Προς το περιεχόμενο

Αναγεμισμενα μελανια προβλημα!


maverickanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε ότι αφορά την αντοχή στο χρόνο, ακόμα και ο ίδιος ο Neil Slade παραδέχεται πλέον την εγκυρότητα των τεστ που έχει κάνει η Wilhelm Research και αποδεικνύει την υπεροχή των γνησίων στο θέμα της αντοχής στο χρόνο. Επίσης συνδέει σε ένα πολύ ενδιαφέρον τεστ του Nifty-Stuff forum το οποίο είχε διαρκέσει εβδομάδες και στο οποίο οι συμμετέχοντες είχαν συμπεράνει οτι το γνήσιο μελάνι προσφέρει μεγαλύτερη αντοχή στο χρόνο.

 

Σε ότι αφορά τα cartridges που έδειξα στον σύνδεσμο, οι φωτογραφίες δείχνουν μη γνήσια cartridges με auto-reset τσιπάκια τα οποία έχουν κατασκευαστεί για να γεμίζουν εύκολα. Πιο απλό δεν γίνεται! Ελπίζω να φέρει κάποιος στην Ελλάδα γιατί εγώ μια φορά παρήγγειλα Κινέζικα και τα είδα όλα με τον εκτελωνισμό αν και άξιζε τον κόπο -- μιλάμε για 1/100 του κόστους των γνησίων.

 

Τα γνήσια 10άρια και 363άρια έχουν τσιπάκια και απαιτούν smartchip reseter που είναι ακριβό. Χωρίς reset δεν τυπώνουν. Τα CLI8 μπορούν να γεμίσουν αλλά χάνεις τη στάθμη πράγμα που σημαίνει οτι πρέπει κανείς να είναι προσεκτικός σε ογκώδεις εκτυπώσεις (η εκτύπωση χωρίς μελάνι προκαλεί προβλήματα στην κεφαλή).

 

Συμφωνώ με τα περισσότερα που γράφεις εκτός από το θέμα της αντοχής. Επίσης πιστεύω οτι χρέος του αγοραστή είναι να κάνει την σωστή έρευνα και σαν πρώτη προταιρεότητα να βάλει την δυνατότητα γέμισης των κεφαλών/φυσσιγίων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 429
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Θα μου επιτρεψεις πιστευω να διατηρησω τη γνωμη μου οτι τα γνησια και τα μη γνησια μελανια εχουν την ιδια διαρκεια.

 

Τα 10αρια και τα 363 τυπωνουν μεχρι την ημερομηνια ληξης που αναγραφεται πανω στα δοχεια, χωρις ενδειξη σταθμης. Δεν χρειαζεσαι resetter για να τυπωσουν χωρις σταθμη. Αν διαβαζες λιγο καλυτερα αυτα που ειπα, θα εβλεπες οτι ειπα πως υπαρχουν auto reset chips στις περισσοτερες αλυσιδες αναγομωσης, και για τα 2. Με αυτα βλεπεις σταθμη. Το θεμα ειναι τι να την κανεις αφου ετσι κι αλλιως οι εκτυπωτες και τα τσιπακια μετρανε ΑΡΙΘΜΟ εκτυπωσεων και οχι μελανι. Κανενα μελανοδοχειο δεν δειχνει σταθμη που ανταποκρινεται στην πραγματικοτητα. Γι' αυτο και η υποσημειωση στις σταθμες της HP οτι η σταθμη ειναι "εκτιμηση" και οτι η πραγματικη μπορει να διαφερει.

 

Εαν σε απασχολει ο ογκος των εκτυπωσεων, τοτε στα 363 θα πρεπει να εισαι παλαβος να αγορασεις τετοιο εκτυπωτη με μονο 6ml ανα χρωμα...

Στα μεν 10αρια, ειναι τοσο ευκολο να δεις ποσο μελανι εχουν μεσα που προσωπικα την σταθμη την εχω γραμμενη. Τα 10αρια εχουν μεσα ενα σακουλακι. Βγαζοντας το καπακι στην κατω μερια, μπορεις να τραβηξεις ολο το σακουλακι εξω. Αν προσθεσουμε και τα 69ml τους, εχεις παρα πολυ μελανι για να τυπωσεις...

Επαναλαμβανω, τα 10αρια και τα 363 τυπωνουν ΧΩΡΙΣ resetter (αλλα χωρις σταθμη, που με τη σειρα της επανερχεται με την αγορα auto reset chips). 4 χρονια ειχα τα ιδια δοχεια πανω σε ενα HP BusinessJet 1100 που ειχα. Στην τριετια κλειδωσε το chip γιατι περασε την ημερομηνια ληξης και μετα αλλαξα τα τσιπακια...Μιλαμε για το 2004 τωρα οτι τα βρηκα εγω στο Ηρακλειο, φυσικα και υπαρχουν! Μετα τυπωνα ενα χρονο με τα auto reset και μετα αγορασα αλλον εκτυπωτη.

Στην τριετια χωρις τσιπακια, πρεπει να τα γεμισα πανω απο 15 φορες το καθενα.

 

Τα CLI8 ειναι (προς Θεου!) διαφανα! Πριν εκτυπωσεις, μπορεις να δεις τι μελανι εχεις! CLI8 εχω και εγω, με δεδομενο οτι παντα υπαρχει μελανι στο τμημα που εχει σφουγγαρι, ακομα και να σου στερεψει το τμημα με το καθαρο μελανι, το σφουγγαρι θα σου επιτρεψει να κανεις και αλλες εκτυπωσεις. Ποτε δεν με εχει αφησει εμενα τουλαχιστον απο μελανι. Ασε που εδω ειχα περιπτωση 2 φορες με γνησιο μελανι να εχει χρησιμοποιησει μονο το μισο και η σταθμη να δειχνει αδειο!

 

Και κατι αλλο. Σημασια δεν εχει ο ογκος εκτυπωσεων αλλα το τι τυπωνεις. Ειναι σαν να μου λες οτι τυπωνοντας κειμενο 500 σελιδες θα σου καταναλωσει το μελανι, ενω 100 borderless φωτογραφιες Α4, θα σου αφησουν αρκετο για καμια 300αρια ακομα σελιδες κειμενου...Δεν στεκει...

 

Χαιρετω και παλι.

 

Υ.Γ. Συζητηση να γινεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ blackman

 

Αν σου ελεγα οτι το γεμισμα ειναι 100% απροβληματιστο, θα ημουν ψευτης.

Εξαρταται τι δουλεια κανει ο καθενας. Και ποση προσοχη δινει σε αυτο που κανει.

Για ποιον εκτυπωτη μιλαμε? Μηπως καποιον HP με ενα ιμαντα πανω στη πορτα που ανοιγεις για να βγαλεις τα δοχεια? Αν ναι, εχω αρκετα να σου πω...Για πες!

 

 

φίλτατε...στην περίπτωση μου δεν μιλάω για ένα εκτυπωτή...

μιλάμε ότι μου βγήκαν εκτός ένας OKI, ένας HP, ένας Lexmark & ένας epson και παραλίγο και ένας Magicolor 2400W. 3 inkjet & ένας laser (ποικιλία έτσι;;;;μοντέλα δεν θυμάμαι γιατί ήταν το 2006...αλλά μπορώ να το κοιτάξω αν σε ενδιαφέρει)

 

πάντως οι πληροφορίες που μας δίνεις είναι καταπληκτικές...δεν τις έχω διαβάσει όλες, αλλά θα τυπώσω όλο το thread για να κάτσω να μελετήσω και να δω ακριβώς τι γίνετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Canon MP150-160-180 ειναι οτι χειροτερο εχω δει απο την Canon. Κατα τη ταπεινη μου γνωμη η Canon βγαζει τους καλυτερους εκτυπωτες, παρ' ολα αυτα οι παραπανω ειναι χαλια.

 

soturin

Βαζεις τα μελανια, δινεις εκτυπωση και σου λεει τι? Οτι δεν υπαρχουν μελανια? Και τα 2 ή μονο το ενα?

Αν σου λεει για παραδειγμα οτι το μαυρο δεν μπορει να αναγνωριστει, κανε το εξης. Δωσε εκτυπωση και πατα το κουμπι της ασπρομαυρης αντιγραφης απο το scanner για 10 δευτερολεπτα. Μετα αφησε το και δες να τυπωνει. Εαν αμεσως (αλλα και αργοτερα) σου βγαλει το ιδιο μηνυμα για το εγχρωμο, κανε το ιδιο, αυτη τη φορα πατωντας το κουμπι που αναλογει στην εγχρωμη εκτυπωση, δηλαδη το κουμπι της εγχρωμης αντιγραφης απο το scanner για 10 δευτερολεπτα και αφησε το.

Με τον παραπανω τροπο απενεργοποιειται ο ελεγχος της σταθμης απο τον εκτυπωτη. Η σταθμη ελεγχεται μεσω smartchip. Τα μελανια θα τα βλεπεις αδεια αλλα ο εκτυπωτης θα τυπωνει.

 

Δοκιμασε το δουλευει σε MP160, οχι σε ολους ομως. Αυτο γιατι μερικοι απο συγκεκριμενη χωρα κατασκευης, εχουν παλιοτερο firmware και δεν γινεται με τον παραπανω τροπο, ουτε με αλλο τροπο που να εχω ανακαλυψει.

 

Εαν δεν δουλεψει, δοκιμασε πατωντας το κουμπι ακυρωσης εκτυπωσης για 10 δευτερολεπτα.

Εαν σου βγαζει μηνυμα οτι το μελανι εχει τελειωσει, εαν θελετε να συνεχισετε να τυπωνετε πατηστε οκ, αλλιως πατηστε ακυρο, τοτε πατας το ΟΚ και τυπωνει.

 

Δοκιμασε ολους τους τροπους με την σειρα που τους γραφω. Ακομα και την Canon να παρεις τηλεφωνο, και να τους πεις οτι τυπωσες 5 φορες και σου δειχνει ηδη αδειο, θα σου πουν να πατησεις τα παραπανω κουμπια για 10 δευτερολεπτα.

 

Ενα μηνυμα που καποια στιγμη θα εχετε ολοι οι χρηστες των Canon και Epson ειναι οτι το WASTE INK εχει γεμισει και οτι πρεπει να γινει service. Ο εκτυπωτης εχει ενα counter και μετρα σελιδες, οταν φτασει ενα νουμερο, σου λεει να τον δωσεις για service. Στην ουσια σε αυτο τον αριθμο σελιδων πιστευουν οι κατασκευαστες οτι το σημειο που σταζουν τα μελανια εχει γεμισει. Τροπος παρακαμψης υπαρχει. Δεν σας αφηνει να τυπωσετε καθολου και θελει μηδενισμο το counter διαφορετικα ειναι τεζα. Για τους Epson υπαρχει το SSC Service utility, θα το βρειτε στο google. Στους Canon γινεται μεσω ενος συνδυασμου πληκτρων τα οποια σε βαζουν στο μενου του administrator οπου μεσω ειδικων πατηματων των πληκτρων, γινεται μηδενισμος...

 

Το καπακι και ειδικα το πλαστικο διακοπτακι που πιεζει το καπακι ειναι ενα αλλο συνηθισμενο φαινομενο. Φθειρεται και με τον καιρο δεν κανει καλη επαφη, σε πολλους εκτυπωτες εμφανιζεται αυτο το προβλημα. Επισης εμφανιζεται προβλημα με το "ματι" που υπαρχει διπλα στη κεφαλη, ειδικα αν κατσει σκουπιδακι πανω του ή λερωθει με μελανι.

 

Βασικά με τον που ανοίγω μου λέει ότι δεν βρήκε μελάνια. Επειδή έχω 1-2 βδομάδες να αχοληθώ δεν θυμάμαι ακριβώς, Ευχαριστώ πάντως θα δοκιμάσω αυτό που λες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 10αρια και τα 363 τυπωνουν μεχρι την ημερομηνια ληξης που αναγραφεται πανω στα δοχεια, χωρις ενδειξη σταθμης. Δεν χρειαζεσαι resetter για να τυπωσουν χωρις σταθμη.

 

Έχω χρησιμοποιήσει εκτυπωτή με 10άρι (τον 2000C) καί αν δεν προλάβαινα να γεμίσω το cartridge πριν αδειάσει τότε μαρκάρονταν ως άδειο και δεν δούλευε.

 

Το να χάσεις την στάθμη σημαίνει οτι αν στείλεις μια ογκώδη εργασία (με όγκο εννοώ μελανιού και όχι σελίδων) πχ. 200 full-color borderless εξώφυλα Α4 τότε μπορεί να επιστρέψεις και να βρεις την κεφαλή σου καμένη.

 

Σε έναν εκτυπωτή όπως ο 363 σημαίνει κόστος επισκευής (εννοείται οτι η εγγύηση έχει χαθεί) που ξεπερνά το κόστος του εκτυπωτή. Στους Canon μπορεί κανείς να την βγάλει καθαρή με αγορά μιας καινούργιας κεφαλής (κόστος περίπου 80-100 ευρώ από Αμερική).

 

Δεν λέει να τυπώνει κανείς χωρίς στάθμη, εκτός και αν έχει σύστημα συνεχούς ροής μελάνης (CIS) οπότε είναι αδύνατο να αδειάσουν τα μπουκάλια σε οποιοδήποτε σενάριο.

 

ΥΓ. (Πάντα στο πνεύμα της φιλικής συζήτησης, συμφωνώ!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλτατε...στην περίπτωση μου δεν μιλάω για ένα εκτυπωτή...

μιλάμε ότι μου βγήκαν εκτός ένας OKI, ένας HP, ένας Lexmark & ένας epson και παραλίγο και ένας Magicolor 2400W. 3 inkjet & ένας laser (ποικιλία έτσι;;;;μοντέλα δεν θυμάμαι γιατί ήταν το 2006...αλλά μπορώ να το κοιτάξω αν σε ενδιαφέρει)

 

πάντως οι πληροφορίες που μας δίνεις είναι καταπληκτικές...δεν τις έχω διαβάσει όλες, αλλά θα τυπώσω όλο το thread για να κάτσω να μελετήσω και να δω ακριβώς τι γίνετε.

 

blackman, νομιζα οτι μιλουσες μονο για σκονες!

Τα μελανια δεν μπορεις να τα αποφυγεις μεσα στον εκτυπωτη. ΚΑι γιατι σταζουν, και γιατι εχουν σχεδιαστει οι εκτυπωτες να εχουν σημειο οπου μπορουν να σταζουν. Δυστυχως ομως, οταν το μελανι ειναι ακομα υγρο πανω στην κεφαλη, η πρωτη αποτομη κινηση αριστερα ή δεξια του carrier μπορει να στειλει μελανι και αλλου εκτος απο το σημειο που σταζουν.

Τωρα αν την πατησες απο υπερβολικο γεμισμα, αυτο δεν μπορω να το ξερω και εμπιπτει στην περιπτωση που ειπα πριν, το ποσο καλη δουλεια κανει καποιος και τι προσοχη δινει...Γιατι μπορει η ταδε εταιρια να εχει καλα υλικα και μηχανηματα για γεμισμα, αλλα αυτος που κανει τη δουλεια να ειναι λιγο...αδεξιος ή να μην δινει την απαιτουμενη προσοχη. Αυτο ειναι καθαρα ο ανθρωπινος παραγοντας. Στη θεση σου, χωρις να γνωριζω αν το εκανες ή οχι, θα προτεινα να δοκιμασεις και αλλες εταιριες, μπορει σε μια απο αυτες να βρεις τον σωστο ανθρωπο που θα σου παρεχει ικανοποιητικα αποτελεσματα. Οπως ειπα και πριν, τα ματια του καθενος ειναι ο παραγοντας επιλογης καταστηματος αναγομωσης. Η αναγομωση δεν δημιουργει προβληματα ΣΙΓΟΥΡΟΤΑΤΑ, τα υλικα και τα μηχανηματα ειναι το 40% του προβληματος και ο ανθρωπος το 60%.

Εαν ολα αυτα σου ετυχαν σε ενα μερος, θα μπορουσες να δοκιμασεις και αλλου, δεν σημαινει οτι ολοι κανουν την ιδια δουλεια αλλωστε. Ειμαι σιγουρος οτι θα ανακαλυψεις οτι ακομα και ο τροπος γεμισματος μπορει να ειναι εντελως διαφορετικος απο αυτον που σε προβληματισε.

Στο Ηρακλειο υπαρχουν 13 τετοια μαγαζια, τοσα γνωριζω, μπορει να μου εχει διαφυγει και καποιο παραπανω. Εχω δει δουλειες και δουλειες, καποιες εντελως χαλια, και καποιες πολυ επαγγελματικες. Εχω δοκιμασει πανω απο τους μισους πριν καταληξω.

Οσο για τα μηχανηματα που αντιμετωπισες προβλημα, εγω στη θεση σου θα πηγαινα στο καταστημα που εκανε την αναγομωση και θα ζητουσα 2-3 λογικα πραγματα. Να καθαρισουν τους εκτυπωτες αφου η δουλεια τους δεν ηταν τοσο καλη ή να ξαναγεμισουν σωστα τα δοχεια ή να τα παρουν πισω και να σου επιστρεψουν τα χρηματα. Εκει που γεμιζω εγω, τα χρηματα επιστρεφονται αν δεν γινει σωστη δουλεια, χωρις παρακαλια μαλιστα. Οποτε στην ουσια, οτι και να δοκιμασω, δεν υπαρχει το ρισκο του να χασω τα χρηματα μου.

 

Παντως ακομα και αυτο το υπερβολικο γεμισμα, ειναι, ακομα και αρνητικα, ενδειξη οτι οι εταιριες προσπαθουν να γεμιζουν τα μελανια και οχι να βαζουν λιγοτερο απ' οσο εχει το γνησιο.

 

Προφανως ο laser ειναι ο ΟΚΙ και ο Minolta και οι inkjet ειναι οι HP, Lexmark και Epson. Οποτε καταφερεις να βρεις τα μοντελα και το τι προβλημα αντιμετωπισες, ευχαριστως να σου δωσω οποιαδηποτε απαντηση σχετικα (με βαση οσα θα μου πεις φυσικα γιατι δεν τα εχω δει απο κοντα).

 

Χαιρετω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω χρησιμοποιήσει εκτυπωτή με 10άρι (τον 2000C) καί αν δεν προλάβαινα να γεμίσω το cartridge πριν αδειάσει τότε μαρκάρονταν ως άδειο και δεν δούλευε.

 

Το να χάσεις την στάθμη σημαίνει οτι αν στείλεις μια ογκώδη εργασία (με όγκο εννοώ μελανιού και όχι σελίδων) πχ. 200 full-color borderless εξώφυλα Α4 τότε μπορεί να επιστρέψεις και να βρεις την κεφαλή σου καμένη.

 

Σε έναν εκτυπωτή όπως ο 363 σημαίνει κόστος επισκευής (εννοείται οτι η εγγύηση έχει χαθεί) που ξεπερνά το κόστος του εκτυπωτή. Στους Canon μπορεί κανείς να την βγάλει καθαρή με αγορά μιας καινούργιας κεφαλής (κόστος περίπου 80-100 ευρώ από Αμερική).

 

Δεν λέει να τυπώνει κανείς χωρίς στάθμη, εκτός και αν έχει σύστημα συνεχούς ροής μελάνης (CIS) οπότε είναι αδύνατο να αδειάσουν τα μπουκάλια σε οποιοδήποτε σενάριο.

 

ΥΓ. (Πάντα στο πνεύμα της φιλικής συζήτησης, συμφωνώ!)

 

Υπαρχουν τσιπακια οπως σου ειπα, για τον 2000 δεν γνωριζω λεπτομερειες...Μια μικρη ματια που εριξα στο support της HP, ειδα τοσα προβληματα με τον 2000 (απο εγκατασταση μεχρι λειτουργια) που δεν εχω δει σε αλλο εκτυπωτη της HP.

Αυτο που μπορω να σου πω ειναι το εξης...

Ολα τα firmware που ειχαν οι εκτυπωτες με τα 10αρια της HP εβγαζαν τα μελανια αδεια οταν ειχε απομεινει το 37.5 % του μελανιου μεσα σε αυτα (κατα προσεγγιση παντα).

Σε καποιους εκτυπωτες, οπως ο 1100 που ειχα, ειχε βγει firmware update το οποιο οπως λεει η HP στην παρακατω σελιδα, κανει τα εξης...

 

http://h20000.www2.hp.com/bizsupport/TechSupport/SoftwareDescription.jsp?lang=en&cc=us&prodTypeId=18972&prodSeriesId=306730&prodNameId=306732&swEnvOID=228&swLang=8&mode=2&taskId=135&swItem=bi-18102-5

 

Step 1: Do you need to update?

 

This is a firmware update for all business inkjet 1100 printers with firmware version KMR1015 & below.

 

It is compatible with Windows 98, NT, 2K & ME

 

It is released to address bugs in the previous firmware versions and includes:

 

 

 

Fix for the low ink warning in toolbox and other monitoring tools (e.g. HP WebJetadmin) triggered at 37.5% of remaining ink instead of 25%.

Fix for the blank page eject when printing in Draft or Fast Normal mode.

Fix for the false carriage jam (blinking Power and Resume LED)

 

 

Προσεξτε την παραδοχη της HP οτι ακομα και μετα το update σας υποχρεωνει να πετατε το 1/4 του μελανιου στα σκουπιδια, αχρησιμοποιητο.

Επειδη λοιπον στον 1100 εγω τα χρησιμοποιουσα και μετα το υποτιθεμενο "αδειασμα" τους, να χεσω εγω τη σταθμη και τα υπολοιπα οταν πεταω 10-15 ευρω μελανιου που εχω πληρωσει! Γιατι τοση ειναι η αξια του 1/4 του μελανοδοχειου. Αν ειναι να νιωθω ηλιθιος, καλυτερα να τον καψω. Σε βαθος χρονου, τη δουλεια που τον θελω να κανει, θα μου την εχει κανει, με μικροτερο κοστος και με το ΣΥΝΟΛΟ του μελανιου που αγορασα χρησιμοποιημενο, και οχι πεταμενο. Σε βαθος χρονου με τα γνησια, θα εχω χασει χρηματα (10-15 ευρω χ αγορες) και μελανι (25-37.5% χ αγορες).

Συγνωμη αλλα το κοστος της μια περιπτωσης, σε σχεση με την αλλη, ειναι τεραστιο. Στο κατω κατω της γραφης, 2, 3 ή 4 χρονια μετα που θα καει η κεφαλη, απο πιθανη ανοησια δικη μου, τα χρηματα που θα εχω γλυτωσει ΣΥΝ το οτι τοσα χρονια μετα αυτος ο εκτυπωτης δεν πιανει μια μπροστα στους καινουριους, δεν μου αφηνει περιθωρια επισκευης, παρα μονο αντικαταστασης.

 

ΚΑι κατι αλλο. Χωρις μελανι δεν παθαινει τιποτα η κεφαλη. Δεν καιγεται. Αυτο που παθαινει ειναι οτι οταν δεν τυπωνει, το μελανι που εχει απομεινει μεσα ξεραινεται και μετα δεν τυπωνει. Οι κεφαλες καιγονται μονο απο αυξομειωσεις τασης του ρευματος ή απο αστοχια του κυκλωματος τους ή απο ηθελημενη καταστροφη τους.

 

Αυτα!

 

 

Υ.Γ. Εαν δεν θες να "καψεις" την κεφαλη σου (δεν συμφωνω οτι μπορεις ετσι), τοτε πες μου γιατι να βαλεις 200 borderless A4 ?

Βαζεις οσα πιστευεις οτι μπορει η ποσοτητα των μελανιων σου να τυπωσει. Ειναι γνωστο, οτι χωρις χαρτι οι εκτυπωτες σταματουν και περιμενουν...Ασε που για να τυπωσεις 200 φυλλα, ειδικα σε φωτογραφικο, πρεπει να τα παιρνει και το feeder. Ασε που επισης για να τυπωσεις 200 φυλλα, πρεπει να εισαι εκει και να τα παιρνεις απο το tray αλλιως το ενα θα κολλαει πανω στο αλλο με το τυπωμενο εξωφυλλο και θα γινεται...μουρλια.

Τετοιες δουλειες φιλε μου τις κανεις με laser...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετα με τις προτιμήσεις του καθενός σχετικά με το αν αξίζει το ρίσκο ή όχι, υπάρχει ρίσκο και από ότι καταλαβαίνω το δέχεσαι.

 

Στους θερμικούς εκτυπωτές (hp και canon) υπάρχει πιθανότητα καψίματος της κεφαλής αν δεν έχει μελάνι το οποίο εκτός από μέσο εκτύπωσης λειτουργεί και σαν ψυκτικό. Στους epson απλά βουλώνει η κεφαλή με ξερό μελάνι. Αυτό το υποστηρίζουν ακόμα και οι επαγγελματίες πωλητές υλικών αναγώμωσης κεφαλών (που θα είχαν κάθε συμφέρον να το αμφισβητήσουν). Δεν καταλαβαίνω γιατί το αρνείσαι.

 

Ο εκτυπωτής μου (Canon MP750) παίρνει 120 φύλλα φωτογραφικού χαρτιού τα οποία ξεπερνουν σε απαιτήσεις την χωρητικότητα ενός μισογεμάτου cartridge. Μερικοί HP με προσθήκη δεύτερου τροφοδότη έχουν χωρητικότητα 200. Έχω εκτυπώσει πολλά εξώφυλλα και μπροσούρες (και όταν λέω full color εννοώ χωρίς καθόλου λευκό) με τέλεια ποιότητα και χωρίς κανένα από τα προβλήματα κολλημάτων που αναφέρεις. (Νομίζεις οτι κολλάει το τυπωμένο χαρτί πάνω στα προηγούμενα τυπωμένα?) Δεν χρησιμοποιώ laser γιατί σε φωτογραφικό ο inkjet έχει πολύ καλύτερη ποιότητα.

 

Σε καμμιά περίπτωση δεν δέχομαι οτι αξίζει το ρίσκο της καταστροφής ενός καλού εκτυπωτή όπως ο δικός μου. Για τους φτηνιάρικους ίσως. Η καλύτερη λύση όπως είπα, είναι η αγορά ενός εκτυπωτή που γεμίζει χωρίς να χάνεται η στάθμη ή η αγορά cartridges με τσιπάκι auto-reset όπως αυτά που έδειξα παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με απασχολει τι λενε οι ειδικοι, αλλα τι εχω βιωσει εγω. Επι 2 χρονια τυπωνα σε Canon εκτυπωτη μονο με τα μαυρα (3+6) σε i865 και την τριτη χρονια οταν του εβαλα μελανια για να τον δωσω δουλευε μια χαρα. Με τα λεγομενα σου, θα επρεπε να ειχε παρει...φωτια. Οι Epson δεν φραζουν, απλως κολλανε τα 2 πιεζοηλεκτρικα στοιχεια που σπρωχνουν το μελανι εξω. Και αυτο συμβαινει ειτε χρησιμοποιεις γνησια, ειτε αναγομωμενα, κανει ακριβως το ιδιο και η πειρα μου ειναι ενας C70 που δεν αναγομωθηκε ποτε.

 

Διπλο τροφοδοτη εχει και ο iP5200 που εχω αλλα ποτε δεν θα εδινα 200 εκτυπωσεις εαν δεν ημουν παρων, οπως και δεν θα τις εδινα σε μια κινηση αλλα 50-50.

 

Οταν λεω κολλημα εννοω το smudging που θα προκυψει απο την τριβη της πισω μεριας ενος φυλλου σε ενα φρεσκοτυπωμενο φυλλο, κατα την εξοδο της τυπωμενης σελιδας για να πεσει πανω στο σωρο.

 

Δεν συγκρινεται η ποιοτητα του inkjet και συμφωνουμε. Αλλα μπροσουρες και μαλιστα 200, καταληγει να ειναι πιο πολυεξοδο απο το να τις τυπωνες με laser.

 

Και δεν συμφωνω οτι υπαρχουν φτηνιαρηδες εκτυπωτες. Ολοι οι εκτυπωτες Α4 ειναι φτηνιαρηδες. Η ιδια κατασκευη, με μια οθονουλα πανω και 5 κουμπια ακομα, και 1 ή 2 σελιδες ταχυτερος, χωρις διαφορα στην αναλυση, σε μεγεθος χαρτιου ή τιποτα αλλο, μπορει να εχει υπερδιπλασια τιμη. Ο ενας ειναι φτηνιαρικος και ο αλλος εκτυπωταρα? Ή μηπως να μιλησουμε για υλικα κατασκευης? Να μην αναφερουμε και χωρα προελευσης, εεε?

Δεν υπαρχει εκτυπωτης που να ξεφευγει απο την πεπατημενη "τεχνολογια" τους. Αν ηταν κατι που να εκανε τη διαφορα, θα συμφωνουσα μαζι σου.

 

Μου θυμιζει την απατη με τις LCD. Για παραδειγμα 21 ιντσες, πες 300 ευρω, για 22 ιντσες 500 ευρω. Το ιδιο κυκλωμα, το ιδιο σασι, ολα τα ιδια εκτος απο 1 ιντσα στη διαγωνιο, κοστιζει 200 ευρω. Αυτο θα πει αναλογικη τιμη!

 

Οσο για τα auto reset, εχεις κολλησει με τα δοχεια που εχουν το τσιπακι? Γιατι σε πολλα μηνυματα μου σου λεω οτι μπορεις να αγορασεις ενα τετοιο απο καταστηματα αναγομωσης, να βγαλεις αυτο που εχεις πανω στο 10αρι σου και να κολλησεις το auto reset. Γιατι πρεπει να παρεις μελανοδοχειο μαζι με το τσιπακι, αφου το εχεις ηδη, και αφου σε ενδιαφερει το κοστος?

 

 

Τελος, αν ισχυριζομουν οτι ο Business 1100 που ειχα πριν 2 χρονια ηταν καλυτερος, μονο και μονο επειδη οταν τον πηρα εκανε τα τριπλασια χρηματα απο οσο πηρα τον Canon 5200, θα ημουν εντελως ασχετος. Αν βαλουμε τις εκτυπωσεις του ενος, διπλα στον αλλο, ο Canon ειναι η μερα και ο HP Business 1100 η νυχτα. Επειδη λοιπον ΟΛΑ, μαζι και τα μηχανηματα, ειναι αναλωσιμα, οχι επειδη το λεω εγω αλλα επειδη ΕΤΣΙ τα προωθουν οι ιδιοι οι κατασκευαστες, προτιμω να αγορασω νεο μηχανημα που δεν θα εχει φθορες, θα εχει ισως διπλασια αναλυση, και μετα απο τοσα χρονια η κεφαλη θα εχει γινει καλυτερη και πιο βελτιωμενη απο την προ 4ετιας-5ετιας κεφαλη του τοτε εκτυπωτη μου και ακομα ισως και τα μελανια του να ειναι ακομα καλυτερης ποιοτητας.

 

Αν θελεις, ποτε δεν μενεις χωρις μελανι. Δεν γινεται επι 2 χρονια τωρα, με πολυ μικροτερα δοχεια στον Canon, να εχω τυπωσει φωτογραφιες των φωτογραφιων και μυρια αλλα τοσα και να μην εχω μεινει ποτε απο μελανι. Οι εκτυπωτες, κατα τη γνωμη μου δεν ειναι "δωστου να τυπωνει και παμε για καφε". Ενα απλο πραγμα που μπορει να γινει ειναι να κολλησει το χαρτι για καποιο λογο. Γι΄αυτο και προτιμω να ειμαι παρων στις εκτυπωσεις, ωστε και εγω να κανω καποιο λαθος με αυτες, να διακοψω εγκαιρως.

Αν ηταν τοσο αξιοπιστοι οι εκτυπωτες, θα ημασταν πολυ πιο ευχαριστημενοι απο αυτους γενικοτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ο i865 που αναφέρεις έχει την ίδια κεφαλή με τον δικό μου (MP750) και δεν χάνει την στάθμη όταν τα γεμίζεις. Άρα είναι λογικό να μην έχεις πρόβλημα.

 

Δεν είναι πολυέξοδη η εκτύπωση σε inkjet εάν βρεί κανείς φτηνό φωτογραφικό χαρτί. Το Lidl πουλάει φωτογραφικό χαρτί συμβατό με Canon με πολύ καλή ποιότητα εκτύπωσης, μετρίως γυαλιστερό (δεν θέλω πολύ γυαλιστερό για μπροσούρες) σε κόστος πολύ χαμηλότερο από ότι θα πλήρωνες σε τυπογραφείο για μικρή ποσότητα. (Τα μελάνια δεν τα υπολογίζω γιατί τα αγόρασα από Κίνα προς 80 ευρώ τα 4 λίτρα... επίσης πρόσφατα αγόρασα μαύρο pigment από Έλληνα μεταπωλητή σε πολύ χαμηλή τιμή). Smudging δεν υπάρχει όταν το μελάνι είναι καλό και στεγνώνει γρήγορα και εδώ είναι ένα θέμα που πρέπει να ξεκαθαριστεί, το συμβατό μελάνι συνήθως έχει καλή ποιότητα εκτύπωσης και γρήγορο στέγνωμα παρά τα όσα υποστηρίζουν οι κατασκευάστριες εκτυπωτών.

 

Σε ότι αφορά τους φτηνιάρηδες εκτυπωτές, ναι υπάρχουν, όπως υπάρχουν και οι ακριβοί. Για παράδειγμα ένα καλό πολυμηχάνημα είναι ακριβό και δεν λέει να μην εξασφαλίσει κανείς την στάθμη του μελανιού. Το ίδιο ισχύει και για ακριβούς φωτογραφικούς εκτυπωτές.

 

Έχω κολλήσει με τα auto-reset cartridges γιατί είναι φτιαγμένα για εύκολο γέμισμα.

 

Οι εκτυπωτες, κατα τη γνωμη μου δεν ειναι "δωστου να τυπωνει και παμε για καφε".

 

Εδώ διαφωνούμε. Έχω τυπώσει πάνω από 80 χιλιάδες σελίδες στον Canon μου και ποτέ δεν είχα ένα paper jam. Οχι απλά για καφέ, αλλά μιλάμε για κλείσιμο γραφείου το βράδυ και λήψη του τυπωμένου βιβλίου (σε auto-duplex) την επόμενη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν ειπα κατι για την σταθμη. Ειπα οτι ειχα την κεφαλη του i865 ΧΩΡΙΣ τα χρωματα πανω και τυπωνα μονο μαυρο. Την τριτη χρονια που εβαλα χρωματα, η κεφαλη δεν ειχε παθει τιποτα και εννοω το θεμα ψυξης της που ανεφερες. Εαν δεν περνουσε μελανι απο τα ακροφυσια των χρωματων, θα επρεπε να ειχε καει η κεφαλη με βαση τα οσα ειπες και τα οσα λενε οι ειδικοι...Εξηγειται το οτι επι 2 χρονια δεν περασε μελανι και δεν καηκε η κεφαλη?

 

Φυσικα δεν ειπα οτι ειναι πολυεξοδη η εκτυπωση σε inkjet. Και φυσικα δεν εννοουσα το χαρτι. Αν παμε στο θεμα χαρτιου, μπορω να σου πω οτι και στον laser θες συγκεκριμενο χαρτι για να τυπωσεις φωτο-μπροσουρες, οποτε το ιδιο αποτελεσμα. Αυτο που ειπα ηταν οτι ισως με ενα laser να απεφευγες το "τελειωσε το μελανι ή δεν τελειωσε" οταν μιλαμε για 500 εκτυπωσεις. Και επειδη δεν θα σου τελειωνε το τονερ στις 500, ισως να σου εβγαινε καλυτερα και πιο σιγουρα να το εκανες σε laser.

 

Πολυμηχανηματα υπαρχουν πολλα. Οσο πιο ακριβο, τοσο πιο περιορισμενο σε θεμα αναγομωσης. Και τοσο πιο ακριβα τα μελανοδοχεια του. Αν μιλαμε για PSC (Print-Scan-Copy), τοτε ειναι αρκετα φθηνα.

Εγω ειπα οτι η κατασκευη παραμενει η ιδια και η τιμη ειναι αναλογη των μπιχλιμπιδιων τους, και οχι αναλογη της τεχνολογικης τους εξελιξης που σιγουρα δεν υπαρχει. Ολοι πατανε πανω στη γνωστη κατασκευη.

 

Οσο για το ευκολο γεμισμα, στα 10αρια ειναι αστειο να μιλαμε για γεμισμα. Προσωπικα πιστευω οτι ειναι πιο ευκολο στα γνησια παρα στα συμβατα.

 

Αλλα και το θεμα jam ειναι σημαντικο. Και εγω δεν ειχα κολλημα, αλλα προτιμηση μου ειναι να ειμαι εκει οταν τυπωνει. Για μεγαλες ποσοτητες εκτυπωσεων, νομιζω οτι το καλυψα παραπανω με το θεμα για τους laser στην δευτερη παραγραφο.

Οταν λες φωτογραφικους εκτυπωτες,εννοεις photosmart και τετοια καλουδια με τα εξτρα light cyan, light magenta κια πιθανως εξτρα μαυρα? Οσους εχω δοκιμασει, προσωπικα τους βρηκα απογοητευτικους. Τα χρωματα βγαινουν πιο αχνα απ' οτι με μια τριχρωμια CMY. Εκτος απο αυτο, αντεχουν λιγοτερο στο χρονο και φυσικα προσθετουν στα εξοδα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο i865 δεν τυπώνει χωρίς χρώματα στην κεφαλή ακόμα και αν τυπώνεις μόνο μαύρο...

 

Εν πάσει περιπτώσει δεν έχει σημασία. Οι πληροφορίες που έγραψες είναι σίγουρα πολύ χρήσιμες και η διαφωνία μέρος της συζήτησης. Πάντως συμφωνούμε και οι δυό στην ουσία: γεμίστε τα μελάνια σας και τυπώστε αβέρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο i865 δεν τυπώνει χωρίς χρώματα στην κεφαλή ακόμα και αν τυπώνεις μόνο μαύρο...

 

Εν πάσει περιπτώσει δεν έχει σημασία. Οι πληροφορίες που έγραψες είναι σίγουρα πολύ χρήσιμες και η διαφωνία μέρος της συζήτησης. Πάντως συμφωνούμε και οι δυό στην ουσία: γεμίστε τα μελάνια σας και τυπώστε αβέρτα.

 

O i865 παιρνει τα BCI6 (CMY) το μικρο μαυρο και το μεγαλο μαυρο BCI3Bk. Κανενα τους δεν εχει chip, επομενως ο εκτυπωτης δεν δυναται να ελεγξει την παρουσια ή οχι μελανοδοχειου. Αν εχεις τη δυνατοτητα, δοκιμασε το. Αν του αφησεις μονο τα μαυρα μεσα και κανεις μονοχρωμες εκτυπωσεις σε μαυρο, τυπωνει μια χαρα. Αυτο που δεν θυμαμαι ειναι αν ειχα πειραξει τιποτα αλλο, οσο και να προσπαθησα να θυμηθω, δεν θυμαμαι να του εκανα τιποτα ιδιαιτερο.

Και το λεω αυτο, γιατι προσφατα ανακαλυψα οτι στα CLI8 και τα παρεμφερη τους της ιδιας σειρας, υπαρχει ενα κλειδι στη registry που απενεργοποιει τον ελεγχο της σταθμης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

candlebox71 ό,τι μου πες δούλεψε, ευχαριστώ πολύ!

 

Χαιρομαι που σε βοηθησα φιλε. ,

Αναρωτιεμαι ομως...Εκει που τα γεμισες, δεν σου ειπαν πως να τυπωσεις εαν σε "κλειδωσει" το μηχανημα? Αν οχι, θα πρεπει να ψαξεις για πιο επαγγελματιες την επομενη φορα, ειναι υποχρεωση τους να κανουν το μηχανημα να τυπωσει και οχι απλως να σου δωσουν 2 γεματα μελανοδοχεια ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...