Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Xeon E5430 @ 3760

Σε P5B Deluxe 10ετίας.

 

 

Εχω καιρό να ασχοληθώ με benchmarks αλλά αφού μετράτε με αυτό...

 

Μιά χαρά πήγε , για quad σε 965 μητρική.

Καλό fsb , και με μπόλικη μνήμη.

Συνεχιζουμε δυναμικα 

 

34662.png

 

Είμαι σίγουρος , ότι θα βγάλεις πολύ καλύτερα νούμερα ... προσεχώς.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

i3 550 @4250. (Νομίζω πρώτης γενιάς i3)

Στα όσα χρειάζονται δλδ για super pi κάτω απο 10. :-D

Αμα πω ότι δεν βρίσκω ιδιαίτερη εξέλιξη στα chip της intel την τελευταία 5-6ετία θα έχω άδικο.

Οι i3 6100 που εχω προτείνει τον τελευταίο χρόνο σε φίλους, τα ίδια βγάζουν με μέτριες μνήμες - mobo.

Έχουν λίγο καλύτερα νούμερα στις ίδιες συχνότητες αλλά αν λάβεις υπόψιν και λίγο το oc στα παλιότερα cpu που είναι τα πάντα ξεκλείδωτα παίζει να μην κερδίζεις και τπτ στο τέλος από μια τέτοια αναβάθμιση...

post-70618-0-90841300-1480581915_thumb.png

post-70618-0-52317600-1480581928_thumb.png

Επεξ/σία από yiannis_1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως το θερμάστρες πάει στην ενέργεια που καταναλώνουν, θερμότητα που παράγουν και όχι στην θερμοκρασία;

Πεστα...

Το θερμοκρασία≠θερμότητα το αγνοούν...

 

Βεβαίως βεβαίως μαλακι@ και γυφτια της ιντελ αυτή η κουτσουλια που βάζει για πάστα αλλά βρίσκει και τα κάνει...

 

Μη ξεχνάμε τα καμένα vrm ακόμα και σε στοκ..και ότι για να πεις ότι θα κάνεις οc θες μητρική πιο ακριβή από τον επεξεργαστή με vrm σαν υποσταθμο της δεη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πεστα...

Το θερμοκρασία≠θερμότητα το αγνοούν...

 

Βεβαίως βεβαίως μαλακι@ και γυφτια της ιντελ αυτή η κουτσουλια που βάζει για πάστα αλλά βρίσκει και τα κάνει...

 

Μη ξεχνάμε τα καμένα vrm ακόμα και σε στοκ..και ότι για να πεις ότι θα κάνεις οc θες μητρική πιο ακριβή από τον επεξεργαστή με vrm σαν υποσταθμο της δεη

Σε βλέπω διαβασμενο εσένα, που εισουν χαμένος βρε παιδί μου!!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πεστα...

Το θερμοκρασία≠θερμότητα το αγνοούν...

 

Βεβαίως βεβαίως μαλακι@ και γυφτια της ιντελ αυτή η κουτσουλια που βάζει για πάστα αλλά βρίσκει και τα κάνει...

 

Μη ξεχνάμε τα καμένα vrm ακόμα και σε στοκ..και ότι για να πεις ότι θα κάνεις οc θες μητρική πιο ακριβή από τον επεξεργαστή με vrm σαν υποσταθμο της δεη

 

Σε msi μητρικές μόνο που αντί για vrm της προκοπής βάζει τις μουφιές τα nikos, εξαιρείται η 990fxa gd 80 που φοράει dr mos :).

 

Όσο για τα υπόλοιπα περί μητρικής και κατανάλωσης fx να χαρώ εγώ γνώση και τεκμηρίωση ! 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε msi μητρικές μόνο που αντί για vrm της προκοπής βάζει τις μουφιές τα nikos, εξαιρείται η 990fxa gd 80 που φοράει dr mos :).

 

Όσο για τα υπόλοιπα να χαρώ εγώ τεκμηρίωση ! 

Και κάτι asrock του 50άρικου...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε msi μητρικές μόνο που αντί για vrm της προκοπής βάζει τις μουφιές τα nikos, εξαιρείται η 990fxa gd 80 που φοράει dr mos :).

 

Όσο για τα υπόλοιπα περί μητρικής και κατανάλωσης fx να χαρώ εγώ γνώση και τεκμηρίωση !

Ενώ οι Gigabyte που τρωγανε throttle και σε στοκ γιατί στα vrm τηγανιζες αυγά είναι μια χαρά...

και οι επιστήμονες στα φορουμ(και εδ)προτείνανε να σκαλωνουν με πατέντες ανεμιστήρες στα vrm και να τους σφηνωνουν στο πίσω μέρος της μητρικής να φυσαει το Socket...σοβαρά πραγματα τι να λέμε..γελάει ο κόσμος...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με βρίσκεις σύμφωνο σε αυτά μιας και έχω και εγώ gigabyte και ξέρω (ήμουν μικρός και αμαθής όταν πήρα gigabyte αλλά έκανα έρευνα μετά και κατάλαβα  :D) αλλά δεν μπορώ να ακούω ότι για oc γενικά ο fx θέλει ακριβή μητρική και πανάκριβη ψύξη, δεν λέω ότι αξίζουν οι fx πλέον παρά θέλω να ξεκαθαρίσω την λεπτομέρεια περί του υπερχρονισμού τους. Αν μιλάς για 5 ghz oc θέλει custom υδρόψυξη και φανάκι στα vrm, αλλά αν μιλάς για ελαφρύ oc μια m5 a97 r2.0 / 970a ud3p και μια αερόψυκτρα των 50 ευρώ υπέρ αρκούν να κρατήσουν τον 83xx με κοντά 50 βαθμούς socket temp.

Αυτά για να μην μπερδευόμαστε και μιλάμε γενικά και ξαναλέω δεν υποστηρίζω πια την αγορά fx παρά ξεκαθαρίζω τα περί oc μιας και τυγχάνει να ξέρω αρκετά πάνω στο κλοκάρισμα και στην συμπεριφορά των amd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενώ οι Gigabyte που τρωγανε throttle και σε στοκ γιατί στα vrm τηγανιζες αυγά είναι μια χαρά...

και οι επιστήμονες στα φορουμ(και εδ)προτείνανε να σκαλωνουν με πατέντες ανεμιστήρες στα vrm και να τους σφηνωνουν στο πίσω μέρος της μητρικής να φυσαει το Socket...σοβαρά πραγματα τι να λέμε..γελάει ο κόσμος...

Έχεις MSI?

Με βρίσκεις σύμφωνο σε αυτά μιας και έχω και εγώ gigabyte και ξέρω (ήμουν μικρός και αμαθής όταν πήρα gigabyte αλλά έκανα έρευνα μετά και κατάλαβα :D) αλλά δεν μπορώ να ακούω ότι για oc γενικά ο fx θέλει ακριβή μητρική και πανάκριβη ψύξη, δεν λέω ότι αξίζουν οι fx πλέον παρά θέλω να ξεκαθαρίσω την λεπτομέρεια περί του υπερχρονισμού τους. Αν μιλάς για 5 ghz oc θέλει custom υδρόψυξη και φανάκι στα vrm, αλλά αν μιλάς για ελαφρύ oc μια m5 a97 r2.0 / 970a ud3p και μια αερόψυκτρα των 50 ευρώ υπέρ αρκούν να κρατήσουν τον 83xx με κοντά 50 βαθμούς socket temp.

Αυτά για να μην μπερδευόμαστε και μιλάμε γενικά και ξαναλέω δεν υποστηρίζω πια την αγορά fx παρά ξεκαθαρίζω τα περί oc μιας και τυγχάνει να ξέρω αρκετά πάνω στο κλοκάρισμα και στην συμπεριφορά των amd.

H Gigabyte έκανε χαζα με τα revision των 990ΧΑ και 990FXA UD3, το ξανά λέω. Τα revision.

Όπως έκανε και ή Asrock με την fatality.

Εγώ πάλι την Hero VI 210€ την πήρα και top δεν ήταν αλλά τα ίδια είχα πάρει και την Sabertooth που ήταν κορυφή.

Οπότε ποιος μύθος για φτηνή μητρική; Busted

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...