Προς το περιεχόμενο

Our Linux Desktop Screenshots


NeonSync

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για αυτούς που τους αρέσουν τα futuristic και neon. Highly customizable etc

Παίζω όταν έχω ελεύθερο χρόνο με τέτοιες βλακείες.

Το έκανα σε ubuntu μηχάνημα ενός φίλου το συγκεκριμένο. Όσοι έχετε arch μπορείτε να βρείτε τον Compositor στο AUR. Θα σας πάρει λιγότερο χρόνο από το να το κάνετε build σε ubuntu όπως έκανα εγώ. Παίζει και ο απλός picom αλλά το blur είναι σκατένιο για όποιον ενδιαφέρεται. Building software sometimes is fun anyways.

spacer.png

spacer.png

spacer.png

Terminal: Alacritty

WM: Qtile

Compositor: jonaburg/picom

Application Run/Window Switcher: Rofi

Notifications: Rofi python wrapper

Επεξ/σία από ShevaGR
  • Like 10
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

έχω αρκετό καιρό i3 με plasma, τι περισσότερο προσφέρει αυτό?
μονο το minimize βλέπω με μια γρήγορη ματιά οτι μου λείπει ας πούμε

Επεξ/σία από warlock9_0
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, johnzoro750 είπε

Γενικα οι tiling window managers βολευουν όντως πιο πολύ; Ποιον προτείνετε για πρώτη δοκιμή;

Ναι , αν εισαι οπισθοδρομικος και δεν γουσταρεις μια βλακωδη ανακαλυψη που ακουει στο ονομα "ποντικι"...βολευουν :)
Απο την αλλη αν εισαι προγραμματιστης (ή χακερ :) )και θες να ακολουθεις την μοδα που λεει "μην σηκωνεις το χερι απο το πληκτρολογιο"...οι tiling window managers ειναι για σενα :)
Προσωπικα αν δεν μπορω να κανω resize ενα παραθυρο επιτοπου τραβωντας το απο την γωνια  και πρεπει να παλευω με shortcuts και μαλακιες...δεν βολευομαι με την καμμια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικά σε laptop 13αρια που σχεδόν ποτέ δεν έχω ποντίκι με βολεύει άπειρα, τα shortcuts τα συνηθίζεις πολύ γρήγορα
στο desktop δεν έχω βάλει ακόμα, είμαι με kwin

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

 

2 ώρες πριν, johnzoro750 είπε

Γενικα οι tiling window managers βολευουν όντως πιο πολύ; Ποιον προτείνετε για πρώτη δοκιμή;

Υπάρχουν κάμποσοι να δοκιμάσεις στην αρχή θα σου φανούν δύσκολοι.

2 ώρες πριν, mphxths είπε

Ναι , αν εισαι οπισθοδρομικος και δεν γουσταρεις μια βλακωδη ανακαλυψη που ακουει στο ονομα "ποντικι"...βολευουν :)
Απο την αλλη αν εισαι προγραμματιστης (ή χακερ :) )και θες να ακολουθεις την μοδα που λεει "μην σηκωνεις το χερι απο το πληκτρολογιο"...οι tiling window managers ειναι για σενα :)
Προσωπικα αν δεν μπορω να κανω resize ενα παραθυρο επιτοπου τραβωντας το απο την γωνια  και πρεπει να παλευω με shortcuts και μαλακιες...δεν βολευομαι με την καμμια.

Εμείς έχουμε και μια ηλικία λογικό να μην μας βολεύουν, οι νεολαίοι έχουν για κάθε χέρι ένα πληκτρολόγιο και για κάθε μάτι μια οθόνη :) 

Πέραν της πλάκας υπάρχει ρύθμιση να αυξομειώσεις τα παράθυρα με το ποντίκι.

Παρά την διαφορετικότητα το tiliwindow είναι πιο καθαρό και άμεσο στο μάτι, αυτή την εντύπωση αποκόμισα.

 

Επεξ/σία από nick0lis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, nick0lis είπε

Παρά την διαφορετικότητα το tiliwindow είναι πιο καθαρό και άμεσο στο μάτι, αυτή την εντύπωση αποκόμισα.

Εγω αποκομισα οτι ενοιωθα αναπηρος όποτε δοκιμασα tiling window manager. Δεν ξερω τι κανουν οι νεοι , αλλα εγω μεγαλωσα με dos (ok ακυρο αυτο :) ) και ολα τα windows με την σειρα.. η ανακαλυψη του ποντικιου...να σερνεις , να κλικαρεις , να κανεις διαφορες μαλακιες με αυτο τελοσπαντων , ειναι κατ'εμε η δευτερη μεγαλυτερη ανακαλυψη του ανθρωπινου ειδους , υπολειπομενη μονο αυτης της coca cola :)
Το να βγαινει κατι και να σου λεει , ακυρο το ποντικι , παλεψε με keyboard shortcuts , ειναι σαν να πετας κουταλια και πηρουνια και να τρως με τα chopsticks..θα κανεις την δουλεια σου , αλλα οχι τοσο ευκολα και γρηγορα οσο με τα κουταλοπηρουνα :)

Τεσπα , περι ορεξεως βεβαια...

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mphxths είπε

Εγω αποκομισα οτι ενοιωθα αναπηρος όποτε δοκιμασα tiling window manager. Δεν ξερω τι κανουν οι νεοι , αλλα εγω μεγαλωσα με dos (ok ακυρο αυτο :) ) και ολα τα windows με την σειρα.. η ανακαλυψη του ποντικιου...να σερνεις , να κλικαρεις , να κανεις διαφορες μαλακιες με αυτο τελοσπαντων , ειναι κατ'εμε η δευτερη μεγαλυτερη ανακαλυψη του ανθρωπινου ειδους , υπολειπομενη μονο αυτης της coca cola :)
Το να βγαινει κατι και να σου λεει , ακυρο το ποντικι , παλεψε με keyboard shortcuts , ειναι σαν να πετας κουταλια και πηρουνια και να τρως με τα chopsticks..θα κανεις την δουλεια σου , αλλα οχι τοσο ευκολα και γρηγορα οσο με τα κουταλοπηρουνα :)

Τεσπα , περι ορεξεως βεβαια...

Καλά, δεν το έχω φιλοσοφήσει ιδιαίτερα, αλλά συμφωνώ και εγώ οτι με την ελάχιστη προσπάθεια που τους έδωσα δεν τρελάθηκα με την ευκολία (δυσκολία) των tiling WMs.

Κάτι αντίστοιχο έχω παρατηρήσει και με τον vi/vim. Κάνω μέν τη δουλειά μου πια, αλλά δεν είμαι πιο παραγωγικός από ότι με ένα καλό graphics text editor και δεν έχω την υπομονή να μάθω όλα τα χρήσιμα κόλπα τους για να δώ το φοβερό αποτέλεσμα που υπόσχονται διάφοροι.

 

Το πιο ενδιαφέρον που βρήκα σε tiling WMs (τότε που το ήθελα γιατί τώρα δεν το θέλω πια) ήταν οτι με τον Xmonad μπορείς να έχεις σε μια οθόνη ανοιχτό ένα desktop workspace, και στη δεύτερη ένα άλλο. Σε κανέναν άλλο WM δε βρήκα τότε υποστήριξη για αυτό το ενδιαφέρον feature (όλοι οι άλλοι υποστηρίζουν μόνο το να βλέπεις πάντα το ίδιο workspace και στα δύο screens).

Επεξ/σία από jcd313
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...