Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στανταρακι όμως τρέχεις bench τυλιγμένος με κουβέρτα και ανοιχτή μπαλκονόπορτα ή έβγαλες το κουτί μπαλκόνι!!! ???? :P

Αυτή ή καραμελιτσα μπορεί κάποια στιγμή να σταματήσει;

Τουλάχιστον άλλοι είναι αυτοί που τα ξεβρακωνουν και πάει περίπατο ή εγγύηση ;)

Ναι custom.2 ψυγεία 360,1 ψυγείο 240.Cpu block EK,Gpu block EK,1 αντλία D5 και θα βαλω και ΄την δεύτερη που έχω μιας και θα αλλάξω την διαδρομή των σωλήνων.1 ρε ζερβουάρ αλλα θα μπεί και δεύτερο φυσικά

Το 2ο μόνο για εφφέ είναι φίλε μου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε πες έτσι και έχουμε πάθει υποθερμία για ένα bench!!! Μόνο στον κεντρικό λέβητα δεν είναι συνδεδεμένο το loop!!! Μπράβο πάντως και για το oc και για το loop !!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή ή καραμελιτσα μπορεί κάποια στιγμή να σταματήσει;

Τουλάχιστον άλλοι είναι αυτοί που τα ξεβρακωνουν και πάει περίπατο ή εγγύηση ;)

 

Το 2ο μόνο για εφφέ είναι φίλε μου.

ποια καραμέλα ? τι έπαθες ? αρπάχτηκες με το σχόλιο μου ?  :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περί καραμέλας εννοεί αν κατάλαβα καλά το να υπονοούνται οι fx ως θερμάστρες (οι fx ως γνωστόν αν και είναι αρχιτεκτονικής 32nm και τραβάνε ελαφρώς περισσότερο ρεύμα είναι soldered και έχουν μακράν καλύτερη απαγωγή θερμότητας από τα intel με tim κοινώς ivy / haswell / skylake) μιας και έχει παραγίνει και με το άλλοι ξεβρακώνουν και πάει περίπατο η εγγύηση αναφέρεται στα K ivy / haswell chips που θέλουν delid (επειδή σε oc καταστάσεις δίχως delid οι θερμοκρασίες είναι ταβάνι ) και χάνεται η εγγύηση. Fallen τι κερδίζω :D

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περί καραμέλας εννοεί αν κατάλαβα καλά το να υπονοούνται οι fx ως θερμάστρες και με το άλλοι ξεβρακώνουν και πάει περίπατο η εγγύηση αναφέρεται στα k ivy / haswell chips που θέλουν delid και χάνεται η εγγύηση. Fallen τι κερδίζω :D

η μόνη εμπειρία που είχα με intel oc ήταν με έναν q8400 που με την seidon 120v τερμάτισε http://valid.x86.fr/r3l9ys

ο fx νομίζω όπως και να το κάνουμε είναι θερμάστρα αλλά δεν μας πειραζει καθόλου!!!   

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η μόνη εμπειρία που είχα με intel oc ήταν με έναν q8400 που με την seidon 120v τερμάτισε http://valid.x86.fr/r3l9ys

ο fx νομίζω όπως και να το κάνουμε είναι θερμάστρα αλλά δεν μας πειραζει καθόλου!!!   

 

Εσύ ίσως νομίζεις, όμως ειλικρινά το πιστεύεις σοβαρά αυτό ή το λες τρολλάροντας ; Έχεις δει τι θερμοκρασίες βαράει σε clock to clock σύγκριση ένας fx σε σχέση με intel ivy / haswell / skylake και το πόσο χαμηλότερες θερμοκρασίες έχει ; Η κατανάλωσή του είναι μεγαλύτερη του fx αλλά η απαγωγή θερμότητας είναι πολύ καλύτερη ακόμη και από sandybridge intel.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιστεύεις σοβαρά αυτώ ή το λες τρολλάροντας ; 

Δεν τρολλαρο  αλλά σε σχέση με τον q8400 που είχα μου φαίνεται πολύ ποιο ζεστός! Δεν εχω εμπειρία με άλλους Intel 

και είναι καθαρά προσωπική άποψη!

Και είμαι ανοιχτός σε άλλες σίγουρα ποιο έμπειρες απόψεις! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τρολλαρο  αλλά σε σχέση με τον q8400 που είχα μου φαίνεται πολύ ποιο ζεστός! Δεν εχω εμπειρία με άλλους Intel 

και είναι καθαρά προσωπική άποψη!

Και είμαι ανοιχτός σε άλλες σίγουρα ποιο έμπειρες απόψεις! 

 

Άτοπη σύγκριση του q8400 με τον 8350 και αβάσιμη. Παράδειγμα από προσωπική εμπειρία, ο 8350 με 212 evo και κλειστό turbo πάνω από 55 socket temp δεν πάει και κατά μέσο όρο εκεί παίζουν οι fx 83xx 4ghz με 212 evo, για τους 45nm quad που έχω διαβάσει στα 3.5 ghz με 212 evo χτυπάνε σε full load κοντά 70 βαθμούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άτοπη σύγκριση του q8400 με τον 8350 και αβάσιμη. Παράδειγμα από προσωπική εμπειρία, ο 8350 με 212 evo και κλειστό turbo πάνω από 55 socket temp δεν πάει, για τους 45nm quad που έχω διαβάσει στα 3.5 ghz με 212 evo χτυπάνε σε full load κοντά 70 βαθμούς.

Καθόλου άτοπη αφού είναι προσωπική εμπειρία, λάθος μπορεί αλλά αυτήν μπορώ να κάνω προσωπικά και αυτήν αναφέρω  

από εκεί και πέρα αυτό που μπορώ να πω για τον q8400@3,9 είναι ότι σε load (prime95) 40 λεπτά  με την Seidon είχε max temp 68c

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθόλου άτοπη αφού είναι προσωπική εμπειρία, λάθος μπορεί αλλά αυτήν μπορώ να κάνω προσωπικά και αυτήν αναφέρω  

από εκεί και πέρα αυτό που μπορώ να πω για τον q8400 είναι ότι σε load (prime95) με την Seidon είχε max temp 68c

 

Δεν αμσιφβητώ την προσωπική εμπειρία σου, αμφισβητώ το γεγονός να θεωρούμε ίσο και όμοιο τον τρόπο με τον οποίο αναπτύσσει θερμοκρασία ένας q8400 και ένας fx. Άλλωστε το τονίζω κιόλας, άτοπη η σύγκριση των θερμοκρασιών του 8350 και του q8400 επειδή ακριβώς εννοώ πως το κάθε τσιπ αναπτύσσει διαφορετικά θερμοκρασίες. Ποιο εύκολα θα ζεσταθεί ο quad παρά ο fx και αυτό συμβαίνει λόγω της παλαιότερης αρχιτεκτονικής του quad. Στα πόσα τον είχες τον q8400 ; 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αμσιφβητώ την προσωπική εμπειρία σου, αμφισβητώ το γεγονός να θεωρούμε ίσο και όμοιο τον τρόπο με τον οποίο αναπτύσσει θερμοκρασία ένας q8400 και ένας fx. Άλλωστε το τονίζω κιόλας, άτοπη η σύγκριση των θερμοκρασιών του 8350 και του q8400 επειδή ακριβώς εννοώ πως το κάθε τσιπ αναπτύσσει διαφορετικά θερμοκρασίες. Ποιο εύκολα θα ζεσταθεί ο quad παρά ο fx και αυτό συμβαίνει λόγω της παλαιότερης αρχιτεκτονικής του quad. Στα πόσα τον είχες τον q8400 ; 

Δεν τα θεωρώ ίδια σε καμιά περίπτωση αλλά δεν εχω και κάτι άλλο να συγκρίνω γιαυτό και μου φαίνεται ζεστός ο fx! .

για τα υπολοιπα σε ευχαριστώ για την ανάλυση και με βρίσκεις σύμφωνο!!

στα 3,5 daily στα 3,9 και 4.0 για bench 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω είναι άσκοπη ή παραπάνω ανάλυση του θέματος.

Πολύ απλά μιας και έχω μία χαρά άποψη με κουράζει όταν ακούω εστω και για πλάκα αναφορές για "θερμάστρες" "τζάκια" κτλπ θερμαντικά σώματα.

Όταν από 8350 πήγα σε 4770Κ ή ίδια custom υδροψυξη δεν μπορούσε να τον κάνει καλά με ζόρι.

Σε αλλαγή με 4790 αργότερα κάτι γίνονταν αλλά και πάλι καμία σχέση το ένα με το άλλο.

Να μου πεις για κατανάλωση σε σχέση με 4c/8t να σου πω ναι αλλά αν πας σε 6/12 πάλι στο Θεό είσαι....

Τώρα εάν θέλεις εσύ και ο καθένας να γράφεις κάτι χωρίς στοιχεία τι να σου πω... Πάρε ένα 4790 βάλε την ίδια AIO και έλα μετά να γράψεις τα ίδια!!!

Btw ίσως γερασα και γράφω περίεργα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...