Προς το περιεχόμενο

Ας μιλήσουμε... ελληνικά!


paredwse

Προτεινόμενες αναρτήσεις

oute ego thelo na epibarinthi to site, giayto eimaste emeis edo. as aniksi ena paypal account

 

Δηλαδη σου ειναι τοσο δυσκολο να γραφεις με τους χαρακτηρες της ΜΗΤΡΙΚΗΣ ΣΟΥ ΓΛΩΣΣΑΣ ωστε να πρεπει το site να αγορασει ειδικο συστημα που να μετατρεπει τα greeklish σε Ελληνικους χαρακτηρες;

 

Μπραβο στη διαχειριστικη ομαδα του σαιτ για την αποφαση που πηρε εστω και με καθυστερηση...επρεπε να το ειχε κανει πολυ νωριτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 302
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
gia pes esi ena post pou exeis voithisei sto texnologiko insomnia?

 

Γαμάτα (σε greeklish θα έγραφα gamata και κανεις δεν θα ήξερε αν εννοώ γάματα ή γαμάτα).

Ε-penis competition.

Όποιος την έχει μεγαλύτερη (την βοήθεια) , come forth.

Ελπίδα καμία που λέει και ο σατανάς.

Suit yourselfs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
gia pes esi ena post pou exeis voithisei sto texnologiko insomnia?

 

Τι ωραίο "επιχείρημα". Δηλαδή, ούτε καν αυτό, φτηνή σπόντα.

 

Για να καταλάβω: πριν τολμήσω να εκφράσω άποψη για το τεχνολογικό insomnia, πρέπει να έχω βοηθήσει. Καμία απάντηση για το αν ισχύει ή δεν ισχύει αυτό που έγραψα. Γιατί, γνωρίζεις καλύτερα από εμένα, αφού είσαι από τους τακτικούς, ότι έχουν πέσει τρελά μπινελίκια κατά καιρούς, χώσιμο σε διαφόρους που διαφημίζουν τα πανάκριβα μηχανήματά τους κτλ, κτλ, κτλ.

 

Ούτε εσύ συμμετέχεις στο μπλα-μπλα, άποψη όμως έχεις και γνώση του τι "συζητιέται" αυτόν τον καιρό. Άρα, παρακολουθείς. Μήπως να σου αφαιρεθεί το δικαίωμα να έχεις άποψη για τα τεκταινόμενα εκεί επειδή δε συμμετέχεις;

 

Τέλος πάντων, άλλο θέλω να πω: δέχομαι πως η θεματολογία παίζει ρόλο στο επίπεδο, όμως δεν είναι αυτή ο μόνος (για να μην πω ο κρίσιμος) παράγοντας. Είναι ο χαρακτήρας των ανθρώπων.

 

Βέβαια, κανένα σχόλιο για τον converter. Θα ανοίξει paypal λογαριασμό το site ώστε μετά να περάσουμε στην όμορφη φάση του "πλερώνω και γουστάρω". Ας το κάνουν, αν το κρίνουν σκόπιμο. Σαν αυτό-ακύρωση του μέτρου εισαγωγής των Ελληνικών μου ακούγεται, αλλά μπορεί και να κάνω λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γαμάτα (σε greeklish θα έγραφα gamata και κανεις δεν θα ήξερε αν εννοώ γάματα ή γαμάτα).

Ε-penis competition.

Όποιος την έχει μεγαλύτερη (την βοήθεια) , come forth.

Ελπίδα καμία που λέει και ο σατανάς.

Suit yourselfs.

 

 

sorry pou den eimai tis logikis

oso kai na exei asxolithei kapios me kati eimaste oloi isoi

apo afton pou exei liosei mexri afton pou den fenete kan...

not my way of thinking...se mia outopiki sou kinonia isos...

 

ps: parakoloutho ton kosmo pou ksefevgei apo to mpla-mpla kai erxete sto texnologiko xoris kan na kanei ena search kai sixna exo dei tin apantisi "e variomoun na kano search"

apo to 2002 pou parakoloutho to insomnia nai panta epefte kraksimo se afta ta tipakia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρεμπιπτόντως, αν μου βρείτε ένα ενεργό θρεντ στο μπλαμπλα χαμηλού επιπέδου (παίνεψε το σπίτι σου) κερνάω μπύρες.

 

dark son, έρχομαι από εκεί, αμπαρώσου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Members

Η συζήτηση πάντως για το "χαμένο επίπεδο" του insomnia μου θυμίζει τους παππούδες που μαζεύονται και αναπολούν το πόσο ωραίος ήταν ο κόσμος όταν ήταν νέοι... :P

 

Αν και δεν είμαι ιδιαίτερα παλιό μέλος, θεωρώ πως όσο περνάει ο καιρός το insomnia γίνεται όλο και πιο χρήσιμο, ακριβώς επειδή η χρήσιμη πληροφορία συγκεντρώνεται με αθροιστικό τρόπο.

 

Το βασικό πρόβλημα που προκύπτει τώρα είναι ότι η αυξημένη δημοτικότητα αυξάνει και τον αριθμό των άχρηστων posts. Αυτό ίσως έχει ως αποτέλεσμα ότι το ποσοστό "χρήσιμη / άχρηστη" πληροφορία να έχει μεγαλώσει υπέρ της δεύτερης σε σχέση με παλιότερα. Παρόλα αυτά, για μένα είναι σημαντικότερο το ότι ο όγκος της χρήσιμης πληροφορίας είναι σήμερα μεγαλύτερος από ότι παλιότερα, γι' αυτό και δεν θα ήθελα με τίποτα ένα ελιτίστικο φόρουμ που θα αποκλείει όσους δεν πληρούν "ελάχιστες προδιαγραφές".

Απλά, αυτό που θα πρέπει να γίνει είναι να δημιουργηθούν κάποιοι μηχανισμοί για την καλύτερη διαχείριση του συνόλου των χρηστών και των μηνυμάτων (αλλά αυτό είναι άσχετο με τη συζήτηση περί greeklish).

 

Και για να μη βγαίνω άλλο εκτός θέματος, δε νομίζω να διαφωνεί κανείς πως η κατάργηση των greeklish μόνο καλό μπορεί να κάνει στην ποιοτική αναβάθμιση του insomnia (για την ακρίβεια, δεν μπορώ να σκεφτώ κανένα επιχείρημα για το αντίθετο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρεμπιπτόντως, αν μου βρείτε ένα ενεργό θρεντ στο μπλαμπλα χαμηλού επιπέδου (παίνεψε το σπίτι σου) κερνάω μπύρες.

 

dark son, έρχομαι από εκεί, αμπαρώσου!

 

Παιδιά ψάξτε όλοι....σήμερα θα δουμε την ολυμπιακάρα να σαρώνει πίνοντας μπύρες στο σπίτι του Lucifer !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω μια άσχετη διευκρίνηση για το προηγούμενό μου post επειδή είδα ότι παρεξηγήθηκε Alt+Q :P ΔΕΝ είπα ότι όσοι γράφουν "greeklish" είναι ανορθόγραφοι. ΕΙΠΑ ότι πολλοί από αυτούς που γράφουν "greeklish" το κάνουν επειδή είναι ανορθόγραφοι. Εντούτοις, είναι μια ευκαιρία γι αυτούς να χρησιμοποιήσουν τον νέο κανoνισμό του forum προς όφελός τους και να μάθουν ορθογραφία.

 

Υ.Γ. Το θέμα με τον σεβασμό που αναφέρθηκε παραπάνω, δεν έχει να κάνει με τον topic starter και την ερώτηση του, αλλά με το σύνολο των χρηστών που διαβάζουν το thread και θέλουν να συμμετέχουν με απαντήσεις και λύσεις. Εννοείται ότι αυτός που έχει το πρόβλημα θα διαβάσει την απάντηση όπως και να έχει. Οι υπόλοιποι όμως...Έχω πολλές φορές προσπεράσει thread που ήθελα να απαντήσω σε αυτό, επειδή έχω δει ολόκληρα κατεβατά με "greeklish" και δεν μπήκα καν στον κόπο να τα διαβάσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

an kai me theorousa anorthografo me ta "ellinka" post pou vlepo edo mesa arxizo na alazo apopsi an eimai telika se sxesi me alous

alla giati kapion na ton kaiei na mathei orthografia? oxi edo kai 6 xronia den exw grapsei xirografo tpt extos apo ta psonia tou super market...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη σου ειναι τοσο δυσκολο να γραφεις με τους χαρακτηρες της ΜΗΤΡΙΚΗΣ ΣΟΥ ΓΛΩΣΣΑΣ ωστε να πρεπει το site να αγορασει ειδικο συστημα που να μετατρεπει τα greeklish σε Ελληνικους χαρακτηρες;

.

 

nai nai 1000 fores nai 1.000.000 fores nai. Ean mporo thelo na exo to dikeoma na epilekso. Ean de mporo bebea pali tha thn bro thn akrh alla tha ithela na mporousa

 

dark_son mh kaneis to lathos na pisteyeis pos opos grafei kapoios greeklish etsi tha egrafe kai ta ellhnika.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Dark_son20Φυσικά δεν υποχρεώνεται κανείς. Λέω ότι είναι ευκαιρία να χρησιμοποιηθεί προς όφελος του ίδιου του του εαυτού. Αν π.χ. εσύ(τυχαίο παράδειγμα) ζεις στη Νέα Ζηλανδία και δεν γράφεις ποτέ Ελληνικά, τότε οκ, κανένα πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ego entometaksi fobame mh ginoun fenomena pou exo dei se alla forum, na erthi kapoios pou esto mia sths 100 den mporei na grapsi ellhnika h apla epeidh to ksexase opos eixa kanei ego se ena forum (nomizo to adslgr htan) kai mou apanthse moderator me stylakh kiolas: "filaraki grapse sta ellhnika kai isos se boithisoume" Kala an ginei kati tetoio...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

kala oti 8a peftoun mpixtes gia or8ografies tonismous kai gia agglikes le3eis me ellhnikous xarakthres einai 100% sigouro :P

 

pantws den 8a htan asxhmo na mpei kapoios converter apo greeklish se ellhnika, oxi gia mena, alla gia atoma pou apo oti 8ymamai exoun dhlwsei oti paizei na stamathsoun na postaroun se periptwsh pou ginei "greek only" to forum...px o poulinos tou opoiou h syneisfora sto forum einai kapws megalh eidika sto internet/adsl/modems section :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...