Προς το περιεχόμενο

Raid 0 striping


NikMet

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 170
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Το πρωτο ακυρο ερχεται οταν φορτωνοντας τους raid drivers απο τη δισκετα, μου λεει οτι ειναι παλιοτερη εκδοση απο αυτους που εχουν τα Windows και με ρωταει αν τελικα θελω της δικσετας ή των Windows.

 

Μάλλον κάπου εδω ηταν το προβλημα, καθως δοκιμάζοντας μια τριτη (πειραγμενη και αυτη) έκδοση των XP, δεν μου ειπε οτι οι drivers της δισκετας ειναι παλιοτερη εκδοση απο αυτους που εχουν τα Windows. Και τοτε καταφερα να προχωρησω στην εγκατασταση... Προφανως οι drivers που ειχαν ενσωματωθει στις 2 αυτες εκδοσεις των XP που δοκιμασα, καπου δεν τα βρισκαν με αυτους της δισκετας και τελικα δεν φωρτονωνταν κανενας απο τους δύο..

Εκανα και Backup Image με το Acronis True Image.. Ελπιζω την επομενη φορα που θα κανω φορματ σε αυτο το συστημα, να βαλω απλως το Image και να μην ξαναγγιξω δισκετα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παντως με απειρα raid Που εχω κανει με τους drivers της δισκετας επεξα μια χαρα.απλα εβαζα κανονικη εκδοση των windows οχι καποια πειραγμενη με extra drivers κτλ.απλα windows με ενσωματωμενο service pack.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

ξεθάβω για άλλη μια φορά το θέμα για να ρωτήσω κάτι...

Έχω RAID 0 και windows xp

αλλά θα βάλω τώρα vista ultimate

πρέπει να βρω τους drivers για raid;

η τα αναγνωρίζουν αυτόματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξεθάβω για άλλη μια φορά το θέμα για να ρωτήσω κάτι...

Έχω RAID 0 και windows xp

αλλά θα βάλω τώρα vista ultimate

πρέπει να βρω τους drivers για raid;

η τα αναγνωρίζουν αυτόματα;

 

εξαρτατε παντα τον controller που ειναι πανω.της Intel αναγνωριζεται αυτοματα ενω καποιοι αλλοι j micron κτλ οχι παντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

yes.ευτυχως τα vista δεχονται drivers και απο cd και απο δισκετα που μπορεις να φτιαξεις ειτε μεσα απο τα windows ειτε bootarontaς to cd του mobo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεις προκαταβολικα να φτιαξεις μια δισκετα προληπτικα αν και λογικα δεν θα χριαστει.η πχ στα asus κανεις boot με το cd και σου λεει να σου φτιαξει δισκετα.αν το εχει αναγνωρισει θα σου βγαλει τους δισκους που εχεις αλλιως δεν θα συ βγαλει τιποτα.ολα αυτα πριν κανεις format/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην ανησυχεις.ακομα και να μην το βρει θα το καταφερεις.δεν ειναι δυσκολο.στα xp ηταν λιγο παραξενο που ηθελε μονο απο δισκετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα XP μου φάνηκε εξαιρετικά εύκολο

και δεν το έκανα με δισκέτα

έφτιαξα από την αρχή ένα CD εγκατάστασης

με ενημερώσεις που ήθελα και πάρα πολλούς RAID drivers

και έτσι υποστηρίζει αρκετές εκδώσεις!

Το καλό είναι ότι απλά το βάζεις και γίνεται εγκατάσταση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω κατι, επειδη ειμαι ασχετος με raid και επειδη εχω 2 δισκους 40 IDE ιδιους και xp οταν βαζω την εγκατασταση για που εγκατασταθουν τα xp μου δειχνει τους δισκους ξεχωριστα? φισιολογικο αυτο?

 

Αν και η μητρικη ειναι η K8N-E Deluxe της asus με nforce 3 250g πανω. Στην εκκινηση βλεπει raid mode 75 gb κανονικα και ειναι σε διαφορετικα καλωδια πανω ο καθε δισκος, στο καλωδιο ide1 ειναι ο 1ος και στο ide2 ειναι ο 2ος και το cd.

θελει δισκετα? τι μπορει να θελει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...