Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η κάρτα είναι μια xfx 8800gts 320, όχι gtx.Με το δικό της σύστημα ψύξης με 75-80% στροφές στον ανεμοστήρα (μέχρι τόσο δεν ακούγεται).Αυτές οι ρυθμίσεις όλες είναι ρυθμίσεις που τις δουλεύω καθημερινά.Δεν είμαι του στυλ να μπεντσάρω με ρυθμίσεις που δεν αντικατοπτρίζουν την πραγματικότητα.Όποτε το κάνω θα είναι με τις ρυθμίσεις που χρησιμοποιώ για κάθε μέρα.Τα shaders τα είχα βάλει και μέχρι 1550, αλλά με λίγο χαμηλότερο πυρήνα.Οι επιδόσεις ήταν ίδιες, με αποκλίσεις στα όρια του στατιστικού λάθους.Απλά με πυρήνα στα 620 (630 το έχω από το riva, αλλά γενικά το κάνουν αυτό οι g80) και shaders στα 1550 σε πολλά παιχνίδια κόλλαγε στο μισάωρο.Από τη στιγμή όμως που ουσιαστική διαφορά δεν κάνει το άφήσα έτσι.Εκεί είναι το μέγιστό της με στοκ ψύκτρα χωρίς κολλήματα, τουλάχιστον ανεβάζοντας με σκαλιά των 5mhz.Τώρα, 2-3 mhz παραπάνω στον πυρήνα ή στη μνήμη που λογικά τα αντέχει, δε νομίζω αξίζει να το συζητάμε.Από τα 510-790 στα 630-970 είναι κάτι παραπάνω από αυτό που φανταζόμουν για απείραχτη κάρτα.

 

Ο 6750 είναι με αέρα.Του έχω δώσει 1.42 από το bios, σύμφωνα με το οποίο η πραγματική του τάση είναι κάπου στο 1.39.Το cpuz έχει πιο μεγάλη απόκλιση και γενικά δεν το πολυεμπιστεύομαι για vcore σε c2d.Τώρα πόσο περίπου είναι στην πραγματικότητα δεν ξέρω, πάντως κάτω από 1.4.Απλά με την 120 extreme που έχει επάνω περίμενα καλύτερες θερμοκρασίες.Ίσως είχα αυξημένες προσδοκίες...Βλέπω που μερικοί μιλάνε για κάτι τρελές θερμοκρασίες με άλλες ψύκτρες και παραξενεύομαι ακόμα περισσότερο.Εντάξει τα 3,8 δεν είναι λίγα και οι συκγρίσεις μεταξύ διαφορετικών συστημάτων δεν είναι πάντα δόκιμες, αλλά συγκρίνοντάς τη με την στοκ ψύκτρα που είχε κανα 7ρι βαθμούς περισσότερους με πιάνει απογοήτευση.Τώρα βλέπω και 60ρια...

Πάντως η ψύκτρα πατάει καλά. :lol:

 

Οι μνήμες είναι οι 800ρες elite της teamgroup, αυτές με τα 5ρια.Τις έχω με 2,1.Αν βάλω 4ρια στα ras read/write και trp με αυτό το ρεύμα κολλάνε με τη μία.Με 2.2 δεν έχω δοκιμάσει.Κάποια στιγμή τώρα που τις βαράει ανεμιστήρας θα το δοκιμάσω.Για τα υπόλοιπα subtimings δεν ξέρω.Δεν έχω ψαχτεί.Μέχρι τώρα προσπαθούσα να δοκιμάσω τον επεξεργαστή και επειδή οι μνήμες είναι budget δεν έχω και τρελές απαιτήσεις από αυτές.Κάπου μου φαίνεται είχα δει φοράνε d9gmh αλλά δεν είμαι και σίγουρος.Πάντως μέχρι στιγμής πάνε πολύ καλά για τα λεφτά τους.

 

Πάμε τώρα και στα του λειτουργικού.Τον explorer φοβάμαι να τον σκοτώσω.Μου είναι πολύ ευαισθητούλια τα παράθυρά μου και με τον explorer κάτι με πιάνει γενικώς όταν τον κλείνω.Τα υπόλοιπα θα τα δοκιμάσω κάποια στιγμή που θα κάνω restart.Αμ, για να μην έχω κατεβαστήρι... :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • BabisTs

    1768

  • ultraex2003

    1480

  • alldaynews

    1022

  • Mult1C0r3Cpu

    690

H GTX einai tis MSI kai einai elafros gargalimeni apo ti mana tis.Sta 610 kai 2000 core kai memory antistoixa.Pernei kai allo i GTX? O 6300 mexri poso mporei na ftasei prin arxisei na myrizei?Exo tin 9700 tis zalman , P5N32 -SLI 680i kai 2x1 OCZ 800ares se dual.Se ti score mporo na ftaso ama toy pio to aima (oxi kai to medoyli omos....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε δεν παει άλλο.μετα έχω μπλε οθονες και κατι αλλα τρελα.φοβηθηκα μην χτυπησουν τα windows.thermalright ultra έχω.temps δεν ξερω.που τις γραφει το εβερεστ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καηκε κιολας η 8800GT και πηρα μια 3850 (και ενα πιστωτικο 100ε :-) ) και ειπα να δω τι πουλια πιανει, μπορω να πω οτι για 0.55 δεν με εντυπωσιασε, ανεβασε με το ζορι 80MHz στον πυρηνα και οι μνημες απο τα 1660, πηγαν ανετα στα 2000. Το αποτελεσμα 10783. H 8800Gt ηταν πανω απο τα 13000, αλλα την πηρα 250ε, οποτε για τα λεφτα της η ATI παει καλα. Σκεφτομουν να παρω αλλη μια, αλλα δεν ξερω αν θα δουλεψει καλα, εχω την asus p5b deluxe, πρεπει λογικα να κανει crossifre με αυτες τις καρτες.

post-32889-129062956721_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...