Προς το περιεχόμενο

Raid 0 striping


NikMet

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν πρέπει να υπάρχει γιατί οι δίσκοι σε raid αναγνωρίζονται σαν ένας από το λογισμικό υπάρχουν εργαλεία διαχειρίσεις του raid και monitor υγείας όχι temps κλπ αν νομίζεις οτι ψήνονται οι δίσκοι σου απλά βάλε ένα θερμόμετρο και τσέκαρέ τους και έναν ανεμιστήρα να τους φυσάει

 

SPARTAN-480-SS μπες στο μενού του κοντρολερ σου και δες σε ποιους δίσκους κάνει raid

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 170
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
υπάρχουν εργαλεία διαχειρίσεις του raid και monitor υγείας

καμμια προταση???τωρα χρησιμοποιω το HDTune.Αν εχεις να προτεινεις κατι καλυτερο,ριχτο:mrgreen::mrgreen:

ευχαριστω

 

μπα....η ψυξη μου ειναι ιδανικη.εχω κι εναν 300αρη Maxtor που πραγματικα τηγανιζες αυγα πανω του,αλλα τωρα πανω απο 30 δεν ανεβαινει ΠΟΤΕ.

thanks Thermaltake!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα εργαλεία του ίδιου του κοντρόλερ πιστεύω πως είναι τα καλύτερα δεν έχω ασχοληθεί πολύ για να σου πω με σιγουριά :-(

 

καλως.ευχαριστω:mrgreen:

 

μωρε χρησιμοποιω το NVIDIA MediaShield το οποιο ειναι μια αηδια και μιση :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κατάλαβα καλά εννοείς αν τραβήξω από ένα δίσκο δεδομένα από το raid. Ναι τότε λογικά είναι να πέφτεις στην ταχύτητα του χαμηλότερου δίσκου... δηλαδή του μονού. Όταν όμως στέλνεις στην μνήμη που μιλάμε για bandwidth μεγέθους GB/s τότε κερδίζεις στο έπακρο αυτή την διαφορά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι λες εσύ στο προηγούμενο πόστ σου οτι θεωρητικά ένας απλός δίσκος μόνος του έχει 80Mb/sec μεταφορά (σε συνεχόμενα δεδομένα).

 

οπότε αν λέμε τώρα έπαιρνες από έναν δίσκο ένα αρχείο 80Mb θα ήθελες 1sec

 

αν όμως πάρουμε άλλον έναν απλό δίσκο και τον κάνουμε Raid 0 με τον άλλον και πάμε και του τραβήξουμε ένα αρχείο 80Μb θεωρητικά πάντα το τονίζω θα θέλουμε 0,5sec γιατί η ταχύτητα των δίσκων θα μείνει στα 80Mb/sec ( θεωρητικά ) για τον καθένα αλλά το αρχείο θα έχει χωριστεί σε 2 part 40-40 οπότε εμείς θα το πάρουμε στον μισό χρόνο

οπότε αν αρχίσουμε και προσθέτουμε δίσκους στο raid το αρχείο μας χοντρικά και μπακαλίστικα θα αρχίζει να γίνετε split σε τόσα part όσος είναι ο αριθμός των δίσκων μας συνεπώς και η ταχύτητα εγγραφής/ανάγνωσης θα μειώνετε αναλογικά

 

όλα αυτά στην θεωρία το ξανά λέω γιατί πολλοί θα το πάρουν σαν απόλυτο και δεν είναι έτσι γιατί στην πράξη απέχουμε πολύ από τα 80Mb/sec για κάθε δίσκο

στην ουσία στο Raid 0 δεν μεγαλώνουμε τις ταχύτητες από τους δίσκους μας απλά κάνουμε split τα αρχεία μας σε part/drive και έτσι τα παίρνουμε πιο γρήγορα

έτσι τα ξέρω εγώ αν κάπου είμαι λάθος ευχαρίστως να ακούσω το σωστό :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μάλλον μερικοί δεν έχετε δει raid 0 με 6+ δίσκους για αυτό λέτε ότι είναι τρύπες και άλλες μπούρδες το κόστος του συμφέρει πολύ περισσότερο από τους raptor και αν κάποτε πρέπει να πας σε γρήγορους δίσκους καλύτερα να τα στάξεις σε σκάσει 15k παρα σε raptor

 

6 x WD 120GB Sata-II σε Maximus Formula δεν θυμάμαι τι controler έχει

 

Ελπίζω το raid 0 με 6 σκληρούς:shock::shock: να μην αναφέρεται σε οικιακό σύστημα ,αλλά σε κάποιον επαγγελματικό server γιατί το κόστος του είναι πάρα πολύ υψηλό , όπως και το ρίσκο του να χαθούν δεδομένα για έναν οικιακό χρήστη.Οσο για τα benchmarks που παραθέτεις συμφωνώ οτι είτε για 6 ειτε για 2 δίσκους δείχνουν μια κάποια (μικρή ή μεγάλη) διαφορά ,αλλά ενώ στους 6 δίσκους η διαφορά θα είναι εμφανής έως και εκπληκτικη(φαντάζομαι) στον απλό χρήστη ,στους 2 δίσκους δεν θα καταλάβεις τίποτα ουσιαστικό.

 

Υ.Γ.Αν με το ''καλύτερα να τα στάξεις σε σκάσει 15k παρα σε raptor'' εννοείς δίσκο scsi των 15,000rpm συμφωνώ απόλυτα αν λάβεις υπόψiν και το αυξημένο κόστος λόγω controller.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...