Προς το περιεχόμενο

φοιτητικη ζωη μακρια απ'το σπιτι..μυθος η πραγματικοτητα....


Lilith19

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 111
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
kage είναι και στην περιοχή...

Για πήγαινε δυτική Αγγλία να δεις... :)

Αν δεν έχεις κατάθλιψη,θα αποκτήσεις.

Αν δεν έχεις σκεφτείς να αυτοκτονήσεις,θα το σκεφτείς.

Ιδιαίτερα αν δε μιλάς καλά και την αγγλικήν,ασ'τα να παν...

Λίγο οι δύσκολοι Άγγλοι,λίγο τα ακριβά τσιγάρα,λίγο ο βασανιστικώς καταθλιπτικά γκρίζος καιρός...

πλακα κανεις ε?

ζω στην χειροτερη πολη της αγγλιας: http://www.channel4bestandworst.com/borough.php?id=307 και δεν εχω τετοια προβληματα....

 

 

γενικα OP, το θεμα ειναι η παρεα που εχεις και με το τι ατομα συναναστρέφεσαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λυση ειναι παρεες. Βρειτε 1, 2, 3 ατομα δεν θελει και πολλα με τα οποια ταιριαζετε και διασκεδαστε οσο μπορειτε. Πηγαινετε σινεμα, αν δεν εχει σινεμα μαζευτειτε σπιτι και δειτε ταινιουλες η λιωστε με το Πριζον Μπρεικ. Δεν βλεπετε τηλεοραση? Πηγαινετε σε ταβερνακια, εκδρομες σε διπλανα μερη, απλα για καφε μαζευτειτε σε σπιτια για καφε και κουβεντουλα, για επιτραπεζια η χαρτακι. Τιποτα δεν ειναι τραγικο αρκει να μην το επιτρεψουμε εμεις οι ιδιοι. Δεν το δεχομαι νεα παιδια, να ειστε τοσο λυπημενα για κατι που λυνεται. Αλλα για να μην προτρεχουμε πειτε καμια λεπτομερεια μπας και δωσουμε σωστοτερες συμβουλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Toufas την παλεύεις στο Middlesbrough;!

Πριν για την ανατολική Αγγλία εννοούσα και ιδιαίτερα το Hull.

Μάλλον έχουμε ξεφύγει για αυτό και σταματώ τα off-topic...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά εγώ πιστεύω πως το μέγεθος... της πόλης ;) δεν παίζει καθόλου ρόλο. Ο πληθυσμός εν μέρη.

 

Είμαι 4ο εξάμηνο Λάρισα και απο το 1ο δεν τη παλεύω! Ειδικά ο αστικός μύθος για τη νυχτερινή ζωη!

 

Club - Ελληνάδικα μέσα στη πόλη (ο θεός να τα κάνει) 2 -> secret, mirror (το καλοκαιρινό τα σπάει, το παραδέχομαι).

 

Έξω το Lost (καλοκαιρινό Zigolo) και Kasbah (καλοκαρινό - δεν πατάει κουνούπι στα 3 μέτρα αν και πριν κανενα χρόνο ήταν πολύ κυριλέ).

 

Καθημερινή όλα κλείνουν στις 3. Εκτός πόλης μαγαζιά 4.30.

 

Ελεος.

 

Όλα τα υπόλοιπα είναι μπουζουκλερί. Απο ρεμπετάδικα το πασάγιο τα σπάει, είναι και σχετικά κοντά στο κέντρο (15 λεπτά με τα πόδια).

 

Όλη η Λάρισα σε 3 πλατείες θα μαζευτεί: 1. Ταχυδρομίου (έλεος), 2. Νεάπολης (τίγκα στη καγκουριά), 3. Προφήτη Ηλία (ωραία περιοχή και η μικρή και η μεγάλη πλατεία, αλλά πολύ γέροι ρε γμτ...).

 

Αν μαζεύονται φοιτητές και ντόπιοι σε 20 ολόιδια στο στύλ, στο κόσμο και στη μουσική (μην πω και στη διακόσμηση) μαγαζιά (καφέ - μπάρ είναι), τότε φυσικά και γίνεται της πτνας!

 

Απο επιλογές (ύφος μαγαζιού, ατμόσφαιρα, μουσική) ελάχιστες σε σχέση με πολύ μικρότερες πόλεις.

 

Είναι πραγματικά στη νοοτροπία που έχουν και οι κάτοικοι, πόσο θα σου αρέσει η όχι η πόλη. Φυσικά αναγκαστικά προσαρμόζεσαι και εσύ. Εδώ μετράει μόνο η εικόνα, η φιγούρα το χρήμα. Όλοι η λάρισα για καφέ απο το μεσημέρι μέχρι το βράδυ, το κωλοβάρεμα σε όλο το μεγαλείο.

 

Το καλύτερο είναι οταν λέω οτι είμαι απο Ρόδο, 2 αντιδράσεις:

 

1. Ουάου μαμάς ε; Και γαμώ η Ρόδος! Φαληράκι, τουρίστριες, κλαμπάκια ε;

 

2. Καλήηηηη και η Ρόδος... Λάρισα πως σου φαίνεται; καλύτερα ε; ε... αφού ξέφυγες απο το νησι... έχουμε και λεφτά εδώ πολλά αν ξέχασα να στο πω και περνάμε γαμάτα... Κολωνάκι φάση :P

 

Όσο καλή παρέα και να έχεις, οταν βλέπεις οτι ζείς σε μια πόλη που είναι κάθετα αντίθετης νοοτροπίας απο την δική σου δεν μπορείς να την παλέψεις με τπτ! Μόνο με ταξιδάκια κάθε ΠΣΚ σε άλλες πόλεις.

 

P.S. Μακάρι να σπούδαζα Κατερίνη. Ένα και μοναδικό παράρτημα Θεσσαλονίκης έχει για ΤΕΙ (logistics), 400 φοιτητές συνολικά, αλλά μακράν πιο όμορφη πόλη απο τη Λάρισα (ούστ!), οι φοιτητές μια παρέα βοηθάει ο ένας τον άλλο με εργασίες κτλ. και ειδικά το καλοκαίρι ξεσάλωμα κανονικό... και τέλος πολύ πιο φιλικοί (αν και λίγο κολλημένοι) οι κάτοικοι.

 

P.S. 2 Κάποιοι απο τη παρέα μου δουλεύουν σαν καλησπεράκηδες, σερβιτόροι κτλ σε διάφορα μαγαζιά και φυσικά επειδή μετράνε πολύ αυτά τα επαγγέλματα (ειδικά στη λάρισα - ποιος έχει πιο πολλά κονε για να χαιρετίσει τον μπράβο και να κάνει το κομμάτι του στη γκόμενα aka λεφτάς, γαμιάς κτλ.) τώρα πια έχουν αρχίσει και γουστάρουν τη πόλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω πως είναι σε άλλες πόλεις, αλλά εγώ 7 χρόνια φοιτητής στη Θεσ/νίκη μια χαρά πέρασα! :-D

Όπως είπαν και οι προηγούμενοι το θέμα είναι πρώτα η παρέα και δεύτερον τα ενδιαφέροντα εντός κι εκτός σχολής...

Προσωπικά πιστεύω ότι όπου κι αν είσαι με λίγη καλή διάθεση βρίσκεις τον τρόπο να περάσεις καλά - και δεν χρειάζεται να είναι και η έξαλλη φοιτητική ζωή. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξέρω τι λέτε πάντως εγω στην Καβάλα πέρασα αξέχαστα.βέβαια υπήρχαν περίοδοι που είμασταν να βαρέσουμε ενέσεις και τηνκάναμε στην Δράμα,Κομοτηνή κτλ.

Είχε έρθει ο ξάδερφός μου για 4 μέρες και έκατσε 15 μέρες!!

αλλά γιατί δεν μας λές το μέρος που είσαι να μην πάμε ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω Καβάλα περασα τελεια !!!! Οχι τοσο γιατι είχε τα πολλα μαγαζια και club ουτε γιατι εβγαινες εξω και παντα εβλεπες τα ιδια ατομα στα ιδια μαγαζια αλλα γιατι εκανα πολυ καλους φιλουσ και περασαμε πολλεσ καλες και κακιες στιγμες μαζι, ειδικα οταν γινομασταν λιωμα στον νικιφορο .. και πιναμε να για να ξεπερασουμε καμια γκομενα που μασ εφτυσε η δεν μασ ηθελε.Η μικρη πολη έχει το καλό που οταν θεσ να πας σε ένα φιλο πασ αντε σε 15 λεπτα!!!! Εαν εχεισ δει ενα γκομενακι εισαι σιγουρος οτι θα το χαναδεις! ΟΚ και οταν θέλαμε και κατι αλλο, διπλα ηταν κ θεσσαλονικη και η Ξανθη !!!! Τωρα ειμαι εξωτερικό, σε πολυ μεγαλυτερη πολη και απο την Αθηνα,δεν λεω πολυ ωραια περναω και εδω γιατι εχω κανει νεους φιλους και περναμε και εδω καλα!. Καθε πολη έχει τα αρνητικά και τα θετικά το θέμα ειναι με ποιους ζεισ αυτεσ τισ στιγμεσ !!!

ΜΟΝΟΣ ΔΕΝ ΛΕΕΙ ακομα και στην ιδια σου την πολη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά μην εκτειμάτε την φοιτητική ζωή και ελάτε μετά να μου πείτε για την...συμβατική ζωή , χα! : -p

 

Κομοτηνή , ημουνα εκεί για ένα εξάμηνο των σπουδών μου , πριν ..ααααχ !

:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...