Προς το περιεχόμενο

φοιτητικη ζωη μακρια απ'το σπιτι..μυθος η πραγματικοτητα....


Lilith19

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το σημαντικό είναι να ζήσεις όχι να επιζήσεις. είναι σημαντικό να φύγεις από το σπίτι των δικών σου σε νεαρή ηλικία για να καταλάβεις τι είναι ζωή ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 111
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Δεν είμαι μοναχικός τύπος και ευτυχώς έχω κάνει παρέες εδώ που είμαι, αλλά άλλο να ζεις με τον μπαμπά και την μαμά και τις ανέσεις και άλλο να φας το στριμωξίδι μόνος σου.

 

Το ζήτημα είναι οτι οι πιο πολλοί φοιτητές δεν υστερούν σε ανέσεις... αφού οι πιο πολλοί γονείς πληρώνουν τους πληρώνουν το μηνιάτικο.

 

Αν αναφέρεσαι στα παιδιά που δουλέυουν και σπουδάζουν συμφωνώ... αλλά αν εννοείς ως έλλειψη ανέσεων το να μην έχει έτοιμο φαγητό από τη μαμά και δικό του αυτοκίνητο ο φοιτητής, διαφωνώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η φοιτητική ζωή μου έχει γύρω στις 40 μέρες που ξεκίνησε.Αθήνα dudes.

Τώρα αρχίζω και δημιουργώ φιλίες και παρέες οπότε δεν ξέρω ακόμα.

Τώρα το να μένεις μόνος είναι τρομερό πράγμα.Όπως και οι όλες φάσεις σαν φοιτητής.Πιστεύω ότι τα φοιτητικά χρόνια διαμορφώνεσαι ως προσωπικότητα.

 

 

Υ.Γ. Εσύ ο αντι-Λαρισαίος,αν δεν σ'αρέσει φεύγεις απλά τα πράματα.

Σε μερικά έχεις δίκιο αλλά σε πολλά υπερβάλεις.Στη Λάρισα υπάρχει η φιγούρα και η καγκουριά.Για μένα δεν είναι φοιτητούπολη.Δεν στηρίζεται στους φοιτητές.Τέλος πάντων να κλείσω το υστερόγραφο με την άποψη ότι δεν θα ήθελα να είμαι φοιτητής στη Λάρισα.(και φυσικά ούτε στη θεοποιημένη Κατερίνη omg) ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Dr_adre γιατί πολύ απλά εδώ πέρασα και θέλω το πτυχίο, για αυτό μένω. Τον 1ο χρόνο έκαναν τα πάντα οι γονείς μου για να μείνω και να μην ξαναδώσω.

 

2ον, μπορείς να μου πεις σε τι πράγμα υπερέβαλα; Στο ύφος μου ίσως.

 

Επίσης δεν ξέρω αν έχεις έρθει Κατερίνη και γιατί την αποπαίρνεις έτσι, αλλά σου λέω πως σαν Ροδίτης με αυτά που έχω δει στο νησί μου, θεωρώ την Κατερίνη και τον Δήμο Παραλίας (btw γαμάτο όνομα!) σαν και γαμώ τα μέρη ακόμα και για να κάνει καλοκαιρινές διακοπές κάποιος.

 

PS: Παγκοσμίως υπάρχουν κάγκουρες, (ειδικά στη Ρόδο), αλλά στη Λάρισα διαπίστωσα πως η νοοτροπία τις πλειοψηφίας των κατοίκων που έχω γνωρίσει, έγκειται στο πως θα κάνουν την αρπαχτή, πως θα δείξουν οτι έχουν πιο "επιχειρηματικό" μυαλό απο εσένα, οτι είναι πιο μάγκες κτλ. Γενικά μιλάμε για ανθρώπους χωρίς γούστο και μάλιστα πολύ εχθρικοί στο οτιδήποτε είναι διαφορετικό απο αυτούς (νοοτροπία, ντύσιμο, τρόπος διασκέδασης -ποτέ proggresive, electro κτλ).

 

PS2 -> Βόλος τα σπάει! δεν ξέρω σαν φοιτητούπολη τι λέει, αλλά ο τεράστιος δρόμος στο λιμάνι και γενικότερα αυτή η περιοχή είναι όλα τα λεφτά. Οι κάτοικοι πολύ φιλικοί και άνετοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπλά διαφωνώ.

Αλλά απ'ότι κατάλαβα μήπως έχει "στερητικό σύνδρομο"από θάλασσα(γιατί μιλάς για πόλεις ΜΕ θάλασσα) .

Η Λάρισα δεν συγκρίνεται με την Κατερίνη σε καμία περίπτωση.Τώρα για την αντιπαλότητα Λάρισας-Βόλου τη ξέρεις.Έχω τη χειρότερη άποψη για το Βόλο.Και επίσης η άποψη μου δεν θα είναι αντικειμενική.

Τέλος πάντων όλα αυτά είναι εκτός θέματος οπότε θέτω τέλος.

 

υ.γ. Υπάρχουν 2-3 πολύ καλά μπαρ στη Λάρισα.Πάρα πολύ καλά.Αποφεύγεις την καγκουριά που την παραδέχτηκα σε κάποιο βαθμό.(Μέσα στο κέντρο είναι).Αν θές στα λέω πρίβε , αν και νομίζω θα τα ξέρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

PS2 -> Βόλος τα σπάει! δεν ξέρω σαν φοιτητούπολη τι λέει, αλλά ο τεράστιος δρόμος στο λιμάνι και γενικότερα αυτή η περιοχή είναι όλα τα λεφτά. Οι κάτοικοι πολύ φιλικοί και άνετοι.

 

οι βολιώτες όμως -λένε - ότι κοιμούνται με τις κότες

 

Από τις καλύτερες φράσεις που άκουσα στο thread μαζί με αυτά με τις παρέες. Το να ζήσεις μακριά από την πόλη σου πιστεύω ότι είναι ότι καλύτερο. Εκτός ότι θα γνωρίσεις καταστάσεις και πρόσωπα τελείως διαφορετικά το να ζήσεις μόνος για τόσο καιρό πιστεύω ότι θα σε βοηθήσει πολύ.

 

Το να μείνεις από τα 18 σε δικό σου σπίτι, μόνος, ''ανεξάρτητος'' είναι τρομερή εμπειρία … σε διαμορφώνει ως προσωπικότητα και σε χαρακτηρίζει στην υπόλοιπη ζωή.

Δε θα μπορούσα να διανοηθώ τον εαυτό μου, να ωρίμαζα χωρίς να έχω φύγει από τους δικούς μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+ 1000 και από εμένα.

 

Το ζήτημα είναι οτι οι πιο πολλοί φοιτητές δεν υστερούν σε ανέσεις... αφού οι πιο πολλοί γονείς πληρώνουν τους πληρώνουν το μηνιάτικο.

 

Αν αναφέρεσαι στα παιδιά που δουλέυουν και σπουδάζουν συμφωνώ... αλλά αν εννοείς ως έλλειψη ανέσεων το να μην έχει έτοιμο φαγητό από τη μαμά και δικό του αυτοκίνητο ο φοιτητής, διαφωνώ.

 

Μια που μιλάμε για μύθους και πραγματικότητα εάν δουλεύεις δεν σπουδάζεις δεν γίνεται 10:00-14:00 να δουλεύεις 1 χλμ μακριά και στης 11:00 να είσαι στην Αίθουσα 2 και να πέρνεις σημειώσεις για τα εφαρμοσμένα μαθηματικά, και αυτό το λέω γιατί το έχω δει. Επίσης δεν μιλάω για τους καλοπερασάκηδες απλά άλλο να μοιράζεσαι το δωμάτιο με τον αδελφό σου και να γκρηνιάζει η μαμά που το συμαζεύει και άλλο να μαθεις να είσαι 100% υπευθηνος για τον χώρο που ζεις, άλλο να πηγαίνεις 5ήμερη για να κάνεις ότι σου απαγορεύουν οι γονείς σου (Σημ. εγώ δεν πήγα) και άλλο να έχεις όλη την ελευθερία και όλες της ευθήνες που σηνεπάγετε η ζωή μόνος σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, άλλο η φοιτητική ζωή και άλλο να ζείς μόνος σου.

 

Τα διαχωρίζω αυτά διότι φοιτητική ζωή όπως την εννούμε εδώ πέρα, σημαίνει να ζείς μακριά από τους δικούς σου, οι οποίοι δικοί σου θα σε στηρίζουν χρηματικώς και έτσι θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο για σχολή-φιλίες-διάβασμα-διασκέδαση. Στην ουσία διακοπές κάνεις, με λίγο διάβασμα πού και πού.

 

Αν δεν περνάς καλά, τότε προσωπική μου άποψη είναι ότι φταίνε οι παρέες που έχεις ή ότι είσαι κακομαθημένος. Διότι αν έχεις καλές παρέες και σε κατσικοβούνι να μένεις θα περάσεις όμορφα.

 

Τώρα, το να ζείς πραγματικά μόνος σου, σημαίνει ότι θα σπουδάζεις και θα δουλεύεις μαζί. Όχι για να βγάλεις λεφτά για να διασκεδάσεις, αλλά για να ζήσεις.

 

Αυτό έζησα εγώ και το θεωρώ μεγαλύτερο μάθημα από τη φοιτητική ζωή, μιάς και πέρα από τις σπουδές σου, πρέπει να μάθεις να αναλαμβάνεις ευθύνες της καθημερινότητας, χωρίς να επαναπαύεσαι στους δικούς σου.

 

Αλλά αυτό δεν είναι φοιτητική ζωή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ πιστεύω άν έχεις καλές παρέες παντού περνάς καλά. Δεν παίζει ρόλο τόσο η νυχτερινή ζωή ή η πόλη όσο οι παρέες και η διάθεση που έχεις γενικά ώς άνθρωπος.

Αν είσαι δύστροπος τότε δύσκολα περνάς καλά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μακάρι να σπουδαζα στο καρπενήσι :

http://www.evrytan.gr/up0/Xionodromiko.htm

 

Που να πας και στο "πάντα βρέχει". Λογικά ο nikoskon θα ξέρει τι εστί πανταβρέχει.

 

Το καρπενήσι είναι ΌΛΑ τα λεφτά,χειμώνα καλοκαίρι έχει άπειρα πράγματα να κανεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είσαι δύστροπος τότε δεν περνάς καλά ούτε στην πόλη σου όχι μόνο σαν φοιτητής και έχεις μάθει να ζεις έτσι..;)

 

+100 και από εμένα, η φοιτητηκή ζωή δεν είναι ψυχοθεραπεία, απλά κάνεις κάποια πράγματα παραπάνω. Τώρα όσο αφορά της παρεές στο Τ.Ε.Ι. βρήκα περισσότερη ποικιλία σε ανθρώπους και πολύ πιο ώριμους από ότι στο σχολείο, είμαι λίγο δύστροπός όπως τα λέει και η παράθεση αλλά με λίγη τύχη βρήκα παρέες και πέρασα (για τα δικά μου δεδομένα) πολύ καλά, η φοιτητηκή ζωή σου δίνει κάποιες ευκαιρίες (υποθέτω ανεξάρτητα από την περιοχή).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και η Θεσσαλονικη ωραιοτατη ειναι..

 

 

Μονο ωραοτατη ???? Μην την αδικεις !!!!

 

Φανταστικη ειναι....

 

Τουλαχιστον πριν πολλα βεβαια χρονια που ειχα την τυχη να σπουδασω εγω εκει και ...να αφησω εκει για παντα την μισυ καρδια μου !!!!Ακομα και στο προφιλ μου την αναφερω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...