Προς το περιεχόμενο

FedEx και εκτελωνισμός


SlackulatoR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητέ φίλε

Όταν εξουσιοδοτείς έναν επαγγελματία να παραλάβει για λογαριασμό σου το εμπόρευμα σου και θα ασχοληθεί αποκλειστικά με σένα και θα έχεις το δέμα σου σε 1 ημέρα και μία δύο ημέρες να έρθει απο τις ΗΠΑ σύνολο 3 , νομίζω ότι δικαίως θα αμοιφθεί με αυτά τα χρήματα.

Τα ΕΛΤΑ κάνουν πάνω από 20-25 ημέρες σύνολο, στην καλύτερη των περιπτώσεων . Βέβαιά υπάρχουν και εξαιρέσεις αλλά σπάνια γίνεται κάτι καλύτερο. Με τα ποιό πάνω που γράφεις συμφωνώ απόλυτα. !!

 

Τα ΕΛΤΑ, αν συνυπολογίσεις το χρόνο αποστολής από ΗΠΑ και το χρόνο αναμονής στο τελωνείο, μπορεί να κάνουν ακόμα και 45-50 ημέρες μέχρι να παραδώσουν. Σε περίπτωση όμως που το δέμα περάσει χωρίς εκτελωνισμό, 15 μέρες είναι συνήθως αρκετές, τουλάχιστον γιά priority mail.

 

Τώρα, μιά ιδιωτική εταιρία courrier μπορεί να επιτυγχάνει καλύτερους χρόνους παράδοσης, όμως εκτελωνίζει -φαντάζομαι- δεκάδες πακέτα ταυτόχρονα. Καταλαβαίνω ότι ο εκτελωνιστής με τον οποίο συνεργάζεται πρέπει να αμειφθεί, όμως ο πολλαπλασιασμός επί 120άρια / 130άρια εξακολουθεί να μου πέφτει βαρύς και τον χαρακτηρίζω ως αισχροκέρδεια εκ μέρους των εταιριών courrier.

 

Σε περιπτώσεις όπως του ποντιος, όπου μπορεί να κυκλοφορεί με την παλιά του εξάτμιση ώσπου να έρθει η καινούργια, νομίζω ότι παρά τους σύντομους χρόνους παράδοσης είναι εντελώς ασύμφορη η λύση courrier. Καταλήγει να κοστίζει το αντικείμενο που αγοράζει (πολύ) ακριβότερα απ' ότι θα τό 'βρισκε σε οποιοδήποτε κατάστημα της Ελληνικής αγοράς. Συμφωνώ δηλ. απόλυτα με αυτό που έγραψες:

Η Courier και οι εκτελωνιστές είναι για τους βιαστικούς και τις εταιρείες που "πρέπει" να παραλάβουν τα εμπορεύματα τους ΤΩΡΑ , που έχουν μείνει από ένα ανταλλακτικό και η παραγωγή είναι στην μέση κλπ. Οι υπόλοιποι με τα ΕΛΤΑ διότι η Courier δεν συμφέρει .

 

Επ' ευκαιρία της αναφοράς σου στον ΦΠΑ, να πω όμως μιάς και διαβάζω αρκετά συχνά γιά "Ελληνάρες" και τα σχετικά (όχι από σένα), ότι υπάρχουν και ανάλογοι "Αμερικανάρες": μου έχουν στείλει αρκετές φορές δέμα μαρκαρισμένο ως δώρο, ή με περιγραφή άλλα αντί άλλων, με εικονικά τιμολόγια, κτλ., ΧΩΡΙΣ να το ζητήσω. Πράγμα που ενδεχομένως να δημιουργήσει και πρόβλημα, διότι αφενός προτιμώ τα δέματά μου να είναι ασφαλισμένα γιά το σύνολο της αξίας τους, αφετέρου δεν θέλω μπλεξίματα με το τελωνείο.

Το αναφέρω δε, ως ακόμα μία παράμετρο που κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε να συνυπολογίσει ο ποντιος προτού προχωρήσει στην αγορά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 168
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πόσες μέρες; Εγώ πάντως ποτέ δεν είχα τόση καθυστέρηση για express ΕΛΤΑ. Σε 1 εβδομάδα είχα το δέμα που ήθελα. Μιά φορά πήρα από αμερική (amazon) με ups, έφτασε αρκετά γρήγορα αλλά το ωραίο ήταν που ο υπάλληλος έλεγε ότι δεν μπορούσε να με βρει και ότι το κινητό τηλέφωνο που είχε επάνω το δέμα είναι λάθος!!! Φυσικά δεν έκανα το λάθος δεύτερη φορά :) (δεν ήταν θέμα εταιρίας αλλά υπαλλήλου φυσικά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, 1 εβδομάδα κάνει με express mail. Με priority λίγο παραπάνω και με απλό φτάνει τις 20-25 μέρες που είπε ο alexkour. Αυτά εφόσον δεν εκτελωνιστεί. Σε αντίθετη περίπτωση θα μείνει τουλάχιστον 1 επιπλέον μήνα μέσα, "λόγω φόρτου εργασίας αυτήν την περίοδο στο τελωνείο".

Πάντως το express είναι ακριβό, ιδίως σε ογκώδη / βαριά αντικείμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ, δεν έχω άποψη για εκτελωνισμό σε Αθήνα, μένω εκτός οπότε ο εκτελωνισμός γίνεται εδώ. Δέχομαι όμως ότι αν ήμουν έμπορος και έφερνα προϊόντα τεχνολογίας κόστους 10000€ από έξω, τότε τα 80€ του εκτελωνιστή δε θα με απασχολούσαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ, δεν έχω άποψη για εκτελωνισμό σε Αθήνα, μένω εκτός οπότε ο εκτελωνισμός γίνεται εδώ. Δέχομαι όμως ότι αν ήμουν έμπορος και έφερνα προϊόντα τεχνολογίας κόστους 10000€ από έξω, τότε τα 80€ του εκτελωνιστή δε θα με απασχολούσαν.

Λοιπόν

Για να κλείσουμε το θέμα εδώ.

Χαίρομαι που συνέβαλα στο να διευκρινισθούν κάποιες απορίες και παρεξηγήσεις, και οι απορίες είναι πάρα πολλές , διαβάζω πάρα πολλά κάθε μέρα στα διάφορα forum που αφορούν το θέμα αυτό.

Ελπίζω η συζήτηση αυτή να γίνει γνωστή ευρέως, και να μην την "πατάνε" και άλλοι φίλοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ηθελα να ρωτησω εαν καποιος εχει παραγγειλει μεσω αυτων των εταιρειων

 

www.getit247.com

www.byserv.com

 

Επισης θα ηθελα να ρωτησω αμα παραγγειλω απο Αμερικη απο το EBAY με USPS(priority mail) θα πληρωσω 3 ευρω μονο ή μπορει να πληρωσω και φπα ή εξοδα εκτελωνισμου;Δηλαδη με USPS θα τα παραλαβω οπωσδηποτε απο τα ελτα ή δεν είναι σιγουρο και αν τα παραλαβω απο τα ΕΛΤΑ παιζει να πληρωσω και φορο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Θα ηθελα να ρωτησω εαν καποιος εχει παραγγειλει μεσω αυτων των εταιρειων

 

www.getit247.com

www.byserv.com

 

Επισης θα ηθελα να ρωτησω αμα παραγγειλω απο Αμερικη απο το EBAY με USPS(priority mail) θα πληρωσω 3 ευρω μονο ή μπορει να πληρωσω και φπα ή εξοδα εκτελωνισμου;Δηλαδη με USPS θα τα παραλαβω οπωσδηποτε απο τα ελτα ή δεν είναι σιγουρο και αν τα παραλαβω απο τα ΕΛΤΑ παιζει να πληρωσω και φορο

Δεν πηρα απαντηση για τα δυο σαιτ παραγγελιων απο αμερικη.Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αυτό τότε τι είναι;

http://www.insomnia.gr/topic/219743-fedex-%ce%ba%ce%b1%ce%b9-%ce%b5%ce%ba%cf%84%ce%b5%ce%bb%cf%89%ce%bd%ce%b9%cf%83%ce%bc%cf%8c%cf%82/page__view__findpost__p__3856393

Άσε που λέει ότι στη μία περίπτωση είναι γνωστός του.

Α να σημειώσω ότι είχα παραγγείλει κάτι από Ισραήλ, ούτε καν express και μου έφτασε σε 2 εβδομάδες, επειδή το κόστος ήταν κάτω των 45€ δεν πλήρωσα μία!!!

Ζήτω τα ελληνικά ταχυδρομεία, ζήτω το έθνος!!! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

καλησπερα σας, βρηκα την συζητηση τυχαια καθως εψαχνα και εγω να βρω εμπειριες καταναλωτων με την ORBIT COURIERS SA που ειναι ο αντιπροσωπος της FEDEX στη χωρα μας.

Απ οτι φαινεται οι εν λογω "κυριοι" εχουν στησει κανονικη ΠΑΡΑΓΚΑ στο Ελ.Βενιζελος και βγαζουν καλα μεροκαμματα.

Για παραδειγμα σας λεω την δικη μου απλη ιστορια.

Μου εχει ερθει δεμα μεσα σε 24 ωρες απο Αμερικη ενα τζακετ και μια μπλουζα συνολικης αξιας 154$ = 107 ευρω.

Για τα μεταφορικα (FEDEX PRIORITY) πληρωσα 95$ = 66,2 ευρω. Δηλαδη συνολικα η παραγγελια μου κοστισε 173,2 ευρω.

Οπως ειπα εκανε 24 ωρες για να ερθει απο την Ατλαντα στην Αθηνα.

Την ιδια μερα που εφτασε στην Αθηνα (Παρασκευη) μου τηλεφωνησε μια κοπελα να μου πει πως εχει κολλησει το δεμα στο τελωνειο και πως θα χρειαστει εκτελωνισμο. .. Της απαντησα πως δεν εχω κανενα προβλημα με αυτο, και την ρωτησα για το κοστος, μου ειπε πως δεν το γνωριζει και πως θα τους ρωτησει και επειτα θα μου στειλει email για να μου μεταφερει την τιμη εκτελωνισμου.

Μεσα σε 2 ωρες μου ερχεται ενα email το οποιο περα απο την τελικη τιμη ειχε και συννημενη μια φορμα εξουσιοδοτησης σε ενα ζευγαρι τελωνειακων (μιας και οι δυο εχουν το ιδιο επιθετο, γυναικα+ανδρας) οι οποιοι δηλωνουν υπαλληλοι της AIRPORT SERVICES.

 

Η τιμη που μου ζητανε ειναι 412 !!!!! ευρω. (δηλαδη ζητανε 4 φορες το κοστος του προιοντος)

 

και σας ρωταω εγω τωρα ειναι ή δεν ειναι απατεωνες; και κλεφτες;

δεν εχω προβλημα να πληρωσω ενα λογικο φπα αλλα οχι και ετσι ρε παιδια.

Η αναλυση που μου στειλανε εχει ως εξης:

ΔΑΣΜΟΙ / ΦΠΑ ΤΕΛΩΝΕΙΟΥ 313.00

Δ.Ε.Τ.Ε. 2.00

ΕΞΟΔΑ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 15.00

ΑΜΟΙΒΗ 82.41

 

ΣΥΝΟΛΟ 412.41

το email μου ηρθε Παρασκευη σχεδον 4 η ωρα, και φυσικα κανενα τηλεφωνο δεν απαντουσε.

Ερωτηση:

1.Υπαρχει περιπτωση να αλλαξει η τιμη; και πως;

2.αν δεν αλλαξει η τιμη δεν θα το δεχτω και θα τους ζητησω να το στειλουν πισω.Πρεπει να πληρωσω για αυτο;

[[μιλησα με το μαγαζι στην Αμερικη και μου ειπαν πως δεν υπαρχει κανενα προβλημα και μολις λαβουν το προιον πισω θα μου επιστρεψουν τα χρηματα (εκτος τα μεταφορικα φυσικα)]]

 

3.στο email η ORBIT SERVICES αναφερει το εξης παραξενο:

 

..."***Σε περίπτωση μη αποδοχής της προσφοράς μας η οφειλή στην ORBIT COURIERS SA, για την παραλαβή

φορτωτικών εγγράφων, θα είναι 25,00 euro (+ΦΠΑ).."

ξερει κανεις τι σημαινει αυτο;

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..."***Σε περίπτωση μη αποδοχής της προσφοράς μας η οφειλή στην ORBIT COURIERS SA, για την παραλαβή

φορτωτικών εγγράφων, θα είναι 25,00 euro (+ΦΠΑ).."

ξερει κανεις τι σημαινει αυτο;

ευχαριστω

 

Έτσι ακριβώς την πατησα με UPS. Όταν ζήτησα να έρθουν τα πράγματα από το τελωνείο της Αθήνας στο τελωνείο της Θεσσαλονίκης για να τα εκτελωνισω μονη μου, μου ζήτησαν 33 euro για να μου παραδώσουν τα έγγραφα με τα οποία θα "προχωρουσα" στον εκτελωνισμο τους. Δεν μπορείς να προχωρήσεις σε καμία ενέργεια (υποστηρίζουν αυτοί στις courier) αν δεν έχεις τα έγγραφα αυτά που "συνοδεύουν" το δέμα.

 

Ο τύπος πάλι που μίλησα στο τελωνειο της Θεσσαλονίκης δια τηλεφώνου μου είπε ότι δεν μπορούν να ζητάνε λεφτά γι αυτά και " έλα από δω και θα τα βρούμε όλα " . Λυπηθηκα τα 30 ευρώ ταξι, τον κόπο και τα νεύρα μου και τα παράτησα στο τελωνείο. 100 Δολλαρια ήταν ...την πατησα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@r.markos

 

Αν δεν αποδεχτείς την προσφορά της Orbit μπορείς να πας να παραλάβεις τα έγγραφα από αυτούς και να τα εκτελωνίσεις μόνος σου. Γι' αυτά τα έγγραφα πληρώνεις τα 30 κάτι ευρώ. Ο αποπάνω λέει ότι του είπαν δεν χρειάζονται, αν θυμάμαι καλά ωστόσο χρειάζονται τα χαρτιά για να πληρώσεις τα έξοδα αεροδρομίου.

 

Αν θελήσεις να πας για εκτελωνισμό μόνος σου, πρώτα απ' όλα οπλίσου με υπομονή και πάρε και φράγκα μαζί σου γιατί θα σου χρειαστούν. Ενδεικτικά να σου πω πως προ διμήνου για 80 περίπου ευρώ παραγγελία από εξωτερικό (μαζί με μεταφορικά) πλήρωσα μια 70άρα για να τα εκτελωνίσω μόνος μου. Το κερατιλίκι της ORBIT δεν το γλιτώνεις, το ίδιο και τα έξοδα αποθήκευσης (πρώτες 4 μέρες 15 ευρώ μετά τρέχει σαν διπλή ταρίφα), ούτε και το 2ευρω ΔΕΤΕ (αυτό νομίζω είναι για δικαίωμα εκτελωνισμού or something) συν 23% ΦΠΑ της αξίας των προϊόντων.

 

40 ευρώ ΦΠΑ

31 ευρώ Οrbit

22 ευρώ έξοδα αεροδρομίου

2 ευρώ δικαίωμα εκτελωνισμού

 

96 ευρώ

 

Δεν ξέρω γιατί σου βγάλαν 412 ευρώ.....με την μικρή μου εμπειρία και με πάσα επιφύλαξη εγώ 96 στα βγάζω (με δικό σου εκτελωνισμό).

 

Εκεί που σου ανοίγει το δέμα ο τελώνης, παίζει πολύ αραλίκι. Ο φύλακας ή ότι είναι αυτός πάει και έρχεται το ίδιο και μερικοί αποθηκάριοι ενώ το γραφείο του τελώνη είναι δίπλα και δεν έχει οπτική επαφή. Είμαι βέβαιος πως μπορείς σε ανύποπτη στιγμή να το αρπάξεις και να αρχίζεις να τρέχεις :lol: Σου μιλάω ειλικρινά αυτό πήγα να κάνω αλλά η τότε κοπελιά μου που ναι τύπος του σεις και του σας κόντευε να πάθει εγκεφαλικό οπότε υπέμεινα την όλη διαδικασία (από τον γκισέ 11 στον 12 στον 13 στον 14 στον 15 στον.......25 για να δικαιολογήσουν τα βύσματα την θέση τους άι στο διάολο ψόφος).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Γεια χαρα σε ολους.

Μου ετυχε και εμενα ιδια περιπτωση σημερα με μια φωτογραφικη που παραγγειλα απο αμερικη.

Η καμερα μου βγηκε 1400 ευρω μαζι με μεταφορικα και εσταλει με usps (global express).

Με πηρε μια κοπελα τηλ λοιπον απο fedex και με ρωτησε τι ειναι στο κουτι (Απαντησα καμερα/φωτογραφικη μηχανη).

Μου ειπε οτι θα λαβω email με τα εξοδα που θα χρεωθω ..

 

ΔΑΣΜΟΙ / ΦΠΑ ΤΕΛΩΝΕΙΟΥ 630,00

Δ.Ε.Τ.Ε. 8,00 ΔΩΣΤΕ ΜΑΣ ΤΟ ΑΦΜ ΣΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΛΕΓΞΟΥΜΕ ΕΑΝ ΤΟ ΕΟΡΙ ΣΑΣ

Δ.Ε.Χ.Ε. 0,00 ΕΙΝΑΙ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΜΕΝΟ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

Ε.Ε.Π.Α. 0,00

ΑΛΛΑ ΤΕΛ.ΠΑΡ/ΚΑ 0,00

ΕΞΟΔΑ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 15,00

ΑΜΟΙΒΗ 104,55

ΜΕΤΑΦΟΡΑ 0,00

ΣΥΝΟΛΟ 757,55

 

Και αναρωτιεμαι..

Αφου εγω παραγγειλα με usps πως μπηκε στην μεση η fedex ;

Τι σοι χρεωση ειναι αυτη και ειναι τοσο ψηλα το ποσο ; (50% +)

Δεν ξερω τι να κανω ρε παιδια :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διάβασα όλα τα μηνύματα οποτε δεν ξέρω αν δίνει κανένας συμβουλές πέρα από την πρώτη σελίδα..

 

Το πρώτο λάθος είναι που διαλέγετε ιδιωτικές εταιρίες μεταφοράς... ειδικά η DHL είναι η πιο φύρα.. σε χρεώνει από έξοδα εκτελωνιστή μέχρι και έξτρα μέρες που αφίσες το δέμα στο τελωνείο.. (σε περίπτωση που δεν πληρώσεις την ίδια μέρα για εκτελωνισμό )

 

 

Οι ιδιωτικές ΠΑΝΤΑ περνάνε από τελωνείο ότι και να φέρεις.. και ένα πακετάκι χαρτομάντιλα!

 

 

Αυτό που θα κάνετε είναι οταν εισαγετε από αμερική να το κανετε με το "κρατικό" ταχυδρομείο που έχουν USPS δηλαδή ΠΡΟΣΟΧΗ οχι UPS!!

 

Γιατί και ασφάλεια μπορείτε να βάλετε και tracking code μπορείτε να έχετε και είναι πολύ πιο φτηνό και περίπου κάνει τον ίδιο χρόνο..

 

η μονη διαφορα είναι ότι σχεδόν ποτε δεν θα περάσει το πακέτο σας από τελωνειακό έλεγχο και ότι μπορείτε να γράψετε ότι θέλετε σαν δήλωση (ψεύτικη τιμή, ότι είναι δώρο κτλ)

 

Επειδή όμως και οι εκτελωνιστές δεν είναι χθεσινοί καλύτερα να δηλώνεται ότι είναι backorder δηλαδή ότι είναι πχ αποστολή από service (χάλασε το στείλατε το φτιάξανε σας το στελνουν πισω)

 

99/100 με USPS δεν θα πληρώσετε τίποτα extra

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...