Προς το περιεχόμενο

Vga Overcloking Guide


Vatos_locos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ρε παιδια μια απορια.

Στο νετ της γειτονιας πετυχα κατι οραιοτατους 2160 και τους πηγα στα 2.8 μπας και ευχαρηστηθει κανενας πελατης(κανενας δεν εχει ιδεα τι ειναι ο επεξεργαστης καν),αλλα μεχρι που να παω της 8500γτ που εχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 364
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

όσο πάει σταθερά αλλά σε νετάδικο εγώ δεν θα έκανα o/c μας είπε και εμάς το boos να τα clockάρουμε για να καθυστέρηση η αναβάθμιση αλλά δεν αξίζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμ...ναι.

Αυτοι δεν ξερουνε τι εχουνε καν μεσα τα pc.

Μονο ο τεχνικος που τους τα αλλαζει(και αυτος ξερει πολλα τι να σου πω....).

Τελοσπα βαριεμαι να ψψαχνω σταθερα οποτε θα το αφησv 1 κατοστααρικο πανω :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η 3870 θέλει riva tuner δεν την βλέπει το ati tool αλλά η διαδικασία ίδια θα είναι :-)

 

 

 

μόνταρε την τώρα να σε δω :P :lol: μια χαρά τα πήγε :-) διαφορές είδες ?

 

Ποιος ο λόγος να την μοντάρω;;;; Απο θερμοκρασίες πάντως είναι στους 40C. Όσο για διαφορες στο COD4 με το FRAPS από 30FPS σε 1024χ768 στην ίδια ανάλυση χτυπάει τώρα 52FPS.Aρκετά καλή διαφορά!!!!

Σωστός;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος ο λόγος να την μοντάρω;;;; Απο θερμοκρασίες πάντως είναι στους 40C. Όσο για διαφορες στο COD4 με το FRAPS από 30FPS σε 1024χ768 στην ίδια ανάλυση χτυπάει τώρα 52FPS.Aρκετά καλή διαφορά!!!!

Σωστός;;;;

 

Με τόσο μικρή αύξηση σε core και memory μου φαίνεται λίγο αδύνατον να έχει +22 fps στο Call of Duty 4 ... :rolleyes: Πώς ακριβώς έκανες τη μέτρηση με το fraps ? Γιατί μπορεί π.χ. να έπαιξες μια άλλη πίστα μετά το o/c, που να έχει λιγότερα details και πιο "χαλαρά" textures ... ;) Η Άτι X1600XT έχει παρόμοιες και λίγο καλύτερες επιδόσεις από την X1650 μου ... Στο NFS carbon από 500/400 έπαιζα με 615/525 και είχα αύξηση average + ~ 8 fps σε 1024 x 768 με όλα στο full εκτός από το Antialising ... :-)

 

Hehehehehe, τί να το κάνεις το κολλητήρι ? Χρησιμοποίησέ το και θα δεις απίστευτη βελτίωση ... Εμένα η κάρτα μου με pencil mod είχε τρομερή βελτίωση : max benchable core before : 645, max benchable core after : 682 ;) Που να την modάρω κιόλλας ...

 

Αν και προς το παρόν κάτι βρήκα με το googlάρισμα για την Radeon 7500 και ετοιμάζομαι για moding ... Πάνο, και να πάει κάτι στραβά χέστηκα, 7500 είναι αυτή ... (και μάλιστα η 2η μου :P)

 

hpim1294ba4.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

αν στο scan for artifacts μου βγαζει καποια artifacts αλλα δεν μου γραφει error τι πρεπει να κανουμε?και μια αλλη ερωτηση.Γιατι εφοσον εχουμε βρει τα μαχ δεν ξεκιναμε απο τα μαχ και να αρχιζουμε να κατεβαινουμε ανα 10mhz?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

george_o/c πότε το πόσταρες εσύ αυτό ; πολύ τέρας το κολλητήρι μου φαίνεται δύσκολα θα την μοντάρεις άντε για πές μας τι έκανες ;

 

povaras αν σου βγάζει κίτρινα είναι artifacts οτι ξένο βλέπει πέρα από αυτό που έχει μέσα το παραθυράκι είναι artifacts

 

κατεβάζεις 10-20Mhz για να είσαι σίγουρος οτι είναι stable η κάρτα σου τώρα με την αυτήν που έχεις δεν υπάρχει να την έχεις στα όρια παλιά καρτούλα είναι και ιδικά αν παίζεις games και δεν benchάρεις δεν αξίζει να παίζεις με την σταθερότητά της απλά βρες τα clocks που θα σου δώσουν 10-15 fps παραπάνω και μείνε εκεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε οκ τότε μονταρέ την να μην στα βγάζει :P πέρα από αυτό πολλές φορές το Atitool το κάνει αλλά το θέμα είναι τι βλέπουμε εμείς όχι τι θα αναγνωρίσει το atitool

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια να ρωτησω και γω κατι.

Στο riva tuner που ειναι οι 3d και οι 2d επιλογες. Πηγα στην καρτα, ανεβασα clock και memory καθως και fan(gecube 3850) και ενω ειδα διαφορες στο benchmark του crysis μετα εχω ψηλες θερμοκρασιες και στα windows. Δηλαδη δεν πεφτουν τα clocks οταν ειμαι στα win. Εχω vista.

Αν μπορουσε κανεις να μου πει τι κανω λαθος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα δεν υπαρχει καποια λυση γιαυτο παρα μονο να τα ανεβαζω καθε φορα που θελω να παιξω. Απο οτι διαβασα ουτε το ati toοls δουλευει σε vista οποτε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επεισης εχω μια υποψια οτι το riva εχει ενα μικροbug.

Γιατι αν ανεβασω εστω και 1mhz(μνημη/πυρηνα οτι δηοποτε τελοπσπα)βαραει κατευθιαν 54 βαθμους στον πυρηνα(ενα αν βαλω θερμομετρο απο πανω ειναι 5 βαθμους κατω.

Οποτε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...