Προς το περιεχόμενο

The Big Bang Theory


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πωωω, απο τα καλυτερα επεισοδια ολης της σειρας, τρελο γελιο!

 

Ρε σεις αληθεια, ο Χωκινγκ πως ακριβως μιλαει δεν εχω καταλαβει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

Ρε σεις αληθεια, ο Χωκινγκ πως ακριβως μιλαει δεν εχω καταλαβει...

 

text to voice software, γράφει ότι θέλει να πει με το 1 και μοναδικό δάχτυλο που μπορεί να κουνήσει αν δεν κάνω λάθος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

text to voice software, γράφει ότι θέλει να πει με το 1 και μοναδικό δάχτυλο που μπορεί να κουνήσει αν δεν κάνω λάθος...

Αυτό γινόταν μέχρι κάποια ηλικία, μετά παρέλυσε κι αυτό και τώρα μιλάει με ένα μυ στο μάγουλο του. Στανταράκι αυτό, απλά δεν ξέρω πως σκατά το σκέφτηκαν/υλοποίησαν.

 

Φανταστείτε αυτό το μυαλό να μπορούσε να μιλήσει και να κάνει παρουσιάσεις ρε πούστη μου. Εδώ μια ιδέα θες να περιγράψεις ή να υπολογίσεις και πιάνεις τις χαρτοπετσέτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φανταστείτε αυτό το μυαλό να μπορούσε να μιλήσει και να κάνει παρουσιάσεις ρε πούστη μου. Εδώ μια ιδέα θες να περιγράψεις ή να υπολογίσεις και πιάνεις τις χαρτοπετσέτες.

 

Δεν τον έχω και σε πολύ εκτίμηση σαν επιστήμονα. Τον έχεις ψάξει/διαβάσει και σε εντυπωσίασε?

 

Δεν μιλάω φυσικά για την εκλαικυμένη δουλειά του που εκεί όντως το έχει, αλλά για το καθαρα επιστημονικό κομμάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τον έχω και σε πολύ εκτίμηση σαν επιστήμονα. Τον έχεις ψάξει/διαβάσει και σε εντυπωσίασε?

 

Δεν μιλάω φυσικά για την εκλαικυμένη δουλειά του που εκεί όντως το έχει, αλλά για το καθαρα επιστημονικό κομμάτι.

 

+1. δεν εχει κανει σοβαρη δουλεια σαν επιστημονας.ασχολειται κυριως με συγγραφη βιβλιων εκλαικευμενης επιστημης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τον έχω και σε πολύ εκτίμηση σαν επιστήμονα. Τον έχεις ψάξει/διαβάσει και σε εντυπωσίασε?

 

Δεν μιλάω φυσικά για την εκλαικυμένη δουλειά του που εκεί όντως το έχει, αλλά για το καθαρα επιστημονικό κομμάτι.

Δεν μπορώ να πω ότι κατέχω τι γίνεται στην επιστήμη της φυσικής, έχω εγκαταλείψει κάθε update που έκανα εδώ και 9 χρόνια, ούτε ασχολήθηκα ιδιαίτερα με τη δουλειά του. Απλά τα βραβεία του και η συνεχής αναφορά του σε ό,τι έχει να κάνει με τη φυσική δεν μου κάνουν για marketing ή ως απλώς συμπάθεια προς την πάθηση του.

 

Επίσης, αυτά που έγραψα θα ίσχυαν ακόμα και για φοιτητή που μόλις εγκρίθηκε το πρώτο του paper. Είναι πολύ περιοριστικό, ό,τι σκέφτεσαι και φαντάζεσαι να μπορείς να το εκφράσεις γράμμα γράμμα ΜΟΝΟ. Και μιλάμε για θεωρητική φυσική και για θεωρίες που δεν είναι καν αυστηρά εξακριβωμένες, δεν μιλάμε για κάποια random βιβλιογραφική εργασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θεωρητικός φυσικός είναι ρε παιδιά

 

Ναι εντάξει, και? Δεν είπα το αντίθετο.

 

Και ο Feynman θεωρητικός φυσικός ήταν με αρκετά βιβλία εκλαικευμένης επιστήμης και άλλα 2-3 αυτοβιογραφικού χαρακτήρα αλλά έχει και μια ολόκληρη θεωρία συνηφασμένη με το όνομα του, χώρια την συνεισφορά του στην πρώιμη κβαντομηχανική.

 

Δεν μπορώ να πω ότι κατέχω τι γίνεται στην επιστήμη της φυσικής, έχω εγκαταλείψει κάθε update που έκανα εδώ και 9 χρόνια, ούτε ασχολήθηκα ιδιαίτερα με τη δουλειά του. Απλά τα βραβεία του και η συνεχής αναφορά του σε ό,τι έχει να κάνει με τη φυσική δεν μου κάνουν για marketing ή ως απλώς συμπάθεια προς την πάθηση του.

 

Επίσης, αυτά που έγραψα θα ίσχυαν ακόμα και για φοιτητή που μόλις εγκρίθηκε το πρώτο του paper. Είναι πολύ περιοριστικό, ό,τι σκέφτεσαι και φαντάζεσαι να μπορείς να το εκφράσεις γράμμα γράμμα ΜΟΝΟ. Και μιλάμε για θεωρητική φυσική και για θεωρίες που δεν είναι καν αυστηρά εξακριβωμένες, δεν μιλάμε για κάποια random βιβλιογραφική εργασία.

 

Αν και λίγο τραβηγμένο, πιστεύω ότι τον έχονυ προωθήσει αρκετά. Και λέω τραβηγμένο διότι δεν ειναι και κανένα ποπ είδωλο ενας θεωρητικός φυσικός. Αλλά πληρεί όλες τις προδιαγραφές για να τον προωθήσουν, καταλαβαίνεις. Είχα ακούσει (που μπορεί να είναι και ψέμα, αλλά το άκουσα απο πολλά στόματα, μερικά απο αυτά αξιόπιστα) ότι είχε πάρει πίσω ένα μεγάλο κομμάτι απο αυτά που είχε δημοσιεύσει ως λανθασμένα. Όχι ότι αυτό λέει κάτι βέβαια, μαγκιά του, αλλά στην τελική πιστεύω ότι αν δεν είχε το πρόβλημα δεν θα γινόταν τόσο διάσημος. Υπάρχουν πολυ πιο αξιόλογοι εν ζωή φυσικοί αλλά δεν είναι τόσο γνωστοί όσο αυτός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είχε πάρει πίσω ένα μεγάλο κομμάτι απο αυτά που είχε δημοσιεύσει ως λανθασμένα

έχει παραδεχθει πως έκανε λάθος στη θεωρία του για τις μαύρες τρύπες. Μιλάμε γι αλάθος που υποστήριζε καμιά 20ετία. Από μόνο του αυτό είναι μεγάλη μαγκια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ο Feynman θεωρητικός φυσικός ήταν με αρκετά βιβλία εκλαικευμένης επιστήμης και άλλα 2-3 αυτοβιογραφικού χαρακτήρα αλλά έχει και μια ολόκληρη θεωρία συνηφασμένη με το όνομα του, χώρια την συνεισφορά του στην πρώιμη κβαντομηχανική.

 

Υπάρχουν πολυ πιο αξιόλογοι εν ζωή φυσικοί αλλά δεν είναι τόσο γνωστοί όσο αυτός.

 

Σωστή απάντηση αν έγραφα ότι ο Hawking είναι ο θεμελιωτής της σύγχρονης φυσικής ή ότι η συνεισφορά του είναι δυσανάλογα μεγάλη σε σχέση με τους άλλους. Αλλά σου' πα, ακόμα και υποσημείωση να ήταν σε διδακτορική εργασία:

 

Φανταστείτε αυτό το μυαλό να μπορούσε να μιλήσει και να κάνει παρουσιάσεις ρε πούστη μου. Εδώ μια ιδέα θες να περιγράψεις ή να υπολογίσεις και πιάνεις τις χαρτοπετσέτες.

Εφόσον παραδέχεσαι ότι ο άνθρωπος έχει το απαραίτητο capacity, μόνο μπροστά θα μπορούσε να πάει η φυσική αν ήταν σε καλύτερη φυσική κατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τον έχω και σε πολύ εκτίμηση σαν επιστήμονα. Τον έχεις ψάξει/διαβάσει και σε εντυπωσίασε?

 

Δεν μιλάω φυσικά για την εκλαικυμένη δουλειά του που εκεί όντως το έχει, αλλά για το καθαρα επιστημονικό κομμάτι.

 

και αυτό το παλτό ο Μέσι... βασικός στην Μπάρτσα λογικά με μέσον. Αυτός κανονικά θα έπρεπε να σκουπίζει πάγκο στον Απόλλωνα Καλαμαριάς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και αυτό το παλτό ο Μέσι... βασικός στην Μπάρτσα λογικά με μέσον. Αυτός κανονικά θα έπρεπε να σκουπίζει πάγκο στον Απόλλωνα Καλαμαριάς...

 

Εχω μπανάρει μοντερειτορ, δεν θα διστάσω να το ξακάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...