Προς το περιεχόμενο

Raid 0 striping


NikMet

Προτεινόμενες αναρτήσεις

και να θες να μπουν αλλιως δεν γινετε.κουτακι εγω για το stacker πηρα απο το eshop.σε raid 0 το smart ναι μεν μπορει απλα για το αν παθει κατι ο δισκος αλλα για αλλα πραγματα οπως να τρεξεις τα diagnostics της wd μεσα απο τα windows δεν γινετε.εμενα πχ που ειναι raid τα diagnostics δεν μπορουν να καταλαβουν τι ειναι και το βγαζουν σαν ide:P .οποτ εμην περιμενεις πολλα να δεις .αμα τωρα χτυπησει ο δισκος θα το καταλαβεις.πολλες φορες τα mobo εχουν και προγραμματα μεσα που αν δουν κατι παραξενο px να χαθει ο ενας δισκος σε raid 1 σου σφυρανε.σε raid 0 αν γινει κατι δεν θα προλαβεις να το σωσεις:σε raid 1 απλα σου λεει να αλλαξεις δισκο και να το ξανακανεις build.βεβεα αν το smart δει οτι ο δισκος σου παει να καταρευσει ακομα και να ειναι raid θα στο βγαλει.το ειχε ο bro αυτο το προβλημα.του εβγαζε οτι παιζει το raid μεν αλλα οτι κατι παραξενο γινετε.και οταν τον εβαλα σε μη raid βγαζει backup and replace.τωρα για θερμοκρασιες μαλλονμ δεν θα δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 170
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Παιδιά μια asap απάντηση!!!!!

Διάβασα έναν οδηγό για το πως να ενσωματώσω τούς RAID Drivers στο CD

Στο τέλος σου λέει, αν το DVD/CD ROM είναι στα ίδια sata που είναι και οι σκληροί

να το αλλάξεις η να βάλεις ένα IDE και ότι αν έχεις 4 GB ram να βγάλεις 1 γιατί παίζει να παιχτεί κάποιο πρόβλημα, την ώρα της εγκατάστασης...

 

ισχύει;

 

Τέλος στο CD έχω βάλει, μόνο (WinXPPro, SP2, Intel textmode drivers ) δεν έχω βάλει, INF files drivers πειράζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

me thν μνημη δεν θα εχεις προβλημα απλα θελει 64 bit για να δει τεσσερα giga αλλιως θα δει 3,2.για το αλλο που ρωτας θα το δεις στην πραξη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το άλλο πιο είναι;

Το IDE DVD-RW;

Τα INF file drivers;

 

 

-----Προστέθηκε 26/10/2008 στις 05 : 44 : 56-----

 

 

Τελείωσα το format...

Όταν ανοίγω το PC, λίγο μετά το POST

μου βγάζει ότι έχει βρει 4 σκληρούς λέει και κάτι άλλο

και έχει και σε παρένθεση 0 και όλα αυτά είναι πράσινα...

 

Ανοίγει και το PC και μου βγάζει στον υπολογιστή,

ότι έχει βρει έναν σκληρό 1,81TB

 

Άρα όλα έχουν πάει μια χαρά;

 

Όταν έκανα install τα windows, εκεί που λέει ότι θα πάρει 33 λεπτά, μου το έκανε σε 3

πρώτη φορά είδα τόσο γρήγορο Install!!!!!!!

 

όμως, όταν είμαι στα windows και κάνω install κανά driver, δεν βλέπω και την τρελή διαφορά σε ταχύτητα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το άλλο πιο είναι;

Το IDE DVD-RW;

Τα INF file drivers;

 

 

-----Προστέθηκε 26/10/2008 στις 05 : 44 : 56-----

 

 

Τελείωσα το format...

Όταν ανοίγω το PC, λίγο μετά το POST

μου βγάζει ότι έχει βρει 4 σκληρούς λέει και κάτι άλλο

και έχει και σε παρένθεση 0 και όλα αυτά είναι πράσινα...

 

Ανοίγει και το PC και μου βγάζει στον υπολογιστή,

ότι έχει βρει έναν σκληρό 1,81TB

 

Άρα όλα έχουν πάει μια χαρά;

 

Όταν έκανα install τα windows, εκεί που λέει ότι θα πάρει 33 λεπτά, μου το έκανε σε 3

πρώτη φορά είδα τόσο γρήγορο Install!!!!!!!

 

όμως, όταν είμαι στα windows και κάνω install κανά driver, δεν βλέπω και την τρελή διαφορά σε ταχύτητα...

 

δεν θα δεις τρελες διαφορες σε μερικα πραγματα για τους παρακατω λογους.οτανμ κανεις install drivers τοτε περιμενεις και το cdrom να διαβασει

β.περιμενεις να γινουν install διαφορα services οποτε περιμενεις τα windows.

διαφορες θα δεις σε read write ειδικα οταν κανεις πραγματα μεταξυ δισκων,.αμα κανεις αρχεια copy απο dvd θα περιμενεις to dvd που ειναι πολυ πιο αργο απο τους δισκους οποτε ο δισκος περιμενει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα!

Φυσιολογικά όμως ένα Defrag δεν θα έπρεπε να το κάνει πολύ γρήγορα;

Δεν τον βλέπω να το κάνει...

 

Να ρωτήσω το Intel Matrix Storage Manager θα μου πει αν όλα έχουν πάει μια χαρά;

Να το κατεβάσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

PerfectDisk:

Started - 2:31:13 μμ

Finished - 3:21:26 μμ

 

Total: 1.82TB

Free: 1.80TB

Used: 15.9GB

 

Γιατί έχω την εντύπωση ότι πάει πιο αργά από πριν;

 

 

πιο αργα δυσκολο.δες με το sisoft sandra το ποσο γρηγορα παει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μονος σου καταλαβενεις.εμενα τι με θες.οπως βλεπεις βγαζεις 3 φορες και παραπανω απο τον velociraptor.ποιους δισκους πηρες τελικα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξη ρε παιδί μου!

Απλά ξέρεις, θέλω την εξακρίβωση...

 

Βασικά, έχω απογοητευτεί γιατί ο σκοπός που το έκανα αυτό

ήταν για να βλέπω γρήγορα αποτελέσματα, πχ πιο γρήγορο φόρτωμα των windows

πράγμα που είναι το ίδιο αλλά μάλλον αυτό είναι το Access Time το οποίο δεν βελτιώθηκε πολύ...

Εκτός του ότι έκανε Format, σε λιγότερο από 15 λεπτά συνολικά από την ώρα του boot, δεν έχω δει άλλη διαφορά...

 

Τεσπα 4χ500GB Seagate ενδιαφέρεσαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...