Προς το περιεχόμενο

Ας μιλήσουμε... ελληνικά!


paredwse

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 302
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
  • Super Moderators
profanws kai tha ginei auto poulinos. ektos autou opws eipane kai oi proigoumenoi einai ligo anoito ksafnika na allazei alla ti ta thes, autoi einai oi mods autoi apofasizoun kai mallon tha doun ksafnika apo 50 px post th mera, ta post na ginontai 20 kai na paremenoun kai anapantita ( idi den simbenei). den katalabenw giati den epitrepeis ston allon na dialeksei ekeinos pws tha grafei otan milame gia ena xwro, auto twn ipologistwn, apo epikratei kata kwron to latiniko alfabito, gia na mhn pw gia ta agglika

tespa mods einai autoi tous sebomaste kai apla krinei o kathenas gia ton euato tou pws tha praksei

 

Είναι λυπηρό μερικά μέλη να μην σκέφτονται την κοινότητα αλλά μόνο το βόλεμά τους. Η κατάργηση των greeklish γίνεται, όπως εξηγήθηκε, για την καλύτερη λειτουργία του forum - τόσο το διάβασμα όσο και η αναζήτηση θα είναι ευκολότερα για όλους. Τώρα αρχίζεις να αναλώνεσαι σε ψευτο-απειλές (ότι οι greeklish-lovers θα σταματήσετε να γράφετε) και σε δυσοίωνες "προβλέψεις" (ότι τα 50 posts την ημέρα θα γίνουν 20 και αναπάντητα). Δυστυχώς τα παραπάνω μόνο δείγμα άκρατου εγωισμού μπορούν να θεωρηθούν - σίγουρα όχι το πνεύμα που θα έπρεπε να επικρατεί σε μία online κοινότητα.

 

Το μόνο «αντεπιχείρημα» που διαβάζω υπέρ των greeklish (υπάρχει και στο δικό σου post) είναι το "εγώ έτσι γουστάρω, γιατί δεν με αφήνετε να γράψω όπως θέλω;". Η συνήθης αντερώτηση είναι "δηλαδή αν αύριο θελήσεις να γράψεις με ιερογλυφικά, θα θεωρήσεις σωστό να ανεχόμαστε και μηνύματα με ιερογλυφικά;" και δυστυχώς δεν έχει απαντηθεί ακόμα από τους φανατικούς υπέρμαχους των greeklish...

 

Το λατινικό αλφάβητο δεν διώκεται, όπως λανθασμένα υποστηρίζεις. Οι ξένες λέξεις και η ξένη ορολογία πρέπει να γράφονται με λατινινό αλφάβητο. Είναι ανόητο και αντιπαραγωγικό να γράφουμε σερβερ και να εννοούμε server, να γράφουμε μαδερμπόαρντ και να εννοούμε motherboard και ούτω καθ'εξής.

Όπως είναι βλακώδες να μεταφέρουμε την "γλώσσα SMS" στο forum και να γράφουμε "ο φιλος μ πήγε κ έκανε μλκ γτ δν τν παλευε". Αυτά δεν είναι ελληνικά. Η γλώσσα του forum είναι η ελληνική. Μηνύματα που γράφονται σε αυτή την "γλώσσα SMS" θα αφαιρούνται από εδώ και στο εξής, χωρίς καμία άλλη εξήγηση.

 

Όσο για το "einai ligo anoito ksafnika na allazei", είναι ανακριβές ότι η κατάργηση των greeklish γίνεται "ksafnika" (ή "3afnika" όπως θα το έγραφαν άλλοι). Το topic για την κατάργηση (αυτό εδώ το topic δηλαδή) δημοσιεύτηκε στις 21-10-2007 και ανακοίνωσε την καθιέρωση της ελληνικής γραφής από 1.1.2008 - έχουμε δηλαδή δυόμιση μήνες να προσαρμοστούμε - κάθε άλλο παρά ξαφνικό θα έλεγα.

 

Σε μία μόνο διαπίστωση θα συμφωνήσω μαζί σου: ο καθένας μας κρίνει τι θα πράξει.

Και (συμπληρώνω) ο καθένας κρίνεται από τα λόγια και τις πράξεις του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γλώσσα του forum είναι η ελληνική.

Θα είναι ελληνική μόνο στα post από το νέο έτος,για να γίνω πιο ακριβής-σπασίκλας.

Για πολύ καιρό ακόμα θα ταλαιπωρούμαστε όταν κάνουμε αναζήτηση και θα πέφτουμε πάνω στα ακατανόμαστα...

 

Χαίρομαι.. φανταστικά που πλέον οι mods του <<Αυπνία>> έγιναν ρατσιστές* και φασίστες* αποφασίζοντας να ξεριζώσουν το γλωσσικό απόβλητο-εφεύρεση του έλληνα χρήστη του ιστού.

 

 

<<ρατσιστή>> και <<φασίστα>> με έχουν αποκαλέσει στο dc++ & irc επειδή επιμένω να γράφω με ελληνικά!

 

 

Και ξαναχρησιμοποιώ το επιχείρημα μπαλαντέρ:Σε όποιον δεν αρέσει, στο καλό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

apo tin apantisi sou me kalipses.fenetai kapoioi exoun pio poli anagki na lavoun mia apantisi prokimenoun na min plirosoun kapoio texniko i na glitosoun xrimata px gia to setarisma tou adsl pou tha to diabazan kai sta tourkika.anytway opos eixe pei kapoios.gia mena ta grafo?ego ta xero idi.

 

Υπάρχουν και άλλες ιστοσελίδες, και άλλα fora και μάλιστα σε ένα συγκεκριμένο (στο οποίο είμαι επίσης μέλος) δύσκολα θα μείνουν αναπάντητες απορίες όπως αυτή του παραδείγματός σου λόγω της φύσης-θεματολογίας του. (Και τα greeklish απαγορεύονται εκεί εδώ και πολλά χρόνια.)

 

Δεν αναφέρω όνομα, αλλά πολλοί θα κατάλαβαν φαντάζομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Το λατινικό αλφάβητο δεν διώκεται, όπως λανθασμένα υποστηρίζεις. Οι ξένες λέξεις και η ξένη ορολογία πρέπει να γράφονται με λατινινό αλφάβητο. Είναι ανόητο και αντιπαραγωγικό να γράφουμε σερβερ και να εννοούμε server, να γράφουμε μαδερμπόαρντ και να εννοούμε motherboard και ούτω καθ'εξής.

 

nice :-)

respect :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Όπως είναι βλακώδες να μεταφέρουμε την "γλώσσα SMS" στο forum και να γράφουμε "ο φιλος μ πήγε κ έκανε μλκ γτ δν τν παλευε". Αυτά δεν είναι ελληνικά. Η γλώσσα του forum είναι η ελληνική. Μηνύματα που γράφονται σε αυτή την "γλώσσα SMS" θα αφαιρούνται από εδώ και στο εξής, χωρίς καμία άλλη εξήγηση.

Έφτιαξε η μέρα μου, έτσι απλά. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν και άλλες ιστοσελίδες, και άλλα fora και μάλιστα σε ένα συγκεκριμένο (στο οποίο είμαι επίσης μέλος) δύσκολα θα μείνουν αναπάντητες απορίες όπως αυτή του παραδείγματός σου λόγω της φύσης-θεματολογίας του. (Και τα greeklish απαγορεύονται εκεί εδώ και πολλά χρόνια.)

 

Δεν αναφέρω όνομα, αλλά πολλοί θα κατάλαβαν φαντάζομαι.

 

a nai xexasa to proigmeno adslgr pou meta rotane kai oi idioise alla forum.pou ftiaxtike gia tous advanced xrists.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερω οτι σε πολλα μέλη είναι πολυ δυσκολο να γραφουν με ελληνικους χαρακτηρες, αναμεσα σε αυτα ειμαι και εγώ, δεν υπαρχει πολύς χρόνος και ειναι λιγο κουραστικό να αλλάζεις απο ελληνικός σε λατινικους χαρακτήρες.

Προσωπικα πρεπει να αλλαζω απο ελληνικους αγγλικους και γερμανικους(μερικα πληκτρα βρισκονται σε διαφορετικα σημεια) και λογω ελαχιστου τα τελευταια χρονια δεν μπορω να γραφω παρα μόνο να διαβάζω στο φορουμ.

Ισως θα επρεπε να γίνει μια δημοσκοπηση ανοιχτή όχι μονο στα μέλη αλλα και σε όλους του επισκεπτες (είναι πάρα πολλοι) και να ερωτηθούν εαν όντως εχουν πρόβλημα στο να διαβαζουν κειμενα γραμμενα με λατινικους χαρακτηρες η να γράφουν. (για τις αναζητησεις όντως υπαρχει ένα μικρο προβλημα).

Ισως είναι μια αποφαση που πρεπει να παρει ο κοσμος και όχι οι admin και οi mod. Το γραφω αυτό χωρις να θέλω να προσβάλω την κριση του admin και των mod (έξάλου αυτοι είναι για να παίρνουν τις αποφάσεις εδώ), αλλα σιγουρα άλλο τοσο μετράει και η άποψη του κόσμου που συμμετέχοντας ενεργητικά η παθητικά διαμορφώνει αυτό το φορουμ και το σιτε.

Πιστευω ότι παλιοτερα έιχαν γινει καποια ʼλαθη ʼ, οταν είχε αποφασιστεί να μη λειτουργεί η ενοτητα mpla-mpla, είχε φέρει πολλες αντιδράσεις από μέλη με αποτέλεσμα αργότερα την ξανα επαναλειτουργία του . Συγνωμη εάν κανω καποιο λαθος σε αυτό το θέμα Διορθώστε, σας παρακαλω.

Όλα αυτά τα γράφω χωρίς να θέλω να θίξω κανένα μελος του φορουμ

Σας ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω και εγω την γνωμη μου. Αρχισα να ποσταρω στα ελληνικα απο την επαφη μου με το μπλα μπλα και ενα αλλο τεχνολογικο φορουμ στο οποιο ηταν κανονας για την συμμετοχη σου να ποσταρεις στα ελληνικα. Στην αρχη μου φαινοταν κουραστικο αλλα σιγα σιγα και συνηθισα και μου αρεσε κιολας γιατι ειχα κανει μεγαλη ζημια στην ορθογραφια μου γιατι εκτος απο εδω, αρκετα χρονια τωρα δεν γραφω πουθενα στα ελληνικα. Βλεπω κατι ορθογραφικα που κανω και τα καταλαβαινω αλλα δεν μπορω πλεον να θυμηθω πως γραφονται σωστα καποιες λεξεις που πριν την ενασχοληση μου με τα φορουμ και την ελλειψη επαφης με ελληνικα κειμενα κτλ δεν εκανα τετοια λαθη. Ε πλεον βλεπω οτι ο εγκεφαλος απορριπτει τραγικα αυτοματως τα ποστ σε greeklish και θα προσπαθησω να το διαβασω μονο οταν ρωτησω κατι εκτος μπλα μπλα. Αλλα εγω παλι κανω το αλλο γιατι βαριεμαι να παταω alt+shift και γραφω τα αγγλικα σε ελληνικα . Παντως και αυτο μου φαινετε διασκεδαστικο το να γραφω τα windows γουιντοους αλλα ακυρο. Αυτα. Κοινως για εμενα ηταν ωφελος το να γραφω στα ελληνικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δική μου η άποψη είναι ότι το Insomnia θα αποκτήσει πολύ μεγαλύτερη αξία σα φόρουμ από τη στιγμή που θα γράφονται μόνο ελληνικά.

 

Εγώ πολλές κατηγορίες είχα σταματήσει να τις διαβάζω αφού και τα μισά μηνύματα να ήταν greeklish το θέμα δε διαβαζόταν.

 

Εύγε για την απόφαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δική μου η άποψη είναι ότι το Insomnia θα αποκτήσει πολύ μεγαλύτερη αξία σα φόρουμ από τη στιγμή που θα γράφονται μόνο ελληνικά.

 

Εγώ πολλές κατηγορίες είχα σταματήσει να τις διαβάζω αφού και τα μισά μηνύματα να ήταν greeklish το θέμα δε διαβαζόταν.

 

Εύγε για την απόφαση.

 

mporei na ine sosto auto pou les dioti ola tha einai kalogramena alla poso kalitero mporei na ine ena forum an px den grafoun ta misa atoma.gia paradigma efera ta misa atoma.px ego aperipsa to adslgr kai enas logos itan ta ellinika.isos na min ime o monos.elpizo i allagi auti na anevasei to forum opos les alla na min rixei ton arithmo ton post kai genika to poso kinisi exei ena site.sosti ine i apopsi tou filou pio pano pou leei oti tha prepe na ginei mia dimoskopisi gia to ti protimoun oi perisoteroi gia na ine dimokratiko as to poume i esto as ginotan ena count posi kinisi exei to site meta apo tin 1 ianouariou.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια μισα ατομα ρε poulinos;

 

Εδω και μερες οι μονοι που μονοτονα λενε συνεχεια την ιδια καραμελα εισαι εσυ και 3-4 αλλοι!!!

 

Που ειναι οι αντιδρασεις απο τους υπολοιπους μισους που θα σταματησουν και καλα να γραφουν;

 

Ημαρτον και ελεος πια σαν μικρο παιδακι κανεις που εχει μουλαρωσει και οτι και να του λενε αυτο λεει τα δικα του!!!

 

Σου το ειπανε ολοι και admins και mods και απλα μελη οτι η αποφαση ειναι οριστικη και αποβλεπει στο να γινει πιο ευαναγνωστο το φορουμ και πιο ευκολο στην αναζητηση!!!

 

Ποτε επιτελους θα το βαλεις στο κεφαλι σου οτι η καλυτερη λειτουργια ενος φορουμ προηγειται απο την δικια σου ανεση;

 

Και δημοκρατια δεν υπαρχει σε κανενα φορουμ...τις αποφασεις τις παιρνουν αυτοι που ειναι υπευθυνοι για τη λειτουργια του και αυτοι που τα σκανε για να μπορεις να γραφεις εσυ και εγω τα δικα μας.

 

Στο μονο που υπαρχει δημοκρατια ειναι στον αν θελεις να παραμεινεις ή θελεις να αποχωρησεις!

Αμα λοιπον σου ειναι τοσο μεγαλο προβλημα να γραφεις στη ΜΗΤΡΙΚΗ σου γλωσσα σηκω και φυγε ρε φιλαρακι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε KYRIAKOS_GKLEZAKOS θα μου επιτρέψεις, να διαφωνήσω σε καποια θεματα μαζί σου και να συμφωνήσω σε καποια αλλα. Όντως ο admin και οι mod είναι υπευθυνοι για την λειτουργια αυτου του σιτε- φορουμ και αυτοι που επιβαλουν την ταξη.Τοσα χρονια κανουν θαυμασια δουλεια για αυτό και εχει αυτην την ανωδικη πορεία όλα αυτά τα χρονια. Και αυτό προσπαθουν να κανουν και τωρα.

Από την άλλη εαν δεν ημουν εγω, εσυ ο poulinos, εάν δεν υπαρχουν οι χρηστες που θα εξέφραζαν τις απορίες τους και τις ιδέες τους και πολλα αλλα μελη με εξειδικευμένες γνώσεις η χωρις να απαντουν, τοτε δεν θα υπηρχε λογος υπαρξης του σιτε η θα ηταν ένα φορουμ χαμηλου επιπεδου σαν πολλα αλλα.

Αρα η πολύ καλη πορεια είναι ενας συνδιασμος της σωστης διαχείρισης από την μεριά admins και mods (πολύ προσωπική δουλεια, πολλα προσωπικα εξοδα, +…)και την συμμετοχή των χρηστων που βοηθουν με τον τροπο τους αυτό το σιτε (αξιολογοι χρηστες -> αξιολογα κειμενα-απαντησεις-> καλο επιπεδο φορου-> πολλα μέλη, που και αυτά έμμεσα βοηθουν ελαχιστα οικονομικά τους διαχειριστες (υπαρχουν οι διαφημίσεις που όντως δεν προσφέρουν πολλά, αλλα είναι κατι αν το δουμε από την οικονομικη τους πλευρα).

Πιστευω θα προσαρμοστούμε όλοι στην αλλαγή, και όπως σε κάθε αλλαγη κρίνεται μετα από ένα χρονικο διάστημα για τα καλα η μη που εχει προσφερει.

Το θεμα ισως πρεπει να σταματησει (να κλειδωθει θα ελεγα εγω) όπως έχει ζητηθει από τον admin, να υπαρχει συνεχη ενημερωση για την επερχομένη αλλαγη(εχουν ειπωθεί τροποι) και ισως να γινει μια δημοσια ψηφοφορια στην κεντρικη σελιδα, μεχρι αυτην την αλλαγη για να υπαρχει και το δημοκρατικο στοιχειο.

 

Όλα αυτά παντα φιλικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...