Προς το περιεχόμενο

Περί Μακεδονίας, Σκοπίων κλπ


KilliK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 624
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

μετα απο ολη αυτη τη συζητηση καταληγω στο οτι δυστυχως(η ευτυχως) ενα νημα καποιου δημοσιου φορουμ δεν ειναι καταλληλο εδαφος για ανταλλαγη αποψεων και εν τελει συννενοησης σε θεματα εκτος λογικης 1+1=2 .οταν το θεμα ξεφευγει απο τη λογικη αυτη ενα νημα αποτελει το παραδεισο του "το μακρυ μου και το κοντο μου" της "συννενοησης μπουζουκι" και στη κορφη κανελλα...

οποτε κατι βγηκε για μενα απο αυτη τη κουβεντα,αν θελω ουσιαστικη συννενοηση,επικοινωνια,ανταλλαγη αποψεων να περιοριστω σε διαπροσωπικο επιπεδο και κυριως στις "πολυσυλλεκτικες" φοιτητοπαρεες μου για κουβεντουλα χωρις ορια...επειδη ειμαι και καινουριος σχετικα σε διαδυκτιακα φορουμ κτλ να ζητησω συγνωμη απο τον εαυτο μου και του υποσχομαι οτι δε θα το ξανακανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το καζανάκι.

 

Τώρα να συγκρίνουμε ένα φοιτητή ιστορίας με κάποιον που έχει εκδώσει δεν ξερω και γω πόσα βιβλία ιστορίας ε νομίζω πως είναι χάσιμο χρόνου.

 

garnele για πες μου όμως ομοιότητες και διαφορές που βρίσκεις στα εξής 5 κινήματα

Βάσκοι,Φλαμανδοί, Τσετσένοι, Αλβανοί του Κοσόβου και γιυτοσκοπιανοί.Υπερ ή κατά και γιατί.Επειδή λοιπόν εσύ πιστευεις πως δεν υπάρχει φυσική συνέχεια δε σημαίνει ότι το πιστεύουν και κάποιοι άλλοι.

 

η γκαρνέλ έχει βιβλία στα οποία η γουηκηπήντια βάσισε μια γραμμή και τα έχει ως πηγές

 

Είσαι σίγουρος γι αυτό.Ξαναλέω ότι η ιστορία και η φιλοσοφία δεν είναι επιστήμες δλδ είναι ανοιχτές (εν αντιθέσει πχ με τη διδακτική, παιδαγωγική).πχ εγώ δεν μπορώ να καταλάβω τις παιδαγωγικές λαλακίες αλλά το να πάρω και να διαβάζω ένα παραμυθάκι ή να δω τι έλεγε ο Σωκράτης είναι απλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Great spirits have always found violent opposition from mediocrities. The latter cannot understand it when a man does not thoughtlessly submit to hereditary prejudices but honestly and courageously uses his intelligence."

 

αφηνω τους κυριαρχους στο μικροκοσμο της βλακειας τους να χαρουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι σίγουρος γι αυτό.Ξαναλέω ότι η ιστορία και η φιλοσοφία δεν είναι επιστήμες δλδ είναι ανοιχτές (εν αντιθέσει πχ με τη διδακτική, παιδαγωγική).πχ εγώ δεν μπορώ να καταλάβω τις παιδαγωγικές λαλακίες αλλά το να πάρω και να διαβάζω ένα παραμυθάκι ή να δω τι έλεγε ο Σωκράτης είναι απλό.

 

Γενικά το να διαβάζεις είναι απλό, το πας γράμμα-γράμμα, συλλαβή-συλλαβή, όπως βολεύει τον καθένα. Από εκεί κ πέρα είναι το πρόβλημα.

 

Επίσης ναι, είμαι σίγουρος, απέναντι την έχω τη βιβλιοθήκη.

 

"Great spirits have always found violent opposition from mediocrities. The latter cannot understand it when a man does not thoughtlessly submit to hereditary prejudices but honestly and courageously uses his intelligence."

 

αφηνω τους κυριαρχους στο μικροκοσμο της βλακειας τους να χαρουν...

 

Εντάξει, αφού έτσι το βλέπεις, δεν μπορώ να κάνω κάτι. Μπορώ μόνο καλοήθως και ειλικρινά να σου απαντήσω με ένα άλλο ρητό που μου ήρθε στο μυαλό ενώ διάβαζα τα ποστ σου:

 

Όταν καβαλάς την τίγρη, βλέπεις τις ρίγες της, αλλά ξέρεις πως είναι καθαρή.

 

Σκέψου το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης ναι, είμαι σίγουρος, απέναντι την έχω τη βιβλιοθήκη.

 

Και απέναντι να την έχεις (που δεν το νομίζω) γιατί να πιστέψω τις μπούρδες που έχει αυτή η βιβλιοθήκη και όχι τις μπούρδες κάποιας άλλης βιβλιοθήκης.Γιατί λοιπόν να μην πιστεψω πως οι Ξενες Δυνάμεις χτυπήσαν τους Τούρκους στο Ναυαρίνο όχι επειδή ήθελαν ένα μικρό κράτος στα Βαλκάνια αλλά επειδή ότι πλοιο είχε απομείνει από την επανάσταση είχε γίνει πειρατικό και χτυπούσε τα δικά τους εμπορικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε φίλος, καταλαβαίνεις τι λες;

δηλαδή, που κολλάει το ναυαρίνο με όλα τα προηγούμενα;

έχω απελπιστεί, ειλικρινά, δηλώνω παραίτηση.

ΖΗΤΩ ΤΟ ΟΛΟΚΑΥΤΩΜΑ ΡΕ.

ΜΠΑΟΚ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, μπορείτε να βάζετε -1 στον Απάλευτο7 να εξαφανίζεται το μήνυμα του... Τι κάθεστε και απαντάτε;;; Το επόμενο παράδειγμα (δεν ξέρω για τι πράγμα), θα ναι από τις Αμαζόνες

σε συνδυασμό με τους 'Ινκας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, μπορείτε να βάζετε -1 στον Απάλευτο7 να εξαφανίζεται το μήνυμα του

 

Ηρεμα ρε δημοκράτη.

 

Τόση ώρα προσπαθώ να σας πείσω ότι η ιστορία δεν είναι κάτι θέσφατο δλδ είπε κάποιος κάτι και πρέπει να το πιστέψουμε.Δείτε ένα οποιοδήποτε ντοκυμανταίρ σχετικό με την ιστορία όλες οι απόψεις σχετικά με κάποιο θέμα αποκλίνουν όμως κανείς δεν προσπαθεί να πείσει τον άλλο ότι έχει αυτός δίκιο.Σε επιστήμες όμως όπως πχ η φυσική ξέρεις ότι ισχύουν οι 3 νόμοι του Νεύτωνα δεν διιστανται οι απόψεις γι αυτό.Στην στατιστική πχ ξέρεις ότι η μέθοδος αυτή δουλεύει γι αυτά τα δεδομένα η άλλη για τα άλλα κοκ.

 

Στο θέμα μας (και ας ελπίσουμε ότι θα απαντήσει η garnele και κατα δευτερο λόγο και οι υπόλοιποι aka insomniak μιας και από το Lucifer καλύφτηκα σε προηγούμενο post με το φορολογικό του απόφθεγμα).Οταν κάποιος δηλώνει αεθνιστής αυτόματα είναι και αντιεθνικιστής οπότε προσπαθεί να αντιμετωπίσει την εθνικιστική προπαγάνδα του κράτους του.Τι γίνεται όμως με την εθνικιστική προπαγάνδα των όμορων κρατών?Την αφήνουμε ή την απορρίπτουμε?Και ρωταω τη garnele γιατί η άποψη της είναι πραγματικά ενδιαφέρουσα για 2 λόγους.

Πρώτον διότι οι περισσότεροι έχουν την άποψη "ας ονομαστούν όπως θέλουν μη μας το παίζουν όμως απόγονοι του ΜΑλέξανδρου"

και 2ον επειδή είναι το μοναδικό άτομο που καταφέρεται ενάντια του έθνους χωρίς αναφορά στην έννοια του κράτους.Θυμίζω πως οι περισσότεροι είναι ενάντια στο έθνος επειδή συμβάλλει στα μέγιστα στη δημιουργία κρατών άρα και εξουσιαστικών μηχανισμών που απορρέουν από αυτά.Στις αναλύσεις της garnele κάτι τέτοιο απουσιάζει εντελώς :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο δεν το περιμενα.

 

Ειλικρινα.

 

Τουλαχιστον οχι απο εσας, λουσιφερ, λεφτερμαν και ινσομνιακ.

 

Ειναι δυνατον να προσπαθειτε να συνεννοηθειτε με τον ομνισλας?

 

Χθεσινοι ειστε?

 

Με απογοητευσατε.

 

Οσο για νεους χρηστες οπως η γκαρνελ, πλεον "και οι τυφλοι ειδαν".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The oldest piece of black & white pottery founded in Aiani, Macedonia, Greece. The Mycenaean graves of Spather/S:t Demetrious, Pieria were so far the oldest undeniable trace of Hellenic presence in the area, dating back to the 13th century BC.

 

However, new excavations in the city of Aiani, brought to light the oldest piece of Greek pottery ever found. Some of the pottery dates back to the 14th century BC.

 

Amongst the pottery, some of the oldest samples of writting were found.

 

Amongst them we have names inscribed like: Πλεόνα and Θέμιδα.

 

According to the video of the documentary, it is clear that these inscriptions prove that the society of Macedonia, spoke and wrote in Greek.

 

http://concise.britannica.com/ebc/art-84137/Ancient-artifacts-that-have-been-discovered-in-Aiani-prove-that

 

http://www.youtube.com/watch?v=kt6-fBIR2rM

 

 

Θα προτιμουσα να το διαβαζα απο Ελληνικα ΜΜΕ.

Αλλα η παπια/κινεζος/κοριος, δεν πειραξε ποτε κανεναν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλεον πιστευω πως απλα εισαι ανικανος να καταλαβεις τι διαβαζεις...

 

Δεν ειπα οτι δεν τα καναμε ολα αυτα...

Ειπα οτι δεν μας δινουν το δικαιωμα να υποτιμαμε την ιστορια αλλων λαων...

αν αναφερεσαι στα σκοπια πως ειναι δυνατο να υποτιμησει κανεις κατι που ΔΕΝ υπαρχει?

 

Δεν δικαιολογουν την υπερμετρη περηφανεια και αλαζονεια των συγχρονων Ελληνων...

Δεν πρεπει να επαναπαυομαστε σε ξεραμενες δαφνες 2500 ετων...

εκτος απο το γεγονος οτι εισαι ανιστορητος,γιατι ο τελευταιος ελληνας δεν εξαφανιστηκε το -500,

οταν καποιος δε γουσταρει να βλεπει τον ομηρο να γινεται ομαρ,το φιλιππο φιλιπωφ και τον αλεξανδρο αλεκσαντροβιτς ειναι υπεροπτης και αλαζονας?

 

Δεν δινουν το δικαιωμα σε καποιον σαν εσενα να αισθανθει ανωτερος απο εναν οποιονδηποτε αλλον ανθρωπο, οποιας φυλης ή εθνικοτητας και αν ειναι...

Μου θυμιζεις να σου πω την αληθεια κατι ξεπεσμενους ευγενεις που δεν εχουν να φανε, αλλα παρ'ολα αυτα πιστευουν ακομα οτι κυλαει γαλαζιο αιμα στις φλεβες τους, και αυτο απο μονο του αρκει για να αισθανονται ανωτεροι...

οταν καποιος δε γουσταρει να βλεπει τον ομηρο να γινεται ομαρ,το φιλιππο φιλιπωφ και τον αλεξανδρο αλεκσαντροβιτς ειναι ρατσιστης?

οχι απλα δεν ειπα οτι ειμαι ανωτερος απο ενα σκοπιανο,τουρκο κτλ γιατι ειμαι ελληνας

αλλα ειπα οτι ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ποσο βιολογικα κοντα ειμαι σε ενα βυζαντινο και αρχαιο ελληνα

...Πλεον πιστευω πως απλα εισαι ανικανος να καταλαβεις τι διαβαζεις...

 

 

Αν ολα αυτα δεν μπορεις να τα καταλαβεις και συνεχισεις να βλεπεις αποψεις που θιγουν εσενα σαν Ελληνα, απλα σκεψου οτι οι δικες σου αποψεις με θιγουν σαν ανθρωπο...

αν θιγεσαι τοσο πολυ απο τους μπασταρδους και ρατσιστες ελληνες,μπορεις να ανηφορισεις για μακεδονια ,παραπανω απο τους Ευζωνους

Κανε στην ανθρωποτητα και στην Ελλαδα λοιπον μια χαρη... παρε τις αποψεις σου και γυρνα στην σπηλια που ηταν οι προγονοι μας 10000 χρονια πριν...

οι προτεραιοτητες για την ελλαδα φαινονται διαφορετικες απο -ενα υπογειο στα εξαρχεια και απο -ενα μερος με ενα μεγαλο ποταμι στη βορειοανατολικη γωνια της χωρας

-περιεργο ομως που ενας πολιτης του κοσμου ενδιαφερεται για χαρες για την ελλαδα:lol:

 

χαιρομαι ομως που κανεις κωλοτουμπα και τα γυριζεις γιατι στη αρχη του θεματος,ενα

θεμα για το ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟ,ΣΚΟΠΙΑΝΟ εσυ και η garnele μπηκατε να μας αποδειξετε ποσο μπασταρδοι ειμαστε και ετσι ενα πολιτικο και ιστορικο θεμα εγινε

 

15 σελιδες κολοκυθιας για το αν το dna του average μητσου ειναι 24,31% η παραπανω αρχαιοελληνικο :eek:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...