Προς το περιεχόμενο

Κάπου το έχω ξαναδεί...


Swimmer21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

To αίσθημα ότι πέφτουμε, ελάχιστο χρόνο πρίν μας πάρει ο ύπνος και η έντονη αντίδραση που κάνει το σώμα μας (τίναγμα) συμβαίνει σε όλους τους ανθρώπους.

 

Και αυτό είναι όπως και το sleep paralysis, μικρο-διαταραχή στο τρόπο που ο εγκέφαλός μας επεξεργάζεται τα δεδομένα που λαμβάνει από το σώμα μας.

 

Όταν μας παίρνει ο ύπνος, οι μύες μας χαλαρώνουν και μετά ο εγκέφαλος κλείνει τους διακόπτες κίνησής τους, ώστε να μήν τραυματιστούμε στον ύπνο μας (φανταστειτε να κουνιόσασταν ανάλογα με αυτό που βλέπετε στον ύπνο σας).

 

Καμιά φορά όμως, τη στιγμή που οι μύες χαλαρώνουν, ο εγκέφαλος διαβάζει λάθος το μήνυμα αυτό και νομίζει ότι πέφτουμε. Συνεπώς δίνει κατευθείαν ώθηση στους μύες να τιναχτούμε για να αποφύγουμε τη πτώση ή να πέσουμε με τα πόδια μας.

 

Το φαινόμενο δεν έχει ακόμα εξηγηθεί πλήρως, ενώ μιά άλλη εξήγηση είναι αυτή της αποβολής από το σώμα του συγκεντρωμένου στατικού ηλεκτρισμού, που μαζέψαμε κατα τη διάρκεια της μέρας, με αποτέλεσμα το τίναγμα των μυών.

 

Οι υπέρμαχοι των astral projection λένε ότι σε αυτή τη φάση είναι που η ψυχή μας πάει να φύγει από το σώμα και ο εγκέφαλος προσπαθεί να τη κρατήσει εντός του σώματος. Αν καταφέρετε να αγνοήσετε το αίσθημα πτώσης, αμέσως μετά θα αρχίσετε να πετάτε έξω από το σώμα σας, με μιά κλωστή να σας συνδέει με αυτό.

 

Κάνετε τη βόλτα σας και μετά επιστρέφετε στο σώμα σας.

 

Για τη τελευταία περίπτωση δεν έχω προσωπική άποψη.

 

 

Ναι όντως το τίναγμα συμβαίνει και σε μένα πολλές φορές και οχι απαραίτητα οταν πέφτεις κάπου.

Πολύ ενδιαφέρουσα η εξηγησή σου πάντως.

 

Ενα άλλο που βλέπω συχνά είναι το απόλυτο κενό , το απόλυτο μαύρο όμως με μια περίεργη αίσθηση στο μυαλό που μένει έντονα (όχι ευχάριστα)... με την αίσθηση της μη βαρύτητας αλλά ταυτόχρονα και της πίεσης.

 

Έχει βρεθεί reader των ονείρων? Να καταγράφοντε κάπου με εικόνες όπως τις βλέπουμε εμείς ?? Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον γιατί τα περισσότερα όνειρα αν και είναι απίστευτα ΖΩΝΤΑΝΑ όταν τα βλέπω , όταν ξυπνάω δεν θυμάμαι το παραμικρό.

 

Και μια άλλη απορία. Οι υπνωτιστές πως καταφέρνουν και υπνωτίζουν μέσα σε 10 δεύτερα? Και όσα μαθαίνουν τα μαθαίνουν μέσω των ονείρων που βλέπει ο υπνωτιζόμενος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 116
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

H ύπνωση δεν έχει εξηγηθεί ακόμα επιστημονικώς σε ικανοποιητικό βαθμό.

 

Απλώς γνωρίζουμε το φαινόμενο και πώς να το προκαλούμε.

 

Σε πολλά πράγματα γνωρίζουμε το φαινόμενο, μπορούμε να το περιγράψουμε άριστα, να το προκαλέσουμε ίσως, αλλά να αδυνατούμε να βρούμε τη φύση του φαινομένου αυτού.

 

Όπως και η αναισθησία στις εγχειρήσεις. Ακόμα δεν έχει εξακριβωθεί πλήρως με ποιό τρόπο το αναισθητικό υγρό προκαλεί την αναισθησία. Γνωρίζουμε όμως όλα τα άλλα, δηλαδή ποιές ουσίες το προκαλούν, σε τί ποσότητες έχουμε το ανάλογο αποτέλεσμα κλ κλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια γιατι να φταιει η τηλεοραση παντα? ηρεμα!

 

εγω παντως θα ηθελα να κανω lucid dreaming!

 

Ο ελληνικός οδηγός που είχες ρωτήσει αν υπάρχει...

 

http://www.ld4all.com/gr/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα deja vou και sleep paralysis όλοι τα έχουμε πάθει μιά φορά τουλάχιστον στη ζωή μας.

 

Το sleep paralysis όπως έχω γράψει πρίν, σχεδόν πάντα είναι τρομαχτική/αγχωτική εμπειρία και συνοδεύεται από εικόνες ή αισθήσεις, συνήθως πίεσης σε σημεία του σώματός μας και πιό συνηθισμένα στο στήθος.

 

Υπάρχουν άτομα που το παθαίνουν σε συχνή βάση.

 

Το lucid dreaming είναι τρομερή φάση για όποιους το πετυχαίνουν. Είναι η κατάσταση ύπνου, στην οποία έχετε γνώση ότι βλέπετε όνειρο και έτσι κάνετε στο όνειρό σας ότι θέλετε.

 

Υπάρχουν τεχνικές για το παραπάνω, αν και σε όλους έτυχε κάποια φορά να καταλάβουμε μές τον ύπνο μας ότι βλέπουμε όνειρα.

 

για μια περίοδο της ζωής μου το έκανα σε καθημερινή βάση. δεν ξέρετε τι απίστευτο συναίσθημα είναι. όμως σταμάτησε απότομα μια στιγμή. ύστερα ξεκίνησαν και τα ξενύχτια και έτσι πλέον άντε να εχω lucid dreaming 1 φορά τον χρόνο και αν . και παλι ούτε στο 20% της έντασης που είχε τότε. η ιστορία του πως σταμάτησα να έχω lucid dreaming είναι εδώ:

http://www.insomnia.gr/vb3/showpost.php?p=1237408&postcount=151

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά για το τίναγμα που κάνουμε όταν χα;λαρώνουμε και είμαστε έτοιμοι για ύπνο έχει εξηγηθεί ότι είναι ένα είδος επιληψίας. δημιουργείται σε μερικά άτομα αν παρακολουθούν πολλές ώρες τηλεόραση. το πάθαινα και εγώ(και ο ηλίθιος νόμιζα ότι ήμουν ένα βήμα πριν την αστροπροβολή) και όταν έκοψα την πολύ τηλεόραση, σταμάτησε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως αυτο που επαθα προχτες θελω να το μοιρατω μαζι σας. Παω Πεμπτη απογευμα με μια φιλη μου να αγορασει γυαλια.

 

Μπαινουμε μεσα αρχισει δοκιμαζει σκελετους , σε καποια στογμη , βρισκει αυτο που θελει. Τις λεμε ποσο στοιχιζουν αυτα και μας λεει περαστε στον κυριο Χ για να δει και τι φακους χρειαζεστε και να μπορεσει να τα υπολογισει ολα. Παμε λοιπον στο γραφειο του ανθροπου , ζηταει την συνταγη του γιατρου και αρχιζει να γραφει σε ενα χαρτι τα δεδομενα. οταν εφτασε στο πεδιο της τιμης , αρχιζω να νιωθω τρελο deja vu!!! Οτι εκανα το ενιωθα οτι το ειχα ξαναζησει!!! Ακριβως πριν γραψει και ξεστομιση την τιμη , μου ερχεται στο μυαλο οτι τα γυαλια θα στοιχισουν 285?...

 

Μετα απο 3 με 5 δευτερολεπτα μας λεει και σημειωνει την τιμη που προαναφερα!!!! Το 3 με 5 δευτερο λεπτα , δεν το βγαζω απο το μυαλο μου. Ειδα το ρολοι τοιχου που υπηρχε πριν το γραψει και αφοτου το εγραψε....

 

Και ενα δευτερο παραδειγμα ειναι που ενας φιλος μου , εχει τυχει να δει πραγματα στον υπνο του , τα συνεβαιναν το πρωι. Δηλαδη , ξυπναει μια μερα και λεει σ' ενα απο την παρεα : Ειδα στον υπνο μου , οτι σε εγραψαν , οποτε μην τρεχει σημερα . Μετα απο 2 ωρες τον εγραψαν.... Και αλλες δυο τρεις φορες ειχε τυχει με τον ιδιο ανθρωπο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω πάθει και lucid dreaming και sleep paralysis (δυστυχώς).

 

Το lucid dreaming δεν έχω προσπαθήσει ποτέ να το προκαλέσω (από την αρχή του ονείρου) αλλά όταν βλέπω περίεργα πράγματα να συνβαίνουν στο όνειρό μου,

κάνω τον έλεγχο με το διακόπτη. Συνήθως είναι σχετικά σκοτεινά στο όνειρο και ανοιγοκλείνω το διακόπτη αλλά το φως δεν ανάβει. Τότε καταλαβαίνω ότι είναι όνειρο

(ή ότι έχει καεί η λάμπα ;) ) αν υπάρχουν και άλλοι διακόπτες του δοκιμάζω για να είμαι σίγουρος. Επίσης αν κοιτάξω ένα ρολόι (με δείκτες) βλέπω ότι είναι π.χ. 11 και κοιτάζω αμέσως μετά και είναι 12:30.

Είναι ωραία φάση το lucid dreaming αλλά σπάνια μπορώ να μείνω στο όνειρο και συνήθως ξυπνάω.

 

'Οσον αφορά το sleep paralysis είναι μια πολύ ενοχλητική εμπειρία η οποία μπορεί να μου συνβεί μια φορά στους 4 μήνες αλλά και 5 φόρες στη σειρά :shifty:.

Συνήθως συμβαίνει όταν κοιμάμαι πολύ πιο αργά ή πολύ πιο νωρίς από το συνηθισμένο και συγκεκριμένα όταν ξυπνάω από κάποιο όνειρο (ή την ώρα που με παίρνει ο ύπνος) και νιώθω πίεση/βάρος σε κάποιο μέρος του σώματός μου ή σε όλο το σώμα και επίσης δεν μπορώ να κινηθώ. Κάποιες φορές απλώς περιμένω να τελειώσει (ενοχλημένος) και κάποιες άλλες νιώθω μία σκοτεινή παρουσία στο δωμάτιο την οποία δεν μπορώ να δω καθαρά. Επίσης νίωθω ότι έχω ξυπνήσει γιατί πάντα βλέπω ότι βρίσκομαι στο δωμάτιο που πραγματικά βρίσκομαι αλλά όταν τελειώσει το sleep paralysis και έχω ξυπνήσει τελείως ανακαλύπτω ότι π.χ. είμαι ξαπλωμένος κοιτώντας από την άλλη μεριά του κρεβατιού/δωματίου και επίσης το πορτατίφ δίπλα από το κρεβάτι είναι κάπως διαφορετικό από αυτό που ήθελα πριν λίγο να ανάψω την ώρα που είχα sleep paralysis.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Το awakening paralysis ή αλλιώς sleep paralysis είναι κάτι που μου έχει συμβεί πολλές φορές, για την ακρίβεια 3-4 φορές τον τελευταίο μήνα.

Ψάχνοντας λοιπόν στο wikipedia αλλά και αλλού να μάθω τι στο καλό είναι αυτό το πράγμα που με πιάνει και αν συμβαίνει και σε άλλο κόσμο, διαπίστωσα ότι το φαινόμενο αυτό το συνδέουν στενά με αυτό της αστρικής προβολής και ότι μάλιστα είναι το σημείο λίγο πρίν "βγείς" από το σώμα.

 

Διαβάζοντας για την αστρική προβολή (λόγω περιέργειας) διαπίστωσα να περιγράφονται πράγματα (όπως το να ακούει κανείς έναν ήχο σαν βόμβο ή να αντιλαμβάνεται δονήσεις) λίγο πρίν "βγει", τα οποία και έχω νιώσει πολλές φορές όταν ξυπνάω και είμαι ακόμα σε μια ενδιάμεση κατάσταση και ομολογώ ότι ποτέ δεν τα είχα συνδέσει με κάτι τέτοιο.

 

Αυτό που με τρόμαξε κάπως σχετικά πρόσφατα που βρέθηκα να ξυπνάω τελειως παράλυτος στο κρεβάτι μου μέσα στη νύχτα, είναι ότι όταν προσπάθησα να φανταστώ ότι "βγαίνω" (είχα διαβάσει ότι η κατάσταση της καταπληξίας ενδείκνυται για out of body experience), άρχισα να τρομάζω με το πόσο εύκολα άρχισε να γίνεται (ή να νομίζω ότι γίνεται, δεν θα μπω σε αυτό).

Αυτό που με τρόμαξε κάπως είναι το ότι ενώ είχα την αίσθηση ότι τα μάτια μου ήταν κλειστά, παρόλα αυτά μπορούσα να βλέπω μέσα στο δωμάτιο και είχα την αίσθηση ότι είχα ανυψωθεί από το σώμα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το awakening paralysis ή αλλιώς sleep paralysis είναι κάτι που μου έχει συμβεί πολλές φορές, για την ακρίβεια 3-4 φορές τον τελευταίο μήνα.

Ψάχνοντας λοιπόν στο wikipedia αλλά και αλλού να μάθω τι στο καλό είναι αυτό το πράγμα που με πιάνει και αν συμβαίνει και σε άλλο κόσμο, διαπίστωσα ότι το φαινόμενο αυτό το συνδέουν στενά με αυτό της αστρικής προβολής και ότι μάλιστα είναι το σημείο λίγο πρίν "βγείς" από το σώμα.

 

Διαβάζοντας για την αστρική προβολή (λόγω περιέργειας) διαπίστωσα να περιγράφονται πράγματα (όπως το να ακούει κανείς έναν ήχο σαν βόμβο ή να αντιλαμβάνεται δονήσεις) λίγο πρίν "βγει", τα οποία και έχω νιώσει πολλές φορές όταν ξυπνάω και είμαι ακόμα σε μια ενδιάμεση κατάσταση και ομολογώ ότι ποτέ δεν τα είχα συνδέσει με κάτι τέτοιο.

 

Αυτό που με τρόμαξε κάπως σχετικά πρόσφατα που βρέθηκα να ξυπνάω τελειως παράλυτος στο κρεβάτι μου μέσα στη νύχτα, είναι ότι όταν προσπάθησα να φανταστώ ότι "βγαίνω" (είχα διαβάσει ότι η κατάσταση της καταπληξίας ενδείκνυται για out of body experience), άρχισα να τρομάζω με το πόσο εύκολα άρχισε να γίνεται (ή να νομίζω ότι γίνεται, δεν θα μπω σε αυτό).

Αυτό που με τρόμαξε κάπως είναι το ότι ενώ είχα την αίσθηση ότι τα μάτια μου ήταν κλειστά, παρόλα αυτά μπορούσα να βλέπω μέσα στο δωμάτιο και είχα την αίσθηση ότι είχα ανυψωθεί από το σώμα μου.

 

Εμένα μου συνέβαινε επανειλλημένα για χρόνια... μιλάμε από 2-3 φορές την εβδομάδα μέχρι πολλαπλές φορές το ίδιο βράδυ :whistle:

 

Το πρόβλημα με τη θεωρία του "free pass" οτι δηλαδή πρόκεται για τα αρχικά στάδια μιας OBE χωρίς εμείς να την προκαλέσουμε, είναι πως κατά τη διάρκεια της διαταραχής είμαστε συνήθως στην κυριολεξία μεταξύ ύπνου/ξύπνιου, με αποτέλεσμα πολλά από αυτά που βλέπουμε ή ακούμε να είναι στην πραγματικότητα υπναγωγικές ή υπνοπομπικές παραισθήσεις προερχόμενες από το υποσυνείδητό μας.

 

Εξ ού και διάφορα που νομίζουν πως βλέπουν οι παθόντες (σκιές, φιγούρες, μάτια κλπ) και έχουν συνδέσει την υπνοπαράλυση με σατανάδες, νεράιδες και διάφορα χαριτωμένα. Το ίδιο ισχύει και με όσους φαίνεται να βγαίνουν από το σώμα τους. Αν αναλογιστούμε κιόλας πόσο δύσκολο είναι κάποιος να επιτύχει OBE (δεδομένου πως κάποιοι προσπαθούν για χρόνια και δεν έχουν κανένα αποτέλεσμα) τότε είναι πολύ πιθανό να πρόκεται για εναλλαγή μεταξύ ονείρου-πραγματικότητας, χωρίς όμως να αποκλείω την οποιαδήποτε εναλλακτική εξήγηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...