Προς το περιεχόμενο

Αναγεμισμενα μελανια προβλημα!


maverickanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 429
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ti ginete me ta epson TO711-12-13-14? Tha ta gemisi kanenas? Kapou diavasa oti sta INKCENTER sintoma tha ta gemizoun... help pls oxi alla euro gia nea melania

 

Απ' οτι γνωριζω, δεν τα γεμιζουν. Σιγουρα καποια στιγμη θα γινει κι αυτο...(ετσι τουλαχιστον θελω να πιστευω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διάβασα (συνοπτικά είναι η αλήθεια) όλο το θέμα.

 

1) Μπράβο στον candlebox71 που κάθεται και ασχολείται και βοηθάει. (δεν συμφωνώ με όλα αλλά του αξίζουν συγχαρητήρια)

2) Επειδή και εγώ πήρα ένα πολυμηχάνημα EPSON DX 7400 που έχει τα μελάνια σειρά Τ711 Τ712 Τ713 Τ714, όπως αναφέρει και ο candlebox71 έχουν διαφορετικό resetter, το οποίο όμως υπάρχει.... (στο ebay τουλάχιστον)

 

http://cgi.ebay.com/CHIP-RESETTER-for-9-Pin-EPSON-R260-rx580-R380-R360-D78_W0QQitemZ260210621984QQihZ016QQcategoryZ99320QQtcZphotoQQcmdZViewItem

 

3) να κάνω και εγώ μία ερώτηση να μην κάνω...αν πάρω το resseter (γιατί το θεωρώ πολύ κουραστικό κάθε φορά που θέλω να γεμίσω το μελάνι μου να χρειάζεται να πηγαίνω σε μαγαζί) και χύμα μελάνι η διαδικασία γεμίσματος είναι απλή; (μέχρι τώρα είχα hp). Η να αφήσω τα πειράματα και να πάρω συμβατό με 5,5 euro (ε δεν είναι και ακριβό :P )

 

Υ.Γ. η ιστοσελίδα του inkcenter δεν ανοίγει υπάρχει κανένα άλλο που να πουλά ποιοτικό χύμα μελάνι; (candlebox71 ακούς;;;;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και κάτι που είδα τώρα....

 

http://www.byron-shops.com/view_prod.php?idcat=13&idsubcat=109&idsubsubcat=1465&key=e81761eca25a316ae0c13a1b29d8c73b&secref=b2b71b416fb26fb0301d8160a25cf8b4

 

αξίζει η αγορά του resseter αφού υπάρχει το chip-clip??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για HP 4280 ta catridge 350 - 351- 348 εχουν smartchip ?

 

Επισης για εκτυπωση φωτογραφιων σε αρκετα καλη αναλυση συστηνεται η αναγομωση μελανιων ;

 

Θα εχει ικανοποιητικα αποτελεσματα ( παντα σε ενα υπευθηνο refill store ) ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Candlebox, μια που ξέρεις τόσα πολλά, έχω δύο ερωτήσεις: Έχω έναν Canon ι990 που με υπηρετεί πιστά για 4ο χρόνο τώρα. Τρομερές photο και πολύ καλός στο κείμενο. Άρα δεν έχω λόγο να τον αλλάξω.

 

α) Το σφουγγαράκι που ανέφερες πιο πριν είναι αρκετά λερωμένο. Μπορώ να το αλλάξω με κάποιο τρόπο;

β) Τα @work μελάνια που πουλάει το Πλαίσιο τι λένε; Είναι εξίσου καλής ποιότητας με τα γνήσια, ή θα ξαποστείλω τον εκτυπωτή μου μια ώρα αρχύτερα αν τα χρησιμοποιήσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διάβασα (συνοπτικά είναι η αλήθεια) όλο το θέμα.

 

1) Μπράβο στον candlebox71 που κάθεται και ασχολείται και βοηθάει. (δεν συμφωνώ με όλα αλλά του αξίζουν συγχαρητήρια)

2) Επειδή και εγώ πήρα ένα πολυμηχάνημα EPSON DX 7400 που έχει τα μελάνια σειρά Τ711 Τ712 Τ713 Τ714, όπως αναφέρει και ο candlebox71 έχουν διαφορετικό resetter, το οποίο όμως υπάρχει.... (στο ebay τουλάχιστον)

 

http://cgi.ebay.com/CHIP-RESETTER-for-9-Pin-EPSON-R260-rx580-R380-R360-D78_W0QQitemZ260210621984QQihZ016QQcategoryZ99320QQtcZphotoQQcmdZViewItem

 

3) να κάνω και εγώ μία ερώτηση να μην κάνω...αν πάρω το resseter (γιατί το θεωρώ πολύ κουραστικό κάθε φορά που θέλω να γεμίσω το μελάνι μου να χρειάζεται να πηγαίνω σε μαγαζί) και χύμα μελάνι η διαδικασία γεμίσματος είναι απλή; (μέχρι τώρα είχα hp). Η να αφήσω τα πειράματα και να πάρω συμβατό με 5,5 euro (ε δεν είναι και ακριβό :P )

 

Υ.Γ. η ιστοσελίδα του inkcenter δεν ανοίγει υπάρχει κανένα άλλο που να πουλά ποιοτικό χύμα μελάνι; (candlebox71 ακούς;;;;)

 

 

Ναι ειπα οτι δεν το γεμιζουν εκει που γεμιζω εγω, υπαρχει στο ebay αλλα περιμενω να επιβεβαιωσω οτι κανει reset γιατι και στα προηγουμενα Epson, βγηκαν πολλα resetters μεχρι να βγει ενα σωστο...

Γενικως τα μονοχρωμα της Epson δεν ειναι ευκολη διαδικασια. Ακομα και τα προηγουμενα, εχουν συστημα λαβυρινθου εντος του δοχειου, ειναι ολοκληρη ιστορια να γεμισουν. Για να σου δωσω να καταλαβεις, το αυτοκολλητο που γραφει 711 ειναι και η μια...πλευρα του δοχειου! Εαν το τρυπησεις ή εστω ξεκολλησει, τερμα το δοχειο. Πλαστικο τοιχωμα εχει μονο απο τη μια μερια, η αλλη ειναι απλα το αυτοκολλητο. Οταν σου τελειωσει καποιο, σκισε ή τραβα το αυτκολλητο να δεις πως ειναι μεσα και πραξε αναλογα. Εαν τα βρισκεις συμβατα, δωσε του να καταλαβει, ετσι κι αλλιως, η κεφαλη της Epson δεν θα κρατησει μια ζωη, με τα γνησια ή χωρις.

 

Αυτο που μου εδωσες σαν link δεν το γνωριζω, δοκιμασε το και αν δουλευει, ποιος σε πιανει...

 

 

 

Για HP 4280 ta catridge 350 - 351- 348 εχουν smartchip ?

 

Επισης για εκτυπωση φωτογραφιων σε αρκετα καλη αναλυση συστηνεται η αναγομωση μελανιων ;

 

Θα εχει ικανοποιητικα αποτελεσματα ( παντα σε ενα υπευθηνο refill store ) ??

 

 

Ναι, ολα εχουν. Αλλα δεν σε εμποδιζει απο το να τυπωνεις οπως τα epson. Απλα θα σου δειχνουν αδεια, αλλα θα τυπωνεις κανονικοτατα. Και οταν σου αδειασουν (αν ειναι καινουρια), μη σταματησεις να τυπωνεις αν δεν σταματησει το δοχειο να βγαζει μελανι, αλλιως θα αφησεις μελανι μεσα, γεμισεις ή αγορασεις.

 

 

Candlebox, μια που ξέρεις τόσα πολλά, έχω δύο ερωτήσεις: Έχω έναν Canon ι990 που με υπηρετεί πιστά για 4ο χρόνο τώρα. Τρομερές photο και πολύ καλός στο κείμενο. Άρα δεν έχω λόγο να τον αλλάξω.

 

α) Το σφουγγαράκι που ανέφερες πιο πριν είναι αρκετά λερωμένο. Μπορώ να το αλλάξω με κάποιο τρόπο;

β) Τα @work μελάνια που πουλάει το Πλαίσιο τι λένε; Είναι εξίσου καλής ποιότητας με τα γνήσια, ή θα ξαποστείλω τον εκτυπωτή μου μια ώρα αρχύτερα αν τα χρησιμοποιήσω;

 

 

Πιο σφουγγαρακι? Μεσα στο δοχειο? Ειναι φυσιολογικο να εχει μελανι και οχι δεν μπορεις να το αλλαξεις.

Για τα @worx που λες δεν γνωριζω τι μελανι εχουν μεσα. Τον εκτυπωτη σου καποια στιγμη ή θα τον ξαποστειλεις ετσι κι αλλιως ή κατι θα γινει και θα θες ή εκτυπωτη ή κεφαλη, ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ.

Το "μια ειναι η ουσια, δεν υπαρχει αθανασια" ισχυει και για τους εκτυπωτες! Οταν ερθει η ωρα η κακη και μαθεις το κοστος, τοτε θα πεις, φερτε μου καινουριο, δεν πληρωνω μια κεφαλη οσο ενα καινουριο και καλυτερο εκτυπωτη.

Μεχρι τοτε, δωστου να καταλαβει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ!!!

Για αρχή θα πάρω συμβατά από ένα μαγαζί, όπου ότι έχω πάρει ήταν άψογο από ποιότητα (δεν έχω όρεξη να μπλέξω αφού λες πως δεν είναι και πολύ εύκολη η διαδικασία + ότι θέλω το resseter).

 

Κατόπιν θα δοκιμάσω αυτό από το byron shop γιατί έχω αγοράσει ένα δύο μελανάκια που δεν δούλευαν από εκεί και δεν λέει (μου τα άλλαξαν αλλά μπρος πίσω γλυφάδα βαρέθηκα :) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα Epson T0711/12/13/14 υπαρχει αλυσιδα αναγομοσεων που διαθετει δοχεια με autoreset chip και πολυ ευκολη αναγομοση. Υπαρχουν επισης δοχεια και για τα Epson T0801/2/3/4/5/6 , Epson T0771/2/3/4/5/6 , Epson T0781/2/3/4/5/6 , HP363 και HP88 των οποιων οι τα αυθεντικα μελανοδοχεια ειτε δεν ξαναγεμιζουν ειτε εχουν ημερομηνια ληξης.

Για πληροφοριες οι ενδιαφερομενοι στειλτε μου προσωπικο μηνυμα για για να σας ενημερωσω σχετικα.

 

Για τα resetter που κυκλοφορουν στην αγορα για τα μελανοδοχεια Epson οσοι εχετε τα παραπανω μοντελα μελανοδοχειων και θελησετε να το αγορασετε θα πρεπει να προσεξετε αν μηδενιζει αυτα τα δοχεια διοτι κυκλοφορουν 2 διαφορετικα μοντελα resetter ενα για ολα τα μελανοδοχεια εκτος των παραπανω και ενα για τα παραπανω. Θα πρεπει να γνωριζετε ομως οτι ακομα και με αυτο το resetter για τα συγκεκριμενα μελανοδοχεια ειναι αμφιβολη η λειτουργια τους για διαφορους λογους οπως για παραδειγμα αν δωσετε εντολη για εκτυπωση αφου σας εχει βγαλει μηνυμα οτι δεν εχει μελανι και μετα πατε να κανετε reset μπορει και να μην δουλεψουν. Γι αυτο και οι εταιρειες αναγομοσεων δεν τα γεμιζουν και πρoτιμουν νεα δοχεια με autoreset chip.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα HP363 και 88 γεμιζουν και λειτουργουν ακομα και με το εργοστασιακο τσιπακι (και δειχνουν αδεια), μεχρι ομως την ημερομηνια που αναγραφει πανω του το καθε δοχειο. Μετα την ημερομηνια αυτη, το δοχειο μεσω του τσιπ, κλειδωνει και πρεπει να αλλαξει το τσιπακι με autoreset τσιπ. Τα δοχεια εχουν συνηθως 2 χρονια μπροστα ημερομηνια ληξης και ειναι ασκοπο να αλλαξει το τσιπακι απο τη στιγμη που το μηχανημα δεν κλειδωνει μεχρι τοτε...

Το λεω αυτο για να διευκρινησω οτι δεν χρειαζεται αλλαγη του τσιπ ΕΑΝ δεν εχει παρελθει η ημερομηνια ληξης, με μονη διαφορα τη μη αναφορα σταθμης.

Παντως πρεπει να προσεξει καποιος που εχει τα παραπανω δοχεια, ακομα και τα 10αρια της HP που ειναι σχεδον τα ιδια με τα 88αρια, γιατι και με τα γνησια δοχεια, αν δεν κανει χρηση του μελανιου μεχρι την ημερομηνια που αναγραφουν πανω τους, τα μελανοδοχεια θα σταματησουν να λειτουργουν μετα την ημερομηνια ληξης και ή θα πρεπει να αγορασετε καινουρια ή θα πρεπει να αλλαξετε το τσιπακι για να μην τα πεταξετε...

Αν τελικα αγορασετε αλλα δοχεια και εχετε κρατησει τα παλια, ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ απλο να χρησιμοποιησετε το μελανι απο τα παλια, αν αφαιρεσετε το σακουλακι με το μελανι απο το παλιο μελανοδοχειο και το μεταφερετε στο καινουριο που θα εχει το καινουριο τσιπακι.

Ενας αλλος τροπος ειναι η αφαιρεση της εσωτερικης μπαταριας του εκτυπωτη για να χασει την ημερομηνια, αλλα αυτο ειναι μια διαδικασια που απαιτει γνωσεις και πολυ προσοχη...

Τα παραπανω ΔΕΝ ισχυουν για τα προαναφερθεντα Epson...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα σκοπο να αγορασω το HP LASERJET 1020 λογω και της ευκολης αναγομωσης του Q2612A Black Cartridge

Ειδα ομως και το νεο μοντελο HP LASERJET P1006 με γραφιτη:HP LaserJet CB435A

Θα εχει ευκολη αναγομωση η να προτιμησω το παλιοτερο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοεις αν θα εχει ευκολη αναγομωση ; Για να το κανεις μονος η αν θα βρισκεις ανακατασκευασμενο toner ;

Το Q2612A ειναι ενα toner που κυκλοφορει ευρεως και μπορεις να βρεις διαφορες τιμες σε ανακατασκευασμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακούστε και τον δικό μου πόνο.

Έχω έναν canon mp 390 που δεν θυμάμαι και εγώ πόσες φορές έχω γεμίσει τα μελάνια του, πρόσφατα η κεφαλή άρχισε να μου τυπώνει τα μισά (όπως όταν τελειώνουν τα μελάνια) υπέθεσα ότι θα έχει βουλώσει η κεφαλή και έτσι έκανα έναν (δικής μου έμπνευσης) καθαρισμό με οινόπνευμα. μετά από αυτό η κεφαλή δεν τύπωνε απολύτως τίποτα (και στα έγχρωμα) και κατέφυγα σε ποιο ιδικούς όπου πήγα την κεφαλή για καθαρισμό (υπερήχους και δεν συμμαζεύεται). Το αποτέλεσμα αρνητικό η κεφαλή εξακολουθεί να μην τυπώνει τίποτα. Όταν τηλεφώνησα στην canon να ρωτήσω (και έμαθα πόσο κάνει το ανταλλακτικό 60Ε) μίλησα με έναν τεχνικό ο οποίος μου είπε ένα τρικ (το οποίο δεν κατάλαβα καλά) για να διαπιστώσω αν όντος είναι βουλωμένη η κεφαλή. Πιέζω λέει με μπόλικο καθαριστικό την τάπα οπού εφάπτεται το μελάνι και κοιτάω αν πιέζοντας, το κύκλωμα λειτουργεί (δηλ. ότι συγκοινωνούν μεταξύ τους?).

Το ερώτημα είναι: τελικά η κεφαλή είναι χαλασμένη? γιατί ο τεχνικός ανέφερε και ένα ακόμα ενδεχόμενο. Πως μπορώ να το διαπιστώσω? Συμφέρει να πάρω καινούρια?

 

Τελος σκέφτομαι να πάρω έναν φτηνό Laser, για την χοντροδουλειά και θέλω να την βγάζω οικονομικά. Κάπου στο Forum διάβασα να λέτε ότι ο HP LASERJET 1018 (CB419A) είναι καλή περίπτωση σε σχεσι με τον 1020 (Q2612A) γιατί αναγομώνετε περισσότερες φορές. ισχύει?

πείτε κανένα hint.

Φίλε candlebox δώσε τα φώτα σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακούστε και τον δικό μου πόνο.

Έχω έναν canon mp 390 που δεν θυμάμαι και εγώ πόσες φορές έχω γεμίσει τα μελάνια του, πρόσφατα η κεφαλή άρχισε να μου τυπώνει τα μισά (όπως όταν τελειώνουν τα μελάνια) υπέθεσα ότι θα έχει βουλώσει η κεφαλή και έτσι έκανα έναν (δικής μου έμπνευσης) καθαρισμό με οινόπνευμα. μετά από αυτό η κεφαλή δεν τύπωνε απολύτως τίποτα (και στα έγχρωμα) και κατέφυγα σε ποιο ιδικούς όπου πήγα την κεφαλή για καθαρισμό (υπερήχους και δεν συμμαζεύεται). Το αποτέλεσμα αρνητικό η κεφαλή εξακολουθεί να μην τυπώνει τίποτα. Όταν τηλεφώνησα στην canon να ρωτήσω (και έμαθα πόσο κάνει το ανταλλακτικό 60Ε) μίλησα με έναν τεχνικό ο οποίος μου είπε ένα τρικ (το οποίο δεν κατάλαβα καλά) για να διαπιστώσω αν όντος είναι βουλωμένη η κεφαλή. Πιέζω λέει με μπόλικο καθαριστικό την τάπα οπού εφάπτεται το μελάνι και κοιτάω αν πιέζοντας, το κύκλωμα λειτουργεί (δηλ. ότι συγκοινωνούν μεταξύ τους?).

Το ερώτημα είναι: τελικά η κεφαλή είναι χαλασμένη? γιατί ο τεχνικός ανέφερε και ένα ακόμα ενδεχόμενο. Πως μπορώ να το διαπιστώσω? Συμφέρει να πάρω καινούρια?

 

Τελος σκέφτομαι να πάρω έναν φτηνό Laser, για την χοντροδουλειά και θέλω να την βγάζω οικονομικά. Κάπου στο Forum διάβασα να λέτε ότι ο HP LASERJET 1018 (CB419A) είναι καλή περίπτωση σε σχεσι με τον 1020 (Q2612A) γιατί αναγομώνετε περισσότερες φορές. ισχύει?

πείτε κανένα hint.

Φίλε candlebox δώσε τα φώτα σου

 

 

Σου εχω στειλει private message, τσεκαρε το εκει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες ενας φιλος μου εχει εναν εκτυπωτή Lexmark z645 και γεμισε τα μελανακια σε ενα Inkcenter Κ ενω τα εμφανιζει το PC οτι ειναι γεματα δν εκτυπωνει . Τι προβλημα μπορει να παιζει ?

 

καλησπερα ειδα το προβλημα σου, αν εισαι θεσσαλονικη , εχω καταστημα αναγομωσης μελανοδοχειων ευχαριστως να σε εξηπυρετησω και φυσικα σε τιμες "INSOMNIA" :-)

 

 

p.m me for info.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...