Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 25,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • BabisTs

    1768

  • ultraex2003

    1480

  • alldaynews

    1022

  • Mult1C0r3Cpu

    690

Εδώ είναι το 3DMark01 score του pc με τα πάντα stock ...

 

3dmark0115826imagehd1.jpg

 

CPU @ 3355MHz, X1650 621/545 18526 3DMarks με όλα τα Hints εκτός από το 5ο ;)

 

3d01185262dq3.jpg

 

CPU @ 3355MHz, X1650 621/554 με ΟΛΑ τα Hints ;) :P

 

3d0118780p2np1.jpg

 

Ας δούμε λοιπόν ποια είναι αυτά τα περιβόητα hints, που χρησιμοποιούνται στο 3D Mark 01 (βασικά σε όλα τα benches εκτός από 2 hint που λειτουργούν μόνο στο 01 και είναι και το πιο χρήσιμο ... ;)) :

 

1) Ανοίγουμε το Ati Tray Tools και πηγαίνουμε ---> Direct3D ---> Settings

 

att1ow4.jpg

 

2) Στην καρτέλα General, και στην επιλογή MipMap Detail Level επιλέγουμε High Performance

 

att2ws6.jpg

 

3) Στην καρτέλα Additional και στην επιλογή Texture LOD (Level of Detail) Adjustment , επιλέγουμε 4 αν έχουμε Ati VGA, ή 3.4 αν έχουμε nVidia VGA ;)

 

att3wv9.jpg

 

Τελειώσαμε με το Ati Tray Tools ... Θα δείτε τα γραφικά σε απίστευτα "χάλια" με το LOD στο 4 (ή 3.4) ... Όμως στο Nature με αυτό το hint θα βγάλετε κοντά τα διπλάσια FPS ;). Εννοείται ότι όταν τελειώσουμε τα benches επαναφέρουμε τις δύο προαναφερθείσες επιλογές στις αρχικές τους τιμές ;)

 

:shifty: CAUTION : Το LOD adjustment βοηθάει μόνο στο 3D Mark 01. Το High Performance του MipMap Detail Level, μπορείτε να το χρησιμοποιείτε κανονικά και στα άλλα 3D benches ;)

 

4) Ανοίγουμε το 3D Mark 01 ...

Πατάμε Ctrl + Alt + Delete και μπαίνουμε στη γνωστή μας "Διαχείριση Εργασιών των Windows). Στην καρτέλα Διεργασίες, επιλέγουμε το explorer.exe κάνουμε δεξί κλικ και πατάμε Τέλος Διεργασίας.

 

:shifty: CAUTION : Μπορείτε να κλείσετε και άλλες διεργασίες με όνομα Χρήστη User, αλλά δεν φέρω καμία ευθύνη για τις τυχόν προβλήματα, αστάθειες που δημιουργηθούν στο σύστημά σας ... Με την δική σας ευθύνη λοιπόν ...

 

39597709qh4.jpg

 

Έπειτα πηγαίνουμε στο 3DMark01.exe κάνουμε δεξί κλικ και πατάμε Ορισμός Προτεραιότητας ---> Σε πραγματικό χρόνο. (Επειδή αυτήν την στιγμή δεν έχω το 3D Mark 01 εγκατεστημένο, χρησιμοποιώ το firefox.exe ως παράδειγμα ;))

 

76417944my3.jpg

 

5) Στο 3D Mark τώρα, πατάμε Change στο Πεδίο Selected Tests, μετά Clear All

 

75675982dt0.jpg

 

και τρέχουμε τα test με την εξής σειρά :

 

Nature - Dragothic Low - Car High - Lobby Low - Lobby High - Dragothic High - Car Low

Δηλαδή τρέχουμε το Nature τελειώνει, τρέχουμε το Dragothic Low τελειώνει, ...

 

Στο τέλος θα πάρουμε ένα Score που αν πατήσετε Result Details δείχνει μόνο τα FPSs των παιχνιδιών. Φυσιολογικό αυτό αφού δεν τρέξατε κανένα Shader Test etc (τα υπόλοιπα δλδ) ... Τώρα επιλέξτε πάλι όλα και τρέχτε το test ... Προσωπικά είδα διαφορά 200+ βαθμούς, και σε ορισμένες περιπτώσεις ακόμα και 300+ ...

 

Eλπίζω να σας βοήθησα αρκετά ... Το 3D 01 είναι αρκετά περίεργο πάντως και θέλει το απαραίτητο tweaking ώστε να αποδώσει τα μέγιστα ;)

 

Tα παραπάνω Hints εκτός από το 5 και το LOD adjustment μπορείτε να τα εφαρμόσετε σε όλα τα 3D benches σας ...

 

Take care, all the best ;)

 

/George_o/c

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok σήμερα εδώ στην αθηνα έχουν απεργία τα λεωφορεία και αφού γύρισα από την σχολη στις 10 δεν είχα τι να κάνω και άρχιζα να παίζω με το riva tuner

 

λοιπόν με τα πολλά ανακάλυψα ότι αλλάζοντας το PCI Device ID ( μου ζήτησε ξανά Drivers )

στην 7900Gs μου σε 7900Gt/GTO και δοκιμάζοντας με το aquamark πριν και μετά είδα αυτές τις διαφορες

 

7900Gs @ 670/1000

149643kb7.jpg

 

7900Gs to 7900Gt/GTO @ 670/1000

151366iw7.jpg

 

τυχαίο η αλλαγή του αποτελέσματος η λειτουργεί κάπως αυτό που κατά λάθος έκανα ? για βοηθήστε λίγο κανένας που το κατέχει απο software :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλλά αυτά τα ~2Κ δεν βγένουν ευκολα στο Aqua δεν ξέρω πάντως σκάλωσα :P και τα 2 run έγιναν με ακριβός τα ιδια να τρέχουν στο background και δεν έχω πετύχει ποτε τέτοια διαφορά ανάμεσα σε 2 ίδια run :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι αυτό δε μου αρέσουν οι κατατάξεις σε 3d benches.Ό,τι λειτουργικό και να έχεις, ό,τι drivers και να έχεις, ό,τι ρυθμίσεις ποιότητας, ακόμα και artifacts να βγάζεις σου λέει πάνε στο ίδιο καζάνι.Δε συμφωνώ.Μπορεί να γίνουν φανερές αισθητές διαφορές που να είναι πλασματικές και τέλοσπάντων αν μπεντσάρει ο ένας σε 2000 και ο άλλος σε vista υπάρχει μια μικρή αδικία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

yparxei kapoios me intel duo 6300 kai 8800gtx gia na matho score sto 3dmark06?Emena moy bgazei gyro sta 8500 kai me to poysarisma sta 2800 ebgale 11120....Einai sosto to score?

 

Λιγα ειναι, εχει ακομα προοπτικη το συστημα σου. Για τα ΜΗz που εισαι τωρα, ειναι σωστο το score.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

xtakos και πάλι λίγα νομίζω είναι.Η gtx είναι σε εργοστασιακά ρολόγια;

 

capture1br7.th.jpgcapture2gq2.th.jpg

 

Θέλω να ελέγξω το θέμα με τις θερμοκρασίες μου.Αν καταφέρω και τις μειώσω λέω να πολεμήσω τα 4ghz.Και στα 3.8 είναι υπέρ του δέοντος καλά για μένα πάντως, αλλά νομίζω τα 4 τα έχει.Απλά τα θέλω με πιο νορμάλ θερμοκρασίες.Ίδωμεν...

 

Α, ξέχασα τα υπόλοιπα.Αυτά όλα τα έτρεξα χθες (δηλαδή σήμερα κατά τις 6-7 το πρωί :lol:).Βαριέμαι να κλείνω όλα τα προγράμματα, οπότε αν το κάνω μια φορά τα τρέχω όλα τα bench μαζί. :lol:

capture3pc4.th.jpgcapture4sh3.th.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Bigi: Στο 3D Mark 05 με τί clocks έτρεξες την GTX ? Με 621/972/1566 όπως και στο 3D 06 ? Επειδή δεν φαίνονται καλά στο screenshot του 3D 05 ;)

Είσαι με stock cooler στην GTX ? Αν ναι καλά είναι εκεί πέρα o core ... ;) Στους shaders νομίζω πάει και παραπάνω όμως ... :-)

 

Τώρα αναφορικά με τη cpu σου, είναι under w/c ? Στο SPi 1M ανέβασέ την κι άλλο, αφού 1.376Vcore είναι πολύ λίγο ... Τουλάχιστον 1.5Vcore, αφού είναι και G0 το stepping θα πάει σχετικά εύκολα στα 4GHz ... Λέω μήπως είναι under water, γιατί on air και με μόνο 1.376Vcore είναι πολλά τα 3.8GHz ;)

Επίσης, καλό θα ήταν να κατεβάσεις στο 10 ή ακόμα και στο 8 το tRAS ;) Αν φοράνε D9xxx στα 950Mhz θα παίξουν άνετα και με τέτοιο tRAS ;)

Εννοείτε ότι αν κάνεις και ορισμένα tweaks θα έχεις πολύ καλύτερο αποτέλεσμα στο SPi (ισχύουν και για το WPrime ;)) :

 

1) Kill explorer.exe before benching

2) Right click sto SuperPi.exe, Ορισμός Προτεραιότητας ---> σε πραγματικό χρόνο

3) Άνοιξε το My computer, και πάνω αριστερά θα δεις μια επιλογή Προβολή πληροφοριών συστήματος

 

97148876ie5.jpg

 

Στην καρτέλα Για Προχωρημένους και στην υποκατηγορία Επιδόσεις πάτα ρυθμίσεις. Στο παράθυρο που θα βγει (Επιλογές Επιδόσεων) πήγαινε για άλλη μια φορά στην καρτέλα Για προχωρημένους και στις ρυθμίσεις για Βέλτιστες επιδόσεις επέλεξε Υπηρεσίες στο παρασκήνιο ενώ στην από κάτω Μνήμη Cache του συστήματος ;)

 

Οι επιδόσεις σου τόσο στο SPi όσο και στο WPrime θα βελτιωθούν αρκετά (εντάξει μην φανταστείς πάνω από 1sec στο SPi, που όμως δεν παύει να είναι άκρως σημαντικό ;))

 

38212165jy5.jpg

 

Καλό benching ;) :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...