Προς το περιεχόμενο

Ας μιλήσουμε... ελληνικά!


paredwse

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 302
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Δε το σταματάμε εδώ καλύτερα το θέμα ... Οι απόψεις όλων έχουν γίνει κατανοητές

 

 

Σωστος...Οσα και να γραφτουν θα υπαρχει η αντιπαραθεση.Αλλα η αποφαση μετραει !!!!Οπως εγω δεν συμπαθησα ποτε τα greeklish αλλα τα ανεχομουν ας γινει και απο τους φανατικους τους το ιδιο τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε το σταματάμε εδώ καλύτερα το θέμα ... Οι απόψεις όλων έχουν γίνει κατανοητές

Εντάξει, δεν υπάρχει κανένα θέμα από πλευράς μου. Συζήτηση κάνουμε.

26 miso.fenetai kai apo to profil

Δεν το είχα δει. Και επαναλαμβάνω ότι δεν υπήρχε ειρωνεία.

Ρώτησα επειδή πιστεύω ότι συνήθως οι μικρότεροι είναι υπέρμαχοι των greeklish. Αλλά στην περίπτωσή σου έκανα λάθος.

Καμία παρεξήγηση. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλοι συμφορουμίτες τα πράγματα είναι απλά.Δεν χρειάζεται να χωλοσκάτε.

Κάνουμε χρήση της λίστας αποκλεισμένων και γλυτώνουμε από το καρκίνωμα (όπως σωστά χαρακτηρίστηκε) των greeklish.

 

Η δική μου λίστα πρέπει να έχει..μέλη τουλάχιστον 40 άτομα :-D

Αλλωστε η συντριπτική πλειοψηφία των συγγραφέων που κάνουν χρήση greeklish,ρωτάνε και ανοίγουν καινούργια θέματα.Δεν λύνουν απορίες....

 

Και για να απαντήσω παραφράζοντας μια απάντηση-κλισέ που δίνεται κατά κόρον στα φόρα, που εγώ προσωπικά σιχαίνομαι(την απάντηση όχι τα φόρα!)

Αν δεν σας αρέσει μην ξαναμπείτε στο forum από 1-1-2008.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα θέμα συνήθειας είναι.

 

Όπως μπορείς και γράφεις 10 μηνύματα την ημέρα με greeklish, έτσι μπορείς να συνηθίσεις να γράφεις 10 μηνύματα με ελληνικά.

 

Επίσης, υπάρχει και ο τόνος στην ελληνική γραφή. Μην το ξεχνάμε και αυτό. Μπορείτε να συνηθίσετε να γράφετε και με τόνο μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kai ego tha apantiso opos kai aloi pou theloun ta greeklish.ama sas pirazoun pou den tha iparxoun tonoi kai orthografikika lathi(pou tha iparxoun) min mas kourazete adika me to na ta diorthosoume kai na koroideuete tous alous gia auto.iparxei kai i lisi episis na min mpeite sto forum

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρασαν μέρες από την τελευταία φορά που έγραψα στο Thread – αλλά τακτικά διάβαζα τις απόψεις σας.

HAL900, δεν αγνοώ το μήνυμα σου για παύση, αλλά θεωρώ ορθό να προσθέσω πληροφορίες σε σχέση με τα όσα είχα γράψει και είχαμε συζητήσει.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Romaji

Προτείνω σε όλους να διαβάσουν το παραπάνω άρθρο. Στην Ιαπωνία χρησιμοποιούνται διάφορες Latin γραφές πέραν των παραδοσιακών. Μάλιστα ορισμένες είναι και τυποποιημένες! Βέβαια τα ʽγιαπωνεζάκιαʼ χρησιμοποιούν τα δικά τους ιδιώματα (και όχι τυποποιημένα). Λυπάμαι που στην Ελλάδα δεν έχουμε αντίστοιχες επιλογές και που όλες οι αντίστοιχες συζητήσεις καταλήγουν σε πόλωση.

Εξ αρχής έχω δηλώσει ʽότι πουν οι admins!ʼ , άλλα είχα και διάθεση συζήτησης ή ακόμα και (αμπελο-?)φιλοσοφίας.

Μην ξεχνάμε ότι στην Ελλάδα γεννήθηκε η ιδέα της φιλοσοφίας και λογικό είναι όλοι μας να έχουμε άποψη στα θέματα αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα ήταν καλύτερο αντί να συνεχίζουμε αυτή την κουβέντα να ψάξουμε τρόπους για να κάνουμε ευκολότερη την μετάβαση...

 

Υπάρχουν δύο πολύ ωραία θεματάκια στο Insomnia για εναλλαγή από Ελληνικά σε Αγγλικά:

 

http://www.insomnia.gr/vb3/showthread.php?t=200685&highlight=autohotkey+caps

 

http://www.insomnia.gr/vb3/showthread.php?t=159507&highlight=autohotkey+caps

 

Επίσης ο Firefox έχει ελληνικό oρθογράφο σαν addon για όσους έχουν πρόβλημα με την ορθογραφία.

 

Εμένα προσωπικά και οι δύο λύσεις με έχουν βοηθήσει απεριόριστα και χρησιμοποιώ εδώ και καιρό την λύση του PaPpaS_gr με το AutoHotKey!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...