Προς το περιεχόμενο

Ξένες σειρές που παρακολουθείτε αυτόν τον καιρό


paredwse

Ποιές σύγχρονες τηλεοπτικές σειρές παρακολουθείτε αυτή την εποχή;  

40 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιές σύγχρονες τηλεοπτικές σειρές παρακολουθείτε αυτή την εποχή;



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είδα το Andromeda Strain (το καινούργιο τηλεοπτικό εννοώ). Δεν ήταν άσχημο αλλά το παλιό είναι κατά πολύ καλύτερο. Όλη αυτή η μανία με τις κακές μυστικές υπηρεσίες που όλα τα σφάζουν όλα τα μαχαιρώνουν αρχίζει και κουράζει. Ο μαχητικός δημοσιογράφος δε, ήταν πολύ μούφα!! Επίσης το τέλος ήταν μέτριο. Μου φαίνεται ότι ετοιμάζουν και συνέχεια! Κρίμα. Το βιβλίο που βασίζεται η υπόθεση είναι καταπληκτικό πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 196
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πειράζει να απαντήσω ακόμα κι αν η δημοσκόπηση είναι κλειστή?

Λοιπόν, βλέπω: pushing daisies, the big bang theory, criminal minds, how i met your mother, gossip girl, veronica mars(δυστυχως τέλειωσε) και τον υπέρτατο, μοναδικό HOUSE!:-)

ΤΙ άλλο μου προτείνετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Παιδιά, για μένα που μου άρεσε πολύ το Lost, πιστεύετε ότι θα έπρεπε να δω το Alias; Βασικά ο μεγάλος μου φόβος με το Lost, είναι το να μην έχει καλό φινάλε και γενικώς να μην έχει καλές εξηγήσεις όσον αφορά το τι γίνεται.

 

Το Alias που έχει πλέον τελειώσει, θεωρείτε πως άξιζε τον κόπο ο χρόνος που του αφιερώσατε;

 

Δεν ψάχνω για κάτι να γεμίσω το χρόνο μου (έχω πολλές τέτοιες καλές σειρές). Ρωτάω αν η σειρά ήταν ΟΥΑΟΥ!

 

Φοβήθηκα να το γράψω στο τόπικ του Alias για να μη δω Spoilers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Alias, που το ειδα εγω, ομολογω πως η 1η Season και η 2η, ηταν εξαιρετικες, ειδικα η 1η με κρατησε, στη συνεχεια απλα το παρακολουθουσα για να δω τι γινεται στο τελος και με κρατησε για λιγο διαστημα χωρις να τρελαινομαι.

 

Αυτο που θα διαπιστωσεις παντως αν τα δεις ολα τα επεισοδια, ειναι....οτι ειναι λιγο περιεργο το στορυ μετα τη 1η season.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εντάξει, το Alias είναι περίπου σαν και το 24. Βασίζεται πολύ στους ρυθμούς του, στην Jeniffer (αντε και στον Jack) και αδιαφορεί σχεδόν για το suspension of disbelief. Έχει επίσης υπερ της το όλο theme με τα gadget-ακια και το James Bond ύφος, και ένα αρκετά ενδιαφέρον backbone drive (που θα μπορούσε να οδηγήσει σε καλύτερα επεισόδια/κλιμάκωση και φινάλε).

 

Αλλά όσο αφορά το στόρυ... απο κάποια στιγμή και μετά μάλλον το γράφανε μαϊμούδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευαίσθητο σημείο το Alias :o

 

Για μένα η σειρά, γι'αυτό που ήταν, ήταν πάρα πολύ καλή, μην σου πω και εξαιρετική. Γουστάρω τις σειρές που δεν θέλουν να σε δουλέψουν, και το Alias ήταν αυτό που ήταν από την αρχή μέχρι το τέλος. Υποκειμενικά, είναι πολύ αγαπημένη σειρά, για διάφορους λόγους. Αντικειμενικά δεν μπορεί κανείς να παραλείψει τις αδυναμίες της στις 2 τελευταίες σεζόν, κυρίως στην τέταρτη, όπου για λόγους τηλεθέασης τα επεισόδια έγιναν αυτοτελή (τον σκοπό τον πέτυχε το κανάλι, μακράν η χειρότερη σεζόν είχε τα καλύτερα ratings). Είχε ασταμάτητη δράση, καλό cast, ωραίο κατά κύριο λόγο σενάριο, μια μυθολογία που τελικά απαντήθηκε και έφτασε στην κορύφωσή της (μετά κόπων και βασάνων έφτασε εκεί όμως) κ.ά.. Πάντως είναι μια σειρά που γενικά είναι πολύ αγαπημένη, σίγουρα αντικειμενικά δεν είναι αριστούργημα, αλλά έβαλε και αυτή το λιθαράκι της στην ιστορία και ξεχώρισε κατά πολύ από τον σωρό. Εγώ θα σου πρότεινα τουλάχιστον να δεις την πρώτη σεζόν και αν σου αρέσει συνεχίζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον το τελευταίο θα κάνω. Πρώτη σεζόν και βλέπουμε. Αλλά έχω κατεβάσει πολλές "πρώτες σεζόν" βρε παιδί μου. Τι να πρωτοδεί κανείς; Τέλος πάντων, ας μπει για λίγο καιρό ακόμα στο συρτάρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E κοίτα σε τέτοιες στιγμές επιλέγεις τι θέλεις να δεις.

Αν θες ψιλοχαλαρά να διασκεδάσεις με μια σειρά δράσης ξεκινάς ξέρω γω Alias.

Aν θες κάτι βαρύ, να αφοσιωθείς σε κάτι και να μην βλέπεις τίποτα άλλο, βλέπεις πχ. Τhe Wire.

 

Αν θες κωμωδία ξαναβλέπεις Friends :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι άλλο Friends! Το έλιωσα! Και για καιρό είχα ανακαλύψει το Scrubs, αλλά πλέον τα έλιωσα και αυτά.

 

Σκέφτομαι να πάω σε How I Met Your Mother.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό το HIMYM, για μένα όχι τόσο καλό όσο θα σου πουν πολλοί ίσως (πρώτη σεζόν πολύ μέτρια - για μένα πάντα) αλλά μετά έγινε όλο και καλύτερο.

 

Και για να είμαι και λίγο on topic, επέστρεψε το Dexter ως γνωστόν, και το τηλεοπτικό γεγονός του πρώτου μισού της νέα σεζόν, το Final Act (Last Season) του ανεπανάληπτου The Shield. Επίσης, ξεκίνησα το Sons of Anarchy, καινούρια σειρά του FX, έκανα και ένα review στο gtvs, για περισσότερα εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα αυτο που με χαλασε στο Alias ειναι

σποιλερ αλερτ

 

 

οτι τους και καλα κακους ξαφνικα τους κανουνε καλους, μετα παλι κακους, μετα παλι καλους.

Ασε που ποσες φορες συλλαμβανουνε τους κακους, τους ξεφευγουνε, μετα ξαναμανα τα ιδια...Plant a bullet in their head goddamit

 

 

 

Επισης, για κωμωδια λεει τρελα και το Two And A Half Men, εχει απιστευτους διαλογους και τρελο γελιο.

 

 

Το The Wire που λες τι ειναι ακριβως? Περιπετεια? Σε κραταει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν το Wire είναι μία από τις σημαντικότερες σειρές που έχουν προβληθεί ποτέ. Χωρίς υπερβολή, είναι κάτι παραπάνω από μια απλά αστυνομική σειρά, είναι άκρως ρεαλιστική, βλέπει τα πράματα όπως είναι (όπου πράγματα βάλε το "Σύστημα", πολιτική-εκπαίδευση-ναρκωτικά-δημοσιογραφία κ.λ.π.) από μία ντοκυμανταιρίστικη πλευρά.

 

Όταν το έβλεπα εγώ με απορρόφησε, δεν ήθελα να βλέπω τίποτα άλλο (δεν μου έκανε καρδιά), άντε κανα Arrested Development να σπάει η μονοτονία.

 

Ρίξε μια ματιά σε αυτό το ποστ εδώ στο ινσόμνια στο thread του Wire από τον gsarig

 

Επίσης σου παραθέτω ένα απόσπασμα (σποιλερ φρι) από αυτό το blog (Dark tyler), όλο το κείμενο είναι πολύ ενδιαφέρον, αλλά καλύτερα να μην το δεις λόγω spoiler (το απόσπασμα δες το, το όλο κείμενο μην δεις :-P).

 

 

Ο David Simon κατάφερε το αδιανόητο. Είπε μια ολοκληρωμένη ιστορία όπως ακριβώς την είχε συλλάβει. Ποτέ κανένας δημιουργός δεν έχει καταφέρει να εκμεταλλευτεί στο έπακρο τις δυνατότητες που προσφέρει η ύπαρξη ενός ΗΒΟ, εκτός από αυτόν. Το Wire αρνείται να εκβιάσει καταστάσεις ή να δραματοποιήσει γεγονότα, ακτινογραφώντας με ντοκιμαντεριστική λογική (αλλά και βαθιά ανθρωποκεντρική ευαισθησία) το φαύλο κύκλο μη ανάπτυξης της σύγχρονης δυτικής κοινωνίας. Εντοπίζει τους χαρακτήρες μέσα στους θεσμούς και τους ακολουθεί καθώς βλέπουν το αδυσώπητο σύστημα να θριαμβεύει ξανά και ξανά και ξανά εις βάρος όλων. Οι δον κιχώτες του Simon δεν επιτίθενται σε ανεμόμυλους, αλλά περιμένουν μπροστά σε άδειες ράγες, με το αλκόολ ανά χείρας, τα τρένα μιας μεταρρύθμισης που δεν θα έρθει ποτέ. Μικρές, προσωπικές στιγμές θριάμβου δεν γυαλίζονται ποτέ ώστε να παρουσιάζονται ως νίκες επί του συστήματος, καθώς οι θεσμοί όχι μόνο είναι ισχυρότεροι από τα άτομα, αλλά λειτουργούν πλέον σε τέτοιο βαθμό αυτόματου πιλότου που δεν χρειάζονται καν το άτομο για να δουλέψουν. Και η κοινωνία συνεχίζει αέναα να αναπαράγει έτσι τις ίδιες καταστάσεις.

 

Όμως ο Simon, όσο απαισιόδοξος και στυγνός ρεαλιστής είναι, άλλο τόσο δε σταματά να υπερασπίζεται τον ιδεαλισμό όσο κι αν θεωρεί πως είναι μαθηματικά αδύνατο να αλλάξει τίποτα. Γιατί, στο τέλος της μέρας, τι άλλο μπορείς να κάνεις; Αν οι μικρές νίκες είναι το καλύτερο που μπορεί να επιτευχθεί στα σημερινά κοινωνικά πλαίσια, τότε είναι για αυτές που παλεύουν οι ήρωές του-- κάθε ζωή μετράει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν το Wire είναι μία από τις σημαντικότερες σειρές που έχουν προβληθεί ποτέ. Χωρίς υπερβολή, είναι κάτι παραπάνω από μια απλά αστυνομική σειρά, είναι άκρως ρεαλιστική, βλέπει τα πράματα όπως είναι (όπου πράγματα βάλε το "Σύστημα", πολιτική-εκπαίδευση-ναρκωτικά-δημοσιογραφία κ.λ.π.) από μία ντοκυμανταιρίστικη πλευρά.

 

Όταν το έβλεπα εγώ με απορρόφησε, δεν ήθελα να βλέπω τίποτα άλλο (δεν μου έκανε καρδιά), άντε κανα Arrested Development να σπάει η μονοτονία.

 

Ρίξε μια ματιά σε αυτό το ποστ εδώ στο ινσόμνια στο thread του Wire από τον gsarig

 

Επίσης σου παραθέτω ένα απόσπασμα (σποιλερ φρι) από αυτό το blog (Dark tyler), όλο το κείμενο είναι πολύ ενδιαφέρον, αλλά καλύτερα να μην το δεις λόγω spoiler (το απόσπασμα δες το, το όλο κείμενο μην δεις :-P).

 

 

Θα το τσεκαρω, θα βρω κανα επεισοδιο να δω, αν κολλησω...κολλησα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...