Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νομίζω είναι άσκοπη ή παραπάνω ανάλυση του θέματος.

Πολύ απλά μιας και έχω μία χαρά άποψη με κουράζει όταν ακούω εστω και για πλάκα αναφορές για "θερμάστρες" "τζάκια" κτλπ θερμαντικά σώματα.

Όταν από 8350 πήγα σε 4770Κ ή ίδια custom υδροψυξη δεν μπορούσε να τον κάνει καλά με ζόρι.

Σε αλλαγή με 4790 αργότερα κάτι γίνονταν αλλά και πάλι καμία σχέση το ένα με το άλλο.

Να μου πεις για κατανάλωση σε σχέση με 4c/8t να σου πω ναι αλλά αν πας σε 6/12 πάλι στο Θεό είσαι....

Τώρα εάν θέλεις εσύ και ο καθένας να γράφεις κάτι χωρίς στοιχεία τι να σου πω... Πάρε ένα 4790 βάλε την ίδια AIO και έλα μετά να γράψεις τα ίδια!!!Btw ίσως γερασα και γράφω περίεργα ;)

Καθόλου κουρασμένος.... Μία χαρά ολόκληρο κείμενο έγραψες οπότε άσε την γκρίνια και βάλε κανένα bench

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αχ γέροντα ποιός να σε καταλάβει ποιός!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Μωρέ ο Thanos με καταλαβαίνει... αλλά όλοι οι άλλοι είναι μάλλον απλά πολύ υπερήφανοι για να το παραδεχτούν.

 

Σημείωση ο φίλος Thanos έχει κάνει και αυτός delid :)

Καθόλου κουρασμένος.... Μία χαρά ολόκληρο κείμενο έγραψες οπότε άσε την γκρίνια και βάλε κανένα bench

Benchs δύσκολα έχω εκτός το loop και από την βαρεμαρα μάλλον θα μείνει έτσι κάνα 3μηνο ακόμη :) μόνο κάτι ψηλά ανέβασα στο HWBOT και αυτά με το ζόρι λόγο έλλειψης Quad channel :D

Κώστα κανόνισε μόλις πατήσεις πόδι Θεσσαλονίκη τηλέφωνο, εγώ και ο Νίκος είμαστε έτοιμοι :D

 

PS ο Νίκος ίσα που καίει και καμία μητρική αν των κολλήσεις λίγο για το CPU του χαχαχα

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις καλό κομμάτι φαίνεται από νωρίς ;) Προσωπικά 3 8350 2 8320 και ένα 8120 είχα και όλα ήταν μία χαρά 4700-4800 για 24/7 με Sabertooth και 4500 με Gigabyte 990XA (πολύ τρομπες εκεί στην Gigabyte κάθε revision και χειρότερα ήταν).

Εξαιρετικός ήταν ο 8120 που έτρωγε τα GHz σαν στραγάλια.... αλλά τον πήρε μαζί του μία Xtreme3 (τα ήθελα και τα έπαθα).

Πάντως εάν τώρα σε κόβει η ψύξη δύσκολα να πας παραπάνω :( μάλλον θέλεις πολύ ρεύμα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

΄Δημήτρη για πες μας για τα ιντέλια.Πόσα άλλαξες και είσαι ικανοποιημένος

1366

1 920

4 x5650

Ο 920 είναι για τις κρύες νύχτες :) τα Xeon θηρία και κρύα

 

1156

1 x3450 δεν έχω παράπονο, αξιόλογο κομμάτι

 

1150

2 4770Κ ο Χρηστος και ή Παναγία μέσα σε 10-15 μέρες όπως τα πήρα έτσι τα έδωσα.

2 4790Κ μία ιδέα καλύτερα από τα 4770 αλλά πήραν δρόμο και αυτά

1 4690Κ θερμοκρασίες οι γνωστές σχεδόν ίδια με τα 4790 OC καλύτερο, τα έφτυσε μέσα στην εγγύηση για άγνωστους λόγους ενώ έπαιζα :o. Δεν πήρε ποτέ ρεύμα τρελλό και πάντα δροσερό!!!

 

2011

2 3930Κ Και τα δύο καλά κομμάτια και θερμοκρασίες κανονικές καμία σχέση με τις φτηνοδουλιες 1150.

 

Δυστυχώς τα Intel κάθε πέρσι και καλύτερα είναι από OC και θερμοκρασίες...

 

Το τωρινό 3930Κ παίζει με -0.040 offset από το μαμά στα 4400. Χαμηλότερα δεν παει εκτός αν βγάλω c1 και speedstep γιατί ρίχνει πολύ τα volt σε idle.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ξεχνάτε ότι οι FX είναι κατασκευασμένοι σε 32nm με die size 315mm (1,2δισ. τρανζίστορς) ενώ ένας i5 4690k είναι 22nm με die size 177mm με 1,4δισ. τρανζίστορς επίσης οι intel έχουν και ενσωματωμένο κύκλωμα γραφικών οπότε δικαιολογούνται οι υψηλότερες θερμοκρασίες που αναπτύσσουν .  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λύση για τους 1150 socket cpus είναι μόνο το delid από τις ανεβασμένες θερμοκρασίες που ανεβάζουν.....Ο Fx 8350 στα 4,7ghz που είχα άνετα κρατιόταν κάτω από 60 βαθμούς σε stress test και γύρω στους 45-50 στο gaming.....το πέρασμα σε 4790Κ με την ίδια ψύξη ήταν δύσκολο για την phanteks (ακόμα και με disable στο igpu του 4790Κ) μιας και σε stress test ξεφεύγαν οι θερμοκρασίες......με delid όμως διορθώθηκαν αισθητά και πάρα πολύ (και με την igpu στο on αλλά και disable) και η phanteks απλά είναι στο ρελαντί στα games (<50 βαθμούς στα games).....οπότε η intel απλά έκανε προχυροδουλειά για την θερμοκρασία πάντα στους 1150 socket cpus....(δεν θα ξεχάσω όταν άνοιξα τον 4790Κ που έψαχνα να βρώ την πάστα πάνω στο die :shock: :shock: ...πολύ απλά ήταν ελάχιστη και μαπέ αυτή που είχε).Coolaboratory liquid ultra + grizzly kryonaut και ηρέμησα απλά!Γενικά οι Fx για μένα βρισκόντουσαν αλλού σε επίπεδο θερμοκρασιών και τους ονομάζουν λεγόμενες θερμάστρες μόνο όσοι δεν έχουν δει πραγματικές θερμάστρες!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θυμάμαι καλά ακόμα και επί εποχή  Phenom είχαν καλες θερμοκρασίες οι AMD , τώρα δεν ξέρω πως και γιατί ορισμένοι τους αποκαλούν θερμάστρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ξεχνάτε ότι οι FX είναι κατασκευασμένοι σε 32nm με die size 315mm (1,2δισ. τρανζίστορς) ενώ ένας i5 4690k είναι 22nm με die size 177mm με 1,4δισ. τρανζίστορς επίσης οι intel έχουν και ενσωματωμένο κύκλωμα γραφικών οπότε δικαιολογούνται οι υψηλότερες θερμοκρασίες που αναπτύσσουν .

Θα το δικαιολογούσα εάν και εφόσον τα ίδια είχε και το 2011-3 το οποίο είναι και 140W TDP.

Πολύ απλά στα μεγάλα socket έχει γίνει σωστή δουλειά με κόλληση του die και όχι τα γυφτικα που έχουν κάνει στο 1150-1151 και μερικά 1155 (στα τελευταία όχι σε τέτοιο βαθμό βέβαια).

Όσοι έκαναν delid είδαν 10 μπορεί και 15C κάτω!!! Κρίμα να δίνεις τόσα λεφτά για να βαρας με το σφυρι, δεν αναφέρω καν τα πολλά περιστατικά μικρό ρωγμων (τρίχες) στο die που παρουσιάζουν πολλά delid.

Anyway προσωπικά ότι γράφω το γράφω χωρίς φανατισμό απλά σαν καταναλωτής γράφω τα παράπονα μου.

Τα ίδια μπορώ να πω και για AMD, που ουσιαστικά διάλεξαν ένα δρόμο (module) πιστεύοντας ότι θα ακολουθήσει το software το οποίο φυσικά και δεν ακολούθησε :D

Συμπέρασμα έπαιξαν κορώνα γράμματα και έχασαν, παρόλα αυτά εμένα μου χάρισαν ευχάριστες στιγμές πχ ο 960T που άνοιξε σε 6core και έπιανε 4GHz για 24/7 τα FX που κλοκαρουν +1GHz κτλπ. Είχα κάτι να ασχοληθω κάτι να βελτιώσω στο σύστημα με μία καλύτερη μητρική πχ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...