Προς το περιεχόμενο

Raid 0 striping


NikMet

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως από προσωπική εμπειρία που δουλεύω 2x150GB Raptors X σε RAID 0 καλό είναι να μην σπάσεις τον τελικό δίσκο σε partitions αλλά να τον χρησιμοποιείς αυτούσιο γιατί χάνει σε απόδοση όσες φορές το έχω κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 170
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
+1 poulinos. απλα με 2χraid0 θα χρησιμοποιεις πιο συχνα και του 4 δισκους στην μεγυστη ταχυτητα τους. με 4 σε raid0 θα πρεπει οι ιδιοι δισκοι να διαβασουν και μετα να γραψουν.....

εχω τους 2 σε raid0 και αν παω απο ενα partition να γραψω σε αλλο (στους ιδιους δισκους) ο χρονος ειναι μεγαλυτερος απο το αν εγραφα απο ενα δισκο σε αλλον (αυτο ισχυει περισσοτερο για μικρα αρχεια)

αλλα ο βασικοτερος λογος για να πας σε 2χraid0 ειναι το οτι αν εχεις 4 δισκους σε ενα raid αν χαλασει 1 τα εχασες ολα. αν εχεις 2χ2 θα χασεις μονο των δυο δισκων.

παραλληλα η διαφορα μεταξυ raid με 3 δισκους και 4 δισκους ειναι πολυ μικρη με τους onboard raid controlers.

αν θελεις παντως τις απολυτες επιδοσεις παρε 4 μικρους ssd σε raid0.δεν θα εχεις χωρο αλλα σαν αισθηση θα ειναι χιλιομετρα μπροστα στην everyday life. και περνεις και οτι κανονικους θελεις για χωρο (αφου εχεις το budget)

ακριβως οπως το ειπες.στα μικρα αρχεια θα εχεις καποιο delay συν οτι δεν θα χρησιμοποιουνται ολοι οι δισκοι.οπως ειπαμε το καθενα εχει συν και μειον.μπορει να τα κανει δοκιμη και τα 2 και να δει τι του αρεσει.πραγματι σε raid με 4 δισκους αμα χαλασει ο ενας μετα εχεις προβλημα για αυτο ακριβως το λογο περα απο το 4 χ raid 0 εχω τα backup mou Σε RAID 1 2 x 500

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ξερω αυτο αλλα το dvd που ειναι σε ide?

αλλα περιμενω να πει οτι εχει και καμια 10αρια ακομη για δεδομενα :)

καλα τα λεω εγω αυτα που εχω 3 και οπου να ναι αγοραζω 1-2 ακομη :)

ερωτηση : οταν εχεις 4 σε raid0 και 2 σε raid1 ολοι με την ιδια χωρητικοτητα, αυτο δεν ειναι raid5?

αν ειναι ετσι(και αν δεν κανω λαθος) στην αναγνωση πρεπει να χρησιμοποιεί και τους 6 δισκους και στη εγγραφη μονο (χαχα ακου μονο) τους 4.τα λεω καλα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι raid 5 δεν έιναι αυτό, αυτό που λες είναι 2 καθαρά ξεχωριστά raid

το 5 παίζει με όλους τους δίσκους και parity μεγαλύτερη ασφάλεια από το 0 και λίγο πιο γρήγορο από το 1 στις εγγραφές αν θυμάμαι καλά

αλλά θέλει 3 δίσκους το λιγότερο αλλά αν χάσεις τον έναν δεν χάνεις όλο το raid τον κάνουν rebuild οι άλλοι μέσο του parity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη εχει 4 δισκους σε raid0 και 2 αλλους ασχετους σε raid1 για τα ευαισθητα δεδομενα?

αν ειναι ετσι δεν ειναι καλυτερο το raid5?εχεις χωρο 4 δισκων (ενας λιγοτερος)αλλα ασφαλεια γι ολους (+οτι δεν χρειαζεται τιποτα διπλα αρχεια)?

εχω μπερδευτει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι έτσι τα έχει αλλά μπορεί να μην τον βολεύει το 5 ο καθένας πάει με τις ανάγκες του εγώ προτιμό να έχω και τους 6 σε raid 0 :P για τα ευαίσθητα έχω άλλο pc :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, από ότι κατάλαβα συμφέρει να πάρει κάποιος 4χ500 (7200rpm)

διότι, του έρχονται στα ίδια λεφτά και έχει μεγαλύτερη ταχύτητα

γιατι αν κάνει

(7200) 4χRAID 0 = 7200χ4=28.800 ενώ

(raptor)2χRAID 0=10000χ4=20.000 (θεωρητικά πάντα...)

και μπορείς από θέμα ασφάλειας να έχεις ότι άλλο θες για backup.!

 

Απλά από όσο ξέρω, δεν υπάρχει RAID 0 με 4 δίσκους παρά μόνο 2χ2...

Μια τελευταία απορία, όταν τούς κάνεις RAID το σύστημα τούς βλέπει σαν ένα, οπότε όταν βάλεις λειτουργικό και αποθηκεύσεις προγράμματα χωρίς να έχεις χωρίσει σε μέρη τον σκληρό, έτσι και κάνεις format χάνεις και τα προγράμματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

!ωχ με εστειλες :)

μπορεις να κανεις raid0 με οσους δισκους θες.

οι αντιστοιχιες με τις στροφες ειναι απλα ακυρη (καλα πως το σκεφτηκες?ευρηματικο αλλα ακυρο)

προγραμματα οπως και να κανεις τους δισκους μολις θα κανεις format τα χανεις

οταν εχεις raid0 μπορεις να χωρισεις τους δισκους σε οσα partitions θες.(ειναι σαν να εχεις εναν)

τελος 4χ500gb δεν εχουν τα ιδια με τους ραπτορς (ειναι πολυ πιο φτηνοι απο 2 ραπτορς 150gb)

 

ΥΓ. οι πιο οικονομικοι δισκοι αυτη την στιγμη ειναι οι 640gb wd(σε gb/?) οι οποιοι ειναι και πολυ γρηγοροι για 7200

ΥΓ2. αν κρινω απο τις ερωτησεις σου δεν εισαι και πολυ εξεικιωμένος με το αθλημα οποτε θα σου ελεγα να παρεις για αρχη (εφοσον θες ταχυτητα) 2 δισκους 640gb wd και να κανεις ενα raid0 με 2 και απο κει και περα βλεπεις πως ειναι και αν σε ικανοποιει παιρνεις κι αλλους ή ραπτορες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω μια υποψία οτι μπλέξαμε τα μπούτια μας :P

 

από Wiki http://en.wikipedia.org/wiki/RAID

 

  • RAID 0 (striped disks) distributes data across several disks in a way that gives improved speed and full capacity, but all data on all disks will be lost if any one disk fails.

 

  • RAID 1 (mirrored disks) could be described as a backup solution, using two (possibly more) disks that each store the same data so that data is not lost as long as one disk survives. Total capacity of the array is just the capacity of a single disk. The failure of one drive, in the event of a hardware or software malfunction, does not increase the chance of a failure nor decrease the reliability of the remaining drives (second, third, etc).

 

  • RAID 5 (striped disks with parity) combines three or more disks in a way that protects data against loss of any one disk; the storage capacity of the array is reduced by one disk.

 

  • RAID 6 (less common) can recover from the loss of two disks.

 

  • RAID 7 (experimental) single disk array in development by the Michaelis Project.

 

  • RAID 10 (or 1+0) uses both striping and mirroring.

 

 

  • RAID 0+1: striped sets in a mirrored set (minimum four disks; even number of disks) provides fault tolerance and improved performance but increases complexity. The key difference from RAID 1+0 is that RAID 0+1 creates a second striped set to mirror a primary striped set. The array continues to operate with one or more drives failed in the same mirror set, but if drives fail on both sides of the mirror the data on the RAID system is lost.

 

  • RAID 1+0: mirrored sets in a striped set (minimum four disks; even number of disks) provides fault tolerance and improved performance but increases complexity. The key difference from RAID 0+1 is that RAID 1+0 creates a striped set from a series of mirrored drives. In a failed disk situation, RAID 1+0 performs better because all the remaining disks continue to be used. The array can sustain multiple drive losses so long as no mirror loses all its drives.

 

  • RAID 5+0: stripe across distributed parity RAID systems.

 

  • RAID 5+1: mirror striped set with distributed parity (some manufacturers label this as RAID 53).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ότι έχω χάσει λίγο την μπάλα, την έχω χάσει...!

 

Αυτό το βρήκα στο oink

 

- Raid-0 Stripping! (για τρελές επιδόσεις)

Έχω 2 όμοιους δίσκους. Τους τοποθετώ, τους καθορίζω ως συστοιχεία raid-0 (define array) και τους φορμάρω. Αυτό το λέω γιατί αν είχαν δεδομένα από πριν, αυτά χάνονται.

 

Μετά το σύστημα τους βλέπει σαν 1 δίσκο, συνολικής χωρητικότητας όσο και των 2 μαζί! Θα μου πείτε τους έκανα raid ουσιαστικά για να τους ενώσω? Όχι. Για αυτό υπάρχει άλλος τρόπος... (JBOD-> δεν το συνιστώ, προτιμώ softwarικές λύσεις)

Τότε τι κέρδισα?

Όταν πάει το σύστημα να γράψει ένα δεδομένο, "το κόβει στη μέση" και γράφει ταυτόχρονα το μισό στον ένα δίσκο και το άλλο μισό στον άλλο.Έτσι το γράφει σε διπλάσια ταχύτητα, δηλαδή στο μισό χρόνο από όσο θα έκανε να το γράψει αν είχα μόνο ένα δίσκο! Ομoίως γίνεται και στην ανάγνωση. Το μισό από τον ένα, το μισό από τον άλλο και πάει λέγοντας.

Έτσι έχω διπλάσια ταχύτητα στην ανάγνωση και εγγραφή.

 

Φανταστείτε να έχω 2 WD Raptors (10.000rpm) σε raid-0... Ουσιαστικά θα είναι σα να έχω ένα δίσκο να δουλεύει στις 20.000rpm όταν όλοι οι άλλοι της αγοράς τρέχουν στις 7.200rpm

 

Συνοπτικά:

- Διπλάσια ταχύτητα ανάγνωσης και εγγραφής (θεωρητικά πάντα. πρακτικά μπορεί να είναι και υπερδιπλάσια, ή και κάτι λιγότερο ανάλογα με τα μοντέλα και τους συνδυασμούς. Μην απορείτε, δείτε τα benchmarks!)

- Λιγότερη ασφάλεια αφού αν τα φτύσει ένας από τους 2 δίσκους χάνω τα πάντα!

- Ενώ έχω 2 δίσκους ίσης χωρητικότητας τους βλέπω σαν ένα ενιαίο διπλάσιας χωρητικότητας.

 

Να σημειωθεί εδώ πως είναι ευνόητο πως δεν μπορώ να βγάλω ένα δίσκο από τη συγκεκριμένη συστοιχία και να τον διαβάσω αλλού... Ούτε καν και τους 2 μαζί! Διαβάστε και παρακάτω το γιατί.

 

Οπότε σύμφωνα με αυτό 4χ 7.200 είναι πιο γρήγοροι από 2χ 10.000!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@NOP$TRIM σε μεταφορα δεδομενων ναι 4χ7200 θα ειναι καλυτεροι αλλα σε access time χανουν επειδη οι αλλοι δουλευουν σε 10κ στροφες. Για μενα προσωπικα καλυτερα raid με 7200 δισκους παρα με raptors.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ!

Το κατάλαβα...

Πάμε παρακάτω...

Σε περίπτωση που θέλω να κάνω RAID 5

τον σκληρό που θα δημιουργήσω ωσ parity, πως τον δημιουργώ;

η όταν θα επιλέξω RAID 5 αυτό θα γίνει από μόνο του;

 

Και τέλος, όταν τελικά κάνω και format και βάλω και windows πρέπει να διαχειριστώ τον parity με κάποιο πρόγραμμα; η μόνος του θα κάνει τις επιδιορθώσεις;

 

Παιδιά 1000000000 ευχαριστώ! και 10000000 συγγνώμη αν σας πρήζω τα #!#!!~~!@$%$

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...