Προς το περιεχόμενο

Αναγεμισμενα μελανια προβλημα!


maverickanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειμαι κατι αλλο, αλλα δεν μπορω να στο πω...

Αν στο πω, μετα θα πρεπει να σε σκοτωσω! ;)

 

Παντως οσον αφορα τους εκτυπ. οσο πιο παλιοι τοσο πιο καλοι!!!

Εχω εναν HP 710C 10etiας και ακομα εκτυπωνει μια χαρα το σκυλι!!! 2 φιλοι μου που πηραν πολυμηχανηματα πριν απο κανα χρονο τρεχουν για νεες αγορες τωρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 429
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλά τα λεει ο candlebox... μεγαλύτερη απάτη απο την ψευδαίσθηση του «αυθεντικού» μελανιού δεν υπάρχει. Απλό μελάνι είναι... τι παραπάνω να βάζει μέσα η hp και η canon το οποίο δεν μπορεί να το φτιάξει μια άλλη εταιρία?

Πάλι καλα που δεν εχουν βάλει και copyright στο μελάνι οι μεγάλες εταιρίες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ο κακομοίρης ένα canon pixma mp180 έχω και όταν ξαναγέμισα τα μελάνια μου στο recyclink δεν τα βλέπει ο εκτυπωτής καν, λέει δεν υπάρχουν μελάνια (και προφανώς ούτε ο υπολογιστής εκτυπώνει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραία...διάβασα τον φίλτατο που μου έδωσε πολλές πληροφορίες για να μελετήσω στην πορεία, για πράγματα που αγνωούσα και για πράγματα που ήξερα και μου επιβεβαίωσε

 

δεν θέλω να διαφωνίσω σε ότι λέει...αλλά να πω και την προσωπική μου εμπειρία.

 

Στην εταιρεία που εργάζομαι, για να μειώσω το κόστος των αναλωσίμων κατέφυγα σε λύσεις αναγεμισμένων-ανακατασκευασμένων.

Έκανα έρευνα αγοράς και κατέληξα σε κάποιες εταιρείες.

 

Για να μην πολυλογώ, συνεργάστηκα με 4 εταιρείες και το αποτέλεσμα ήταν...να καθυστερώ την εργασία μου για να ασχολούμαι με διάφορα προβλήματα που πριν ΔΕΝ είχα...επίσης καθυστερούσαν και οι συνάδελφοι...

στο τέλος μου βγήκαν 3 εκτυπωτές OFF...και σε όσους μπήκαν μη original toners-μελάνια είχαν γεμίσει χρώμα το εσωτερικό και αναγκάστηκα να τους καθαρίσω αρκετές φορές.

 

Τελικά αγανάκτησα και γύρισα στα αυθεντικά όπου βρήκα την υγειά μου και πάλι...αλλά μετά από ένα Α διάστημα αφού έπρεπε να στρώσει η λειτουργία των εκτυπωτών...

 

η όλη κίνηση αρχικά φάνηκε πολύ πιο φθηνή...αλλά οι καθυστερήσεις και τα προβλήματα που μου δημιούργησε, τελικά άλλαξαν το πρόσιμο.

 

εννοείτε ότι οι εταιρείες προσπάθησαν να προσφέρουν υποστήριξη, αλλά ότι το πρόβλημα είναι σε εκτυπωτή της τιμολόγησης δεν έχεις τον χρόνο...

 

τελικά κατέληξα ότι τουλάχιστον για εταιρική χρήση δεν συνίστατε...

για το σπίτι...ίσως είναι ότι καλύτερο.

 

απλά εγώ το πήρα ως αποτέλεσμα...και αυτό ήταν ότι είχα μεγάλη δυσκολία να κάνω την δουλειά μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Candlebox για δες αυτό το ad από το banner του homepage του insomnia

 

http://h41139.www4.hp.com/reliability/hho/gr/el/

 

Κοίτα τι ωραία που τα λένε! :P

 

Γι' αυτο μιλησα για ανεξαρτητα tests...

Τετοια μπορειτε να βρειτε αρκετα αν ψαξετε στο internet.

Ενδεικτικα το παρακατω...

http://www.inkjethelper.com/

tests εδω!

http://www.neilslade.com/Papers/inktest.html

αντοχη μελανης εδω!

http://www.inkjethelper.com/inkjetstuff6.html

 

Δεν γινεται να εχουν ολες οι εταιριες και ολα τα μελανια την ιδια αποχρωση. Ο καθενας μας διαλεγει αυτην που του φαινεται καλα στο ματι. Δοκιμαστε και καταληξτε. Παντως στην τελευταια σελιδα καταρριπτεται ο μυθος περι μελανιων που κρατανε 100 χρονια. Αλλωστε ποιος θα ζησει 100 χρονια απο τη μερα που θα τυπωσει για να δει αν θα ειναι οκ;

 

This is eye opening as well, regarding fading of inks FADING TEST Canon fades too, duh.

 

Δειτε και αυτο εδω για τα Epson!

http://www.alotofthings.com/viartshop/article.php?category_id=10&article_id=77&page=

 

Τα συγκεκριμενα αφηνουν αρκετο μελανι μεσα οταν "τελειωσουν"...Αυτο συμβαινει γιατι την εντολη για το αδειο δοχειο την δινει το τσιπακι. Εδω υπαρχει μια απατη απο την Epson. Ενα 452 ειναι standard capacity ενω ενα 442 ειναι high capacity και πιο ακριβο φυσικα.

Το δοχειο ομως ειναι το ιδιο με την ιδια ποσοτητα μελανιου. Το μονο που αλλαζει ειναι το τσιπακι, το οποιο αφηνει τον εκτυπωτη να κανει περισσοτερες εκτυπωσεις απο το standard capacity. Επισης αλλαζει και το...αυτοκολλητο με το νουμερο του μελανοδοχειου...χαχαχα.

Προς γνωση και συμμορφωση!

 

Τα ελλατωματικα μελανοδοχεια ειναι τα δοχεια που θεωρουνται βραχυκυκλωμενα. Αυτα τα δοχεια τα απορριπτει ο εκτυπωτης βγαζοντας σφαλμα και μηνυματα του στυλ "βγαλτε και ελεγξτε το μελανοδοχειο". Τα δοχεια εχουν κυκλωμα. Μικρο αλλα κυκλωμα. Αυτο το κυκλωμα τεζαρει, συνηθως απο αυξομειωσεις της τασης του ρευματος. Σιγουρα θα εχετε ακουσει περιπτωσεις, ή ακομα χειροτερα θα εχετε αντιμετωπισει οι ιδιοι περιπτωσεις που ενω τα μελανοδοχεια δεν ειχαν γεμισει, αλλα ηταν καινουρια, παρουσιασαν σφαλμα και αναγκαστηκατε να αγορασετε καινουριο...Αυτο λοιπον, δεν εχει να κανει με το γεμισμα τους. Εχει να κανει με την κατασκευη τους. Και ποιος ειναι ο κατασκευαστης; Ε, γι' αυτο η HP κατηγορει αλλους!

Οταν λοιπον αυτο το δοχειο παει σε καταστημα αναγομωσης και απλα γεμισει, φυσικο ειναι να μην λειτουργει, αφου ειναι ηδη βραχυκυκλωμενο. Καλο θα ηταν να ζητατε να δοκιμαστει, ωστε να το δειτε σε λειτουργια, οταν και οπου υπαρχει αυτη η δυνατοτητα.

 

Σε αναλογη κατασταση και η Lexmark. Αυτοι και αν κανουν βλακειες. Τα καινουρια No1 της Lexmark, τα τριχρωμα σε εκτυπωτες που δεν εχουν μαυρο μελανοδοχειο ηταν η αφορμη για μετρα απο τη Lexmark, κατα των καταναλωτων. Αυτα βγηκαν στην αρχη με μικρους αεραγωγους. Τα δοχεια δεν ανεπνεαν κανονικα, οποτε αρχισαν οι επιστροφες, αφου δεν τυπωναν. Μετα βγηκε μια καινουρια παρτιδα, με μεγαλες τρυπες (κατω απο το αυτοκολλητο). Αυτη ομως η παρτιδα ειχε προβλημα στο κυκλωμα. Σχεδον το 40% αυτων δεν αναγνωριζοταν απο τον εκτυπωτη. Αποτελεσμα?

Η Lexmark απαγορευσε στους τελικους πωλητες των δοχειων της τις επιστροφες! Αν ρωτησετε θα μαθετε οτι η Lexmark δεχεται επιστροφες ΜΟΝΟ απο τον τελικο καταναλωτη. Το κερδος? Οι περισσοτεροι μας ενδιαφερομαστε να κανουμε τη δουλεια μας. Προκειμενου να αρχισουμε τις επιστροφες, τηλεφωνα, αποστολες, παραλαβες ποιος ξερει ποτε, αγοραζουμε ενα καινουριο ξανα με την ελπιδα να κανουμε τη δουλεια μας. Αυτο κι αν ειναι κερδος...

 

Οσο για τις περισσοτερες σελιδες...Ξερω οτι στα 21+22 της HP υπαρχουν 5ml στο καθενα. Ξερω σιγουρα οτι η InkCenter τα γεμιζει με 12ml το καθενα και οτι υπαρχουν και πολλα αλλα δοχεια που το μελανι της αναγομωσης ειναι περισσοτερο. Λεω InkCenter, γιατι εκει απευθυνομαι εγω. Υπαρχει και το 343 που απο τα 7ml παει στα 12. Υπαρχει και το 28αρι που απο τα 8ml παει στα 12. Εσχατως βγηκε και το 350 (οχι το XL) που απο τα 4.5ml παει στα 12ml. Αν καποιος εχει την εντυπωση οτι με ενα γνησιο των 4.5 θα τυπωσει περισσοτερο απο ενα αναγομωμενο των 12ml, τοτε παω πασο...

 

Η HP λεει...

 

Τα αυθεντικά ΗΡ δοχεία μελάνης και τα χαρτιά της HP είναι ειδικά διαμορφωμένα για τον εκτυπωτή HP που διαθέτετε, ώστε να έχετε ανώτερη ποιότητα εκτύπωσης και αξεπέραστη αξιοπιστία.

 

Μα τα αυθεντικα μελανοδοχεια χρησιμοποιουν και οι εταιριες αναγομωσης, περι δοχειων ο λογος!

 

Επισης λεει...

 

Μόνο με τα αυθεντικά ΗΡ δοχεία μελάνης, γνωρίζετε ότι αγοράζετε ένα καινούριο δοχείο μελάνης.

 

Και τα σακουλακια με το προπληρωμενο τελος και το μηνυμα Recycle with HP now!, σε τι χρησιμευουν?

Μηπως (οπως τη Lexmark), τα ανακατασευαζουν ή τα ανακυκλωνουν? Γιατι αυτο μπορειτε να το κανετε και εσεις μονοι σας, ετσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Blackman τα είπε ξεκάθαρα τα πράγματα. Σε εταιρίες ποτέ ξαναγεμισμένα μελάνια. Μονό για ερασιτεχνική χρήση/ φοιτητές/ σπίτι / γενικότερη οικονομία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ blackman

 

Αν σου ελεγα οτι το γεμισμα ειναι 100% απροβληματιστο, θα ημουν ψευτης.

Εξαρταται τι δουλεια κανει ο καθενας. Και ποση προσοχη δινει σε αυτο που κανει.

Για ποιον εκτυπωτη μιλαμε? Μηπως καποιον HP με ενα ιμαντα πανω στη πορτα που ανοιγεις για να βγαλεις τα δοχεια? Αν ναι, εχω αρκετα να σου πω...Για πες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για Hp 1018 το 12Α έχει ενσωματομένο τύμπανο μέσα??

 

Φυσικα! Αν το κοιταξεις απο κατω, και τραβηξεις το πορτακι που εχει, θα δεις τον κυλινδρο του τυμπανου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ' ευχαριστουμε candlebox71 για τις πλούσιες πληροφορίες, ηταν χρήσιμα οσα εγραψες και ελυσες παλιές μου απορίες για τη διαδικασία και τα πιθανά προβλήματα. Μια-δυο φορές εκανα αναγόμωση στο μαυρο hp 45 και δεν ειδα κάποια διαφορά απο τα "αυθεντικά" στις απλες εκτυπώσεις που εκανα, εκτος απο το κέρδος στα χρήματα βεβαια!

 

Αν ειναι ευκολο να ρωτήσω (αν τυχαίνει να ξέρεις φυσικα!), γίνεται σωστή αναγόμωση στα καινούργια της HP; στη σειρα 363 συγκεκριμένα, για το 4χρωμο ή το 6χρωμο σετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικα και γινεται!

Τα 363 ειναι μονο δοχεια. Τιποτα αλλο. Δεν εχουν ουτε σφουγγαρι μεσα!

Απλα εχουν smartchip και επειδη αυτο δινει τη σταθμη, οταν σας αδειασει, θα δειχνει παντα αδειο αλλα θα τυπωνει κανονικα. Μετα ομως την ημερομηνια ληξης που αναγραφει πανω του το μελανακι, ειτε θα πρεπει να αγορασετε καινουριο, ειτε να το δωσετε σε καποια εταιρια αναγομωσης να σας αλλαξουν το τσιπακι με ενα auto reset. Αυτο γινεται μια φορα και τα μελανια σας θα δειχνουν και σταθμη μετα απο αυτο αλλα θα λειτουργουν και παντα, αφου οπως σας ειπα, ο μονος τροπος να χαλασει το μελανοδοχειο ειναι να το σπασετε. (τα τσιπακια εχουν καποιο εφαπαξ κοστος)

 

Απο εκει και περα, οσο τυπωνετε, οι κεφαλες που βρισκονται μεσα στον εκτυπωτη, κατω απο τα μελανακια, δεν εχουν προβλημα. Αλλα οπως ολες οι κεφαλες, αν δεν τυπωνετε για πολυ καιρο, μπορει το ξερο μελανι να τις φραξει, αυτο ομως δεν ειναι προβλημα, οι συγκεκριμενες καθαριζουν πολυ ευκολα.

 

Προσοχη. Τα γνησια σας μελανοδοχεια εχουν ημερομηνια ληξης. Εαν μεχρι εκεινη την ημερομηνια, δεν χρησιμοποιησετε τα μελανια σας, αυτοματα και μεσω του smartchip κλειδωνουν και δεν μπορειτε να τυπωσετε! Οποτε να τα χρησιμοποιειτε εντος ημερομηνιας. Σε περιπτωση που σας μεινουν τα μελανακια στα...χερια με μελανι μεσα, η μονη λυση ειναι να αλλαξετε τα τσιπακια (εαν φυσικα δεν θελετε να πεταξετε το μελανι που εχετε πληρωσει).

 

Τωρα αν αυτο το κλειδωμα ειναι δικαιο, ας το κρινει ο καθενας μας, λες και οταν αγοραζει καποιος μελανι, αγοραζει...πνευματικα δικαιωματα 2ετιας!

 

Επισης σημαντικο η ημερομηνια που αναγραφει η HP στη συσκευασια. Ειναι ημερομηνια ληξης. Προσεξτε γιατι ολο και καποια θα εχουν μεινει στην ακρη σε καποια αποθηκη και καποιος θα τα "καταπιει", μη τα αγορασετε και σε 20 μερες ξεπερνουν την ημερομηνια ληξης τους γιατι θα σας κλειδωσουν και δεν θα μπορειτε να τυπωσετε και μετα αντε βρες ακρη και το δικιο σου απο την HP.

 

Επισης προσεξτε οτι υπαρχει η πιθανοτητα να εχουν ΚΑΙ οι κεφαλες ημερομηνια ληξης! Ετσι ηταν σε παλιοτερα μηχανηματα. Αν ειναι ετσι εχετε 2 λογους να ανησυχειτε! Μετα το περας της ημερομηνιας, δεν μπορειτε να τυπωσετε ακομα και αν η κεφαλη σας ειναι ΟΚ, μονο και μονο για να υποχρεωθειτε να την αλλαξετε και ετσι, να αυξησετε τα εσοδα των εταιριων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεμίζω τα μελάνια μου εδώ και χρόνια χωρίς προβλήματα. Μοναδικό μειονέκτημά τους είναι η αντοχή στο χρόνο: τα γνήσια έχουν πολύ μεγαλύτερη αντοχή στο χρόνο.

 

Αν και οι εταιρίες (γιατί Canon, γιατί?) έχουν περάσει σχεδόν 100% σε κλειδωμένα cartridges, συνεχίζουν να υπάρχουν λύσεις...

 

Αναρωτιέμαι αν υπάρχει κανείς στην Ελλάδα που να εισάγει τα εν λόγω cartridges.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ο κακομοίρης ένα canon pixma mp180 έχω και όταν ξαναγέμισα τα μελάνια μου στο recyclink δεν τα βλέπει ο εκτυπωτής καν, λέει δεν υπάρχουν μελάνια (και προφανώς ούτε ο υπολογιστής εκτυπώνει)

 

Οι Canon MP150-160-180 ειναι οτι χειροτερο εχω δει απο την Canon. Κατα τη ταπεινη μου γνωμη η Canon βγαζει τους καλυτερους εκτυπωτες, παρ' ολα αυτα οι παραπανω ειναι χαλια.

 

soturin

Βαζεις τα μελανια, δινεις εκτυπωση και σου λεει τι? Οτι δεν υπαρχουν μελανια? Και τα 2 ή μονο το ενα?

Αν σου λεει για παραδειγμα οτι το μαυρο δεν μπορει να αναγνωριστει, κανε το εξης. Δωσε εκτυπωση και πατα το κουμπι της ασπρομαυρης αντιγραφης απο το scanner για 10 δευτερολεπτα. Μετα αφησε το και δες να τυπωνει. Εαν αμεσως (αλλα και αργοτερα) σου βγαλει το ιδιο μηνυμα για το εγχρωμο, κανε το ιδιο, αυτη τη φορα πατωντας το κουμπι που αναλογει στην εγχρωμη εκτυπωση, δηλαδη το κουμπι της εγχρωμης αντιγραφης απο το scanner για 10 δευτερολεπτα και αφησε το.

Με τον παραπανω τροπο απενεργοποιειται ο ελεγχος της σταθμης απο τον εκτυπωτη. Η σταθμη ελεγχεται μεσω smartchip. Τα μελανια θα τα βλεπεις αδεια αλλα ο εκτυπωτης θα τυπωνει.

 

Δοκιμασε το δουλευει σε MP160, οχι σε ολους ομως. Αυτο γιατι μερικοι απο συγκεκριμενη χωρα κατασκευης, εχουν παλιοτερο firmware και δεν γινεται με τον παραπανω τροπο, ουτε με αλλο τροπο που να εχω ανακαλυψει.

 

Εαν δεν δουλεψει, δοκιμασε πατωντας το κουμπι ακυρωσης εκτυπωσης για 10 δευτερολεπτα.

Εαν σου βγαζει μηνυμα οτι το μελανι εχει τελειωσει, εαν θελετε να συνεχισετε να τυπωνετε πατηστε οκ, αλλιως πατηστε ακυρο, τοτε πατας το ΟΚ και τυπωνει.

 

Δοκιμασε ολους τους τροπους με την σειρα που τους γραφω. Ακομα και την Canon να παρεις τηλεφωνο, και να τους πεις οτι τυπωσες 5 φορες και σου δειχνει ηδη αδειο, θα σου πουν να πατησεις τα παραπανω κουμπια για 10 δευτερολεπτα.

 

Ενα μηνυμα που καποια στιγμη θα εχετε ολοι οι χρηστες των Canon και Epson ειναι οτι το WASTE INK εχει γεμισει και οτι πρεπει να γινει service. Ο εκτυπωτης εχει ενα counter και μετρα σελιδες, οταν φτασει ενα νουμερο, σου λεει να τον δωσεις για service. Στην ουσια σε αυτο τον αριθμο σελιδων πιστευουν οι κατασκευαστες οτι το σημειο που σταζουν τα μελανια εχει γεμισει. Τροπος παρακαμψης υπαρχει. Δεν σας αφηνει να τυπωσετε καθολου και θελει μηδενισμο το counter διαφορετικα ειναι τεζα. Για τους Epson υπαρχει το SSC Service utility, θα το βρειτε στο google. Στους Canon γινεται μεσω ενος συνδυασμου πληκτρων τα οποια σε βαζουν στο μενου του administrator οπου μεσω ειδικων πατηματων των πληκτρων, γινεται μηδενισμος...

 

Το καπακι και ειδικα το πλαστικο διακοπτακι που πιεζει το καπακι ειναι ενα αλλο συνηθισμενο φαινομενο. Φθειρεται και με τον καιρο δεν κανει καλη επαφη, σε πολλους εκτυπωτες εμφανιζεται αυτο το προβλημα. Επισης εμφανιζεται προβλημα με το "ματι" που υπαρχει διπλα στη κεφαλη, ειδικα αν κατσει σκουπιδακι πανω του ή λερωθει με μελανι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεμίζω τα μελάνια μου εδώ και χρόνια χωρίς προβλήματα. Μοναδικό μειονέκτημά τους είναι η αντοχή στο χρόνο: τα γνήσια έχουν πολύ μεγαλύτερη αντοχή στο χρόνο.

 

Αν και οι εταιρίες (γιατί Canon, γιατί?) έχουν περάσει σχεδόν 100% σε κλειδωμένα cartridges, συνεχίζουν να υπάρχουν λύσεις...

 

Αναρωτιέμαι αν υπάρχει κανείς στην Ελλάδα που να εισάγει τα εν λόγω cartridges.

 

 

Αν κοιταξεις τις σελιδες που παραθετω με ανεξαρτητο test διαρκειας, θα δεις οτι δεν υπαρχει καμια διαφορα στην αντοχη στο χρονο. Εχω 2 Α4 στον ηλιο, ιδια φωτο, η μια με γνησια και η αλλη με αναγομωμενα. Οποιος θελει του τις σκαναρω να μου πει τι διαφορα εχουν. Τα γνησια μαλιστα ειναι με τα FINE μελανια της Canon που αντεχουν 100 χρονια...

 

Οσο για τα κλειδωμενα, κανενα απο τις φωτογραφιες του link που εβαλες δεν ειναι κλειδωμενο. Αν εννοεις οτι δεν βλεπεις σταθμη, μπορει και αναλογα την περιπτωση, αλλα το αν δουλευουν, ολα δουλευουν. Και αν μιλας για τα CLI8, δουλευουν μια χαρα, αρκει να ξερεις το κολπο. Οσο για τα 10αρια της ΗP που ειδα στην φωτο, ΚΑΙ αυτα δουλευουν μια χαρα, και μαλιστα οι περισσοτερες αλυσιδες αναγομωσης εχουν auto reset smartchip. Οτι δηλαδη ακριβως συμβαινει με τα 363 που ειναι παρεα με τα 10αρια στην ιδια φωτογραφια...

 

Τα γνησια σε ολα τα παραπανω, γεμιζουν ΚΑΙ δουλευουν. Δεν υπαρχει λογος να βρειτε αλλα δοχεια. Τα αλλα δοχεια ερχονται χωρις τσιπακι και σας λενε να βαλετε πανω στο δοχειο το τσιπακι απο το γνησιο σας! Οποτε παλι τον πουλο με τη σταθμη. Γι' αυτο, γεμιστε τα γνησια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...