Προς το περιεχόμενο

Raid 0 striping


NikMet

Προτεινόμενες αναρτήσεις

στα windowsw δυσκολο να δεις μεγαλη διαφορα διοτι τα windows ειναι απο μονα τους καθυστερηση.και οπως θα εχεις δει πολλες φορες ο δισκος σταματαει να φορτωνει και βλεπεις οτι περιμενεις τα windws να ανιχνευσουν τα keyboard και αναβουν ολα τα λαμπακια.οποτε μην περιμενεις οτι θα δεις καποια διαφορα.απλα περιμενεις τα idia ta windows με τις βλακειες που κανουν και οχι τον δισκο.οσο για τους δισκους εχω 6 χ 500. 4 χ 500 raid 0 και 2 χ 500 raid 1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 170
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Άρα να υποθέσω πως δεν ενδιαφέρεσαι!:P

 

Λοιπόν, ένα μεγάλο ευχαριστώ, για την υποστήριξη και αν χρειαστώ κάτι, εδώ είμαστε!

Βέβαια και εσύ αν χρειαστείς κάτι, εδώ είμαστε:-):lol::-D:shifty:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες ΒΟΗΘΕΙΑ....

Πηρα την μεγάλη αποφαση για φορματ επιτελους και με την ευκαιρια ειπα να αλλάξω και τους 2χ200 γιγα δισκους που ειχα σε SATA RAID 0 Striping με 3x320 που μεχρι τωρα εκτελουσαν χρηση backup...

Δεν θυμαμαι πως ειχα κανει την εγκατασταση των RAID drivers πριν 3μιση χρονια που πρωτοέστησα το συστημα και το λεω αυτο γιατι στο PC μου δεν εχω εγκατεστημενο floppy...

Η μητρικη μου, της MSI, έχει 2 RAID controllers, τον βασικο της nVidia και ενα δευτερο της Silicon..

Ξεκινώντας το PC μπαινω στο Setup της nVidia όπου και με αφήνει να ορίσω τους 3 δισκους σαν RAID Stripe... Εκει δεν εχει να κάνω κάτι άλλο...

Οπότε βάζω ένα CD με Windows τα οποια ειδα οτι εχουν και RAID Drivers ενσωματωμένους, οπότε σκεφτηκα οτι θα μπορέσω να βαλω RAID Drivers χωρις να χρειαστώ floppy..

Αλλά αφου μπω στην εγκατασταση των XP και φορτώσει αρκετους Drivers, μεταξύ των οποίων και καποιοι SATA RAID της nVidia, τελικά μετα μου λεει οτι δεν βρισκει δισκο στο συστημα και δεν μπορω να κάνω τιποτα εκτος απο επανεκκινηση.....

 

Ξερει κανεις τι πρέπει να κανω????????????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες ΒΟΗΘΕΙΑ....

Πηρα την μεγάλη αποφαση για φορματ επιτελους και με την ευκαιρια ειπα να αλλάξω και τους 2χ200 γιγα δισκους που ειχα σε SATA RAID 0 Striping με 3x320 που μεχρι τωρα εκτελουσαν χρηση backup...

Δεν θυμαμαι πως ειχα κανει την εγκατασταση των RAID drivers πριν 3μιση χρονια που πρωτοέστησα το συστημα και το λεω αυτο γιατι στο PC μου δεν εχω εγκατεστημενο floppy...

Η μητρικη μου, της MSI, έχει 2 RAID controllers, τον βασικο της nVidia και ενα δευτερο της Silicon..

Ξεκινώντας το PC μπαινω στο Setup της nVidia όπου και με αφήνει να ορίσω τους 3 δισκους σαν RAID Stripe... Εκει δεν εχει να κάνω κάτι άλλο...

Οπότε βάζω ένα CD με Windows τα οποια ειδα οτι εχουν και RAID Drivers ενσωματωμένους, οπότε σκεφτηκα οτι θα μπορέσω να βαλω RAID Drivers χωρις να χρειαστώ floppy..

Αλλά αφου μπω στην εγκατασταση των XP και φορτώσει αρκετους Drivers, μεταξύ των οποίων και καποιοι SATA RAID της nVidia, τελικά μετα μου λεει οτι δεν βρισκει δισκο στο συστημα και δεν μπορω να κάνω τιποτα εκτος απο επανεκκινηση.....

 

Ξερει κανεις τι πρέπει να κανω????????????????

η θα πρεπει να βαλεις τους σωστους drivers για τοraid διοτο οταν ειναι σε δισκετα φορτωνεις δυο αρχεια δυο drivers πως να το πω η θα βρεις ενα floppy.στα vista τους βρισκει και απο cd η usb stick στα xp floppy μονο.αλλιως φτιαξε σε ενα φιλο σου την δισκετα και μετα στον φιλο σου ενσωματοσε τους στο cd για να ειναι οι σωστοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα να υποθέσω πως δεν ενδιαφέρεσαι!:P

 

Λοιπόν, ένα μεγάλο ευχαριστώ, για την υποστήριξη και αν χρειαστώ κάτι, εδώ είμαστε!

Βέβαια και εσύ αν χρειαστείς κάτι, εδώ είμαστε:-):lol::-D:shifty:

 

oxi ενταξεθ.6 δισκοι ειναι μια χαρα.και για 10 δεν εχω χωρο στο pc ουτε mobo με 10 sata υπαρχει.χαχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η θα πρεπει να βαλεις τους σωστους drivers για τοraid διοτο οταν ειναι σε δισκετα φορτωνεις δυο αρχεια δυο drivers πως να το πω η θα βρεις ενα floppy.στα vista τους βρισκει και απο cd η usb stick στα xp floppy μονο.αλλιως φτιαξε σε ενα φιλο σου την δισκετα και μετα στον φιλο σου ενσωματοσε τους στο cd για να ειναι οι σωστοι.

 

Λογικά αυτοί που ειναι στο CD πρεπει να κάνουν..

Πόσους drivers έχει η NVidia για το Raid?

Εχω ακουσει οτι ειναι συγκεκριμενοι..

Το περιεργον ειναι οτι φορτωνει drivers αλλα δεν δινει τη δυνατοτητα να κανω κατι με αυτους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα οταν εφτιαχνα την δισκετα για nvidia raid και πατουσα f6 για να κανω add drivers και του ελεγα οτι οι drivers ειναι στην δισκετα με εβαζε να φορτωσω απο την δισκεττα σαν 2 drivers οχι μονο ενα και μου ελεγε οτι και τα 2 required.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες ΒΟΗΘΕΙΑ....

Πηρα την μεγάλη αποφαση για φορματ επιτελους και με την ευκαιρια ειπα να αλλάξω και τους 2χ200 γιγα δισκους που ειχα σε SATA RAID 0 Striping με 3x320 που μεχρι τωρα εκτελουσαν χρηση backup...

Δεν θυμαμαι πως ειχα κανει την εγκατασταση των RAID drivers πριν 3μιση χρονια που πρωτοέστησα το συστημα και το λεω αυτο γιατι στο PC μου δεν εχω εγκατεστημενο floppy...

Η μητρικη μου, της MSI, έχει 2 RAID controllers, τον βασικο της nVidia και ενα δευτερο της Silicon..

Ξεκινώντας το PC μπαινω στο Setup της nVidia όπου και με αφήνει να ορίσω τους 3 δισκους σαν RAID Stripe... Εκει δεν εχει να κάνω κάτι άλλο...

Οπότε βάζω ένα CD με Windows τα οποια ειδα οτι εχουν και RAID Drivers ενσωματωμένους, οπότε σκεφτηκα οτι θα μπορέσω να βαλω RAID Drivers χωρις να χρειαστώ floppy..

Αλλά αφου μπω στην εγκατασταση των XP και φορτώσει αρκετους Drivers, μεταξύ των οποίων και καποιοι SATA RAID της nVidia, τελικά μετα μου λεει οτι δεν βρισκει δισκο στο συστημα και δεν μπορω να κάνω τιποτα εκτος απο επανεκκινηση.....

 

Ξερει κανεις τι πρέπει να κανω????????????????

 

 

Η μητρικη μου ειναι η MSI K8N Neo4 Platinum με NVIDIA nForce4 Ultra Chipset και RAID Controllers τους NV Raid και Silicon Image's SATARAID5

 

poulinos το προβλημα μου δεν ειναι αν χρειαζεται 1 ή 2 drivers, αλλά το οτι οταν παταω F6 δεν κανει τιποτα για να του ω ου να κοιταξει για drivers... αλλωστε οι drivers αυτοι υπαρχουν σιγουρα και μεσα στο CD των Windows.. Ισως θα μπορουσα απο να του πω να τους παρει απο εκει..

Δοκιμασα και με LASTXP που εχει επισης Raid Drivers αλλα το ιδιο ακριβως εγινε.. Μηπως δεν κανω κατι σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν πατας f6 δεν γινετε να μην σε πηγαινει στο μενου εκτος αν εχεις κανα microsoft keyboard και ειναι ενεργοποιημενο το fn το κουμπι και αντι για f6 κανει αυτο που ειναι πανω απο το κουμπι.αν ειναι ανοιχτο το fn κλειστο αν ειναι κλειστο ανοιξε το.πρεπει να σε βγαζει σε μενοιυ.και το f6 θα το πατησεις οταν στο λεει ουτε πιο μετα ουτε πιο πριν.απο cd αντους ειχε μεσα θα τους επερνε μονο του αν ειναι λαθος τοτε δεν βρισκει δισκο ουτε μπορεις να του πεις να ψαξει στο cd.μονο se floppy ψαχνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι τελικά με το F6 με παει για να βρει drivers αλλά μόνο απο δισκέτα...

Δεν υπαρχει τροπος να φορτωσει απο εξωτερικο δισκο που τον αναγνωριζει? Γιατι θελει μονο απο δισκετα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Δοκιμασα να βαλω τους drivers στο CD με το nlite αλλα δεν τα καταφερα, μάλλον γιατι θελει η εκδοση των Win που θα χρησιμοποιησεις να ειναι απειραχτη (και σιγουρα να μην εχει ξαναπερασει απο το nlite). Δοκιμαζοντας με ένα "καθαρό" και απείραχτο ISO των WINXP Greek εκανα ενα CD που μπουταρει και με αφηνει να κανω εγκατασταση. Δυστυχως δεν μπορεσα να αλλαξω στην μεση το CD και να βαλω το αλλο, το πειραγμενο που με ενδιαφερει, καθως ξεκινα να περναει αρχεια για την εγκατασταση στο δισκο και επειδη ειναι ελληνικη αυτη η εκδοση θα μπερδευτει η κατασταση αν αλλάξω το CD στη μεση..

Τελικα εκανα εγκατασταση αυτη την ελληνικη untouched εκδοση.

 

Ποιος ειναι ο πιο ευκολος τροπος να την σβησω, χωρις να σβηστει ο raid driver, και να βαλω την αγγλικη πειραγμενη εκδοση?

Να σβησω τα αρχεια απο το δισκο, αλλα πως να μην σβηστει ο raid driver, αλλά και μην μεινουν καταλοιπα απο την ελληνικη εκδοση?

 

------------------------------------------

 

Αφου δεν βρηκα αλλη λύση, συνδεσα ενα disk drive στο PC μου και ξεκινησα την εγκατασταση...

Το πρωτο ακυρο ερχεται οταν φορτωνοντας τους raid drivers απο τη δισκετα, μου λεει οτι ειναι παλιοτερη εκδοση απο αυτους που εχουν τα Windows και με ρωταει αν τελικα θελω της δικσετας ή των Windows. Βεβαια αν του πω σε αυτο το σημειο να βαλει των Windows δεν έχω αποτελεσμα..

Αλλα και της δισκετας αν φορτωσω τελικα φτανει στο γνωστο σημειο που μου λεει οτι δεν βλεπει κανενα σκληρο εγκατεστημενο στο συστημα μου. Εκει δηλαδη που φτανουν ολα τα WinCD που δοκιμασα πριν, εκτος απο αυτο που εκανα slipstream τους raid drivers και με το οποιο εγκατεστησα κανονονικα τα απλα/απειραχτα XP..

Αυτο δεν εχει λογικη.. Τι γινεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσες φορες εχω δοκιμασει με δισκετα ολα καλα?σιγουρα βαζεις τα σωστααρχεια μεσα στην δισκετα?κατι παει λαθος δεν γινετε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...