Προς το περιεχόμενο

φοιτητικη ζωη μακρια απ'το σπιτι..μυθος η πραγματικοτητα....


Lilith19

Προτεινόμενες αναρτήσεις

(ουπς,λαθος!)

 

Συνεχίζω:

 

1.Ή πλειοψηφία των φοιτητών στην εξεταστική, σε ποσοστό 98% αντιγράφει.Αναφέρομαι πάντα στη δική μου σχολή.Αύτο αλλοιώνει την έννοια του ανταγωνισμού μεταξύ φοιτητων, φυσικά.Οι συνελεύσεις, πέρα απο το προγραμματισμένο θέμα για συζήτηση, περιορίζονται σε αντιπαραθεσεις μεταξύ των φοιτητικών κομματικών αντιπροσώπων.

 

Μιας κι εχω την εντύπωση πως το τοπικ αυτό επικεντρώνεται στη φοιτητική ζώή εκτός αιθουσών κυρίως, θα σταματήσω εδώ.

 

Η προσωπική μου εμπειρία όμως?Το επίπεδο των παιδιών αγγίζει το μηδέν.Το κουτσομπολιό, το οποίο συναντάται και στις πόλεις σε μικρότερες διαστάσεις, είναι εξευτελιστικό.Για τις δικές μου ηθικές αντιλήψεις τουλάχιστον.Η κολλητη μου δε, ως αλλοεθνής, εχει περάσει τα χιλια ζορια.Ρατσισμός στο έπακρο.Εφτασε στο σημείο να προσλάβει δικηγόρο για συκοφαντική δυσφήμηση.Πρίν λιγες ημέρες μάλιστα, εφτασαν στ αυτια μας κουτσομπολια της σχολής, τα οποία ταξιδεψαν μέχρι το σπίτι της κολλητής μου (εκτός αγρινίου), αναφερόμενα σε μας τις δυο.Το τί γέλιο έπεσε..εμαθα πως κυνηγάω εναν τύπο ο οποίος με φτύνει, αλλα πιστευω πως θα τον κερδίσω με τα χρήματα μου (!) ενω η κολλητη μου επεσε θύμα εκμετάλλευσης απο εναν γόη ο οποίος την παρατησε.Φυσικά γνωρίζω ποιες διαδίδουν τις γελοιότητες αυτές αλλα γιατί να ασχοληθώ περαιτέρω?Άλλωστε δεν μπορώ να πέσω στο επίπεδό τους, με ποναει και η πλάτη μου.

 

Αυτά απο εμενα, τα συμπεράσματα δικά σας. :P Φιλια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 111
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Σαν τα φοιτητικά χρόνια, ειδικά όταν αυτά γίνονται σε άλλη πόλη, δεν συγκρίνεται εύκολα άλλη περίοδος στην ζωή ενός νέου. Το να περάσει κανείς καλά ή όχι έχει να κάνει με το άτομό του και όχι τόσο με την πόλη που σπουδάζει. Αυτός που θέλει να περάσει καλά και έχει και την όρεξη να το κυνηγήσει τότε θα το κάνει κιόλας.

 

Ένας νοσταλγός ... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο και το παραδέχομαι.Είμαι απο τα άτομα που κυνηγούν το ιδανικό, άτομα δηλαδη που αργά ή γρήγορα απογοητευονται.Η μόνη μου παρηγοριά είναι πως λατρεύω τα μαθήματα της σχολής, και τολμώ να πω πως είναι κομμένα και ραμμένα στα μέτρα μου.H συμβουλή που έδωσες πάντως είναι η πλέον λογική, υπόσχομαι να την λάβω υπ' οψην μου. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να περάσει κανείς καλά ή όχι έχει να κάνει με το άτομό του και όχι τόσο με την πόλη που σπουδάζει.
δηλαδη το ιδιο ειναι να σπουδαζεις στο Παρισι και το ιδιο στο Αγρινιο;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν εννόεις από πλευράς Ελλάδα-εξωτερικό όχι δεν είναι το ίδιο.Αν εννόεις από πλευράς πληθυσμού-επιλογών διασκέδασης και όχι μόνο θα έλεγα ναι το ίδιο είναι.όλα μέσα στο μυαλλό είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον, διαβασα ολα τα ποστ και θελω να παραθεσω την αποψη μου.

Εγω φετος περασα Λαμια Α'εξ. Βρηκα σπιτι εγκατασταθηκα, αρχισε και η σχολη.. Ε ρε παιδια δεν εχω καταλαβει και καμμια διαφορα.Ουτε τα τρελα παρτυ εχω δει ουτε αυτο που λεμε φοιτητικη ζωη. Δε λεω οτι ειναι ασχημα, νορμαλ πραγματα, πιο κλειστη κοινωνια πιο περιορισμενες επιλογες αλλα η καφετερια πχ στην Αθηνα δεν νομιζω να εχει τοσο μεγαλη διαφορα απο την καφετερια στην Λαμια. Βεβαια ειναι κοντα στην Αθηνα (2,5 ωρες με το τρενο) και κατεβαινω καθε σ/κ ( οπως κανει και οι πλειοψηφια των αθηναιων εκει).

Τωρα απο κλαμπ μια φορα ειχα παει στο φημισμενο κινγκς για οποιον ξερει που υποτιθεται πως ειχε παρτυ η νοσηλευτικη. Η αναλογια αντρας γυναικα ηταν 8/1.Συμφωνω παντως πως δεν εχει σημασια το μερος που εισαι οσο οι παρεες που κανεις. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν εννόεις από πλευράς Ελλάδα-εξωτερικό όχι δεν είναι το ίδιο.Αν εννόεις από πλευράς πληθυσμού-επιλογών διασκέδασης και όχι μόνο θα έλεγα ναι το ίδιο είναι.όλα μέσα στο μυαλλό είναι.
εχω γραψει και πιο πριν οτι αν εχεις φιλους και βρεις κανα δυο πραματα που σε ενδιαφερουν παντου παλευεται. Η διαφορα που βλεπω ομως αναμεσα στο να ζεις σε μια μεγαλη πολη και σε ενα χωριο/κομωπολη, ειναι οι δυνατοτητες που σου προσφαιρονται, αν τις εκμεταλευτεις ειναι στο χερι σου...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον, διαβασα ολα τα ποστ και θελω να παραθεσω την αποψη μου.

Εγω φετος περασα Λαμια Α'εξ. Βρηκα σπιτι εγκατασταθηκα, αρχισε και η σχολη.. Ε ρε παιδια δεν εχω καταλαβει και καμμια διαφορα.Ουτε τα τρελα παρτυ εχω δει ουτε αυτο που λεμε φοιτητικη ζωη. Δε λεω οτι ειναι ασχημα, νορμαλ πραγματα, πιο κλειστη κοινωνια πιο περιορισμενες επιλογες αλλα η καφετερια πχ στην Αθηνα δεν νομιζω να εχει τοσο μεγαλη διαφορα απο την καφετερια στην Λαμια. Βεβαια ειναι κοντα στην Αθηνα (2,5 ωρες με το τρενο) και κατεβαινω καθε σ/κ ( οπως κανει και οι πλειοψηφια των αθηναιων εκει).

Τωρα απο κλαμπ μια φορα ειχα παει στο φημισμενο κινγκς για οποιον ξερει που υποτιθεται πως ειχε παρτυ η νοσηλευτικη. Η αναλογια αντρας γυναικα ηταν 8/1.Συμφωνω παντως πως δεν εχει σημασια το μερος που εισαι οσο οι παρεες που κανεις. :-)

 

Γιατί κατεβαίνεις Αθήνα?Αν δεν κάτσεις Λαμία να δεις,δεθείς με ένα μέρος πως θα περάσεις καλά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς το παρων δεν εχω κατσει. Θελω να κατεβαινω γιατι μου λοιπουν πολυ οι παρεες μου. Οχι οτι εχω προβλημα να μεινω αλλα τι να κανω? Αφου ολοι περιμενουν να ερθει η παρασκευη για να φυγουν, μονος μου να κατσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικα με την αναλογια ανδρων-γυναικων στις σχολες της επαρχιας, για οσους αντιμετωπίζουν το πρόβλημα του @@καμπου, η λύση είναι μία:....

ΡΕΘΥΜΝΟ

Λυπάμαι μόνο που δεν σπουδάζω εκει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα παιδιά. Είμαι καινούριος εδώ. Από μια αναζήτηση στο google βρήκα το θέμα αυτό και το διάβασα όλο. Οι απόψεις όλων πολύ σοβαρές και τεκμηριωμένες -πράγμα σπάνιο για ελληνικό φόρουμ- με επικέντρωση στο αν θέλεις να περάσεις καλά τα φοιτητικά σου χρόνια, όπου και αν είσαι, πρέπει να έχεις καλή παρέα και σοβαρά ενδιαφέροντα.

 

Είμαι 17, τελειώνω φέτος και δίνω πανελλήνιες. Έχω καταλήξει για το τι θέλω, όμως και πάλι δεν με ενδιαφέρει αποκλειστικά μια σχολή. Έτσι, η μιά σχολή που θέλω είναι στην Αθήνα, η άλλη στην Άρτα και μία ακόμα ενδεχομένως στην Κομοτηνή. Το πρόβλημά μου απλώς είναι πως, επειδή ζω σε μικρή επαρχιακή πόλη, θέλω πολύ να φύγω στην Αθήνα. Μου αρέσει ο τρόπος ζωής εκεί -απ'όσο μπορώ να κρίνω όταν έχω πάει- και έχει χιλιάααδες ευκαιρίες να ψαχτείς καλλιτεχνικά, πράγμα στο οποίο δίνω μεγάλη βαρύτητα. Έχω αποκλείσει αρκετές σχολές, λόγω τοποθεσίας. Δε μπορώ με τίποτα να πάω να ζήσω σε μια μίζερη κλειστή κοινωνία. Ούτε όμως και Θεσσαλονίκη θέλω να πάω, δεν μου αρέσει.

 

Τι προτείνετε; Δεν σας ζητώ να με πάρετε στο λαιμό σας, απλά μερικές συμβουλές, σοβαρές.

Η ζωή στην Αθήνα πως είναι για ένα παιδί που δεν έχει ξαναζήσει εκεί;

Η Άρτα είναι καλή;

 

Ευχαριστώ. Θα περιμένω απαντήσεις, όποιος θέλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περί Αθήνας:

 

Έχω ακούσει από πολλούς μη-Αθηναίους να μιλάνε για το πως τους τρομάζει η πόλη και τους δημιουργεί ανασφάλεια και λοιπές φίφες. Η Αθήνα είναι μεγάλη, ναι, αλλά αυτό δε σημαίνει πως πρέπει να τη μάθεις ολόκληρη για να επιβιώσεις. Ζω εδώ 22 χρόνια και υπάρχουν περιοχές που δεν έχω περάσει ούτε από τα όρια των δήμων τους, δεν υπήρξε λόγος.

 

Γενικά μη μασάς, δεν υπάρχει πρόβλημα, έχω πολλούς γνωστούς και φίλους από επαρχία και δεν χρειάστηκε καν περίοδος προσαρμογής. Δεν υπάρχει κάποια "Αθηναϊκή νοοτροπία", δεν υπάρχουν κάποιες νόρμες που πρέπει να τηρείς, γενικά δεν υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξεις. Γνωριμίες θα κάνεις σε χρόνο dt και ταυτόχρονα δε θα νοιάζεται κανείς για τις δουλειές σου, γενικά, η πόλη δεν έχει δικούς της ρυθμούς αν είσαι φοιτητής, ό,τι γουστάρεις κάνεις. Δε σε παίρνει καμία μπάλα και δε σε περιορίζει καμία "γενική συνήθεια". Θες να ξεσαλώσεις; Ξεσαλώνεις. Θες να σαπίσεις σπίτι σήμερα; Σαπίζεις σπίτι. Θες ήρεμο καφέ, ξέκωλο κλαμπ, να παίξεις ξύλο με πάνκηδες, να πας βόλτα στην Πλάκα, κάνεις ό,τι θες και την επόμενη μέρα είναι σαν να μη συνέβη τίποτα και να μη το θυμάται κανείς.

 

Εν κατακλείδι, όσο δύσκολο είναι για κάποιον Αθηναίο να ζήσει σε μια μικρή πόλη, άλλο τόσο απελευθέρωση είναι το αντίστροφο -και αυτό γιατί στην πρώτη περίπτωση πρέπει να προσαρμοστείς σε έναν καθιερωμένο τρόπο ζωής, ενώ στον δεύτερο προσαρμόζεις τον τρόπο ζωής στα γούστα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περί Αθήνας:

 

Έχω ακούσει από πολλούς μη-Αθηναίους να μιλάνε για το πως τους τρομάζει η πόλη και τους δημιουργεί ανασφάλεια και λοιπές φίφες. Η Αθήνα είναι μεγάλη, ναι, αλλά αυτό δε σημαίνει πως πρέπει να τη μάθεις ολόκληρη για να επιβιώσεις. Ζω εδώ 22 χρόνια και υπάρχουν περιοχές που δεν έχω περάσει ούτε από τα όρια των δήμων τους, δεν υπήρξε λόγος.

 

Γενικά μη μασάς, δεν υπάρχει πρόβλημα, έχω πολλούς γνωστούς και φίλους από επαρχία και δεν χρειάστηκε καν περίοδος προσαρμογής. Δεν υπάρχει κάποια "Αθηναϊκή νοοτροπία", δεν υπάρχουν κάποιες νόρμες που πρέπει να τηρείς, γενικά δεν υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξεις. Γνωριμίες θα κάνεις σε χρόνο dt και ταυτόχρονα δε θα νοιάζεται κανείς για τις δουλειές σου, γενικά, η πόλη δεν έχει δικούς της ρυθμούς αν είσαι φοιτητής, ό,τι γουστάρεις κάνεις. Δε σε παίρνει καμία μπάλα και δε σε περιορίζει καμία "γενική συνήθεια". Θες να ξεσαλώσεις; Ξεσαλώνεις. Θες να σαπίσεις σπίτι σήμερα; Σαπίζεις σπίτι. Θες ήρεμο καφέ, ξέκωλο κλαμπ, να παίξεις ξύλο με πάνκηδες, να πας βόλτα στην Πλάκα, κάνεις ό,τι θες και την επόμενη μέρα είναι σαν να μη συνέβη τίποτα και να μη το θυμάται κανείς.

 

Εν κατακλείδι, όσο δύσκολο είναι για κάποιον Αθηναίο να ζήσει σε μια μικρή πόλη, άλλο τόσο απελευθέρωση είναι το αντίστροφο -και αυτό γιατί στην πρώτη περίπτωση πρέπει να προσαρμοστείς σε έναν καθιερωμένο τρόπο ζωής, ενώ στον δεύτερο προσαρμόζεις τον τρόπο ζωής στα γούστα σου.

 

Τι τουριστικοί οδηγοί και μ@λ@κίες. Lucifer και τα μυαλά στα κάγκελα...:lol:

 

Καλώς ήρθες Πουλί...(ελπίζω να ακούστηκε όπως το εννοούσα...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Είμαι καινούριος εδώ. Από μια αναζήτηση στο google βρήκα το θέμα αυτό και το διάβασα όλο. Οι απόψεις όλων πολύ σοβαρές και τεκμηριωμένες -πράγμα σπάνιο για ελληνικό φόρουμ- με επικέντρωση στο αν θέλεις να περάσεις καλά τα φοιτητικά σου χρόνια, όπου και αν είσαι, πρέπει να έχεις καλή παρέα και σοβαρά ενδιαφέροντα.

 

Είμαι 17, τελειώνω φέτος και δίνω πανελλήνιες. Έχω καταλήξει για το τι θέλω, όμως και πάλι δεν με ενδιαφέρει αποκλειστικά μια σχολή. Έτσι, η μιά σχολή που θέλω είναι στην Αθήνα, η άλλη στην Άρτα και μία ακόμα ενδεχομένως στην Κομοτηνή. Το πρόβλημά μου απλώς είναι πως, επειδή ζω σε μικρή επαρχιακή πόλη, θέλω πολύ να φύγω στην Αθήνα. Μου αρέσει ο τρόπος ζωής εκεί -απ'όσο μπορώ να κρίνω όταν έχω πάει- και έχει χιλιάααδες ευκαιρίες να ψαχτείς καλλιτεχνικά, πράγμα στο οποίο δίνω μεγάλη βαρύτητα. Έχω αποκλείσει αρκετές σχολές, λόγω τοποθεσίας. Δε μπορώ με τίποτα να πάω να ζήσω σε μια μίζερη κλειστή κοινωνία. Ούτε όμως και Θεσσαλονίκη θέλω να πάω, δεν μου αρέσει.

 

Τι προτείνετε; Δεν σας ζητώ να με πάρετε στο λαιμό σας, απλά μερικές συμβουλές, σοβαρές.

Η ζωή στην Αθήνα πως είναι για ένα παιδί που δεν έχει ξαναζήσει εκεί;

Η Άρτα είναι καλή;

 

Ευχαριστώ. Θα περιμένω απαντήσεις, όποιος θέλει.

Άρτα ποια σχολή? Μιας και ανέφερες κατι για καλλιτεχνικά, να υποθέσω λαϊκής κ παραδοσιακής μουσικής?

Η πόλη εδώ είναι μικρή και οι φοιτητές αρκετοί. Παρέες θα κάνεις εύκολα, ακριβώς για αυτό το λόγο. Αλλά αν δε σου αρέσει το μοτίβο "μικρή πόλη-μικρή κοινωνία-όλοι γνωστοί λίγο πολύ" το ξεχνάς και πας Αθήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια εγω ειμαι 18 εμενα καβαλα και τωρα ειμαι 1 6/μηνο θεσσαλονικη..τι να πω, οσο ημουν καβαλα παρακαλουσα να φυγω και δεν με ενοιαζε το που,αρκει να φυγω...2 μηνες μετα δεν εχω βρει ακομα παρεες σαν αυτες που ειχα,και μπορω να πω οτι δεν περναω και καλα με αυτες που βρηκα..Εκτος των αλλων η κοπελα μου ειναι 1 χρονο μικροτερη και μενει στην καβαλα...Τι να πω τον πρωτο καιρο καταθληψη...Και ας ημουν το πιο κοινωνικο παιδι(προεδρος ταξης 15/μελους) κτλ..γι αυτο φιλε οπου και αν πας το παν ειναι η παρεα..ειτε αθηνα ειτε γαίδουρονησι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...