Προς το περιεχόμενο

Raid 0 striping


NikMet

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 170
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
  • 3 μήνες μετά...

Ok να ρωτήσω εγώ;

 

Σκοπεύω να πάρω 2 x150GB 10k.rpm (δεν ξέρω τι, ακούω προτάσεις)

 

Σύμφωνα με αυτά που διάβασα, πάω δαγκωτό για RAID 0!!!

 

Έχω όμως κάποιες απορίες...

 

Αυτή τη στιγμή έχω 1χ500GB Seagate 7200rpm

και 1χ1TB Seagate FreeAgent Pro

 

Όταν θα κάνω RAID 0 στους καινούργιους

και με την προϋπόθεση ότι θα τους έχω για OS + Games + Movies και δεν θα αποθηκεύσω εκεί δεδομένα γιατί θα έχω τους άλλους για αυτό το σκοπό, να υποθέσω πως την στιγμή που θα κάνω install κάποιο πρόγραμμα μιας και θα το διαβάζει από τους πιο αργούς, δεν θα δω διαφορά;

 

Επίσης όταν λέτε ότι αν καταστραφεί ο ένας καταστρέφεται και ο άλλος εννοείτε και μηχανικά;

η μετά με ένα format είσαι ok;

 

Θέλω να πω, συμφέρει να κάνεις RAID 0 για να έχεις πάνω μόνο OS + Games και τα υπόλοιπα να τα τραβάς από τους άλλους;

 

Τέλος έχω Rampage Formula έχει πάνω καλό RAID; η να πάω να πάρω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

 

Επίσης όταν λέτε ότι αν καταστραφεί ο ένας καταστρέφεται και ο άλλος εννοείτε και μηχανικά;

η μετά με ένα format είσαι ok;

 

 

Ναι αν σκασει ο ενας κανει μια αυτοματη μεταφορα της εκρηξης και στον αλλον για να μη μεινει παραπονεμενος που εχασε το συντροφο του... :lol:

 

Οχι βρε, αν χαλασει καποιος ο αλλος μια χαρα δουλευει με φορματ μετα :-)

Ναι η Rampage εχει RAID (τωρα καλο ή οχι δε ξερω :P )

Και ναι συμφερει να εχεις τους δισκους αυτους σε raid για OS + Games.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση!

 

Όσο για το θέμα ταχύτητα

είτε κάνω install πχ το Photoshop από τον σκληρό 7200rpm,

είτε το κάνω από τον RAID θα είναι το ίδιο, η θα δω διαφορά;

 

δηλαδή για να έχω τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα πρέπει τα πάντα να είναι αποθηκευμένα στους RAID, η αρκεί που το λειτουργικό θα είναι εκεί εγκατεστημένο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποτε διαβαζει απο τον 7200 τηα εχεις την μεγιστη ταχυταητα του. οποτε διαβαζει απο raid τηα εχεις την μεγιστη ταχυτητα του.αν εχεις τα δεδομενα στο raid θα τα διαβαζει γρηγορα αλλα αν γραφει κιολλας εκει αργει.

παντος αν εχεις δεδομενα σε ραπτορα και τα αντιγραφεις/εγκαθιστας σε αλλο ραπτορα εχεις την καλυτερη ταχυτητα:)

εχω 2 320αρηδες 7200.10 σε raid 0 πανω απο 1 χρονο και να σου πω την αληθεια δεν με συγκινει. η διαφορα ειναι οταν εκει δεν εχεις τπτ αλλο αλλα μονο λειτουργικο και προγραμματα. αλλα να εχεις 640 γιγα μονο για παραθυρα ειναι πολλα. μολις βαζω και δεδομενα δεν εχω καλες ταχυτητες οταν διαβαζει απο εκει.τωρα σκεφτομαι να εχω τον 1 μονο για λειτουργικο και τον αλλον μονο για δεδομενα. νομιζω ειναι καλυτερα ετσι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή από ότι καταλαβαίνω, δεν γίνεται να διαβάζει από αργό και να τα κάνει γρήγορα όπως είναι και λογικό,

 

θα κάνω διάταξη RAID για καλύτερο OS + Gaming

και θα πω και ευχαριστώ... και κάποια στιγμή θα αγοράσω έναν μεγάλο γρήγορο για δεδομένα!

 

Να πάρω 2 Raptors η δεν θα κοιμάμαι από τον θόρυβο;

 

Α και κάτι άλλο, αν πάρω το CD της MB και το βάλω και κάνω επανεκκίνηση, δεν με αφήνει να μπω στα Windows γιατί με ρωτάει αν θέλω να κάνω RAID... από το CD θα τα στήσω, η από τα Bios;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με το που βαλεις τα βιστα για εγκατασταση θα σου πει αν θες να εγκαταστησεις οδηγους raid του λες ναι. μετα θα μπορεις να τους ορισεις ως raid 0.

για μενα θεωρω οτι ειναι τεραστια σπαταλη χρηματων να εχεις 300gb σε δισκους raptor μονο για λειτουργικο και παιχνιδια. ασε που σε raid χαλας και λιγο το access time των δισκων.

θα σου ελεγα να παρεις (αν θες raid0) δυο δισκους απλους wd με 320gb platter. δηλαδη 2χ320gb.αυτους κανε τους raid και θα εισαι μια χαρα(χωρις να τους χωρισεις σε τομους και να εχεις 600gb για λειτουργικο και προγραμματα).αν θες την αποκριση των ραπτορ παρε εναν ραπτορ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίμενε, γιατί δεν αξίζει να έχεις 2 Raptor έστω και 70GB τον καθένα;

γιατί να βάλω 2 απλούς;

 

Μπα σε Raptor με κόβω...

Πάντως αν αποφασίσω να βάλω RAID δεν πρέπει να κατεβάσω και κάτι οδηγούς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή από ότι καταλαβαίνω, δεν γίνεται να διαβάζει από αργό και να τα κάνει γρήγορα όπως είναι και λογικό,

 

θα κάνω διάταξη RAID για καλύτερο OS + Gaming

και θα πω και ευχαριστώ... και κάποια στιγμή θα αγοράσω έναν μεγάλο γρήγορο για δεδομένα!

 

Να πάρω 2 Raptors η δεν θα κοιμάμαι από τον θόρυβο;

 

Α και κάτι άλλο, αν πάρω το CD της MB και το βάλω και κάνω επανεκκίνηση, δεν με αφήνει να μπω στα Windows γιατί με ρωτάει αν θέλω να κάνω RAID... από το CD θα τα στήσω, η από τα Bios;

το raid θα το στησεις απο το bios καταρχην .θα ενεροποιησεις τον onboard controller tou chipset να το πω απλα και θα πεις οτι θελω να ειναι raid.αφοθ τελειωσεις με το bios τοτε οταν ξεκινησεις το Pc σου θα δεις μια νεα εικονα που θα σου λεει πατα px ctrl+i για να μπεις στο bios toy raid.εκειμεσα οριζεις τι raid θα κανεις και με ποιους δισκους.αφου τα σωσεις μετα πας να περασεις windows.αν τα windows που περασεις εχουν drivers gia to raid πχ vista τοτε δεν σου ζηταει τιποτα αν δεν εχει τοτε πρεπει να τους περασεις εσυ απο το cd toy motherboard η να φτιαξεις δισκετα .πχ τα xp δεν θα βρουν το raid kai θελουν drivers σε δισκεττα μονο.οποτε εκει μεσα απο τα utilities της asys φτιαχνεις δισκετα με τους drivers.

Περίμενε, γιατί δεν αξίζει να έχεις 2 Raptor έστω και 70GB τον καθένα;

γιατί να βάλω 2 απλούς;

 

Μπα σε Raptor με κόβω...

Πάντως αν αποφασίσω να βάλω RAID δεν πρέπει να κατεβάσω και κάτι οδηγούς;

 

οι οδηγοι ειναι στο cd.β.ηρεμησε δεν κανουν τοσο θορυβο οι raptores.τωρα αν γραφεις τα παιχνιδια σε ενα δισκο για data ναι το raid 0 που θα ειναι στους αλους δισκους δεν θα φορτωνει κατι οποτε θα πειρμενεις τον αλλο δισκο οποτε χωρισετο raid Σσε 2 3 partition για καλυτεραη διαχειριση για σενα και στο ενα το λειτουργικο στο αλλο τα παιχνιδια κτλ κτλ.ολα θα ειναι raid 0.εγω δεν θα επερνα ραπτορες εκτος αν σου περιστευουν.αντιθετα με τα ιδια λεφτα εχω φτιαξει raid 0 με 4 χ 500 western digital re2.χανω σε access time λογω οτι oi raptor ειναι 10.000 rmp απλα κερδιζω σε μεταφορα οσο αφορα τους δισκους.οταν κανεις install ενα προγραμμα απο dvd στον σκληρο εκει παλι δεν πολιεκμεταλευεσαι το raid διοτι περιμενεις το dvd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

NOP$TRIM για να μην τρελαίνεσαι, οι βασικές διαφορές που θα δεις σε σχέση με πρίν είναι δύο:

1. Γρηγορότερη απόκριση των σκληρών(Λόγω rpm και χαμηλών latencies των Raptors).

2. Μεγαλύτερη ταχύτητα, όγκος δεδομένων/sec.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ουτε εγω θα επερνα ραπτορες.

αν ηθελα την μεγιστη ταχυτητα, ισως να εκανα με 4 δισκους 2 συστοιχιες μια για λειτουργικο και προγραμματα και μια για δεδομενα και γρηγορες μεταφορες στην αλλη συστοιχια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε μου λέτε ότι με συμφέρει με τα ίδια λεφτά, να πάρω 4χ... από τούς απλούς...

 

Οκ να ρωτήσω τώρα κάτι;

αν κάνω RAID 0 με 4 χ7200rpm θα έχω θεωρητικά ταχύτητα 4χ7200;

η το RAID 0 θα γίνει 2χ RAID 0;

 

1+1=RAID 0

+

1+1=RAID 0

 

Η 1+1+1+1=RAID 0;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεις να κανεις 2 raid 0 μπορεις να κανεις και ενα raid με 4 δισκους.αναλογως καποια πραγματα θα πηγαινει πιο γρηγορα η πιο αργα το καθενα στις δικες του περιπτωσεις.εξαρτατε ποσο μεγαλα ειναι τα αρχεια που θα γραφεις.εγω το εχω κανει 4 χ 500 raid 0.απλα αν ενα αρχειο ειναι πολυ μικρο μπορει να γραφτει σε 2 απο τους τεσσερις δισκους οποτε εκει δεν θα εχεις full speed.σε καθε raid υπαρχουν πλεονεκτηματα και μειονεκτηματα.oi raptorew θα εχουν mikrotero access time αλλα η τιμη τους για μενα ειναι ακριβη και το μεγεθος μικρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 poulinos. απλα με 2χraid0 θα χρησιμοποιεις πιο συχνα και του 4 δισκους στην μεγυστη ταχυτητα τους. με 4 σε raid0 θα πρεπει οι ιδιοι δισκοι να διαβασουν και μετα να γραψουν.....

εχω τους 2 σε raid0 και αν παω απο ενα partition να γραψω σε αλλο (στους ιδιους δισκους) ο χρονος ειναι μεγαλυτερος απο το αν εγραφα απο ενα δισκο σε αλλον (αυτο ισχυει περισσοτερο για μικρα αρχεια)

αλλα ο βασικοτερος λογος για να πας σε 2χraid0 ειναι το οτι αν εχεις 4 δισκους σε ενα raid αν χαλασει 1 τα εχασες ολα. αν εχεις 2χ2 θα χασεις μονο των δυο δισκων.

παραλληλα η διαφορα μεταξυ raid με 3 δισκους και 4 δισκους ειναι πολυ μικρη με τους onboard raid controlers.

αν θελεις παντως τις απολυτες επιδοσεις παρε 4 μικρους ssd σε raid0.δεν θα εχεις χωρο αλλα σαν αισθηση θα ειναι χιλιομετρα μπροστα στην everyday life. και περνεις και οτι κανονικους θελεις για χωρο (αφου εχεις το budget)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...