Προς το περιεχόμενο

FedEx και εκτελωνισμός


SlackulatoR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν λοιπον ειναι ετσι, τοτε στην περιπτωση μου πρεπει να δωσω καμια 30αρια ευρω! Αν μου πουν για παραπανω...τι να κανω κατα την γνωμη σου ?
Γύρω στα 26? είναι μόνο ο ΦΠΑ για τα $195 (αν αυτή είναι μόνο η αξία του προϊόντος, πρέπει να προσθέσεις και τα μεταφορικά γιατί φορολογούνται και αυτά).

Από εκεί και πέρα, πληρώνεις δασμό αν το προϊόν δεν ανήκει σε κάποια κατηγορία που εξαιρείται, έξοδα εκτελωνισμού (πάρα πολλά όταν μεσολαβούν εκτελωνιστές εταιριών courier) και ενδεχομένως έξοδα αποθήκευσης αν μείνει για κάποιο διάστημα στο τελωνείο το δέμα, ακόμα και αν είναι από δική τους υπαιτιότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 168
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 1 χρόνο αργότερα...

Καλησπέρα παιδιά, μου έτυχε και εμένα το ίδιο πρόβλημα....

 

80Ευρώ πλήρωσα αξία απο κάτι καλάμια ψαρέματος

και μου ειδοποιούν απο την Fedex ότι θέλουν 166 Ευρώ....

Τελείως ασύμφορο το ποσό. Το διπλάσιο + απο την αξία τους.

 

ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΑΚΑ 0,00

ΔΑΣΜΟΙ / ΦΠΑ ΤΕΛΩΝΕΙΟΥ 60,00

Δ.Ε.Τ.Ε. 2,00

Δ.Ε.Χ.Ε. 0,00

Ε.Ε.Π.Α. 0,00

ΑΛΛΑ ΤΕΛ.ΠΑΡ/ΚΑ 0,00

ΕΞΟΔΑ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 25,00

ΑΜΟΙΒΗ 79,73

ΜΕΤΑΦΟΡΑ 0,00

ΣΥΝΟΛΟ 166,73

 

Μένω επαρχία και τυχαίνει αύριο ή μεθαύριο να κατεβώ Αθήνα, μπορω να το εκτελωνίσω μόνος μου εάν πάω στο Τελωνείο; Επίσης μου είπαν πως μπορεί να μην είναι 60ε οι δασμοί αλλα λιγότερο και θα την βρίσκαμε την διαφορά με κάποια επιταγή. Θα γλιτώσω αρκετά χρήματα εάν πάω μόνος μου;

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτερων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι, μπορείς και ναι, θα γλιτώσεις αρκετά χρήματα. Είναι απαράδεκτο το ποσόν που σε καλούν να πληρώσεις!

 

Με παραξενεύουν οι χρεώσεις που αναφέρουν, από αυτά που είχα διαβάσει οι σημαντικές χρεώσεις για κάποιον που θα κάνει μόνος του τον εκτελωνισμό θυμάμαι ότι ήταν οι εξής:

 

- ΦΠΑ και λοιποί δασμοί συνολικά γύρω στο 30% της αξίας

- Τα έξοδα έκδοσης μια διατακτικής εκτελωνισμού, γύρω στα 25 ευρώ

- Φύλακτρα, αν το δέμα έχει παραμείνει περισσότερες από 4 ημέρες στο τελωνείο

 

Δυστυχώς δεν ξέρω λεπτομέρειες για τη διαδικασία εκτελωνισμού και μπορεί να θυμάμαι λάθος για τις χρεώσεις (απλά πριν λίγα χρόνια που με ενδιέφερε είχα κάτσει ένα απόγευμα και διάβαζα εμπειρίες χρηστών, πολλές από τις οποίες ήταν αντιφατικές). Με μια αναζήτηση σε ελληνικά forums θα βρεις περισσότερες πληροφορίες. Κάποιοι αναφέρουν ότι ταλαιπωρήθηκαν λίγο με τη γραφειοκρατία, κάποιοι άλλοι όχι.

 

Πάντως, όπως θα δεις, υπάρχουν αμέτρητες καταγγελίες κατά εκτελωνιστικών γραφείων, και συγκεκριμένα κάποιων που συνεργάζονται με την FedEx, τα οποία αισχροκερδούν εκβιαστικά και μάλιστα σε κάποιες περιπτώσεις παραπληροφορούν ως προς τη δυνατότητα εκτελωνισμού.

 

Καλή τύχη, αν αποφασίσεις να κάνεις μόνος σου τον εκτελωνισμό ενημέρωσέ μας αν θέλεις :-)

Επεξ/σία από nske
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αγορές από Αμερική ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ μην επιλέγετε υπηρεσία κούριερ... αυτά περνάνε ΠΑΝΤΑ από τελωνείο και ζητάνε τα άντερά τους κυριολεκτικά.

Ένας φίλος που έπεσε σε αυτή τη λούμπα (είχε πάρει ηλεκτρονικά εξαρτήματα αξίας 80 ευρώ) αναγκάστηκε να τους πει να τα στείλουν πίσω στην Αμερική και να ζητήσει επιστροφή χρημάτων (μειον το κόστος επιστροφής) γιατί ζητούσαν ασύμφορα πολλά χρήματα για εκτελωνισμό.

 

Εγώ έχω πάρει περίπου 5 φορές πράγματα από Αμερική (από ebay) και ούτε μια φορά δεν πλήρωσα τελωνείο.

Αποστολή με απλό USPS και αν είναι δυνατόν να το δηλώσει ο αποστολέας σαν gift.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αγορές από Αμερική ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ μην επιλέγετε υπηρεσία κούριερ... αυτά περνάνε ΠΑΝΤΑ από τελωνείο και ζητάνε τα άντερά τους κυριολεκτικά.

Ένας φίλος που έπεσε σε αυτή τη λούμπα (είχε πάρει ηλεκτρονικά εξαρτήματα αξίας 80 ευρώ) αναγκάστηκε να τους πει να τα στείλουν πίσω στην Αμερική και να ζητήσει επιστροφή χρημάτων (μειον το κόστος επιστροφής) γιατί ζητούσαν ασύμφορα πολλά χρήματα για εκτελωνισμό.

 

Εγώ έχω πάρει περίπου 5 φορές πράγματα από Αμερική (από ebay) και ούτε μια φορά δεν πλήρωσα τελωνείο.

Αποστολή με απλό USPS και αν είναι δυνατόν να το δηλώσει ο αποστολέας σαν gift.

 

Δεν περνάνε πάντα απο τελωνείο, ευτυχώς (για μας) το τελωνείο δεν έχει το capacity να περνά τα πάντα απο "έλεγχο", κάποια τους ξεφεύγουν. Μεγάλα/βαρειά κουτιά στάνταρ θα περάσουν απο έλεγχο.

Γενικότερα έπειτα απο 4 χρόνια εργασίας σε μεγάλη πολυεθνική εταιρεία κούριερ, δεν κατάφερα να βρω άκρη με τα τελωνεία. Δεν κατάφερα δηλαδή να βρω μια "φόρμουλα" για να υπολογίζω τι κόστος θα έχει το τελωνείο για πράγματα που θα φέρνω απο τρίτες χώρες. Πραγματικά χρεώνουν ότι τους κατέβει. Δυστυχώς οι (περισσότεροι) "τελώνηδες" έχουνε κάνει μια κλίκα και τρώνε με χρυσά κουτάλια. Και φυσικά ένας καλός εκτελωνιστής (όπως ο συνάδελφός μου στην courier) μπορούσε και "εκτελώνιζε" πράγματα απο την πίσω πόρτα....

Το USPS είναι σίγουρα καλύτερη λύση, αλλά και το gift δεν είναι πανάκεια...

Ένα rolex των 3000 ευρώ πχ, αν το "βρουν" gift, ξε-gift το τελωνείο θα το περάσει. Ένας άλλος τρόπος ήταν το "sample" αλλά αυτό προυποθέτει το προιόν που στέλνεται σαν "sample" να μην είναι σε κατάσταση ωστε να μπορεί να πουληθεί. Πχ αν είναι βιβλίο αυτός που το στέλνει οφείλει να σκίσει την πρώτη σελίδα, αν είναι μπουφάν να κάνει μια τρύπα κάπου... κλπ κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι εννοείται... το ότι θα γράφει επάνω gift δε σημαίνει 100% ότι θα περάσει το δέμα, έχει όμως πολύ περισσότερες πιθανότητες....

 

Επίσης κάπου διάβασα για καινούργιο notebook από αμερική που πέρασε χωρίς τελωνείο επειδή (μάλλον) είχε δηλωθεί σαν "returned repaired computer parts".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
Κανονικά αντί για το δέμα έρχεται ένα χαρτί από το τελωνείο.

Ε, της τάξεως των 195$, το πολύ-πολύ να πληρώσεις καμιά 30αρια ευρώ.

 

Επαναφέρω το θέμα για να σχολιάσω το εξής τραγελαφυκό.

2 θήκες από US για iPhone, σύνολο 60 ευρώ με μεταφορικά και US φόρο.

 

Σε επικοινωνία με την FedEx και αφού με ρώτησαν τι είναι και από τι υλικό και δε ξέρω γω τι, μου απεστάλει το παρακάτω email για εκτελωνισμό. Χαχαχαχαχ.

 

ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΑΚΑ 0,00

ΔΑΣΜΟΙ / ΦΠΑ ΤΕΛΩΝΕΙΟΥ 95,00

Δ.Ε.Τ.Ε. 2,00

Δ.Ε.Χ.Ε. 0,00

Ε.Ε.Π.Α. 0,00

ΑΛΛΑ ΤΕΛ.ΠΑΡ/ΚΑ 0,00

ΕΞΟΔΑ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 25,00

ΑΜΟΙΒΗ 79,73

ΜΕΤΑΦΟΡΑ 0,00

ΣΥΝΟΛΟ 201,73

 

Άλλος ένας λόγος γιατί αυτή η χώρα λειτουργεί με το "βίσμα".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχα, για γέλια και για κλάματα είναι.

Τι να κάνω? Θα πέσει κανένα τηλέφωνο (όχι στους τελωνειακούς πάντως :P) μπας και βγάλω άκρη αλλιώς, θα κοιτάξω μπας και γυρίσουν πίσω και ξανα-σταλούν ως γράμμα.

 

Η πλάκα είναι ότι την ίδια θήκη πήρα από ebay πριν λίγες εβδομάδες, με απλό γράμμα. Έκανε 1 μήνα και ήρθε μια χαρά.

 

Αυτές τις 2 μου τις ζήτησαν φίλοι και μάλισταν χαρήκαμε που θα έρθουν σε 2 μέρες μέσα. Τελωνείο epic fail.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην σας πιάνουν για βλάκες. Μέχρι 300 ευρώ δεν υποχρεούστε να πληρώνετε φόρους για κάτι που εισάγετε εκτός ΕΕ.

 

Και 79 ευρώ τα μεταφορικά, καλά ολόκληρες στέλνουν τις αγελάδες? (αν είναι δερμάτινες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Μην σας πιάνουν για βλάκες. Μέχρι 300 ευρώ δεν υποχρεούστε να πληρώνετε φόρους για κάτι που εισάγετε εκτός ΕΕ.

 

Και 79 ευρώ τα μεταφορικά, καλά ολόκληρες στέλνουν τις αγελάδες? (αν είναι δερμάτινες).

 

Nope! Αποστολή από Αμερική με Fedex=100% εκτελωνισμός μιας και η Fedex έχει στο αεροδρόμιο κάτι σαν ...ιδιωτικό τελωνείο και περνάνε όλα από εκει! Η μόνη λύση να περάσει απαρατήρητο είναι να σταλεί από Αμερική με το απλό ταχυδρομείο που εμπλέκονται μετά τα δικά μας ΕΛΤΑ (που βαριούνται λίγο παραπάνω στο ψάξιμο).

B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nope! Αποστολή από Αμερική με Fedex=100% εκτελωνισμός μιας και η Fedex έχει στο αεροδρόμιο κάτι σαν ...ιδιωτικό τελωνείο και περνάνε όλα από εκει! Η μόνη λύση να περάσει απαρατήρητο είναι να σταλεί από Αμερική με το απλό ταχυδρομείο που εμπλέκονται μετά τα δικά μας ΕΛΤΑ (που βαριούνται λίγο παραπάνω στο ψάξιμο).

B)

 

Τα τελωνεία δεν είναι ιδιωτικά, και τα ποσά πάνε στο κράτος. Μην σας πιάνουν κορόιδα με @@ριές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Τα τελωνεία δεν είναι ιδιωτικά, και τα ποσά πάνε στο κράτος. Μην σας πιάνουν κορόιδα με @@ριές

 

Καλά, παρήγγειλε εσύ από Αμερική με Fedex και πες μας τι έκανες για να μην πληρώσεις.

B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...