Προς το περιεχόμενο

Vga Overcloking Guide


Vatos_locos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πριν λίγο καιρό πήρα την palit gt 240 στην 512 mb έκδοση. Μου γυάλισε γιατί ήταν τεχνολογίας 40 nm οπότε χαμηλές θερμοκρασίες. Να ξεκαθαρίσω ότι έχω να κάνω oc από εποχή pentium 2 οπότε μιλάτε σε nooba.:o

 

Στο ψητό λοιπόν. Χρησιμοποιώντας το vtune έxω κάνει το εξής tweak από 550, 900, 1340 για πυρήνα, μνήμη και shader αντίστοιχα, το έφτασα μέχρι στιγμής στα 641, 958, 1424 (σίγουρα μπορώ πολύ καλύτερα, δεν έκανα πολλούς πειραματισμούς αλλά αλλού θέλω να καταλήξω) με μισάωρο τεστ του ntune. Τόσο οπτικά όσο και απο τα αποτελέσματα του προγράμματος δείχνει ok (115 passes). Παίζοντας όμως κανένα παιχνίδι μετά απο κανα 15λεπτο (καθαρό gaming, χωρίς boot time, videos κλπ) crashare αλλά το θέμα είναι ότι το ανεμιστήρι ούτε που ανέβασε ταχύτητα. Από ότι υποπτεύομαι crasharei σε θερμοκρασίες 55 βαθμών (εκτός gaming ακόμη και μετά το oc δεν ξεπερνά τους 31 βαθμούς). Μπορώ με κάποιο τρόπο να ορίσω στο dynamic control από πόσο temp και πάνω να φορτσάρει ή θα πρέπει χειροκίνητα να το ανεβάζω. :-( (Πάντως για απόδοση με stock ανεμιστήρα 35% με χει εντυπωσιάσει... λίγο πιο κατω να παιζα θα παρέμενε και αθόρυβος)

 

Και κάτι τελευταίο, παίζει θέμα με εγγύηση όταν κάνεις oc (sorry για την παιδαριότητα των ερωτήσεων)

 

---------- Προσθήκη στις 17:43 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 11:33 ----------

 

Επι της ευκαιρίας πείτε και κανένα καλό, δυνατό προγραμμα για stability test... δεν μου γεμίζει και πολύ το μάτι το τεστ του ntune, ούτε καν τους 41 βαθμούς δεν πέρασε.

Επεξ/σία από Antretng
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 364
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Furmark για να τεστάρεις την κάρτα σωστά, τώρα 55C λίγο δύσκολο μου φαίνεται να crashάρει γι΄αυτό.Αν θες να ελέγξεις τις στροφές του ανεμιστήρα αλλά και να κάνεις overclock από εκεί μπορεί να κατεβάσεις το riva tuner.

 

Αν κάνεις overclock στην κάρτα και πάθει κάτι(πράγμα απίθανο αν δεν δώσεις τρελά ρεύματα) δεν θα το καταλάβουν, οπότε όχι πρακτικά δεν χάνεις την εγγύηση, εκτός και αν πας να πεις "μάλλον χάλασε γιατί έκανα o/c"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Furmark για να τεστάρεις την κάρτα σωστά, τώρα 55C λίγο δύσκολο μου φαίνεται να crashάρει γι΄αυτό.Αν θες να ελέγξεις τις στροφές του ανεμιστήρα αλλά και να κάνεις overclock από εκεί μπορεί να κατεβάσεις το riva tuner.

 

Αν κάνεις overclock στην κάρτα και πάθει κάτι(πράγμα απίθανο αν δεν δώσεις τρελά ρεύματα) δεν θα το καταλάβουν, οπότε όχι πρακτικά δεν χάνεις την εγγύηση, εκτός και αν πας να πεις "μάλλον χάλασε γιατί έκανα o/c"

 

Το απόγευμα το δοκίμασα τόσο με αυτό που πρότεινες όσο και με το rhdribl και όντως με τις iδιες ρυθμίσεις που του χω έφτασε τους 61 βαθμούς χωρίς προβλήματα. Στο παιχνίδι (cod mw2) δεν κατάλαβα γιατί crashare. Θα δοκιμάσω και κανένα άλλο game. Είναι σπαστικό όμως να διαπιστώνεις το λάθος εν ώρα gaming.

 

Όσον αφορά τον ανεμιστήρα... μάλλον δεν την πολυπαλεύει στον αυτόματο... ακόμη και στους 61 βαθμούς δεν ανέβασε ταχύτητα, άρα δυστυχώς πριν παίξω κάποιο game θα το κάνω χειροκίνητα μέσω του vtune.

 

Πόση ώρα θεωρείται ικανοποιητικό για το τεστ; Ή απλά τσεκάρω μέχρι την max θερμοκρασία;

 

Αρχίζω να φοβάμαι πως δεν φταίει η κάρτα γραφικών αλλά η cpu. Όποτε ξεπερνά το 50% χρήση και 54 C αρχίζει και σέρνετε. Δεν του χω κάνει oc και είναι phenom 9550 (τετραπύρινος 2.2 ghz)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το furmark ένα 25λεπτο πιστεύω αρκεί,τώρα το ότι σέρνετε το pc μπορεί να παίζουν πολλά ρόλο, από χαλασμένες ραμ μέχρι τροφοδοτικό.Cpu αρκετά δύσκολο να πάθει κάτι είναι από τα πιο αξιόπιστα parts ενός υπολογιστή και οι θερμοκρασίες σου δεν είναι τραγικές.

Τρέξε κανά linpack aka LinX, Occt κανά μισαωράκι και βλέπεις για τον επεξεργαστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άρα το oc στη κάρτα γραφικών είναι ok. Αλλού τότε το πρόβλημα. Ok έστω ότι τρέχω το occt, θα καταφέρουμε να δούμε απο που προέρχεται η αστάθεια; Πάντως από άποψη watt είμαι καλυμμένος (550αρη τροφοδοτικό ενώ η κάρτα γραφικών είναι 40 nm) από chieftec άποψη δεν ξέρω αν είμαι :P

 

---------- Προσθήκη 04-03-2010 στις 00:18 ---------- Προηγούμενο μήνυμα 03-03-2010 στις 23:56 ----------

 

Μόλις έκανα ένα 11λεπτο occt test. Έφτασε max 68 C και στο τέλος μου έγραψε "error detected on core #-1". Μου βγαλε μπόλικα διαγραμματα, ποιο να postarw; (δεν έχω πρόβλημα να τα postarw και όλα)

 

Ακόμη έκανα και ένα 10λεπτο linpack χωρίς σφάλματα. Απλά δεν είμαι σίγουρος αν χρειάζεται να ανεβάσω όλα τα διαγράμματα.

Επεξ/σία από Antretng
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο occt τρέξε το linpack αν θες για 30+ λεπτά και ξαναπές αποτελέσματα.

Επίσης πες μας αναλυτικά τα specs του pc σου, καθώς και το αν έχεις κάνει overclock(στον επεξεργαστή).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός. Ξέχασα το σημαντικότερο.

 

Το σύστημά μου είναι CPU phenom 9550 (τετραπύρινος στα 2.2 ghz), RAM 4 gb ddr2 (800 mhz) (αν και προς το παρόν αξιοποιώ μόνο τα 3.2 επειδή έχω βολευτεί με 32 bit windows xp), GPU gt 240 (512 mb), PSU chieftec 550 watt.

 

OC έχω κάνει μόνο στη κάρτα γραφικών. Το τεστάκι θα το κάνω το βράδυ και θα γράψω (όλα τα διαγράμματα; ). Πάντως έπαιζα πριν λιγο το C&C 3 tiberium wars καμια ώρα και δεν είχα προβλήματα (φυσικά δεν συγκρίνεται σε απαιτήσεις με mw2). Thanks :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τελείωσα το τεστ, βέβαια αναγκάστηκα στο τέλος να πατήσω off γιατί παρότι πέρασε ο χρόνος το τεστ δεν σταματαγε (ήταν απλά σε idle και έγραφε -1 sec για ολοκλήρωση... να το επαναλάβω ή είναι ok; ). Anyway απο θερμοκρασίες δεν πήγε και άσχημα. Στο temperature έβαλα μόνο τον ένα από τους 4 πυρήνες γιατί είχαν απειροελάχιστη διαφορά.

 

post-69727-129063070059_thumb.png

 

post-69727-12906307007_thumb.png

 

post-69727-129063070074_thumb.png

 

post-69727-129063070226_thumb.png

 

post-69727-12906307023_thumb.png

 

post-69727-129063070234_thumb.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα λίγο το crysis. Σε 10λεπτο παιχνιδιού πάγωσε και όταν προσπάθησα να βγω στο desktop είχε ριξει τη ποιότητα στα 16 χρωματα (όχι bits) και μου βγαλε ότι η display σταμάτησε να λειτουργεί (δεν πρόλαβα να το διαβάσω καλά, αλλά αυτό κατάλαβα... μετά μαύρη μαυρίλα πλάκωσε. Αυτό προφανώς δείχνει ασταθές oc, αλλά με προβληματίζει γιατί με Furmark αλλά και με rthdribl έδειχνε σταθερό. Θερμοκρασία δεν κατάφερα να δω φυσικά, αλλά τον ανεμιστήρα της κάρτας δεν τον άκουσα να ζορίζεται. Λογικά δεν πρέπει να ανέβασε τρελή θερμοκρασία... άλλωστε το furmark φημίζεται για το "φούρνισμά" του και σε αυτόν max έφτασε 65 C, οπότε λογικά δεν ξεπέρασε αυτή τη θερμοκρασία.

 

Μου τη σπάει που crasharei σε τόσο χαμηλή θερμοκρασία.... και κυρίως που crasharei μόνο εν ώρα gaming και όχι σε benchmarks:mad: Πως στο fuck θα δω αν είναι stable χωρίς να τρώω ξενέρα κάθε φορά από παιχνίδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν κάνω oc έπαιζε. Θα δοκιμάσω μια αύριο με stock και θα σου πω. Αλλά να μαι τόσο γκαντέμης να την ξεκανα... τι να πω. Anyway, thanks για την καθοδήγηση. Θα σου πω αύριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πηδηχτώ απ' το παράθυρο. Το βαλαά να γυρίσει στις stock ρυθμίσεις και ο shader απο 1340 που ήταν stock γύρισε στα 1100... what the fuck ; Τέσπα θα ξανα περάσω του drivers και βλέπουμε. Μάλλον κάποιο πρόβλημα πρέπει να χει αν αναλογιστείς ότι ούτε ο ανεμιστήρας αναταποκρίνεται στις θερμοκρασίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...