Προς το περιεχόμενο

Αναγεμισμενα μελανια προβλημα!


maverickanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δηλαδη απ' οτι εχω καταλαβει μεχρι τωρα, πλεον κλειδωνουν και τα μελανια?

αν δηλαδη αγορασω εναν καινουργιο εκτυπωτη και παω καποια στιγμη να τα γεμισω παιζει να μην λειτουργησει παλι ο printer λογω κλειδωματος? μπορει να το κανει? εξ αλλου 10Ε εχει το μελανι το γνησιο. το γεμισμα ποσο παει? και τι προτεινετε, γεμισμα ή αγορα κανονικη??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 429
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

http://www.dixon.nl/De_online_winkel/ProductDetail/XP/shop/computers/printers en scaners/All-in-one/CANON+PIXMAcandlebox71

Μια και βλεπω εχεις πηρα για πες μου και για τον

PIXMA 210 ειναι καλος η θα των παρω αδικα γιατι οπως προανεφερες η Μ150 160 180 ειπες δεν βγηκαν καλοι,για κοιτα και αυτον και πες μου σε παρακαλο γιατι θα ειναι ο πτοτος εκτηποτης μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες εγω αγορασα ενα πολυ φθηνο πολυμηχανημα για να κανω την δουλεια μου(epson dx4450 μονο 48 ευρω :P)...και ερωτω...αυτο έχει 4 ξεχωριστα μελανια...εχει κανεις ιδέα ποσο περιπου να κοστιζει το γεμισμα του καθε μελανιου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γέμισμα φτηνό είναι αλλά οι Epson έχουν τσιπάκια στα μελανοδοχεία που δεν σε αφήνουν να τυπώσεις μετά από έναν αριθμό εκτυπώσεων. Υπάρχουν μαγαζιά που σου γεμίζουν τα μελάνια και σου κάνουν reset τα τσιπάκια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη απ' οτι εχω καταλαβει μεχρι τωρα, πλεον κλειδωνουν και τα μελανια?

αν δηλαδη αγορασω εναν καινουργιο εκτυπωτη και παω καποια στιγμη να τα γεμισω παιζει να μην λειτουργησει παλι ο printer λογω κλειδωματος? μπορει να το κανει? εξ αλλου 10Ε εχει το μελανι το γνησιο. το γεμισμα ποσο παει? και τι προτεινετε, γεμισμα ή αγορα κανονικη??

 

Κλειδωνουν τα μελανια που εχουν smartchip. Ουσιαστικα κλειδωνει το chip για οσους δεν το καταλαβαινουν απολυτα. Το αν λειτουργει ή οχι, εξαρταται. Δες τι μελανια παιρνει ο εκτυπωτης που εχεις ή θελεις να αγορασεις και πηγαινε σε ενα μαγαζι αναγομωσης και ρωτα. Προσεξε καποιους λιγοτερο επαγγελματιες οπως αναφερω πιο πανω...

Αλλιως πες μου τι μελανια εχεις, αν εχεις, να σου πω εγω απο δω περα τι γνωριζω.

 

http://www.dixon.nl/De_online_winkel/ProductDetail/XP/shop/computers/printers en scaners/All-in-one/CANON+PIXMAcandlebox71

Μια και βλεπω εχεις πηρα για πες μου και για τον

PIXMA 210 ειναι καλος η θα των παρω αδικα γιατι οπως προανεφερες η Μ150 160 180 ειπες δεν βγηκαν καλοι,για κοιτα και αυτον και πες μου σε παρακαλο γιατι θα ειναι ο πτοτος εκτηποτης μου.

 

Κοιτα, εαν υπαρχει λογικη, χειροτερος απο τα προηγουμενα μοντελα αποκλειεται να ειναι...

Αυτο ομως δεν μπορω να στο εγγυηθω εγω, γιατι δεν εχω πιασει στα χερια μου κανενα 210 ακομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες εγω αγορασα ενα πολυ φθηνο πολυμηχανημα για να κανω την δουλεια μου(epson dx4450 μονο 48 ευρω :P)...και ερωτω...αυτο έχει 4 ξεχωριστα μελανια...εχει κανεις ιδέα ποσο περιπου να κοστιζει το γεμισμα του καθε μελανιου?

 

O insomnic σου απαντησε για το θεμα σου. Εγω απλα να συμπληρωσω οτι στα Epson θα αφηνεις παντα μελανι μεσα στο δοχειο και δεν μπορεις να κανεις τιποτα γι' αυτο. Οπως επισης εαν σου τελειωσει το κιτρινο, ο εκτυπωτης δεν θα σε αφηνει να τυπωσεις απολυτως τιποτα, ακομα και μονοχρωμο μαυρο, εαν δεν πας να αγορασεις-γεμισεις το κιτρινο. Επισης μεινονεκτημα ειναι οτι οι Epson ειναι μελανοβοροι εκτυπωτες.

Το μεγαλυτερο ομως μειονεκτημα για μενα στους Epson ειναι οι πιεζοηλεκτρικοι κρυσταλλοι που χρησιμοποιει η Epson στις κεφαλες για να ψεκαζει το μελανι. Εξακολουθω ακομα και σημερα να θεωρω την τεχνολογια αυτη αντισυμβατικη σε σχεση με την υπολοιπη αγορα. Οι κρυσταλλοι θα φθαρουν και καποια στιγμη δεν θα τυπωνει σωστα, οτι και να κανεις. Και αν θεωρησεις οτι εχουν φραξει τα ακροφυσια, στο 75% των περιπτωσεων που εχω εγω αντιμετωπισει, η κεφαλες ψεκαζουν αψογα, εφοσον τους δημιουργησεις εσυ ο ιδιος την πιεση, αν αφησεις τους κρυσταλλους, δεν ψεκαζουν σταγονα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν τον εχω παρει ακομα τον printer αλλα θελω ενα πολυμηχανημαα για προσωπικη χρηση και αυτος ο epson stylus DX 9400 που ειναι στα 180Ε θεωρω οτι ειναι πολυ καλη τιμη. δεν συμφωνεις?

 

τα μελανια που χρησιμοποιει ειναι τετοιου τυπου. δεν ξερω περισσοτερα. εχεις να προτεινεις κατι αναλογο σε εκτυπωτη χωρις προβληματα κρυσταλλων και τετοια που αναφερεις παραπανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιώ εδώ και 3-4 χρόνια τα 56 και 57 της HP...επειδή δεν αναγνωρίζει την αναγόμωση ο εκτυπωτής, πάντοτε κάνω το κόλπο με την κάλυψη των επαφών με σελοτέιπ και μέχρις και σήμερα κανένα πρόβλημα με τις αναγομώσεις..

 

Θα ήθελα να συμπληρώσω, ότι εάν κάποιος έχει κέφι και μπορέσει να εντοπίσει που ακριβώς βρίσκεται η μπαταρία του εκτυπωτή και την αφαιρέσει...πάλι δεν θα έχει πρόβλημα με τις αναγομώσεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εάν κάποιος έχει κέφι και μπορέσει να εντοπίσει που ακριβώς βρίσκεται η μπαταρία του εκτυπωτή και την αφαιρέσει...πάλι δεν θα έχει πρόβλημα με τις αναγομώσεις..

γενικα στους εκτυπωτες η μονο στους HP?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιώ εδώ και 3-4 χρόνια τα 56 και 57 της HP...επειδή δεν αναγνωρίζει την αναγόμωση ο εκτυπωτής, πάντοτε κάνω το κόλπο με την κάλυψη των επαφών με σελοτέιπ και μέχρις και σήμερα κανένα πρόβλημα με τις αναγομώσεις..

 

Θα ήθελα να συμπληρώσω, ότι εάν κάποιος έχει κέφι και μπορέσει να εντοπίσει που ακριβώς βρίσκεται η μπαταρία του εκτυπωτή και την αφαιρέσει...πάλι δεν θα έχει πρόβλημα με τις αναγομώσεις..

 

Γίνεται να βάλεις μερικές φωτό για το που βάζεις το σελοτειπ στο cartridge?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν τον εχω παρει ακομα τον printer αλλα θελω ενα πολυμηχανημαα για προσωπικη χρηση και αυτος ο epson stylus DX 9400 που ειναι στα 180Ε θεωρω οτι ειναι πολυ καλη τιμη. δεν συμφωνεις?

 

τα μελανια που χρησιμοποιει ειναι τετοιου τυπου. δεν ξερω περισσοτερα. εχεις να προτεινεις κατι αναλογο σε εκτυπωτη χωρις προβληματα κρυσταλλων και τετοια που αναφερεις παραπανω?

 

 

1. Ολοι οι Epson εχουν πιεζοηλεκτρικη κεφαλη.

2. Τα 711-712 κλπ, απ' οσο ξερω, δεν γεμιζουν απο τα περισσοτερα καταστηματα γιατι εχουν διαφορετικο chip (9πινο αντι 7πινο) και θελουν διαφορετικο resetter. Αυτη την πληροφορια ειχα μεχρι πριν 4 μηνες. Ισως να εχουν αλλαξει τα πραγματα, τσεκαρε το.

3. Θα προτεινα οποιοδηποτε HP ή Canon, οχι ομως Epson (180 ευρω?) και Lexmark για τους παρακατω λογους. Οι Epson εχουν πιεζοηλεκτρικες κεφαλες και τρωνε μελανι σαν τρελοι. Οι δε Lexmark, συνολικα ειναι αρκετα πιο αργοι εκτυπωτες απο τους υπολοιπους. Εαν επιμεινεις σε Lexmark (συνηθως αυτο γινεται επειδη ειναι φτηνοι), τοτε απεφυγε μηχανηματα που παιρνουν 16-17-26-27 και προτιμησε αυτους που παιρνουν 32-33-34-35.

4. Η προτιμηση μου ηταν, ειναι και θα ειναι οι Canon.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γίνεται να βάλεις μερικές φωτό για το που βάζεις το σελοτειπ στο cartridge?

 

Υπάρχει και το google ;)

 

http://www.inkline.gr/inkjet/newtech/hp/reset56-57-58/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Ολοι οι Epson εχουν πιεζοηλεκτρικη κεφαλη.

2. Τα 711-712 κλπ, απ' οσο ξερω, δεν γεμιζουν απο τα περισσοτερα καταστηματα γιατι εχουν διαφορετικο chip (9πινο αντι 7πινο) και θελουν διαφορετικο resetter. Αυτη την πληροφορια ειχα μεχρι πριν 4 μηνες. Ισως να εχουν αλλαξει τα πραγματα, τσεκαρε το.

3. Θα προτεινα οποιοδηποτε HP ή Canon, οχι ομως Epson (180 ευρω?) και Lexmark για τους παρακατω λογους. Οι Epson εχουν πιεζοηλεκτρικες κεφαλες και τρωνε μελανι σαν τρελοι.

4. Η προτιμηση μου ηταν, ειναι και θα ειναι οι Canon.

 

==========================================================================

==========================================================================

 

 

2)δεν με πειραζει αν δεν γεμιζουν. σχεδον 10Ε εχει τι καθε μελανι και παω και αγοραζω

3)τι προτεινεις που να σκαναρει, να εκτυπωνει και να στελνει φαξ σε HP & Canon?

 

 

επισης τι εννοεις εδω:

απεφυγε μηχανηματα που παιρνουν 16-17-26-27 και προτιμησε αυτους που παιρνουν 32-33-34-35.

τωρα "ανοιχτηκα" στο θεμα PRINTERS και δεν ξερω πολλα, οποτε αν μπορουσες να μου πεις τι και πως...

 

 

4)οπως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2. Σε αυτο το κοστος να συνυπολογισεις και το 25% (τουλαχιστον) μελανι που θα πληρωνεις και θα αναγκαζεσαι να πετας. Επισης να εχεις στο μυαλο σου και το οτι οταν αδειαζει καποιο, ανεξαρτητα του ποιο χρωμα θα ειναι αυτο, δεν θα μπορεις να τυπωνεις (σε αντιθεση με αλλους εκτυπωτες).

3. αν δεν μου εβαζες το fax μεσα σε οσα ζητας θα σου συστηνα τον Canon Pixma MP600 ή 610. Για ολα οσα ζητας μαζι με το fax, δεν εχω αποψη, ποτε δεν με απασχολησε το fax και δεν εχω ασχοληθει με μηχανηματα που εχουν fax. Μπορω ομως να σου πω οτι αν δεις forum (π.χ. HP) που μιλανε για πολυμηχανηματα με fax, υπαρχουν αρκετα προβληματα λογω του fax, σε αρκετα μηχανηματα, μεχρι αρνηση εκτυπωσης λογω προβληματος στο fax. Δεν λεω οτι ολα ειναι για πεταμα, λεω οτι εχει παρει πρεφα το ματι μου.

 

Στα Lexmark εννοουσα να αποφυγεις μηχανηματα που παιρνουν τα μελανοδοχεια με τους αριθμους που αναφερω πιο πανω και προτιμησε (αν θες να πας σε Lexmark) αυτα που παλι αναφερω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...