Προς το περιεχόμενο

Και πάλι καταλήψεις...


filtrohouana

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οταν ειμασταν και εμεις στην ηλικια σας τα ιδια καναμε αλλα τουλαχιστον εμεις ειχαμε πραγματικα αιτηματα ( πηγαινα στο 1ο Τεχνικο Λυκειο Πετρουπολης και το κτιριο που καναμε μαθημα ηταν αστα να πανε ) , βεβαια σε αρκετα σχολεια εχουν απολυτο δικιο που κανουν καταληψη.

 

επειδή είμαι απο πετρούπολη , και το παλιό τεχνικό , αυτό που ήτανε δίπλα απο την αστυνομία είνα διπλα στο σπίτι μου....σε αυτό πήγαινες?

ήτανε παλιό σούπερ μάρκετ αν πήγαινες σε αυτο....όχι κατάληψη , μπουρλότο ήθελε....

 

Το καινούριο είνια φοβαρό όμως...

 

 

Όσο αναφορά το "δικαιο" των καταλήψεων , δυστυχώς , δεν θα καταφέρετε τπτ....όλα αυτά τα μέτρα έχουνε περάσει ήδη , απλά πρέπει να περάσουνε και στα χαρτιά και να υλοποιηθούνε....Θυμηθήτε τον Αρσένη και τα κάτσε καλά Γεράσιμε,δεν θα περάσει κλπ....

 

Δυστυχώς ότι και να κάνουμε....ΘΑ περάσει....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 123
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
...αν σκεφτει κανεις τι ετοιμαζουν σε εμας τους νεους ιδιαιτερα με το ασφαλιστικο, τοτε οι καταληψεις μαλλον ειναι ενα χαλαρο μετρο. Κανονικα τη βουλη θα πρεπει να γκρεμισουμε, να βγαλουμε τους βουλευτες απο μεσα και να τους βαλουμε για σακους σε προπονητηρια σχολων πολεμικων τεχνων. Στη συνεχεια φυσικα θα πρεπει να λαβουμε συγκεκριμενα μετρα για το εκλογικο σώμα ;).

 

Φτηνος λαικισμος.

 

Και μια παρατηρηση για τους τελειοφοιτους : Να δω τι θα το κανετε και που θα το παρετε το πτυχιο. 600? θα παιρνετε, εκτος και αν εχετε μπαρμπα κανα λαμογιο που εμπλεκεται με την πολιτικη.

 

Οσοι πραγματικα το λεει η ψυχη τους θα πανε καλα, μην ανησυχεις. Θεληση, εργατικοτητα και ενδιαφερον για το εκαστοτε αντικειμενο χρειαζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέληση, εργατικότητα, κατανάλωση μαμ κακά και νάνι?

Τεσπα επειδή καλό είναι να μην το τραβήξουμε πολύ στο πολιτικό (λόγω και κανονισμών forum), παρότι είμαι με τη λογική της κατάληψης του αγώνα κτλ δυσκολεύομαι να πιστέψω πως σε ένα λύκειο έχουν πραγματικά πολιτικά κριτήρια. Σε πορεία που κάναμε στο βόλο πρόσφατα για τα γνωστά θέματα ήρθαν κάτι πιτσιρίκια σε μια φάση και ξενερώσαμε άπειρα με τη χαβαλετζίδικη λογική που το κάνανε... τι να πω

 

BTW οι λέξεις-κλειδιά "φάση, άπειρα" πιστεύω αρκούσαν για να με καθορίσουν πολιτικά:mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέληση, εργατικότητα, κατανάλωση μαμ κακά και νάνι?

 

Τωρα τι να πω? Δεν μπορεις να γινει μια επικοδομητικη κουβεντα? Πρεπει να λαϊκιζουμε? Τεσπα. Καπιταλισμο εχουμε, και εδω και μερικες δεκαδες προωθειται το "Οτι σπερεις θα δρεψεις", δηλαδη, αν θες τα γκαφρα, χρειαζεται δουλεια ΚΑΙ ικανοτητες. Τελος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την περασμενη βδομαδα στο λυκειο καναμε καταληψη. διαβαστε τους λογους:

κεραια κινητης τηλεφωνιας πολυ κοντα στο σχολειο.

δεν υπαρχουν κ*λοχαρτα και σαπουνια στις τουαλετες

ασχημη συμπεριφορα καθηγητων απεναντι στους μαθητες

δεν βρισκουμε συνοδους για 5νθημερη(!)

 

 

προσωπικα δεν θα δικαιολογουσα κανενα αιτημα. το 1ο θεωρω οτι δεν ειναι αρμοδιοτητα του σχολειου. το 3ο αναφερεται σε μεμονωμενο περιστατικο και το τελευταιο μη μου πειτε οτι θα κανατε καταληψη για την 5νθημερη..

χασαμε 5 μερες μαθηματων μονο και μονο για να χασουμε μαθημα ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμείς αμα κάνουμε για να χάσουμε μάθημα θα κάνουμε. Αφού έτσι όπως είναι το σχολείο είναι τσάμπα ώρες καθώς οτι κάνεις το κάνεις στο φροντιστήριο εκτός αμα είσαι τυχερός και έχεις καλους καθηγητές στην κατέυθυνση κάτι που είναι πολύ σπάνιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να συμπληρωσω οτι σημερα βρηκαμε ενα σχολειο γεματο γοπες , μισογεματα ουισκια, αποφαγια, καφεδες χυμενους στα θρανια, σπασμενες πορτες, λασπη....:X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κεραια κινητης τηλεφωνιας πολυ κοντα στο σχολειο.

 

Την γκρεμίζεις όχι σε ώρα μαθήματος

 

δεν υπαρχουν κ*λοχαρτα και σαπουνια στις τουαλετες

 

Ε κοίτα φίλε μου σε πανεπιστήμια δεν υπάρχουν λες να υπάρχουν σε σχολεία?Και βέβαια θα πρωτοστατούσαν σε αυτό τα Αλβανάκια που αναθεμα αν ξέραν επί Χότζα τι είναι το σαπούνι.

 

ασχημη συμπεριφορα καθηγητων απεναντι στους μαθητες

δεν βρισκουμε συνοδους για 5νθημερη(!)

 

Κοίτα φίλε αν τον άλλο του βγάζεις την πίστη στο μάθημα ε μην περιμένεις να σε συνοδέψει.Συμβουλή δηλώστε συνοδούς κάποιους γονείς και ας έρθει ο ένας.Γνωστή συνταγή και πετυχημένη

 

Καπιταλισμο εχουμε, και εδω και μερικες δεκαδες προωθειται το "Οτι σπερεις θα δρεψεις", δηλαδη, αν θες τα γκαφρα, χρειαζεται δουλεια ΚΑΙ ικανοτητες. Τελος.

 

Ας είχαμε και χούντα δλδ.Μόνο που στον καπιταλισμό για να αποκτήσεις ικανότητες θέλεις γκάφρα.Φροντιστήρια κλπ.

 

Διαφωνώ με τις καταλήψεις για έναν λόγο.1ο αίτημα να μπαίνουμε όλοι στις σχολές.Οχι μάγκες δε γίνεται κάποιος πρέπει να παράγει ήδη γεμήσαμε "επιστήμονες".2ον αυτά καπελώνονται για άλλους σκοπούς.3ον και κυριότερον.Λέει κανείς για καταργηση του σχολείου?δεν έχει διαφορά από τη φυλακή.Και εκεί κελιά και δω κελιά.Και εκεί αυλή για τους κρατούμενους και δω αυλή για τα παιδιά.Οπότε αντί να έχουν τέτοια αιτήματα έχουν λαλακίες.

 

5νθημερη..

 

Οχι μόνο κατάληψη και ανατροπή πολιτεύματος:-D.Πλάκα κάνεις ρε φίλε παρτε το χαμπάρι μόλις τελειώσει το σχολείο τελειώνει το πανηγύρι.Οπότε ότι προλάβετε

 

καθώς οτι κάνεις το κάνεις στο φροντιστήριο

 

Αν έχεις φράγκα αλλιώς.Να άλλο αίτημα κατάργηση των φροντιστηρίων.Αλλά πως, να μαζευτείτε(πως μαζευτήκαμε εμείς 100000 στην Αθήνα για το Ιράκ μέσα σε μια μέρα) και να πείτε σήμερα κανεις φοιτητής σε φροντιστήριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@afentiko7

 

σχετικα με την κεραια βρισκεται πανω σε ταρατσα σπιτιου οποτε ειναι λιγο δυσκολο να την γρεμισουμε.

 

και οσο αφορα την 5νθημερη να σου πω δεν πολυκαιγομαι. με το που τελειωσουμε παιρνω την παρεα μου και παμε οπου εμεις θελουμε και οχι στο μερος που αποφασισε η πλειψηφια που κατα πασα πιθανοτητα δεν θα ειναι εκει που θελουμε. και στο κατω κατω στις διακοπες με φιλους εχεις απολυτη ελευθερια κινησεων, αρα γιατι να αρκεισαι σε ενα συγκεκριμενο ωραριο???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας είχαμε και χούντα δλδ.Μόνο που στον καπιταλισμό για να αποκτήσεις ικανότητες θέλεις γκάφρα.Φροντιστήρια κλπ.

 

Αμα θελεις να μαθεις, τοτε δεν χρειαζονται φροντιστηρια. Αμα στο μαθημα ειμαστε ζαμαν-φου και οτι κατσει, ναι χρειαζονται. Πρεπει να αφιερωνεις και προσωπικο χρονο στο σπιτι σου, οχι μονο για την επιλυση των ασκησεων αλλα και για προσωπικη μαθηση. Εγω απ'οσο βλεπω, η νεολαια του λυκειου παει σχολειο, μετα παει φροντιστηριο οπου λυνουν τις ασκησεις και τους κανουν και εκμαθηση της υλης που κανανε εκεινη τη μερα. Και εκει δεν την παιρνει την νεολαια μας να μην παει καλα, οι γονεις πληρωνουν και εχει γκρινια σπιτι σε αντιθετη περιπτωση. Και σε περιπτωση που αναρωτιεσαι, οχι, δεν εχω κανει ουτε μια ωρα φροντιστηριο. Μονο τα φροντιστηρια ξενων γλωσσων θεωρω απαραιτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά όλοι ξέρουν ότι οι περισσότεροι νέοι στις μέρες μας(για αυτούς που πάνε λύκειο εννοώ) δεν τους καίγεται καρφί για πολιτικά και γενικά δεν προβληματίζονται καθόλου για τίποτα.Το βλέπω κι εγώ ο ίδιος.Χαρακτηριστικά στο παλιό μου σχολείο στο οποίο ήμουν μέχρι και φέτος έγινε 3 φορές κατάληψη !!!!(πέρυσι) Οι λόγοι όπως μπορείτε να φανταστείτε γελοίοι και η κατάληψη μόνο και μόνο για να χάσουμε μάθημα.Ερχόντουσαν και όλοι που το είχαν δει δήθεν επαναστάτες και το παίζανε κάποιοι,λόγια του αέρα μόνο και μόνο για να εντυπωσιάσει ο ένας τον άλλο. Η παρακμή προσωποποιημένη. Ευτυχώς τώρα που άλλαξα σχολείο βλέπω ότι στην τάξη μου έχουμε πιο ''σοβαρούς'' ας πούμε που έχουν ενδιαφέρουσες απόψεις πάνω σε τέτοιου είδους θέματα.Εμένα πάντως μου τη σπάνε τέτοια πράματα,να το παίζουν οι άλλοι επαναστάτες μόνο και μόνο για να κάνουν μόστρα(μιλάω συγκεκριμένα για την εμπειρία που έχω από πέρυσι).Άμα είναι να κάνεις έναν αγώνα να τον κάνεις σωστά :devil::devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος είναι υπέρ των καταλήψεων είναι εκτός πραγματικότητας και το μόνο που τον ενδιαφέρει είναι η λούφα!!!

Η κατάληψη είναι ακραίο μέσο αντίστασης.Πάρτε το χαμπάρι.

Και στο κάτω κάτω τι φταίει ο υπόλοιπος φοιτητόκοσμος να χάνει μαθήματα , να χάνει τα καλοκαίρια του, και γενικά να του γ@@@@νε το πρόγραμμα?¨ολοι μας έχουμε κάπιο σκοπό για τον οποίο βρισκόμαστε στο πανεπιστήμιο, δεν θα τον καταργήσουν αυτοί οι λουφατζήδες.Αν θέλουν να μην κάνουν μάθημα να μην κάνουν, να βγουν μόνοι τους στους δρόμους και να διαδηλώσουν.Για ποιόν λόγο κλείνουν τις σχολές και μου στερούν εμένα το δικαίωμα της εκπαίδευσης?

Τέλος σε αυτόν τον καρκίνο των ελληνικών πανεπιστημίων.Αυτοί το έχουν καταντήσει έτσι το πανεπιστήμιο.

Τέλος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...