Προς το περιεχόμενο

Raid 0 striping


NikMet

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 170
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Οκ ρε αδελφέ! τώρα να σου πω, επειδή έχω είδη 1x 500GB αν πάρω 640GB λόγο διαφορετικού μοντέλου, θα έχω απώλειες; η καλύτερα να πάρω άλλα τρία του ιδίου;

 

Και τέλος το cosmos s χωράει μόνο 4 δίσκους; η μπορείς να βάλεις και εκτός του κουτιού με το ανεμιστήρα; και με 750w τροφοδοτικό δεν θα έχω πρόβλημα ε;

 

CPU:e8500

MB:Rampage Formula

GPU:ATI 4870

HDD:2 (500GB+εξ.1TB)

MONITOR:22"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ξερω αυτο αλλα το dvd που ειναι σε ide?

αλλα περιμενω να πει οτι εχει και καμια 10αρια ακομη για δεδομενα :)

καλα τα λεω εγω αυτα που εχω 3 και οπου να ναι αγοραζω 1-2 ακομη :)

ερωτηση : οταν εχεις 4 σε raid0 και 2 σε raid1 ολοι με την ιδια χωρητικοτητα, αυτο δεν ειναι raid5?

αν ειναι ετσι(και αν δεν κανω λαθος) στην αναγνωση πρεπει να χρησιμοποιεί και τους 6 δισκους και στη εγγραφη μονο (χαχα ακου μονο) τους 4.τα λεω καλα?

 

καλα απιστευτο.ποσους δισκους εχεις πια? μεχρι τωρα ειπες 6. εχεις pci controler?

 

 

asus evolution.8 sata 1 ide για 2 συσκευες.6 σκληροι re2 500 gb της wd.4 χ raid 0 Και 2 x raid 1 για τα bacκup.και επειδη τα backup εχουν αξια τα backup και σε ενα ipod 160 gb.

 

το raid 5 ειναι αλλο.εγω εχω διο διαφορετικα raid καμια σχεση το ενα με το αλλο.θα μπορουσα το raid 0 me τους 4 δισκους να το κανα raid 5 δηλαδη τρεις δισκοι σαν raid 0 και ο ενας για parity οποτε αν γινει κατι να μην χασω data.αλλα απο το raid 0 και να χασω δεν με νοιαζει.αλλο το raid 5 και αλλο raid 0 kαι ξεχωριστα raid 5.επισης με τους τεσσερις δισκους θα μπορουσα να κανο raid 0+1 δηλαδη 2 stripping και 2 mirroring.μπορεις να εχεις πολλα raid Που το καθενα δεν εχει σχεση με το αλλο.αλλο array to raid 0 αλλο το array me raid 1.αν του ελεγα οτι ολοι οι δισκοι ειναι ενα raid τοτε μπορω να φτιαξω ειτε raid 0 me 6 hdd ειτε raid 5 με 4 δισκους και ενας για parity.ειτε raid 0 +1 3 δισκοι και 3 αντιγραφα κτλ κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ ρε αδελφέ! τώρα να σου πω, επειδή έχω είδη 1x 500GB αν πάρω 640GB λόγο διαφορετικού μοντέλου, θα έχω απώλειες; η καλύτερα να πάρω άλλα τρία του ιδίου;

 

Και τέλος το cosmos s χωράει μόνο 4 δίσκους; η μπορείς να βάλεις και εκτός του κουτιού με το ανεμιστήρα; και με 750w τροφοδοτικό δεν θα έχω πρόβλημα ε;

 

CPU:e8500

MB:Rampage Formula

GPU:ATI 4870

HDD:2 (500GB+εξ.1TB)

MONITOR:22"

α.αν κανεις raid 0 με δυο διαφορετικα κοντελα δεν ειναι οτι καλυτερο διοτι αν ειναι 500+640 στην πραξη το raid θα ειναι τα 1000 kai ta αλλα 140 δεν θα ειναι raid αφου ο αλλος ειναι 500 .συν οτι επειδη ειναι διαφορετικα μοντελα ο αργος θα καθυστερει λιγο το raid.οχι οτι θα πηγαινει σαν κανονικο απλα θα ειναι λιγο παραξενο.κατα τα αλλα παιζει.εγω πηρα ιδιο μοντελο ακριβως και πηρα και tis western digital που ειναι raid edition.εχουν καποια πλεονεκτηματα.το cosmos αμα ειναι san to stacker του βαζεις αλλο ενα module 4 in 3 και 3 θεσεις 5 1/4 τις κανεις 4 θεσεις 3 1/2.αυτο εχω κανει εγω.το δευτερο module το πληρωσα 14 ευρω.

όχι raid 5 δεν έιναι αυτό, αυτό που λες είναι 2 καθαρά ξεχωριστά raid

το 5 παίζει με όλους τους δίσκους και parity μεγαλύτερη ασφάλεια από το 0 και λίγο πιο γρήγορο από το 1 στις εγγραφές αν θυμάμαι καλά

αλλά θέλει 3 δίσκους το λιγότερο αλλά αν χάσεις τον έναν δεν χάνεις όλο το raid τον κάνουν rebuild οι άλλοι μέσο του parity

ναι ειναι πιο γρηγορο απο το ενα εφοσον οι 2 δισκοι ειναι raid 0 στην πραξη.τα υπολοιπα τα γραφω πιο κατω.

δηλαδη εχει 4 δισκους σε raid0 και 2 αλλους ασχετους σε raid1 για τα ευαισθητα δεδομενα?

αν ειναι ετσι δεν ειναι καλυτερο το raid5?εχεις χωρο 4 δισκων (ενας λιγοτερος)αλλα ασφαλεια γι ολους (+οτι δεν χρειαζεται τιποτα διπλα αρχεια)?

εχω μπερδευτει

δεν κανω raid 5 για τους παρακατω λογους.α.αν καει το mobo και αλλαξω mobo ισως το νεο mobo μου σβησει ολους τους δισκους οποτε δεν θα μπορεσω να παρω ποτε backup.και σε 2 χρονια δεν θα μπορω να βρω το ιδιο mobo που εχω τωρα και β.τωρα εχω χ48 chipset.σε ενα χρονο μπορει να ειναι αλλο και να φοραει αλλο raid και να μεινω χωρις mobo και την μαμησα.ενω to raid 1 που εχω και να χαλασει οι δισκοι θα παιξουν κανονικα ξεχωριστα σε αλλο pc εφοσον απλα ο ενας ειναι αντιγραφο του αλλου.και απλα στο νεο μηχανημα θα τους ξανακανω raid 1 με πρωτοτυπο δισκο οποιον να ειναι αφου και οι 2 ειναι το ιδιο.επισης δεν θελω να μπλεκω λειτουργικα με backup.θελω να σβηνω λειτουργικο και να τελεινωνω.επισης το raid 5 ειναι θεωρητικα γρηγορο πρακτικα ειναι αρκετα αργο επειδη ο ενας δισκος ειναι parity πρεπει η cpu σου να δουλευει τις πραξεις για το parity και απαιτει αρκετο χρονο.και επειδη οι onboard controller ειναι λιγο πολυ της πλακας χωρις ξεχωριστη cpu αργουν.αν θες καλο raid 5 controller me δικια του cpu και δικια του μνημη παμε σε adaptec me 400-500 ευρω μεχρι και με μπαταριουλα πανω για ναμην χανει ρυιθμισεις.οι onboard δεν εχουν ουτε cpu ουτε μνημη και τραβανε απο το συστημα και το raid 5 θα παιξελει ελαχιστα πιο καλα απο μονο ενα σκληρο απλα θα εχεις και την ασφαλεια.

Λοιπόν, από ότι κατάλαβα συμφέρει να πάρει κάποιος 4χ500 (7200rpm)

διότι, του έρχονται στα ίδια λεφτά και έχει μεγαλύτερη ταχύτητα

γιατι αν κάνει

(7200) 4χRAID 0 = 7200χ4=28.800 ενώ

(raptor)2χRAID 0=10000χ4=20.000 (θεωρητικά πάντα...)

και μπορείς από θέμα ασφάλειας να έχεις ότι άλλο θες για backup.!

 

Απλά από όσο ξέρω, δεν υπάρχει RAID 0 με 4 δίσκους παρά μόνο 2χ2...

Μια τελευταία απορία, όταν τούς κάνεις RAID το σύστημα τούς βλέπει σαν ένα, οπότε όταν βάλεις λειτουργικό και αποθηκεύσεις προγράμματα χωρίς να έχεις χωρίσει σε μέρη τον σκληρό, έτσι και κάνεις format χάνεις και τα προγράμματα;

raid 0 και με 10 δισκους αμα θες.των χωριζεις τον δισκο.αν εχεις δυο επι 500 ειναι ενα giga.οταν κανεις εσυ ενα partition 300 giga στην πραξη το partition αυτο ειναι 150 giga απο τον καθε δισκο.οποτε κανεις οσα partition θες.αν κανεις 2 κοματια των 500 giga ΤΟ ΚΑΘΕ ΚΟΜΑΤΙ ΕΙΝΑΙ 250 GIGA APO TON KAΘΕ ΔΙΣΚΟ KAI ΤΟ ALLO KOMMATI TON 500 EINAI PALI KAI ΑΥΤΟ 250 ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΔΙΣΚΟ.

Ναι ότι έχω χάσει λίγο την μπάλα, την έχω χάσει...!

 

Αυτό το βρήκα στο oink

 

- Raid-0 Stripping! (για τρελές επιδόσεις)

Έχω 2 όμοιους δίσκους. Τους τοποθετώ, τους καθορίζω ως συστοιχεία raid-0 (define array) και τους φορμάρω. Αυτό το λέω γιατί αν είχαν δεδομένα από πριν, αυτά χάνονται.

 

Μετά το σύστημα τους βλέπει σαν 1 δίσκο, συνολικής χωρητικότητας όσο και των 2 μαζί! Θα μου πείτε τους έκανα raid ουσιαστικά για να τους ενώσω? Όχι. Για αυτό υπάρχει άλλος τρόπος... (JBOD-> δεν το συνιστώ, προτιμώ softwarικές λύσεις)

Τότε τι κέρδισα?

Όταν πάει το σύστημα να γράψει ένα δεδομένο, "το κόβει στη μέση" και γράφει ταυτόχρονα το μισό στον ένα δίσκο και το άλλο μισό στον άλλο.Έτσι το γράφει σε διπλάσια ταχύτητα, δηλαδή στο μισό χρόνο από όσο θα έκανε να το γράψει αν είχα μόνο ένα δίσκο! Ομoίως γίνεται και στην ανάγνωση. Το μισό από τον ένα, το μισό από τον άλλο και πάει λέγοντας.

Έτσι έχω διπλάσια ταχύτητα στην ανάγνωση και εγγραφή.

 

Φανταστείτε να έχω 2 WD Raptors (10.000rpm) σε raid-0... Ουσιαστικά θα είναι σα να έχω ένα δίσκο να δουλεύει στις 20.000rpm όταν όλοι οι άλλοι της αγοράς τρέχουν στις 7.200rpm

 

Συνοπτικά:

- Διπλάσια ταχύτητα ανάγνωσης και εγγραφής (θεωρητικά πάντα. πρακτικά μπορεί να είναι και υπερδιπλάσια, ή και κάτι λιγότερο ανάλογα με τα μοντέλα και τους συνδυασμούς. Μην απορείτε, δείτε τα benchmarks!)

- Λιγότερη ασφάλεια αφού αν τα φτύσει ένας από τους 2 δίσκους χάνω τα πάντα!

- Ενώ έχω 2 δίσκους ίσης χωρητικότητας τους βλέπω σαν ένα ενιαίο διπλάσιας χωρητικότητας.

 

Να σημειωθεί εδώ πως είναι ευνόητο πως δεν μπορώ να βγάλω ένα δίσκο από τη συγκεκριμένη συστοιχία και να τον διαβάσω αλλού... Ούτε καν και τους 2 μαζί! Διαβάστε και παρακάτω το γιατί.

 

Οπότε σύμφωνα με αυτό 4χ 7.200 είναι πιο γρήγοροι από 2χ 10.000!

Φανταστείτε να έχω 2 WD Raptors (10.000rpm) σε raid-0... Ουσιαστικά θα είναι σα να έχω ένα δίσκο να δουλεύει στις 20.000rpm όταν όλοι οι άλλοι της αγοράς τρέχουν στις 7.200rpm

ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ ΑΥΤΟ KAI MONO STA benchmarks .στην πραξη οraptor εχει καλυτερο access time.και οχι δεν θα ειναι σαν 20.000 rpm.αυτο θα ειναι στις ιδανικες των ιδανικων.στην πραξη δεν θα παρεις 100 τις εκατο ουυτε 400 τις εκατο με 4 δισκους.δεν μπορεις να μεταφερεις αλου δισκο η δισκους.δισκους μονο αμα ειναι το ιδιο Mobo.to raid 0 δεν εχει σχεση με το jbod.to raid 0 ειναι αυτο ποθ ειπατe το jbod απλα πολους δισκους τους κανει να φενονται σαν ενας.δεν ειναι μισο μισο δεν ειναι raid 0 δεν ειναι raid 1 .απλα τα πολλα καλαθια τα κανει ενα μεγαλο..δεν παιρνει μισο μισο αποκαθε καλαθι οπως το raid 0 για να ειναι πιο γρηγορο.jbod = αχρηστο.χρησιμο αν εχεις 10 χ 500 δισκους και δεν θες 10 partitions και θες να φενονται ολα οτι ειναι ενα.μονο εκει.

οκ!

Το κατάλαβα...

Πάμε παρακάτω...

Σε περίπτωση που θέλω να κάνω RAID 5

τον σκληρό που θα δημιουργήσω ωσ parity, πως τον δημιουργώ;

η όταν θα επιλέξω RAID 5 αυτό θα γίνει από μόνο του;

 

Και τέλος, όταν τελικά κάνω και format και βάλω και windows πρέπει να διαχειριστώ τον parity με κάποιο πρόγραμμα; η μόνος του θα κάνει τις επιδιορθώσεις;

 

Παιδιά 1000000000 ευχαριστώ! και 10000000 συγγνώμη αν σας πρήζω τα #!#!!~~!@$%$

δεν μπλεκεις εσυ με το parity.το raid κανει το parity μονο του.οποιο δισκο και να χασεις και να μην ειναι ο parity με βαση τους αλους δυο το ξαναφτιαχνει.να στο δωσω με παραδειγμα.

 

 

δισκος 1 εχει το νουμερο 100 - δισκο2 εχει το νουμερο 60 parity 100-60=40 .το parity κραταει το 40.

αν εγω σου παρω τον πρωτο δισκο εσυ λες δισκος 2 + parity = 40+60 αρα ο πρωτος ειχε το 100

αν εγω σου παρω τον δευτερο εσυ λες 100-40 -60

και παει λεγοντας.φαντασοθ το σαν πραξεις.αμα σου παρω το ενα νουμερο με βαση τους αλους διο το βγαζεις.αν χαλασουν 2 δισκοι τα χασες ολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 χ 7200 = πιο γρηγορο απο 2 χ 10.000 στροφες σε transfer rate οχι σε access time.αναλογως τι κανεις εκει θα φανει αν ειναι καλυτερο.αν διαχειριζεσαι πολυ μικρα αρχεια ο raptor θα κερδισει αν διαχειριζεται ογκωδη αρχεια το 4 x 7200 θα το πατησει κατω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ φίλε μου! ήσουνα κατατοπιστικότατος!!!

Αυτό με το cosmos δεν κατάλαβα, ουσιαστικά μου λες

να πάω να πάρω άλλο ένα κουτάκι με 4 υποδοχές και να το βάλω από πάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αυτο εννοω.14 ευρω εχει eshop νομιζω.και οσο θυμαμε το cosmos εχει το idio module με τα stacker.βαζεις αλλο ενα τετοιο και εχεις μετα οχτω θεσεις για hdd.πχ στο stacker εχω dvd recorder απο κατω 2ο dvd recorder ενα module με 3 σκληρους μετα το floppy και μετα αλλο ενα Module.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Λοιπόν, μόλις γύρισα από το πλαίσιο, έχοντας μαζί μου 2 σκληρούς...

ίδιους με αυτόν που έχω τώρα...

 

1) Για να κάνω RAID 0 με 4 σκληρούς, πρέπει να τους βάλω όλους μαζί;

Η μπορώ να βάλω τους τρεις και όταν πάρω τον τέταρτο... τον βάζω;

 

2)Όταν το κάνω αυτό, θα πάρω άλλον έναν 1Τ, να τον κάνω RAID 1 με τον εξωτερικό 1Τ που έχω...

Για να κάνω τους RAID 0 να κάνουν BackUp στους RAID 1, θα το καταφέρω με κάποιο software;

Απλά να κάνει το BackUp στους RAID 1 και θα είμαι ήσυχος;

Η θα πρέπει να κάνω RAID 0+1

αν υπάρχει σαν επιλογή;

Που σημαίνει, ότι θα πρέπει να τους πάρω όλους και μετά να το φτιάξω;

 

Ευχαριστώ για την υπομονή σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Πρέπει να ναι όλοι μαζί απ την αρχή.

 

2) Το μόνο που μπορώ να πω σ αυτό είναι πως ο εξωτερικός θα πρέπει να είναι e-sata και να υποστηρίζεται το RAID με εξωτερικό σκληρό απ' τη μητρική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...