Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Dinosfan έχεις πολύ χαμηλό σκορ για τα 4.5. Ενδεικτικά οι fx 83xx παίζουν στα 725 περίπου στα 4.5 στο cinebench r15, μάλλον πρέπει να ανεβάσεις το ρεύμα. Βασικά, ποια ψύκτρα έχεις τώρα πάνω ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες ειναι καλο σκορ αυτο για τον 6600Κ στα 4,5Ghz?

 

710.png

 

 

Dinosfan έχεις πολύ χαμηλό σκορ για τα 4.5. Ενδεικτικά οι fx 83xx παίζουν στα 725 περίπου στα 4.5 στο cinebench r15, μάλλον πρέπει να ανεβάσεις το ρεύμα. Βασικά, ποια ψύκτρα έχεις τώρα πάνω ;

 

Δοκίμασα εγώ από περιέργεια και βγάζω περίπου το ιδιο στα 4.4 και μνήμες corsair dominator @ 3000 (15-17-35) vcore 1.30

Μήπως είναι κανονικό το σκόρ? Μην τον αγχώνουμε τσάμπα τον ανθρωπο..  :huh:

 

edit: βρήκα αυτο το λινκ,μάλλον εγκυρο είναι, 751 δίνει στον 6600κ @4.5 με gskill @ 3200 vcore 1.35

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδεικτικά το παρακάτω link με σκορ 751 στα 4.5 για τον i5 6600k :

 

http://www.kitguru.net/components/cpu/luke-hill/intel-core-i7-6700k-i5-6600k-skylake-cpu-review/5/

 

Και άλλο ένα, βέβαια αυτό δείχνει ότι ο i5 6500 4.5 σκοράρει πιο ψηλά από τον 6600k 4.5 επειδή όμως ο 6500 είναι κλοκαρισμένος με bclk και ο 6600k με multi :

 

http://www.eurogamer.net/articles/digitalfoundry-2016-intel-skylake-core-i5-6500-review

 

"But there are some curiosities here - we managed to push the 6600K to 4.5GHz before one of the four cores gave out, and here we see that the overclocked 6500 is actually faster, and that may well be down to the fact that overclocking base clock speeds up the whole chip, which doesn't happen with the K chips, where typically only the multiplier is increased. "

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδεικτικά το παρακάτω link με σκορ 751 στα 4.5 για τον i5 6600k :

 

http://www.kitguru.net/components/cpu/luke-hill/intel-core-i7-6700k-i5-6600k-skylake-cpu-review/5/

σωστός το ίδιο κοιτούσα και εγώ,ε μάλλον αυτη η διαφορά παίζει να είναι από τίποτα timings κλπ?

 

το δικό μου -

 

 

post-374448-0-11153600-1480007227_thumb.png

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένεις απαντήσεις από ειδικούς στο intel oc μιας και ξέρω λίγα πράγματα από oc στους intel, αν ήταν για amd oc εκεί είμαστε καλά από γνώση :D.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδεικτικά το παρακάτω link με σκορ 751 στα 4.5 για τον i5 6600k :

 

http://www.kitguru.net/components/cpu/luke-hill/intel-core-i7-6700k-i5-6600k-skylake-cpu-review/5/

 

Και άλλο ένα, βέβαια αυτό δείχνει ότι ο i5 6500 4.5 σκοράρει πιο ψηλά από τον 6600k 4.5 επειδή όμως ο 6500 είναι κλοκαρισμένος με bclk και ο 6600k με multi :

 

http://www.eurogamer.net/articles/digitalfoundry-2016-intel-skylake-core-i5-6500-review

 

"But there are some curiosities here - we managed to push the 6600K to 4.5GHz before one of the four cores gave out, and here we see that the overclocked 6500 is actually faster, and that may well be down to the fact that overclocking base clock speeds up the whole chip, which doesn't happen with the K chips, where typically only the multiplier is increased. "

 

Στον K μπορείς να κάνεις συνδυαστικο oc με multiplier και ανεβασμένο bclk,το έχω κάνει και η διαφορά στο xtu bench ήταν ανεπαισθητη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον K μπορείς να κάνεις συνδυαστικο oc με multiplier και ανεβασμένο bclk,το έχω κάνει και η διαφορά στο xtu bench ήταν ανεπαισθητη

 

Το ξέρω αυτό απλά ανέφερα το πως το τέσταραν, ανάθεμα και αν δεν γινόταν κάτι τέτοιο :D.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει πατάμε χαλαρά εμείς οι fxαδες τα ιντέλια χαχαχαχα

 

Η παππουδιέρα 8370 και όλοι οι 8core vishera είναι γέροντες αλλά σε συνολική ισχύ σκοτώνουν σε clock to clock τους i5 μέχρι haswell και φτάνουν τους skylake, καπή power ένα πράγμα  :D.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κ απο μενα ενα bench,oxi τοσο για το σκορ οσο για την θερμοκρασια που βαρεσε η καρτα :P ...me 20% fan speed σε ολο το bench  47 βαθμους...ειναι καλα? :P

 

+110 core +750 μνημες..

Με αέρα τέτοια θερμοκρασία; Με 55-58 fan speed πιάνω από 55-59 βαθμούς είτε σε bench είτε σε πολύωρο gaming  ( 1070 SC )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αέρα τέτοια θερμοκρασία; Με 55-58 fan speed πιάνω από 55-59 βαθμούς είτε σε bench είτε σε πολύωρο gaming  ( 1070 SC )

ναι με αερα..ξεχασα να πω πως εχω αλλαξει παστα σε coollaboratory γι αυτο...χωρις να ειμαι υπερβολικος εχω δει διαφορα μεχρι κ 8-9 βαθμους..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι με αερα..ξεχασα να πω πως εχω αλλαξει παστα σε coollaboratory γι αυτο...χωρις να ειμαι υπερβολικος εχω δει διαφορα μεχρι κ 8-9 βαθμους..

Σημαντική διαφορά! Εχεις link για τη παστούλα; Δεν πίστευα ότι έχει τόσο μεγάλη διαφορά, από αυτά που είχα διαβάσει μεχρι τώρα. Ωραίος παντως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κομπλε ειναι το σκορ για 4thread cpu..!!

ps.

Γιατι δεν βαζουμε κ single core score???? :-D :X :devil:

attachicon.gifcbs.jpg

 

Γιατί το single είναι αυτονόητο πως σπέρνει σε intel  :D. Επίσης σημείωση για όσους έχουμε amd πως δεν μας συμφέρει το single , είναι σαν να παίρνεις από τον παππού fx το αναπηρικό καροτσάκι ένα πράγμα, το ipc του καημένου είναι για κλάμματα :D.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...