυρίως για εργασίες, αλλά ποτέ δεν κατάφερα να γράψω ταχύτερα greeklish από ελληνικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

bandito kati katalaves lathos.den ipa oti den grafeis pio grigora ellinika esi apo kapoion allon.alla esi kai logika kai oi ipoloipoi oti den prepei na grafete sta ellinika pio grigora apo oti sta greeklish.milame gia ton euato sas oxi gia sigkrisi me allon.

 

Τώρα γράφω πιο γρήγορα ελληνικά απο οτι greeklish. Αν εννοείς χαοτικά greeklish όπως για παράδειγμα "ta griklish ine o xiroteros tropos grafis pu mpori na grapsi kapios" τότε ναι είμαι πιο γρήγορος. Αλλά όταν έχω πιεί πολύ και θέλω να γράψω greeklish το είμαι το γράφω eimai, αηδιάζω, γυρνάω πίσω και το γράφω ελληνικά.

 

Και μιας και το ξανα-ανοίξαμε το θέμα, βρήκα την λύση για όσους βαριούνται το alt-shift. Γραφτε τα όλα ελληνικά. Π.χ

"Εχω γουιντοουζ και δεν μου κάνουν μπουτ, βγάζω τους ντραιβερς της ενβιντια και τους ξαναβάζω αλλα μετα μου χτυπάει το αντιβαιρους και το αντισπαιγουεαρ και αντιτρογιαν.

0 alt-shift. Βέβαια όσοι το διάβασαν θα θέλουν καινούργια μάτια αλλα who cares εγώ δεν πάτησα ούτε ενα αλτ-σιφτ.

Καν γιου κοουπ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι μανια και αυτη να συγκρινετε την ταχυτητα γραφης ελληνικων/greeklish... σας ειπε κανεις οτι κερδιζει οποιος γραψει πιο γρηγορα... εγω απο τη μερια μου, ανεξαρτητα απο το τι ειχε αποφασισει το ινσομνια, ειχα επιλεξει να γραφω ελληνικα, για τα ελληνικα forums και αγγλικα για τα ξενοφωνα... σιγουρα ενα μακροσκελες κειιμενο σε greeklish ειναι κουραστικο στην αναγνωση... παραδεχομαι ομως οτι οποια με ενδιεφεραν τα διαβαζα και ετσι... στην τελικη πιστευω (οπως ανεφεραν και αλλα παιδια)... οτι ειναι θεμα συνηθειας... αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ola ta makroskelh einai kourastika sthn anagnwsh :P

eite einai ellhnika eite agglika eite souaxili :P

Αυτό περιλαμβάνει και *όλα* τα βιβλία να υποθέσω; :-P

 

Long Posts crit me for 2540980 damage

I die...

(Rolls ... 20 ... Rolls ... 20 ... Rolls ... 20 ... Bye!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι μανια και αυτη να συγκρινετε την ταχυτητα γραφης ελληνικων/greeklish... σας ειπε κανεις οτι κερδιζει οποιος γραψει πιο γρηγορα... εγω απο τη μερια μου, ανεξαρτητα απο το τι ειχε αποφασισει το ινσομνια, ειχα επιλεξει να γραφω ελληνικα, για τα ελληνικα forums και αγγλικα για τα ξενοφωνα... σιγουρα ενα μακροσκελες κειιμενο σε greeklish ειναι κουραστικο στην αναγνωση... παραδεχομαι ομως οτι οποια με ενδιεφεραν τα διαβαζα και ετσι... στην τελικη πιστευω (οπως ανεφεραν και αλλα παιδια)... οτι ειναι θεμα συνηθειας... αυτα.

 

protimo 10 posts sta greeklish se 10 lepta para 5 posts sta ellinika se 5 lepta.mia aporia ta greeklish apagoreuontai.ta agglika epitrepontai?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Για τα αγγλικά (ορολογία) εχει απαντήσει ο Pare_dwse εδώ:

http://www.insomnia.gr/vb3/showpost.php?p=1889711&postcount=257

 

Post αποκλειστικα στα αγγλικα προφανώς είναι παράνοια... Υποθέτω ότι εξαιρούνται περιπτώσεις μονοφραστικών post.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

alla den blepo na apagoreuontai ta post sta agglika:P .eukeria na ta exaskisoume :P na min pane xamena ta lefta ton frontistirion :P

 

Εχεις χασει τελειως τη μπαλα...παντως για εναν ανθρωπο που δεν καιγεται και τοσο πολυ αμα σταματησει να συμμετεχει στο φορουμ το εχεις κανει πολυ μεγαλο θεμα.

 

Φανταζομαι αν αντιδρας ετσι σε κατι οχι τοσο σημαντικο πως θα αντιδρας σε αλλα πολυ πιο σοβαρα θεματα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις χασει τελειως τη μπαλα...παντως για εναν ανθρωπο που δεν καιγεται και τοσο πολυ αμα σταματησει να συμμετεχει στο φορουμ το εχεις κανει πολυ μεγαλο θεμα.

 

Φανταζομαι αν αντιδρας ετσι σε κατι οχι τοσο σημαντικο πως θα αντιδρας σε αλλα πολυ πιο σοβαρα θεματα!

ena asteio ekana kai tha me fate.ipa na allaxo ligo tin sizitisi kai me brizete

Προφανώς αστειεύεσαι έτσι?

na kai enas pou katalave to asteio mou.na se kala.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...