Προς το περιεχόμενο

φοιτητικη ζωη μακρια απ'το σπιτι..μυθος η πραγματικοτητα....


Lilith19

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 111
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Η αλήθεια πάντως σχετικά με τη φοιτητική ζωή είναι μια. Αν έχεις παρέα περνάς παντού καλά.

Ξέρω παιδιά που πέρασαν σε μικρές πόλεις, πήγαν εκεί με βαριά καρδιά περιμένοντας μεταγραφή για Αθήνα και τελικά όσοι πήραν τελικά μεταγραφή το μετάνιωσαν.

Κι όσο για νυχτερινή ζωή ποιός φοιτητής πάει κάθε μέρα στα club? Οι συνάξεις της παρέας σε σπίτια κλπ είναι που κάνουν ωραία κάθε στιγμή της φοιτιτικής ζωής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο ωραοτατη ???? Μην την αδικεις !!!!

 

Φανταστικη ειναι....

 

Τουλαχιστον πριν πολλα βεβαια χρονια που ειχα την τυχη να σπουδασω εγω εκει και ...να αφησω εκει για παντα την μισυ καρδια μου !!!!Ακομα και στο προφιλ μου την αναφερω.

 

 

Δικιο εχεις ειναι ονειρο.. Καλα εκανες και με διορθωσες, επρεπε να ειμαι πιο ενθουσιωδης μιας και ειμαι Σαλονικια και σπουδασα κιολας εδω..:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η παρεα ειναι! οπως ειπαν και οι προλαλήσαντες. Οχι μονο για την φοιτητικη ζωη, αλλα για ολοι την ζωη. Χωρις παρεα οσα λεφτα και να εχεις οσο και καλος να ειναι ο τοπος που εισαι ,καποια στιγμη θα βαρεθεις και θα νιωσεις ενα κενο. Βρες ατομα με κοινα ενδιαφεροντα και κανε φιλους! Τοτε θα περασεις καλα;) Και κατι αλλο, μην σκεφτεσαι οτι πρεπει να περασεις τα φοιτητικα χρονια πολυ καλα επειδη ακουσες απο αλλους οτι τα περασαν πολυ καλα. Αυτο που σπουδαζεις ειναι να περασεις καλα, για να περασεις καλα και στην υπολοιπη σου ζωη. Οταν θα αποκτησεις στοχο και φιλους τα πραγματα θα γινουν καλυτερα. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι όσο για νυχτερινή ζωή ποιός φοιτητής πάει κάθε μέρα στα club?

 

Κάθε μέρα όχι αλλά κάθε εβδομάδα ξέρω κάποια άτομα.:-)

 

Και κατι αλλο, μην σκεφτεσαι οτι πρεπει να περασεις τα φοιτητικα χρονια πολυ καλα επειδη ακουσες απο αλλους οτι τα περασαν πολυ καλα. ;)

 

Αυτό το άγχος πράγματι υπάρχει και είναι χαζό, ο καθένας πρέπει να δίνει την δική του νότα σε ότι ζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε μέρα όχι αλλά κάθε εβδομάδα ξέρω κάποια άτομα.:-)

 

 

 

 

 

Πως αλλαζουν οι καιροι !!!! Καμμια ψαροταβερνα με "ορχηστρα" κακωφονιξ πηγαιναμε καθε διμηνο !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε μέρα όχι αλλά κάθε εβδομάδα ξέρω κάποια άτομα.:-)

και 2 και 3 φορές τη βδομάδα βγαίνουν αρκετοί. ενώ μια φορα τη βδομαδα σχεδόν όλοι. ειδικά το 1ο 6μηνο. :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω μαγκες πεαρα λαμια και τωρα περιμενω μεττεγραφη να ρθω αθηνα..μακαρι να μην την επερνα :( αλλα παιζουν οικονομικοι λογοι..ειναι φρικη να μενεις με τους δικους σου φυγεται ολοι να μεινετε μονοι σας να γουσταρετε ζωη ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)

Στη Κομοτηνη τουλαχιστον γλυκαινεσαι με το σουτζουκ λουκουμ

 

2)

κομοτηνη κομοτηνη τσαμπα ....

 

3)

θα προσθέσω τα παρδαλά στραγάλια.

 

...σε λίγες μέρες, όταν οι βροχές επαναφέρουν την κομοτηνή στην αρχική μορφή της, θα τα θυμόμαστε όλοι και θα δακρύζουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα και τις 8 σελίδες με τις απόψεις σας..και θέλω να αφήσω και την δική μου άποψη σχετικά με την περίφημη φοιτητική ζωή..

Κατ'αρχήν δεν είδα κανέναν σας να ορίζει τί είναι για αυτόν "Φοιτητική Ζωή"..Οι περισσότεροι επικεντρωθήκατε στην ανάγκη να μείνετε μακριά απο την "πίεση" των γονιών σας και όχι να μείνετε πραγματικά μόνοι σας..Γιατί είναι λίγο έως πολύ εγωιστικό να θέλει κάποιος να φύγει απο την "πίεση" κάποιου αλλά να μην θέλει να φύγει μακριά απο τα λεφτά αυτού του κάποιου που στην προκειμένη είναι οι γονείς..Κάποιος ανέφερε οτι όποιος δουλεύει και σπουδάζει ταυτόχρονα στην ουσία δεν σπουδάζει..αλλά μάλλον δεν το σκέφτηκε καλά..και θα σας πώ παρακάτω το γιατί..

Πολλοί θεωρούν ως φοιτητική ζωή την απομάκρυνση απο την καθημερινή πίεση του σχολείου σε περίπτωση που οι ίδιοι είχαν κάποιους στόχους..γιατί αν δεν διάβαζαν τότε μια χαρά πέρναγαν και πρίν..Δυστυχώς την σήμερον ημέρα τα πράγματα έχουν δυσκολέψει πάρα πολύ που πάρα πολλά άτομα δεν έχουν την πολυτέλεια να ΚΑΘΟΝΤΑΙ μακρια απο τους γονείς τους επιβαρύνοντάς τους με ένα ιδιαιτέρου βάρους φορτίο και να ζητάνε και άλλα..

Εγώ είμαι απο εκείνα τα παιδιά που και φοιτούν και δουλεύουν για να διευκολύνουν τους ανθρώπους εκείνους που 12 σχολικά χρόνια μου παρείχαν όσα μπορούσαν..και είναι το λιγότερο που μπορώ να κάνω..τα χρήματα αυτά δεν είναι ούτε για τα μπαράκια ούτε για ξενύχτια με άφθονο αλκοόλ..ο χαρακτήρας διαμορφώνεται απο πάρα πολλά πράγματα και το να μείνεις μόνος είναι ένα απο αυτά με την προϋπόθεση οτι εσύ είσαι ο κύριος του σπιτιού που ζείς και όχι οι γονείς σου πάλι αν και μακριά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω πάντως σε καταλαβαίνω...και εμένα μου ψιλο έρχεται να σαλταρω στην αθήνα που πέρασα (όλοι μου λένε "είναι μέχρι να την μαθεις") αλλα εμένα δεν μου αρέσει. βάσιμα είναι ο τρόπος ζωής που έχεις συνηθίσει και πάνω απολα το αν θα βρεις παιδιά που να ταιριάζετε σαν παρέα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διανυω τον δευτερο χρονο φοιτητικης ζωης εκτος αθηνας,σε μια μικρη πολη..η αληθεια ειναι οτι δεν ειμαι καθολου ικανοποιημενη απ'τον τροπο ζωης εδω,ολα μου φταινε,οι ανθρωποι,ο λιγος φοιτητοκοσμος,οι περιορισμενες επιλογες..οταν εμαθα οτι θα εκανα φοιτητικη ζωη μακρια απ'το σπιτι μου ειχα ενθουσιαστει γιατι παντα ηταν τ'ονειρο μου,ειδικα απο διηγησεις μεγαλυτερων φιλων μου που πλεον εχουν τελειωσει αλλα και του πατερα μου.ισως και να ειμαι επηρεασμενη απ'το συγκεκριμενο μερος που σπουδαζω αλλα νομιζω ομως οτι πλεον η φοιτητικη ζωη δεν εχει τον χαρακτηρα που ειχε παλια και τα πραγματα εχουν αλλαξει κατα πολυ..δεν ξερω,εσεις τι λετε??B):cool:

 

Για μένα οι φοιτιτική ζωή είναι πραγματικότητα πάντως... (ας μην επεκταθώ γιατί φαντάζομαι θα πώ πράγματα που έχουν ειπωθεί άπειρεσ φορές εδώ μέσα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...