Προς το περιεχόμενο

FedEx και εκτελωνισμός


SlackulatoR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άλλο εκτελωνιστής και άλλο τελωνειακός. Είναι σαν να συγκρίνεις δικηγόρο και δικαστικό. Ο εκτελωνιστής είναι ι.υ. ενώ ο τελωνειακός δ.υ. Το ποιος σε γδύνει παραπάνω παίζει. Αυτό για τα 300 ευρώ εκτός ΕΕ που το λέει; Νομίζω το ποσό είναι πολύ λιγότερο 25( ; ). Αν πας να κάνεις τον εκτελωνισμό θα σου έρθουν πολύ λιγότερα αλλά και πάλι δεν αξίζει διότι θα εκτελωνίσεις ένα πράγμα. Στα ΕΛΤΑ που μπορούν να εκτελωνίσουν πολλά γλυτώνουν πάγια έξοδα με αποτέλεσμα να πληρώνεις ΦΠΑ και ένα μικρό ποσό για τη δουλειά τους (αν περάσει από τελωνείο εννοείται). ΥΓ: Δε δουλεύω στα ΕΛΤΑ :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 168
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πιάσε αυγό και κούρευτο δλδ.

 

Σε επικοινωνία, προσπαθώντας να βγάλω άκρη, μου είπαν ότι το δηλωθέν ποσό είναι πολύ μεγαλύτερο των 60 ευρώ. Aναρωτιέμαι για ποιο λόγο η εταιρία να κάνει κάτι τέτοιο, εστάλει email.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, παρήγγειλε εσύ από Αμερική με Fedex και πες μας τι έκανες για να μην πληρώσεις.

B)

 

Αγόρασα για τον αδελφό μου από Αμερική ολόκληρο τηλεσκόπιο το οποίο ως οπτικά δεν έχει τελωνείο. Και η ισημερινή βάση λόγω των ηλεκτρονικών επίσης δεν έχει τέλη τελωνείου. Με Fedex και το κάθε component (βάση, τηλεκόπιο) είχε αξία ακριβώς 300 ευρώ. (Τους ζήτησα να το σπάσουν σε 2 τιμολόγια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασα για τον αδελφό μου από Αμερική ολόκληρο τηλεσκόπιο το οποίο ως οπτικά δεν έχει τελωνείο. Και η ισημερινή βάση λόγω των ηλεκτρονικών επίσης δεν έχει τέλη τελωνείου. Με Fedex και το κάθε component (βάση, τηλεκόπιο) είχε αξία ακριβώς 300 ευρώ. (Τους ζήτησα να το σπάσουν σε 2 τιμολόγια).

 

Χμμμά, άλλο οι δασμοί του τελωνείου, άλλο το ΦΠΑ και άλλο τα πάγια έξοδα εκτελωνισμού. Δασμοί τελωνείου για ηλεκτρονικά όντως δεν υπάρχει σύμφωνα με τη λίστα TARIC (υπάρχουν όμως ΦΠΑ, πάγια έξοδα εκτελωνισμού , έξοδα αεροδρομίου ). Το θέμα είναι να μην περάσει από εκτελωνισμό. Στην πράξη από μη ΕΛΤΑ περνάνε πάντα ( ; ) τα βιβλία. Έχω ακούσει για περιπτώσεις όπου πιο πολύπλοκα πράγματα περνάτε τυχαία ( ; ) από άλλες εταιρίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Θέλω να πάρω ένα scan converter για την vga πολύ μικρό σε μέγεθος από Νέα Ζηλανδία νομίζω και έχει κόστος 35 ευρώ και 30 τα ταχυδρομικά σύνολο γύρω στα 65 ευρώ....θα πληρώσω εκτελωνισμό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

η δασμοφορολογική επιβάρυνση των προερχόμενων από Τρίτη χώρα ειδών;

 

Για αποστολές μη εμπορικού χαρακτήρα :

α) για είδη μέχρι 45 € δεν καταβάλλονται δασμοί, Φ.Π.Α. και λοιποί φόροι,

β) τα είδη των οποίων η συνολική αξία δεν υπερβαίνει το ποσό των 350 € υπόκεινται σε κατ΄ αποκοπή δασμό 3,5%, εκτός εάν ο ενδιαφερόμενος ζητήσει τον τελωνισμό με βάση την δασμολογική κατάταξη του είδους.

γ) τα είδη των οποίων η συνολική αξία είναι άνω των 350 €, τελωνίζονται κανονικά, καταβάλλοντας τους δασμούς, φόρους και λοιπές επιβαρύνσεις.

→ Για αποστολές εμπορικού χαρακτήρα καταβάλλονται κανονικά οι δασμοφορολογικές επιβαρύνσεις, εκτός εάν πρόκειται για είδη, των οποίων η συνολική αξία δεν υπερβαίνει συνολικά τα 150€. (αντί 22€ μέχρι την 30η Νοεμβρίου 2008)

Σημείωση: Για την κατανόηση των παραπάνω διευκρινίζουμε ότι:

ως εμπορεύματα χωρίς εμπορικό χαρακτήρα θεωρούνται τα εμπορεύματα εκείνα, τα οποία περιλαμβάνονται αποκλειστικά στις αποστολές, που πραγματοποιούνται από ιδιώτη σε ιδιώτη χωρίς οποιασδήποτε μορφής πληρωμή και τα οποία λόγω της φύσης τους και της ποσότητάς τους (μικρή), προορίζονται, χωρίς καμιά αμφιβολία, για προσωπική, ιδιωτική ή οικογενειακή χρήση εκ μέρους των παραληπτών.

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 14:31 ----------

 

μακρια απο FEDEX πανε ολα τα δεματα για εκτελωνισμο για να τα παιρνουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

αναφέρεις ότι δέματα αξίας έως 350 ευρώ από χώρες εκτός ΕΕ (μέσω ταχυδρομείου) έχουν δασμό 3,5% μόνο. Η αξία αυτή γνωρίζεις αν είναι η καθαρή αξία ή το άθροισμα ξίας + μεταφορικών;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα,

Είμαι 15 χρονών και θέλω να πάρω αυτό

http://cgi.ebay.co.uk/900W-Studio-Fl...item5d289cc4dd

 

όπως καταλαβαίνετε είναι δύσκολες οι εποχές και τα λεφτα τα μάζεψα με πολύ κόπο..

δεν έχω την άνεση να έχω προβλήματα με το τελωνείο... τι πρεπει να αποφύγω??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Είμαι 15 χρονών και θέλω να πάρω αυτό

http://cgi.ebay.co.uk/900W-Studio-Fl...item5d289cc4dd

 

όπως καταλαβαίνετε είναι δύσκολες οι εποχές και τα λεφτα τα μάζεψα με πολύ κόπο..

δεν έχω την άνεση να έχω προβλήματα με το τελωνείο... τι πρεπει να αποφύγω??

 

Αν η αποστολή γίνεται απο χώρα Ε.Ε και καταλήγει σε χώρα Ε.Ε, δεν περνάνε απο τελωνείο. Οπότε δεν θα έχεις προβλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σήμερα επικοινώνησαν μαζί μου απ την Fedex σχετικά με τον εκτελωνισμό ενός δέματος και πριν λίγο έλαβα με email την "προσφορά" τους.

 

ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΑΚΑ 0.00

ΔΑΣΜΟΙ / ΦΠΑ ΤΕΛΩΝΕΙΟΥ 32.00

Δ.Ε.Τ.Ε. 2.00

Δ.Ε.Χ.Ε. 0.00

Ε.Ε.Π.Α. 0.00

ΑΛΛΑ ΤΕΛ.ΠΑΡ/ΚΑ 0.00

ΕΞΟΔΑ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 15.00

ΑΜΟΙΒΗ 81.07

ΜΕΤΑΦΟΡΑ 0.00

ΣΥΝΟΛΟ 130.07

 

Για κάτι που μου κόστισε δηλαδή 120 ευρώ θα χρειάστει να δώσω 250.

 

Τι μπορώ να κάνω για να αποφύγω αυτά τα έξοδα; Δυστυχώς το να κάνω εγώ τον εκτελωνισμό δε γίνεται διότι βρίσκομαι στη Χαλκιδική.Μπορώ να στείλω αντιπρόσωπο; Και αν ναι,εφόσον ο αντιπρόσωπος εκτελωνίσει το δέμα μετά η fedex αναλαμβάνει και πάλι την προώθησή του σ εμένα;

Επεξ/σία από Finn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Παιδιά την πάτησα και εγώ με την FedEx από Ebay. Για ένα αντικείμενο που κάνει 36 δολάρια μου ζητάει η FedEx 150-200€ για έξοδα εκτελωνισμού. Ο πωλητής είναι από Αμερική και ενώ πλήρωσα για USPS Express αυτός το έστειλε με Fedex. Δεν φαίνεται να καταλαβαίνει το πρόβλημά μου και μου λέει ότι του λέει και η Fedex, δηλαδή ότι αυτά είναι έξοδα του τελωνείου και τόσο πρέπει να πληρώσω. Στην Fedex είπα να το στείλει πίσω. Σε περίπτωση που αρνηθεί ο πωλητής να του το στείλουν πίσω τι γίνεται; Θα με χρεώνει κάθε μέρα το τελωνείο δασμούς φύλαξης; Ήδη έχει περάσει μια μέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά την πάτησα και εγώ με την FedEx από Ebay. Για ένα αντικείμενο που κάνει 36 δολάρια μου ζητάει η FedEx 150-200€ για έξοδα εκτελωνισμού. Ο πωλητής είναι από Αμερική και ενώ πλήρωσα για USPS Express αυτός το έστειλε με Fedex. Δεν φαίνεται να καταλαβαίνει το πρόβλημά μου και μου λέει ότι του λέει και η Fedex, δηλαδή ότι αυτά είναι έξοδα του τελωνείου και τόσο πρέπει να πληρώσω. Στην Fedex είπα να το στείλει πίσω. Σε περίπτωση που αρνηθεί ο πωλητής να του το στείλουν πίσω τι γίνεται; Θα με χρεώνει κάθε μέρα το τελωνείο δασμούς φύλαξης; Ήδη έχει περάσει μια μέρα.

 

Κάνε dispute στο paypal και παίρνεις όλα τα χρήματα σου πίσω ;)

 

Απλά παίρνεις τον κωδικό παραγγελίας και κάνεις παράπονα στο paypal...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε περίπτωση που αρνηθεί ο πωλητής να του το στείλουν πίσω τι γίνεται; Θα με χρεώνει κάθε μέρα το τελωνείο δασμούς φύλαξης; Ήδη έχει περάσει μια μέρα.

 

Όχι δεν πρόκειται να σε χρεώσουν κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε dispute στο paypal και παίρνεις όλα τα χρήματα σου πίσω ;)

 

Απλά παίρνεις τον κωδικό παραγγελίας και κάνεις παράπονα στο paypal...

 

Το σκέφτηκα αυτό αλλά περνάει όμως τέτοια καταγγελία στο paypal; O πωλητής είναι νομότυπος αφού το έστειλε κανονικά. Όμως εγώ πλήρωσα USPS Express ενώ αυτός το έστειλε με Fedex. Μόλις το ταχυδρόμησε μου έστειλε email με το tracking number της Fedex! Το ερώτημα είναι τώρα αν περνάει τέτοια καταγγελία στο paypal. Το βλέπω δύσκολη περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...